id: 4jg9g9

Brońmy prawa człowieka i praworządność! Wesprzyjmy Fundację Otwarty Dialog!

Brońmy prawa człowieka i praworządność! Wesprzyjmy Fundację Otwarty Dialog!

Nasi użytkownicy założyli 1 145 391 zrzutek i zebrali 1 192 121 555 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

y32a4a8c95952bb6.pngFundacja Otwarty Dialog (ODF) od 2010 r. zajmuje się obroną praw człowieka w krajach postsowieckich. W Polsce znana była przede wszystkim ze wsparcia naszych sąsiadów Ukraińców podczas Rewolucji Godności (zwanej też Euromajdanem) oraz w obliczu rosyjskiej inwazji. 
hdf930ec3f2bf58f.pngOd momentu inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022, ODF jest jedną z czołowych organizacji pozarządowych wspierających uchodźców przybywających do Polski oraz jedyną, która dostarcza obrońcom Ukrainy niezbędny sprzęt obronny i militarny, taki jak kamizelki kuloodporne, hełmy, noktowizory czy radiostacje. Postępy naszej kampanii #PomocUkrainie możecie śledzić na dedykowanej zrzutce.
mfaadab0f142bb36.pngOd 2017 r. angażujemy się też aktywnie w obronę praworządności i demokracji w Polsce, wspierając zwłaszcza niezależne sądownictwo i prokuraturę, nagłaśniając przestępstwa z nienawiści oraz walcząc z ekspansją fundamentalistów religijnych jak Ordo Iuris. Prowadzimy też Program Obrony Prześladowanych, w ramach którego nasi przedstawiciele obserwują rozprawy sądowe, które mogą mieć aspekt polityczny, tj istnieje ryzyko, że upolityczniona prokuratura bądź - co gorzej - sąd wpłynie na wynik postępowania.j5629112b92b1490.pngJesteśmy też cierniem w oku PiS prowadząc znienawidzony przez nich SokzBuraka. Wraz z grupą aktywistów, nasi działacze Bartosz Kramek i Marcin Mycielski zorganizowali największą w kraju zrzutkę na billboardy, których setki zalały Polskę, obnażając nadużycia PiSu, wspierając walczące o swoje prawa kobiety i ośmieszając skrajną prawicę. W podobny sposób zebraliśmy też prawie 800 tys. zł na wsparcie małej gastronomii i medyków walczących z pierwszą falą pandemii COVID-19.


Nienawiść PiS do Fundacji zaczęła się jednak już w 2017 r., gdy jeden z jej liderów, Bartek Kramek, opublikował na swoim Facebooku propozycje jak pokojowo odsunąć od władzy autorytarny reżim. Od tego czasu rządowe i prawicowe media regularnie przedstawiają go jako autora “instrukcji krwawego zamachu stanu”, którą wszelkie działania opozycji - czy to ulicznej czy parlamentarnej - mają być inspirowane. PiS wytoczył przeciwko nam najcięższe działa: kontrole skarbowe, próbę nałożenia zarządu komisarycznego, śledztwa i oczywiście kampanię dezinformacyjną. Gdy próby zastraszenia prawnego nie przyniosły skutków (wszystkie upadły w sądzie), PiS sięgnął po metody bezprawne, deportując szefową Fundacji, prywatnie żonę Bartka, Ludmiłę Kozłowską, z Unii Europejskiej. Z powodu braku podstaw do takiego działania, kolejne kraje europejskie (Niemcy, Belgia, Szwajcaria, Francja i Wielka Brytania) zignorowały polski zakaz i wpuściły Ludmiłę, a Belgia nadała jej prawo stałego pobytu, zmuszając tym samym Polskę do usunięcia swojego wpisu w bazie osób niepożądanych w strefie Schengen. Od tego czasu polskie sądy już trzykrotnie orzekły, że działania władz wobec Ludmiły były bezpodstawne.


3 czerwca 2021 r. pisowskie władze posunęły się krok dalej. ABW, na wniosek ziobrowskiej prokuratury, zatrzymało Bartka w Warszawie (gdzie był - tak jak przynajmniej raz w miesiącu - żeby stawić się w sądzie w sprawach, które wytoczyliśmy przeciwko PiS). “Zarzuty” są te same, którymi PiS próbował uderzyć w Ludmiłę (i przegrał), czyli “pranie pieniędzy” i tym sposobem “próba destabilizacji państwa”. Oczywiście dowodów na jakiekolwiek “malwersacje finansowe” brak - są jedynie niejasne oskarżenia i pomówienia przekazywane przez tuby propagandowe rządu. Dzięki olbrzymiej mobilizacji społeczeństwa obywatelskiego i wpłatom na konto sądu kilkudziesięciu aktywistów, dziennikarzy, osób świata nauki i "zwykłych" obywateli, udało się zebrać wymaganą kwotę 300 tys zł poręczenia majątkowego i uwolnić Bartka z aresztu. PiS chce Fundację sparaliżować i doprowadzić do upadku, zastraszając tym przykładem społeczeństwo obywatelskie. Pokażmy tej opresyjnej władzy, że to się nie uda, podobnie jak nie udało się zastraszyć tysięcy aktywistów i aktywistek, którzy tak jak my od lat oddają swoje dni i noce, aby przywrócić wolną, demokratyczną i praworządną Polskę!


Żeby jednak to się stało, potrzebujemy Waszego wsparcia. Każda wpłata się liczy. Każda złotówka pomoże nam przetrwać i kontynuować naszą pracę dla Was, dla Polski. Z każdej złotówki jak zwykle dokładnie się rozliczymy: pomimo braku takiego obowiązku prawnego co roku publikujemy pełne sprawozdania finansowe.


Pomożecie?


Wesprzyjcie nas i podajcie dalej! ✌

Obserwujcie nasze kanały społecznościowe (Facebook i Twitter) żeby na bieżąco śledzić, na co przeznaczyliśmy Wasze darowizny!


Kontakt z organizatorami: [email protected]

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 77

AZ
Aleksandra Zamoyska
1 000 zł
IK
Igor Kotelianets
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
AI
500 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
300 zł
 
Dane ukryte
300 zł
JK
Jacek Krężelewski
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
Zobacz więcej

Komentarze 2

 
2500 znaków