id: zyuvee

Ratujmy jedyne obiekty UNESCO na Górnym Śląsku, Ratujmy Śląską Tożsamość i Dziedzictwo!

Ratujmy jedyne obiekty UNESCO na Górnym Śląsku, Ratujmy Śląską Tożsamość i Dziedzictwo!

8 425 zł 
z 100 000 zł
8%
zakończona 25.12.2021r
88 
wspierających
Wpłać na zrzutkę
Zrzutka.pl nie pobiera prowizji od wpłat

Aktualności2

 • Posługujący się wspaniałą polszczyzną, tarnogórzanin i honorowy członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej profesor Jan Miodek dołącza do naszej akcji. Ty również masz taka możliwość...  Czytaj więcej
 • Drodzy przyjaciele UNESCO🗺️🗿

  Od ponad pół wieku MIŁOŚNICY potrafią radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Nasi dziadkowie udostępnili do zwiedzania polską podziemną Wenecję, czyli Sztolnię Czarnego Pstrąga. Nasi rodzice oddali społeczeństwu Zabytkową Kopalnię Srebra. Z kolei najmłodsze pokolenie „Miłośników” podniosło te obiekty do rangi światowej. Pandemia z niespotykanym impetem uderzyła jednak w branżę turystyczną. Zdajemy sobie sprawę, że tym razem nasza energia, wytrwałość i dobre zarządzanie nie wystarczą. Potrzeba nam dodatkowego motoru i siły napędowej, aby nie stracić pary i dorobku czterech pokoleń „Miłośników.

  Jedyne w województwie śląskim obiekty światowego dziedzictwa utrzymujemy wyłącznie z biletów wstępu. Z powodu pandemii zostaliśmy jednak zmuszeni do ich zamknięcia.

  Mało która organizacja czy firma jest w stanie wytrzymać tak długo.

  Jeżeli branża turystyczna wkrótce się nie odrodzi, będziemy zmuszeni ogłosić upadłość, co może doprowadzić do utraty tytułu obiektu światowego dziedzictwa. By ocalić dorobek MIŁOŚNIKÓW jesteśmy zmuszeni prosić Was o pomoc.


  Znany z wielu filmów aktor Eryk Lubos promuje naszą akcję, teraz i Ty masz okazję się dołączyć.

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

Wielce Szanowni Państwo

Jesteśmy organizacją pozarządową z urokliwego, śląskiego miasteczka Tarnowskie Góry - kolebki górnictwa kruszcowego tej części Europy. Jako jedyna instytucja z sektora NGO w Polsce opiekujemy się zabytkami poprzemysłowymi wpisanymi na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, nasze Stowarzyszenie poświęciło temu zadaniu blisko 30 lat pracy.Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) realizuje także zadania z zakresu turystyki, ochrony przyrody, edukacji, badań pradziejów, wydaje publikacje oraz  kolekcjonuje i udostępnia archiwalia. Naszą szeroką działalność realizujemy już od czterech pokoleń.


MIŁOŚNICY Ziemi Tarnogórskiej samodzielnie zarządzają Zabytkową Kopalnią Srebra i Sztolnią Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach, czyli turystycznym fragmentem potężnego kompleksu górniczego, dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Utrzymujemy to dziedzictwo głównie z biletów wstępu. Każdy turysta, który odwiedza nasze atrakcje przyczynia się do utrzymania Dobra uznanego w 2017 r. za światowe dziedzictwo.


Do tej pory radziliśmy sobie z trudnymi sytuacjami. Pandemia koronawirusa z niespotykanym impetem uderzyła jednak w branżę turystyczną. Zdajemy sobie sprawę, że tym razem nasza energia, wytrwałość i dobre zarządzanie nie wystarczą. Potrzeba nam dodatkowego motoru i siły napędowej, aby nie stracić pary i dorobku czterech pokoleń MIŁOŚNIKÓW.Nasza organizacja zatrudnia blisko 40 pracowników, w tym specjalistów górniczych, współpracuje z kilkudziesięcioma przewodnikami i zrzesza ponad 150 członków. Do czasu wybuchu pandemii zarządzane przez SMZT atrakcje odwiedzało ok. 150 tys. turystów rocznie, co miało niewątpliwy wpływ na rozwój lokalnej gospodarki i zapewnienie miejsc pracy w gastronomii, turystyce, hotelarstwie, branży transportowej i usługach.Niestety przez pandemię nasze obiekty były przez pół roku całkowicie niedostępne dla turystów. Żyliśmy w zasadzie dzięki oszczędnościom. Mimo wdrożonej polityki oszczędnościowej miesięczne koszty utrzymania w/w obiektów kształtują się na poziomie około 250 tys. zł. Nasz stan finansów jest w bardzo złej kondycji. Pomoc publiczna jest niewystarczająca. W tej chwili tracimy płynność finansową. Istnieje w związku z tym niebezpieczeństwo utraty tytułu miejsca światowego dziedzictwa.


W związku z tym zwracamy się do Państwa z wnioskiem o wsparcie finansowe naszej działalności, dzięki czemu SMZT mogłoby nadal realizować działalność statutową, chronić światowe dziedzictwo górnicze, a także nadal kreować otaczającą nas rzeczywistość.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Lokalizacja

Gliwicka 2, 42-600

Tarnowskie Góry, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Wpłaty 88

preloader

Komentarze 1

 
2500 znaków
 • TS
  Teresa Szydłowska

  Będę wspierać SMZT i zabytki UNESCO do końca świata i jeden dzień dłużej!

  ukryta

Lokalizacja

Gliwicka 2, 42-600

Tarnowskie Góry, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nasi użytkownicy założyli

879 104 zrzutki

i zebrali

808 690 203 zł

A ty na co dziś zbierasz?