id: zxx8cy

Najlepszy Tydzień w Roku!

Najlepszy Tydzień w Roku!

Nasi użytkownicy założyli 1 169 051 zrzutek i zebrali 1 217 709 032 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Pomimo pandemii koronawirusa, ekipa Akcji Ukraina nie poddaje się i planuje również w te wakacje - w dostosowanej do sytuacji formie i możliwej do przeprowadzenia skali - spędzić z dziećmi na Ukrainie Najlepszy Tydzień w Roku! 


Obecna sytuacja w Polsce i na świecie pozostawia wiele niewiadomych. Aktualnie, restrykcje w podróżowaniu za granicę umożliwiają przeprowadzenie Akcji Ukraina w mniejszej skali. Wierzymy, że pomimo warunków, w jakich jeszcze nie pracowaliśmy, dzięki zapałowi wolontariuszy, uda nam się dotrzeć do naszych podopiecznych w tym trudnym dla wszystkich czasie - oczywiście z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.Aby Akcja mogła odbyć się po raz 22, prosimy Was o wsparcie finansowe, które w całości przeznaczone zostanie na organizację rekolekcji.


Czym jest Akcja Ukraina?


Akcja Ukraina jest projektem realizowanym przez Fundację Indywidualności Otwartych. W miesiącach wakacyjnych, grupy wolontariuszy wyjeżdżają do parafii na Ukrainie, by przeprowadzić tygodniowe rekolekcje w formie półkolonii dla mieszkających tam dzieci polskiego pochodzenia. Umożliwiamy dzieciom i młodzieży aktywne i wartościowe spędzanie czasu wakacyjnego w miejscu zamieszkania, umacniając tym samym lokalne społeczności. Od pierwszej edycji Akcji w 1999 roku łączymy zapał i zaangażowanie wolontariuszy z Polski z energią dzieci w parafiach Ukrainy Zachodniej.Polski Kościół jest pełen mocy młodych ludzi – wolontariuszy z pasją, wiarą i zapałem. Kościół na Ukrainie budują nieduże parafie i społeczności polonijne, silne wiarą ludzi, którzy pomimo 50 lat sowieckich represji zachowali wierność Bogu.


Już ponad 20 lat szukamy tego, co łączy Polskę i Ukrainę – Kościół polski i ukraiński. Razem chcemy rozwijać nasz wspólny potencjał!


Jak Akcja Ukraina będzie wyglądała w 2021 roku?


Zgodnie z aktualnymi przepisami, zwolnione z kwarantanny, po powrocie do Polski spoza strefy Schengen, są jedynie osoby po pełnym zaszczepieniu przeciw COVID-19. Z tego powodu zmniejszyła się liczba wolontariuszy, którzy mogą jechać w roli animatorów, co wymusiło zmniejszenie skali tegorocznej Akcji.

ecb311a0b5863724.pngW 2021 roku przeprowadzimy edycje połkolonii w 3 miejscowościach. Chcemy jednak by dzieci z miejscowości, do których docieraliśmy w latach poprzednich też mogły wziąć udział w rekolekcjach. Dlatego do Pnikuta dojeżdzać będą też dzieci z Mościsk, a do Łanowic dzieci z Sambora i okolicznych wiosek.


Terminy rekolekcji:

Pnikut 9-14.08.2021

Łanowice 23-28.08.2021

Lwów 26-31.08.2021

ea3114b8357d90f5.png

Jak wyglądają rekolekcje?


Program wydarzenia przygotowują wolontariusze w Polsce pod czujnym okiem Liderów – osób dłużej związanych z projektem. Na Ukrainie pracujemy z dziećmi w wieku 8 – 14 lat, które podczas rekolekcji są z nami w ciągu dnia od godziny 9:00 do 19:00, a także młodzieżą po 14. roku życia, którą zachęcamy do włączenia się w tworzenie Akcji Ukraina podczas trwania rekolekcji w roli druhów. Dwukrotnie w ciągu roku organizujemy dla młodzieży Warsztaty Liderskie.


Każdego dnia półkolonii uczestniczymy w konferencji zgłębiającej temat rekolekcji. Następnie, poprzez animacje, warsztaty, zawody i zadania, wprowadzamy słowa z konferencji w czyn.


Podczas rekolekcji pracujemy w grupach. Każda z grup, składająca się z około 12 dzieci, ma swoją tożsamość: nazwę, okrzyk, kolor chust, flagę, i jest prowadzona przez dwoje wolontariuszy – animatorów, przy wsparciu młodzieży – druhów, Wspólnie jemy posiłki, wykonujemy zadania i bierzemy udział w międzygrupowej rywalizacji.


Jak pracujemy?


Nasza metodyka pracy opiera się na tzw. "projektowaniu doświadczeń". Poprzez animacje, zabawy i wyzwania dzielimy się z dziećmi i młodzieżą naszą wiarą oraz umiejętnościami. Zamiast suchej teorii, dajemy im szansę spróbowania tego, o czym mówimy, na własnej skórze.

ua1ec4d4e9efa30a.png

Na każdych rekolekcjach podkreślamy sukcesy dzieci, to co danego dnia szczególnie je wyróżniało. Staramy się pobudzać ich kreatywność. Prowadzimy inspirujące warsztaty, pokazujące atrakcyjną stronę nauki i zdobywania nowych umiejętności. Zajęcia warsztatowe obejmują obszary naszych zawodowych i naukowych kompetencji, takich jak: automatyka, medycyna, chemia, fizyka czy survival.

 

Wszystko po to, by ten jeden wyjątkowy tydzień motywował do działania przez cały rok, aż do kolejnych rekolekcji w ramach Akcji Ukraina.


  

Gdzie działamy?

 

W 2019 roku zorganizowaliśmy rekolekcje w 6 parafiach archidiecezji lwowskiej: Pnikucie, Mościskach, Sąsiadowicach, Łanowicach, Strzelczyskach i Stanisławowie, dla ponad 310 dzieci. 


Przed II wojną światową miejscowości te należały do Polski. Pomimo przesiedleń i licznych represji wciąż są to miejscowości, w których nie brakuje polskich społeczności. To właśnie dzięki Kościołowi, polskość jest obecna na tamtych ziemiach do dziś.

 

Na co przeznaczymy pieniądze?


Udział jednej osoby w rekolekcjach to koszt 150 zł. Ta kwota pozwala pokryć wszystkie niezbędne koszty organizacji rekolekcji.

j8c02d48a9149428.pngPonadto, Akcja w ciągu roku organizuje warsztaty dla ukraińskiej młodzieży. Szkolimy również naszych wolontariuszy, aby służyli dzieciom nie tylko dzięki swojemu zapałowi, ale również merytorycznemu przygotowaniu. Chcemy dawać naszym podopiecznym to co najlepsze i dawać przykład życia dobrej jakości, dlatego stawiamy na swój rozwój w zakresie kompetencji twardych i miękkich do pracy z dziećmi.


Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 11

 
Dane ukryte
190 zł
AL
Artur Lenart
150 zł
MZ
Marta
100 zł
MK
Michał
50 zł
AG
Alina Gałęza
50 zł
MW
Michalina W.
50 zł
OK
Ola k
50 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
20 zł
MW
Magdalena Wosik
ukryta
Zobacz więcej

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!