id: 4knr24

Zbudujmy przestrzeń wielokulturowości w Krakowie! Takiego miejsca jeszcze nie było

Zbudujmy przestrzeń wielokulturowości w Krakowie! Takiego miejsca jeszcze nie było

Opis zrzutki

ENGLISH VERSION


Zbuduj wspólnie z nami nową przestrzeń spotkań i działań na rzecz różnorodności i otwartości. Na rzecz gościnnego i bezpiecznego Krakowa.


Uwielbiasz spotykać ludzi reprezentujących różne kultury? Kosztować potrawy z różnych regionów świata? Patrzeć na siebie i otoczenie z perspektywy innych oraz poznawać lepiej tę perspektywę? Bliskie są ci idee gościnności i otwartości? Chcesz, byśmy żyli w tolerancyjnym świecie, w którym szanuje się każdego człowieka?


MY TEŻ :).


Dlatego w tym roku podjęliśmy decyzję, by w połączonych siłach aktywistów i aktywistek wspólnie zrealizować ideę polskiej gościnności.


Już w nadchodzące wakacje otwieramy przestrzeń spotkania wielu kultur w samym sercu Krakowa - wśród jego mieszkanek i mieszkańców, a zarazem kilka kroków od Rynku i Kazimierza. 


Po co? 


Bo chcemy, by w Krakowie powstało żywe miejsce  rozmowy osób, dla których Kraków jest domem od urodzenia i dla tych, którzy to miasto wybrali jako swój dom. By w naszym mieście było miejsce rzetelnej edukacji opartej na doświadczeniach spotkania z różnymi kulturami, religiami, opiniami - dla wszystkich uczniów i uczennic, ale też osób dorosłych. 


Nasza wymarzona strefa  różnorodności ma być przestrzenią, w której rodzić się będą fantastyczne projekty społeczne, na nowo odkrywające wielokulturowy charakter Krakowa. 


Ma być miejscem, w którym wsparcie i pomoc otrzyma każda osoba, która jej potrzebuje- przedstawiciel wykluczanej mniejszości, uchodźczyni czy repatriant.


m433ca59e99db69a.jpeg

Ale by skutecznie tworzyć tę przestrzeń, potrzebujemy twojej pomocy i wspólnego działania.


Niedawno udało nam się wynająć fantastyczny lokal przy alei Daszyńskiego 22. To w tej Przestrzeni Wielokulturowości już ruszyliśmy z działaniami na rzecz krakowskich mniejszości:


  • Kuchnią spotkania,
  • Piknikami wielokulturowymi,
  • Seansami filmowymi,
  • Spotkaniami dla kobiet,
  • Punktem poradnictwa prawnego,
  • Warsztatami edukacji międzykulturowej,
  • Szkoleniami antydyskryminacyjnymi,
  • Punktem informacji dla migrantów i migrantek,
  • Systemem dokumentacji przestępstw z nienawiści,
  • Wszystkim, co wesprze różnorodność i otwartość naszego miasta i regionu.


Ta przestrzeń jednak nie powstanie, jeśli nie uda nam się zebrać pełnej kwoty lub znaleźć sponsorek i sponsorów, gotowych wesprzeć nas w przygotowaniu lokalu. 


Zostań jedną lub jednym z nich i wesprzyj naszą zbiórkę!Kim jesteśmy?


Od w 2004 roku działamy jako fundacja IB Polska, której misją jest kompleksowe udzielanie wsparcia osobom wykluczonym - w szczególności ze względu na wiek, pochodzenie, miejsce zamieszkania, wykształcenie czy status społeczny. 


Nasza organizacja od 17 lat wsparła tysiące ludzi oraz zorganizowała liczne społeczności wzajemnie wspierających się osób. Naszą specjalizacją jest łączenie różnych grup społecznych oraz budowanie mostów między młodymi wolontariuszami, cudzoziemcami a grupami osób starszych i innych grup zagrożonych wykluczeniem (osób z niepełnosprawnościami, bezrobotnych itd.). 


j5b0e64c9238fa2e.png

Oprócz tego z przestrzeni przy alei Daszyńskiego będzie korzystać Salam Lab - inicjatywa, która robi wiele na rzecz wielokulturowości :).Co (między innymi) robimy? 


1. Wolontariat, który buduje mosty


Od 2008 roku Fundacja IB Polska jest organizacją koordynującą w ramach Wolontariatu Europejskiego (obecnie Europejskiego Korpusu Solidarności). W ramach wspomnianego programu Fundacja prowadzi liczne szkolenia i warsztaty z wolontariuszami zagranicznymi oraz dla wolontariuszy z zakresu wielokulturowości, poznawania innych kultur oraz integracji osób pochodzących z różnych krajów. Przez lata udało się nam zwiększać stopniowo liczbę goszczonych wolontariuszy w oparciu o sieć partnerów w Krakowie i wielu krajach europejskich.


2. Integracja Społeczna


Co więcej fundacja IB Polska w grudniu 2008 roku należąca do fundacji placówka w Tychach uzyskała status Centrum Integracji Społecznej (CIS). W ramach CIS realizowane są zajęcia reintegracji społecznej i zawodowej dla beneficjentów z terenu Tychów. Z pełnego i kompleksowego wsparcia tej instytucji skorzystały setki osób. 3. Edukacja bez barier 


Oprócz tego nieprzerwanie od roku 2007 fundacja realizuje projekty zagranicznych mobilności zawodowych z udziałem dorosłych oraz młodzieży uczącej się w szkołach zawodowych: do 2014 roku były to projekty Leonardo da Vinci, a następnie mobilności zawodowe w ramach programu ERASMUS+. Od roku 2015 realizujemy projekty zagranicznych mobilności zawodowych uczniów i uczennic z niepełnosprawnością, w tym niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Programy naszych praktyk są w ten sposób konstruowane, aby przy ich realizacji uwzględnić wspomniane uwarunkowania i założenia pracy z osobami niepełnosprawnymi. Projekty w tym obszarze mają także na celu wyrównywanie mniejszych szans uczniów z niepełnosprawnościami korzystania z edukacyjnych projektów międzynarodowych, aby umożliwić także tej grupie wykazanie się dodatkowymi aktywnościami i umiejętnościami.


