id: 4knr24

Zbudujmy przestrzeń wielokulturowości w Krakowie! Takiego miejsca jeszcze nie było / Let's build a multicultural space in Krakow! A place like no other

Zbudujmy przestrzeń wielokulturowości w Krakowie! Takiego miejsca jeszcze nie było / Let's build a multicultural space in Krakow! A place like no other

Nasi użytkownicy założyli 1 206 632 zrzutki i zebrali 1 285 162 360 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

ENGLISH VERSION


Zbuduj wspólnie z nami nową przestrzeń spotkań i działań na rzecz różnorodności i otwartości. Na rzecz gościnnego i bezpiecznego Krakowa.


Uwielbiasz spotykać ludzi reprezentujących różne kultury? Kosztować potrawy z różnych regionów świata? Patrzeć na siebie i otoczenie z perspektywy innych oraz poznawać lepiej tę perspektywę? Bliskie są ci idee gościnności i otwartości? Chcesz, byśmy żyli w tolerancyjnym świecie, w którym szanuje się każdego człowieka?


MY TEŻ :).


Dlatego w tym roku podjęliśmy decyzję, by w połączonych siłach aktywistów i aktywistek wspólnie zrealizować ideę polskiej gościnności.


Już w nadchodzące wakacje otwieramy przestrzeń spotkania wielu kultur w samym sercu Krakowa - wśród jego mieszkanek i mieszkańców, a zarazem kilka kroków od Rynku i Kazimierza. 


Po co? 


Bo chcemy, by w Krakowie powstało żywe miejsce  rozmowy osób, dla których Kraków jest domem od urodzenia i dla tych, którzy to miasto wybrali jako swój dom. By w naszym mieście było miejsce rzetelnej edukacji opartej na doświadczeniach spotkania z różnymi kulturami, religiami, opiniami - dla wszystkich uczniów i uczennic, ale też osób dorosłych. 


Nasza wymarzona strefa  różnorodności ma być przestrzenią, w której rodzić się będą fantastyczne projekty społeczne, na nowo odkrywające wielokulturowy charakter Krakowa. 


Ma być miejscem, w którym wsparcie i pomoc otrzyma każda osoba, która jej potrzebuje- przedstawiciel wykluczanej mniejszości, uchodźczyni czy repatriant.


m433ca59e99db69a.jpeg

Ale by skutecznie tworzyć tę przestrzeń, potrzebujemy twojej pomocy i wspólnego działania.


Niedawno udało nam się wynająć fantastyczny lokal przy alei Daszyńskiego 22. To w tej Przestrzeni Wielokulturowości już ruszyliśmy z działaniami na rzecz krakowskich mniejszości:


  • Kuchnią spotkania,
  • Piknikami wielokulturowymi,
  • Seansami filmowymi,
  • Spotkaniami dla kobiet,
  • Punktem poradnictwa prawnego,
  • Warsztatami edukacji międzykulturowej,
  • Szkoleniami antydyskryminacyjnymi,
  • Punktem informacji dla migrantów i migrantek,
  • Systemem dokumentacji przestępstw z nienawiści,
  • Wszystkim, co wesprze różnorodność i otwartość naszego miasta i regionu.


Ta przestrzeń jednak nie powstanie, jeśli nie uda nam się zebrać pełnej kwoty lub znaleźć sponsorek i sponsorów, gotowych wesprzeć nas w przygotowaniu lokalu. 


Zostań jedną lub jednym z nich i wesprzyj naszą zbiórkę!



Kim jesteśmy?


Od w 2004 roku działamy jako fundacja IB Polska, której misją jest kompleksowe udzielanie wsparcia osobom wykluczonym - w szczególności ze względu na wiek, pochodzenie, miejsce zamieszkania, wykształcenie czy status społeczny. 


Nasza organizacja od 17 lat wsparła tysiące ludzi oraz zorganizowała liczne społeczności wzajemnie wspierających się osób. Naszą specjalizacją jest łączenie różnych grup społecznych oraz budowanie mostów między młodymi wolontariuszami, cudzoziemcami a grupami osób starszych i innych grup zagrożonych wykluczeniem (osób z niepełnosprawnościami, bezrobotnych itd.). 


j5b0e64c9238fa2e.png

Oprócz tego z przestrzeni przy alei Daszyńskiego będzie korzystać Salam Lab - inicjatywa, która robi wiele na rzecz wielokulturowości :).



Co (między innymi) robimy? 


