id: 43fz72

Dodatek specjalny o Romanie Ingardenie

Dodatek specjalny o Romanie Ingardenie

Nasi użytkownicy założyli 1 234 317 zrzutek i zebrali 1 373 056 301 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Potrzebujemy Waszego wsparcia w przygotowaniu dodatku specjalnego do 33. numeru magazynu „Filozofuj!”. Będzie poświęcony filozofii Romana Ingardena (rok 2020 jest jego rokiem!). W praktyce oznacza to numer grubszy o niemal 30 stron. Zaprosiliśmy do współpracy międzynarodowe grono największych znawców filozofii i życia Romana Ingardena. Teraz zapraszamy też Was! Uczcijmy w ten sposób obchody Roku Romana Ingardena (ustanowiony przez Sejm RP z okazji 50. rocznicy śmierci najwybitniejszego polskiego filozofa XX wieku).



s759eb574ac9c2cc.png

„Filozofuj!” to inicjatywa Fundacji Academicon mająca na celu popularyzację filozofii i krytycznego myślenia. Od 2015 roku, nieprzerwanie, wydajemy ilustrowany dwumiesięcznik popularyzujący filozofię oraz prowadzimy portal filozoficzny www.filozofuj.eu. Wszystkie materiały udostępniamy nieodpłatnie. Kierujemy je do młodzieży szkolnej, studentów oraz wszystkich innych ciekawych świata osób. Dotąd wydaliśmy 32 numery magazynu, który możecie przeczytać nawet teraz! Wszystkie wydane numery są dostępne bezpłatnie online: https://filozofuj.eu/wydania/. I zawsze będą!


l6257e24d7b0fcf1.png

Do współpracy zaprosiliśmy największych znawców filozofii i życia Romana Ingardena w kraju i za granicą. Wśród nich są m.in. prof.: Peter Simons, Amie Thomasson, Jeff Mitscherling, Marek Piwowarczyk, Filip Kobiela, Arkadiusz Chrudzimski, Robert Poczobut. Chcemy, aby przedstawili oni w przystępny sposób dokonania Ingardena w różnych obszarach filozoficznego namysłu nad rzeczywistością, przede wszystkim w ontologii i estetyce, ale też etyce, antropologii czy teorii poznania, a także ukazali, jak te dokonania wyglądają na tle filozofii ogólnoświatowej, w jaki sposób wzbogacają skarbiec myśli filozoficznej w całych jej dziejach. Postaramy się też zamieścić przegląd inicjatyw związanych z autorem „Sporu o istnienie świata”, np. zaprezentować instytucje, strony internetowe, publikacje i wydarzenia mu poświęcone (kroi się arcyciekawa wystawa poświęcona Ingardenowi).


y171805ee1ada695.png

Co robimy? Całkiem sporo! :) Jako Fundacja i Redakcja promujemy filozofię w Polsce. Wydajemy magazyn i prowadzimy codziennie aktualizowany portal, patronujemy wykładom, warsztatom, konferencjom i książkom o tematyce filozoficznej. Troszczymy się o edukację filozoficzną na poziomie szkolnym i przedszkolnym. To w naszym wydawnictwie ukazała się książka Łukasza Krzywonia „Filozofuj z dziećmi” – pierwszy w Polsce poradnik do prowadzenia filozoficznych dociekań z dziećmi. Opublikowaliśmy w wolnym, bezpłatnym dostępie książkę „Sokrates i syreny. 55 podróży filozoficznych po świecie podksiężycowym i nadksiężycowm” – pomoc dydaktyczną dla nauczycieli filozofii i etyki, zawierającą ilustrowane teksty źródłowe z objaśnieniami i pytaniami do dyskusji na lekcjach. W dużej mierze robimy to wszystko pasjonacko, oprócz normalnej, zawodowej pracy.


