id: zyuvee

Ratujmy jedyne obiekty UNESCO na Górnym Śląsku, Ratujmy Śląską Tożsamość i Dziedzictwo!

Ratujmy jedyne obiekty UNESCO na Górnym Śląsku, Ratujmy Śląską Tożsamość i Dziedzictwo!

Aktualności2

  • Posługujący się wspaniałą polszczyzną, tarnogórzanin i honorowy członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej profesor Jan Miodek dołącza do naszej akcji. Ty również masz taka możliwość...



    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki

Wielce Szanowni Państwo

Jesteśmy organizacją pozarządową z urokliwego, śląskiego miasteczka Tarnowskie Góry - kolebki górnictwa kruszcowego tej części Europy. Jako jedyna instytucja z sektora NGO w Polsce opiekujemy się zabytkami poprzemysłowymi wpisanymi na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, nasze Stowarzyszenie poświęciło temu zadaniu blisko 30 lat pracy.



Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) realizuje także zadania z zakresu turystyki, ochrony przyrody, edukacji, badań pradziejów, wydaje publikacje oraz  kolekcjonuje i udostępnia archiwalia. Naszą szeroką działalność realizujemy już od czterech pokoleń.


MIŁOŚNICY Ziemi Tarnogórskiej samodzielnie zarządzają Zabytkową Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, czyli turystycznym fragmentem potężnego kompleksu górniczego, dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Utrzymujemy to dziedzictwo głównie z biletów wstępu. Każdy turysta, który odwiedza nasze atrakcje przyczynia się do utrzymania Dobra uznanego w 2017 r. za światowe dziedzictwo.


Do tej pory radziliśmy sobie z trudnymi sytuacjami. Pandemia koronawirusa z niespotykanym impetem uderzyła jednak w branżę turystyczną. Zdajemy sobie sprawę, że tym razem nasza energia, wytrwałość i dobre zarządzanie nie wystarczą. Potrzeba nam dodatkowego motoru i siły napędowej, aby nie stracić pary i dorobku czterech pokoleń MIŁOŚNIKÓW.



Nasza organizacja zatrudnia blisko 40 pracowników, w tym specjalistów górniczych, współpracuje z kilkudziesięcioma przewodnikami i zrzesza ponad 150 członków. Do czasu wybuchu pandemii zarządzane przez SMZT atrakcje odwiedzało ok. 150 tys. turystów rocznie, co miało niewątpliwy wpływ na rozwój lokalnej gospodarki i zapewnienie miejsc pracy w gastronomii, turystyce, hotelarstwie, branży transportowej i usługach.



Niestety przez pandemię nasze obiekty były przez pół roku całkowicie niedostępne dla turystów. Żyliśmy w zasadzie dzięki oszczędnościom. Mimo wdrożonej polityki oszczędnościowej miesięczne koszty utrzymania w/w obiektów kształtują się na poziomie około 250 tys. zł. Nasz stan finansów jest w bardzo złej kondycji. Pomoc publiczna jest niewystarczająca. W tej chwili tracimy płynność finansową. Istnieje w związku z tym niebezpieczeństwo utraty tytułu miejsca światowego dziedzictwa.


W związku z tym zwracamy się do Państwa z wnioskiem o wsparcie finansowe naszej działalności, dzięki czemu SMZT mogłoby nadal realizować działalność statutową, chronić światowe dziedzictwo górnicze, a także nadal kreować otaczającą nas rzeczywistość.




Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze 1

 
2500 znaków
  • TS
    Teresa Szydłowska

    Będę wspierać SMZT i zabytki UNESCO do końca świata i jeden dzień dłużej!

    ukryta