1. Wolontariat, który buduje mosty


Od 2008 roku Fundacja IB Polska jest organizacją koordynującą w ramach Wolontariatu Europejskiego (obecnie Europejskiego Korpusu Solidarności). W ramach wspomnianego programu Fundacja prowadzi liczne szkolenia i warsztaty z wolontariuszami zagranicznymi oraz dla wolontariuszy z zakresu wielokulturowości, poznawania innych kultur oraz integracji osób pochodzących z różnych krajów. Przez lata udało się nam zwiększać stopniowo liczbę goszczonych wolontariuszy w oparciu o sieć partnerów w Krakowie i wielu krajach europejskich.


2. Integracja Społeczna


Co więcej fundacja IB Polska w grudniu 2008 roku należąca do fundacji placówka w Tychach uzyskała status Centrum Integracji Społecznej (CIS). W ramach CIS realizowane są zajęcia reintegracji społecznej i zawodowej dla beneficjentów z terenu Tychów. Z pełnego i kompleksowego wsparcia tej instytucji skorzystały setki osób. 



3. Edukacja bez barier 


Oprócz tego nieprzerwanie od roku 2007 fundacja realizuje projekty zagranicznych mobilności zawodowych z udziałem dorosłych oraz młodzieży uczącej się w szkołach zawodowych: do 2014 roku były to projekty Leonardo da Vinci, a następnie mobilności zawodowe w ramach programu ERASMUS+. Od roku 2015 realizujemy projekty zagranicznych mobilności zawodowych uczniów i uczennic z niepełnosprawnością, w tym niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Programy naszych praktyk są w ten sposób konstruowane, aby przy ich realizacji uwzględnić wspomniane uwarunkowania i założenia pracy z osobami niepełnosprawnymi. Projekty w tym obszarze mają także na celu wyrównywanie mniejszych szans uczniów z niepełnosprawnościami korzystania z edukacyjnych projektów międzynarodowych, aby umożliwić także tej grupie wykazanie się dodatkowymi aktywnościami i umiejętnościami.


4. Edukacja bez granic


Od marca 2021 roku koordynujemy finansowane przez Miasto Kraków (w ramach programu Otwarty Kraków) Centrum Wielokulturowe oraz Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców. Od kilku lat mocno angażujemy się w projekty społeczne i edukacyjne na rzecz wielokulturowości w Krakowie we współpracy z naszą organizacją partnerską - Salam Lab, Laboratorium Pokoju. 


b29117194de2f2e2.jpeg

Wspólnie z nimi prowadzimy działania Centrum oraz w poprzednich latach realizowaliśmy projekt edukacyjny pn. ,,Empatia i Wielokulturowość", w czasie którego uczniowie i uczennice budowali i rozwijali postawy empatii, otwartości na innych, ćwiczyli przyjmowanie perspektywy innych osób na przykładzie osób reprezentujących inne kultury lub osób doświadczających biedy, migracji, wojny, prześladowań. Poznali pozytywne strony i wyzwania związane z wielokulturowością, uczyli się wyrażać swoje opinie i je argumentować. 


Salam Lab - Laboratorium Pokoju to inicjatywa Anny i Karola Wilczyńskich, którzy od lat z powodzeniem prowadzili Islamista Blog. Salam Lab zajmuje się budowaniem mostów i kultury spotkania między różnymi społecznościami narodowościowymi i wyznaniowymi. W swoich działaniach i tekstach promuje rzetelne informacje na temat innych kultur oraz mniejszości pokazując, że czarno-białe schematy myślenia są paliwem dla przemocy i nienawiści. Co ważne, Anna i Karol otwierają wspólnie z nami pierwsze Laboratorium Pokoju właśnie w naszej przestrzeni!



Wyremontujmy sobie wielokulturowość!


Nowa przestrzeń spotkań różnych kultur to projekt na lata. Prowadzony remont lokalu ma na celu dać miastu Kraków miejsce, którego bardzo potrzeba: otwarte na każdego, niezależnie od jego pochodzenia, wyznawanej religii, orientacji seksualnej czy koloru skóry. Przestrzeń dialogu, w której Krakowianki i Krakowianie od najmłodszych lat będą uczyć się o zagrożeniach płynących z ignorancji; w której wspólne działania ludzi tęskniących za poszanowaniem inności zabezpieczą nasz pokój i polepszą sytuację mniejszości w Krakowie. 


fcc78a698e7b3c7a.jpeg

Nie pozwólmy wygrać nienawiści i uprzedzeniom! Wesprzyj nas w budowie przestrzeni pełnej tolerancji - bez Ciebie nam się nie uda. 