4. Edukacja bez granic


Od marca 2021 roku koordynujemy finansowane przez Miasto Kraków (w ramach programu Otwarty Kraków) Centrum Wielokulturowe oraz Punkt Informacyjny dla Cudzoziemców. Od kilku lat mocno angażujemy się w projekty społeczne i edukacyjne na rzecz wielokulturowości w Krakowie we współpracy z naszą organizacją partnerską - Salam Lab, Laboratorium Pokoju. 


b29117194de2f2e2.jpeg

Wspólnie z nimi prowadzimy działania Centrum oraz w poprzednich latach realizowaliśmy projekt edukacyjny pn. ,,Empatia i Wielokulturowość", w czasie którego uczniowie i uczennice budowali i rozwijali postawy empatii, otwartości na innych, ćwiczyli przyjmowanie perspektywy innych osób na przykładzie osób reprezentujących inne kultury lub osób doświadczających biedy, migracji, wojny, prześladowań. Poznali pozytywne strony i wyzwania związane z wielokulturowością, uczyli się wyrażać swoje opinie i je argumentować. 


Salam Lab - Laboratorium Pokoju to inicjatywa Anny i Karola Wilczyńskich, którzy od lat z powodzeniem prowadzili Islamista Blog. Salam Lab zajmuje się budowaniem mostów i kultury spotkania między różnymi społecznościami narodowościowymi i wyznaniowymi. W swoich działaniach i tekstach promuje rzetelne informacje na temat innych kultur oraz mniejszości pokazując, że czarno-białe schematy myślenia są paliwem dla przemocy i nienawiści. Co ważne, Anna i Karol otwierają wspólnie z nami pierwsze Laboratorium Pokoju właśnie w naszej przestrzeni!Wyremontujmy sobie wielokulturowość!


Nowa przestrzeń spotkań różnych kultur to projekt na lata. Prowadzony remont lokalu ma na celu dać miastu Kraków miejsce, którego bardzo potrzeba: otwarte na każdego, niezależnie od jego pochodzenia, wyznawanej religii, orientacji seksualnej czy koloru skóry. Przestrzeń dialogu, w której Krakowianki i Krakowianie od najmłodszych lat będą uczyć się o zagrożeniach płynących z ignorancji; w której wspólne działania ludzi tęskniących za poszanowaniem inności zabezpieczą nasz pokój i polepszą sytuację mniejszości w Krakowie. 


fcc78a698e7b3c7a.jpeg

Nie pozwólmy wygrać nienawiści i uprzedzeniom! Wesprzyj nas w budowie przestrzeni pełnej tolerancji - bez Ciebie nam się nie uda. Co mamy do zrobienia?


Oto, co jest do zrobienia (podane kwoty to kwoty brutto: pełne koszty materiałów i robocizny):


1. Roboty budowlane ogólne (renowacja i wykończenie ścian, renowacja podłogi, wymiana drzwi wewnętrznych, drobne prace remontowe niezbędne do odświeżenia lokalu) - 29 400 zł;

2. Wyflizowanie dwóch sanitariatów oraz zaplecza kuchennego - 12 000 zł;

3. Naprawa elektryki wraz z niezbędnymi materiałami - 20 000 zł;

4. Materiały budowlane - 13 000 zł;

5. Flizy i urządzenia sanitarne - 15 000 zł;

6. Renowacja okien wraz z wymianą części szyb i naklejkami ochronnymi, wymianą parapetów - 10 600 zł.


de37b4121e002b62.jpeg

Remont na al. Daszyńskiego 22 już się zaczął. Każde 5 złotych, każda osoba, która wspiera nas choćby najmniejszą kwotą, jest dla nas motywacją, by działać i tworzyć tę przestrzeń. Wykorzystajmy dobrze te (oby ostatnie!) miesiące pandemii, aby potem móc - najpewniej już w czerwcu lub lipcu - wspólnie się spotkać, wypić kawę, wymienić się doświadczeniami i celebrować rosnącą różnorodność społeczeństwa.

 

Razem stwórzmy przestrzeń, która stanie się uosobieniem krakowskiej gościnności, poczucia odpowiedzialności za słabszych oraz miejscem świętowania różnorodności. Wyremontujmy sobie wielokulturowość!


m28c554688955b31.jpeg


UWAGA!


Jeśli znasz osoby, organizacje, firmy, które mogłyby wesprzeć nasz remont np. poprzez przekazanie mebli, materiałów budowlanych itp. - prosimy o kontakt: [email protected]
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Pierwsza na świecie karta do przyjmowania wpłat. Karta Wpłatnicza.
Dowiedz się więcej

Wpłacający 9

 
Dane ukryte
100 zł
 
Dane ukryte
50 zł
 
Dane ukryte
50 zł
A
Ania
20 zł
 
Dane ukryte
20 zł
 
Dane ukryte
20 zł
M
Monika
20 zł
 
Użytkownik niezarejestrowany
1 zł
 
Dane ukryte
ukryta

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

Lokalizacja

aleja Ignacego Daszyńskiego 22, 33-332

Kraków, Poland

Zobacz na mapie
map pin

Nasi użytkownicy założyli

687 017 zrzutek

i zebrali

450 006 416 zł

A ty na co dziś zbierasz?