Kierujemy się poczucie misji. Chcemy, aby każda osoba podejmująca trud osobistej refleksji nad światem osób i rzeczy, pragnąca rozwijać i pogłębiać swój światopogląd, umiejętność krytycznego myślenia, niezależność osądu i kreatywność miała dostęp do przystępnych publikacji pozostających zarazem na wysokim poziomie merytorycznym. Dostęp do nich na naszym portalu jest i pozostanie bezpłatny. Wydajemy kolejny numer co dwa miesiące, a w miesiąc po pojawieniu się czasopisma w Empikach i innych salonikach prasowych udostępniamy na naszej stronie wersję PDF – do pobrania za darmo, dla każdego. Ponadto co roku przekazujemy bezpłatnie wiele egzemplarzy magazynu na nagrody w różnych filozoficznych konkursach i wydarzeniach. Ostatnio z okazji Dnia Nauczyciela zorganizowaliśmy akcję bezpłatnego przekazywania egzemplarzy „Filozofuj!” szkołom i nauczycielom (już w pierwszym dniu akcji rozdaliśmy przeszło 600 egzemplarzy!).


uea420597bad35f1.png

Wiemy już, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyzna nam dotację na wydawanie magazynu w 2020 roku, ale niestety tylko w połowie wnioskowanej sumy. Czyli nie tylko nie otrzymamy dodatkowych środków na dodatek o Ingardenie, ale jeszcze okrojono dofinansowanie o połowę na zwykłe numery. Stąd gorąco prosimy o wsparcie finansowe, byśmy mogli w Roku Romana Ingardena przybliżyć Wam tę wielką dla polskiej nauki postać i jej dorobek naukowy. 


Czas na to, by szerzej przebić się z treściami filozoficznymi i dzięki temu stworzyć sprzyjający klimat dla edukacji filozoficznej w naszym kraju, jest teraz bardzo sprzyjający, chyba jak nigdy przedtem. Od września 2019 mamy edukację filozoficzną w programie szkolnym na niemałą skalę (w prawie tysiącu dwustu szkołach). Samo dostrzeżenie przez Sejm RP (politycy doceniają filozofów!), że warto uczcić w ten sposób filozofa jest również faktem wymownym. Pragniemy dołożyć razem z Wami cegiełkę do obchodów Roku Romana Ingardena, a przez to do edukacji filozoficznej Polaków. By szerzej wypromować filozofię, trzeba mówić o niej i jej największych twórcach. Profesor Ingarden do nich niewątpliwie należał, i to nie tylko w skali Polski, ale również w skali światowej. Chcemy skorzystać z okazji, by nie siedzieć cicho. A Wy?


mbeea304b2f2a600.png

Przewidywana objętość dodatku to ok. 20-24 strony. 

Koszty druku – 3000 zł

Łamanie – 600 zł

Korekta – 500 zł

Redakcja merytoryczna – 800 zł

Razem: 4900 zł

Pozostałe prace zrobimy wolontariacko. Po prostu. Po to, żeby udało nam się wydać ten jeden, wydłużony numer. Numer 33, czyli 150% magazynu „Filozofuj!”.


v739a1a9db14154d.png

Według Ingardena są 4 sposoby istnienia: absolutny, idealny, realny i intencjonalny. A my mamy dla Was 4 nagrody, o których możecie przeczytać obok.


ef2550527992dad7.png


p4b453d355e1d138.pngArtur Szutta, dr hab. nauk humanistycznych, wieloletni pracownik akademicki (adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa na Uniwersytecie Gdańskim), członek Komitetu Nauk Filozoficznych PAN, koordynator programu Erasmus, opiekun Koła Filozoficznego UG. Autor wielu publikacji naukowych, popularnonaukowych i felietonów filozoficznych. Organizator licznych międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji naukowych. Doświadczony we współpracy z młodzieżą przez udział w licznych spotkaniach i warsztatach filozoficznych. Współpomysłodawca, założyciel i od stycznia 2015 redaktor naczelny magazynu „Filozofuj!". Dla redakcji pracuje bez wynagrodzenia.