Co mamy do zrobienia?


Oto, co jest do zrobienia (podane kwoty to kwoty brutto: pełne koszty materiałów i robocizny):


1. Roboty budowlane ogólne (renowacja i wykończenie ścian, renowacja podłogi, wymiana drzwi wewnętrznych, drobne prace remontowe niezbędne do odświeżenia lokalu) - 29 400 zł;

2. Wyflizowanie dwóch sanitariatów oraz zaplecza kuchennego - 12 000 zł;

3. Naprawa elektryki wraz z niezbędnymi materiałami - 20 000 zł;

4. Materiały budowlane - 13 000 zł;

5. Flizy i urządzenia sanitarne - 15 000 zł;

6. Renowacja okien wraz z wymianą części szyb i naklejkami ochronnymi, wymianą parapetów - 10 600 zł.


de37b4121e002b62.jpeg

Remont na al. Daszyńskiego 22 już się zaczął. Każde 5 złotych, każda osoba, która wspiera nas choćby najmniejszą kwotą, jest dla nas motywacją, by działać i tworzyć tę przestrzeń. Wykorzystajmy dobrze te (oby ostatnie!) miesiące pandemii, aby potem móc - najpewniej już w czerwcu lub lipcu - wspólnie się spotkać, wypić kawę, wymienić się doświadczeniami i celebrować rosnącą różnorodność społeczeństwa.

 

Razem stwórzmy przestrzeń, która stanie się uosobieniem krakowskiej gościnności, poczucia odpowiedzialności za słabszych oraz miejscem świętowania różnorodności. Wyremontujmy sobie wielokulturowość!


m28c554688955b31.jpeg


UWAGA!


Jeśli znasz osoby, organizacje, firmy, które mogłyby wesprzeć nasz remont np. poprzez przekazanie mebli, materiałów budowlanych itp. - prosimy o kontakt: [email protected]




English below:

PO POLSKU >>


Join us in creating a new space for meetings and initiatives for diversity and inclusiveness. To make Krakow more hospitable and safe.


Do you enjoy meeting people from different cultures? Tasting food from different regions of the world? Looking at yourself and your surroundings from the perspective of other people and getting to know them better? Is the notion of hospitality and openness something you hold dear? Do you want us to live in a tolerant world, where every human being is respected? We do too :)


That is why this year, we have decided to join forces with fellow activists to put the idea of Polish hospitality into practice.


This upcoming summer, we are opening a space for encounters of many cultures in the very heart of Krakow - among its citizens, and just a few steps away from the Market Square and Kazimierz.


Why?


Because we want Krakow to become a lively place of conversation among people who have been born in Krakow and those who have chosen it as their home. We would like our city to be a place of reliable education based on the experience of meeting different cultures, religions and opinions - for all pupils and students, as well as adults.


mebfced81cfa94b2.jpeg

Our vision is a space for diversity where fantastic social projects that rediscover Krakow's multicultural character will be born.


A place where support and help will be given to anyone who needs it - a representative of an excluded minority, a refugee or a returnee.


But to successfully create this space, we need your help and joint action.


We have recently managed to rent a fantastic space at 22 Daszyńskiego Avenue. Here this Multicultural Space that we will continue to run for the benefit of Krakow's minorities will be holding:


  • The Kitchen of Meetings,
  • Multicultural picnics,
  • Film screenings,
  • Meetings for women,
  • A legal advice centre,
  • Intercultural education workshops,
  • Anti-discrimination training,
  • Information point for migrants,
  • Hate crime documentation system,
  • Anything that supports diversity and openness in our city and region.


However, this space will not exist if we do not manage to raise the full amount or find sponsors willing to support us in preparing the venue.


Become one of the donors and support our fundraising campaign!


About us


Since 2004, we have been operating as IB Poland Foundation, whose mission is to provide comprehensive support to people who are excluded - especially because of their age, origin, place of residence, education or social status.


g4a3c7c000aa48a9.jpeg

For 17 years, our organization has assisted thousands of people and organized numerous mutually supportive communities. We specialise in bringing together different social groups and building bridges between young volunteers, foreigners and older people and other groups at risk of exclusion (people with disabilities, the unemployed, etc.).


