id: znrtf3

Wystawa plenerowa o 1. Kompanii Skautowej

Wystawa plenerowa o 1. Kompanii Skautowej

Nasi użytkownicy założyli 1 169 019 zrzutek i zebrali 1 217 666 447 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Szanowni Państwo,

od 2019 roku prowadzę przedsiębiorstwo specjalizujące się w usługach graficznych, które złożone jest z byłych i obecnych członków ruchu skautowego z Poznania i regionu. Naszą pasją jest upowszechnanie wiedzy o historii Wielkopolski oraz jej bohaterach.


Przedmiotem zrzutki jest organizacja ogólnodostępnej wystawy plenerowej promującą wiedzę i upamiętniającą bohaterów 1. Kompanii Skautowej walczących w powstaniu wielkopolskim oraz wojnie polsko-bolszewickiej. Projekt rozpoczyna się 1 maja 2022 roku i trwa do 31 grudnia 2022 roku.

 

Wystawa zostanie zrealizowana w sześciu wybranych miastach regionu, w których odbywały się powstańcze działania zbrojne. Z danych Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 wynika, że wkład 1. Kompanii Skautowej w historię skautingu i czyn zbrojny w publikacjach dotyczących historii harcerstwa i powszechnego odbioru powstania, jest często marginalizowany lub wręcz nieobecny. Jako społecznicy i pasjonaci - z Państwa pomocą - chcemy zmienić ten stan rzeczy.

 

Zakładamy, że dzięki wystawie uda się dotrzeć do osób, które o 1. Kompanii Skautowej nigdy nie słyszały i choć na chwilę zaprosić ich do refleksji i zapoznania się z treściami, które przygotujemy. Dzięki realizacji niniejszego zadania z pewnością liczba osób, które kiedykolwiek słyszały lub czytały o bohaterach w mundurach harcerskich wzrośnie.


k42381c7783967ca.pngZdobycie Fortu Grollmana - Leon Wróblewski 1931, ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego


1. Kompania Skautowa była zalążkiem 1. Pułku Strzelców Wielkopolskich (55. Poznańskiego Pułku Piechoty). W pierwszym okresie powstania liczyła ok. 200 osób. Dowodził nią aspirant oficerski, Wincenty Wierzejewski. Kompania ta wsławiła się zdobyciem 28 grudnia 1918 r. Fortu Grollmana. Jednostka po poniesionych stratach na polach bitew zatraciła swój pierwotny charakter skautowy. Większość jej żołnierzy zginęła lub odniosła rany w walkach, a część ze względu na swoje zdolności została przeniesiona jeszcze na froncie do innych pododdziałów na stanowiska dowódcze.

 

Planujemy zorganizować wystawę plenerową w sześciu miastach związanych z działalnością kompanii i powstaniem wielkopolskim, w siedmiu lokalizacjach:

- Miasto Poznań: Park Cytadela oraz port lotniczy Ławica;

- Wolsztyn: rynek;

- Szubin: rynek;

- Zbąszyń: rynek;

- Gniezno: rynek;

- Chodzież: promenada;

- Inowrocław: rynek;

- Rawicz: rynek

- Leszno: rynek;

- Nowy Tomyśl: rynek;

 

Wystawa będzie poświęcona wielkopolskim harcerzom i działalności 1. Kompanii Skautowej – znajdą się na niej szczegółowe biogramy, opisy historyczne oraz fotografie z okresu. Wystawa będzie zrealizowana na 21 planszach, na samodzielnych stojakach o podstawach betonowych. Wyróżnieni zostaną m.in.: Cezary Jindra, Wincenty Wierzejewski, Ksawery Zakrzewski, Alfons Radomski, Bronisław Pawłowski, Henryk Śniegocki, Józef Gabriel Jęczkowiak i Stanisław Saroszewski i inni.


Wystawa w każdej lokalizacji realizowana będzie po ok. 21 dni. Co łącznie daje blisko 245 dni prezentacji wystawy.

 

Na kosztorys projektu składają się:

3000,00 PLN Transport do pięciu miast;

7000,00 PLN Produkcja wystawy, wydruk, stelaże, podpory betonowe;

Projekt graficzny i treść merytoryczna zostanie przez nas przygotowana nieodpłatnie. Aktualnie pozyskaliśmy sponsora na wysokość 5000 złotych. Pozostałą kwotę chcemy uzbierać z niniejszej zrzutki.


j0be326bfb173416.jpegSystem wystawowy - plansze PCV, na stelażach aluminiowych o podporach betonowych


Partnerami projektu są urzędy miast, w których realizowana będzie wystawa. W ramach realizowanej współpracy przestrzeń publiczna zostanie udostępniona nieodpłatnie, bądź za niewielką kwotę. Będą to:

- Urząd Miasta Poznania;

- Urząd Miejski w Gnieźnie;

- Urząd Miasta Inowrocławia;

- Urząd Miejski w Chodzieży;

- Urząd Miejski w Wolsztynie;

- Urząd Miasta i Gminy Rawicz;

- Urząd Miejski w Szubinie;

- Urząd Miasta Leszna;

- Urząd Miejski w Nowym Tomyślu;

- Urząd Miasta i Gminy Zbąszyń.

 

Partnerem projektu jest również Lotnisko Ławica udostępniające przestrzeń w swojej hali lotniskowej oraz Muzeum Wojska Polskiego i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości udostępniające materiały historyczne i muzealne do wystawy, a także Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego, będące partnerem merytorycznym projektu.


Zapraszamy do współpracy! Prezentujemy kilka fotografii z dotychczasowych realizacji naszych wystaw.

e393e35f8ed7d139.jpeg

iafeefcb95944e75.jpeg

sd5f6fff10b4d6d8.jpeg

c873d83d53b689a8.jpeg

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 3

Mariusz Łęgowski
100 zł
KL
Krzysztof Lis
100 zł
 
Dane ukryte
100 zł

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!