v79c1e1edb243a0a.pngRobert Kryński, absolwent filozofii, redaktor, grafik, wydawca, prezes Zarządu Fundacji Academicon. Działalnością wydawniczą i redagowaniem tekstów zajmuje się od 17 lat. Współpomysłodawca, założyciel i od stycznia 2015 do sierpnia 2016 oraz od maja 2017 do listopada 2018 sekretarz redakcji magazynu „Filozofuj!”. Dla redakcji pracuje bez wynagrodzenia.


ef4ee3dfd7dda772.pngMarta Ratkiewicz-Siłuch, absolwentka Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, praktyk edukacji filozoficznej, nauczyciel etyki, grafik, popularyzator kultury regionalnej. Jako entuzjastka filozofowania z dziećmi, od 14 lat prowadzi autorskie warsztaty dla najmłodszych adeptów filozofii. Obecnie, od stycznia 2020 pełni funkcję sekretarza redakcji magazynu „Filozofuj!”.


m7062ae7547a8973.pngElżbieta Drozdowska, absolwentka fizyki na UMCS i filozofii w ramach Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistyczno-Społecznych na KUL, gdzie studiowała też filologię angielską. Obecnie doktorantka w Katedrze Logiki KUL. Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2016). Tłumaczka tekstów filozoficznych w parze językowej pl-en. Od listopada 2018 do końca grudnia 2019 sekretarz redakcji magazynu „Filozofuj!”.


zcdc102e6c5204ae.pngBłażej Gębura, dr nauk humanistycznych, absolwent Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, nauczyciel filozofii i etyki, członek zespołu badawczego w projekcie „Moderate positions in contemporary philosophical debates between theism and atheism. Origin, types and consequences” (Fundacja na rzecz Nauki Polskiej). W „Filozofuj!” zajmuje się redagowaniem i tłumaczeniem tekstów.


r6b2616c0608ca7b.pngOlga Tuźnik, studiowała psychologię na Uniwersytecie Marii-Curie Skłodowskiej. Pełniła funkcję menedżera Pracowni Sztuczka przy Centrum Kultury w Lublinie oraz menedżera i współzałożycielki Teatru Klepisko. Doświadczenie zdobywała przy współpracy z lubelskimi ośrodkami kulturalnymi, prowadząc autorskie warsztaty dla młodzieży i koordynując projekty fundacji. Współpracowała z festiwalem Wschody, koordynowała pracę wolontariuszy na festiwalu Kazimiernikejszyn. Przez ostatnie lata pracowała jako trener zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. W redakcji „Filozofuj!” zajmuje się marketingiem.


x40dcbc01e01eaf8.pngMałgorzata Uglik, ilustratorka, grafik. Przez dziesięć lat pracowała jako grafik w agencjach reklamowych, specjalizuje się w ilustracji książkowej, prasowej, projektuje okładki do książek. W redakcji „Filozofuj!” zajmuje się ilustrowaniem i projektowaniem grafiki.



Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Oferty/licytacje 4

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Organizatora:
Inne
Próg 2
Za wsparcie w tym progu otrzymasz egzemplarz numeru 3/2020 wraz z dodatkiem o Romanie Ingardenie.
50 zł

Kupione 15

Zakończona
Inne
Próg 1
Za wsparcie w tym progu otrzymasz od nas pocztówkę upamiętniającą Rok Romana Ingardena z filozoficznym cytatem, którego autorem jest Ingarden.
25 zł

Kupione 5

Zakończona
Inne
Próg 4
Za wsparcie w tym progu otrzymasz prenumeratę na rok 2020. W numerze 3/2020 zamieścimy (za Twoim pozwoleniem) imienne podziękowanie dla Ciebie za wspa...
200 zł

Kupione 3

Zakończona
Inne
Próg 3
Za wsparcie w tym progu otrzymasz egzemplarze trzech pierwszych numerów „Filozofuj!” z roku 2020, w tym egzemplarz numeru 3/2020 wraz z dodatkiem o Ro...
100 zł

Kupione 1

Zakończona

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!