In addition, the space on Daszyńskiego Avenue will host Salam Lab, an initiative that advocates for multiculturalism and peace :)


What do we do? (amongst other things)


1. Volunteering that builds bridges


Since 2008, the IB Poland Foundation has been the coordinating organisation within the European Voluntary Service (currently European Solidarity Corps). Within the framework of the above-mentioned programme, the Foundation conducts numerous training sessions and workshops for foreign volunteers on multiculturalism, getting to know other cultures and the integration of people from different countries. Over the years, we have managed to gradually increase the number of our volunteers based on a network of partners in Krakow and many European countries.


w01568ea103aa4c8.png

2. Social Integration


What is more, in December 2008, the IB Polska Foundation granted the Tychy facility owned by the foundation the status of a Social Integration Centre (CIS). Within the CIS, social and vocational reintegration classes are conducted for beneficiaries from the Tychy area. Hundreds of people have benefited from the full and comprehensive support of this institution.


3. Barrier-free education


Additionally, continuously since 2007, the foundation has been implementing international professional mobility projects involving adults and young people studying at vocational schools: until 2014 these were Leonardo da Vinci projects and then professional mobility within the ERASMUS+ programme. Since 2015 we have been implementing international professional mobility projects for students with disabilities, including mild intellectual disabilities. The programmes of our internships are constructed in such a way as to take into account the aforementioned conditions and premises of working with people with disabilities. Projects in this area are also aimed at equalising the smaller chances of students with disabilities to benefit from international educational projects to enable this group to develop additional skills and competencies.


4. Education without borders


From March 2021, we coordinate the Multicultural Centre and the Information Point for Foreigners, funded by the City of Krakow (as part of the Open Krakow programme). For several years we have been heavily involved in social and educational projects for multiculturalism in Krakow in cooperation with our partner organisation Salam Lab, Peace Laboratory.


Together we carry out the Centre's operations, and in previous years we have implemented an educational project entitled "Empathy and Multiculturalism". In the course of the project, pupils built and developed their attitudes of empathy and openness to others. They also practised adopting other people's perspectives based on examples of individuals representing other cultures or people experiencing poverty, migration, war or persecution. They discovered the positive sides and challenges of multiculturalism, as well as learnt to express and justify their own opinions.


v61edff9ddee8c15.jpeg

Salam Lab - Peace Laboratory is an initiative of Anna and Karol Wilczynski, who have successfully run the Islamist Blog for years. Salam Lab is dedicated to building bridges and a culture of encounter between different national and religious communities. In its activities and articles, it promotes reliable information about other cultures and minorities, showing that black and white patterns of thinking are the fuel for violence and hatred. Anna and Karol are opening the very first Peace Lab as part of our space!


Let's renew multiculturalism!


The new meeting space for different cultures is a project for years. The ongoing renovation of the premises is intended to give the city of Krakow a much-needed place: open to everyone regardless of their origin, religion, sexual orientation or skin colour. A space for dialogue, where Krakow's citizens will learn from the earliest age about the dangers of ignorance; where joint action by people longing to respect diversity will secure our peace and improve the situation of minorities in Krakow.


Don't let hatred and prejudice win! Support us in building a space full of tolerance - without you, we will not succeed.


What do we have to do?


Here is what needs to be done (amounts given are gross amounts: full costs of materials and labour):


1. General construction works (renovation of walls, renovation of the floor, replacement of internal doors, minor renovation works required to renew the space) - PLN 29,400;

2. Laying out of tiles in two toilets and kitchen area - PLN 12,000;

3. Electrical repairs along with the necessary materials - PLN 20 000;

4. Building materials - PLN 13 000;

5. Tiles and sanitary equipment - PLN 15 000;

6. Renovation of windows with replacement of some panes and protective stickers, replacement of window sills - PLN 10 600.


The renovation of 22 Daszyńskiego Avenue has already begun. Every 5 zloty counts and every person who supports us with even the smallest amount gives us the motivation to work and create this space of multiculturalism. Let's make good use of these (hopefully last!) months of the pandemic to be able to meet together - probably in June or July - to drink coffee, exchange experiences and celebrate the growing diversity of our society.


fc077f65892e9f82.jpeg

Together, let's create a space that will become the epitome of Krakow's hospitality and sense of responsibility for the vulnerable - a place to celebrate diversity. Let's renew multiculturalism!


ATTENTION!


If you know people, organisations or companies who could support our renovation, e.g. by donating furniture, building materials, etc., please contact us: [email protected]

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Lokalizacja

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 9

 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Monika
20 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Ania
20 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
1 zł
 
Dane ukryte
ukryta

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!