id: 6758vp

Jak Polacy wymyślili Himalaizm Zimowy - ratujemy archiwum fotografii Mirka Wiśniewskiego

Jak Polacy wymyślili Himalaizm Zimowy - ratujemy archiwum fotografii Mirka Wiśniewskiego

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 226 052 zrzutki i zebrali 1 347 786 365 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

W podwarszawskim domu Mirka Wiśniewskiego niszczeje archiwum zdjęć ukazujących jeden z najbardziej heroicznych rozdziałów polskiego himalaizmu. Zaatakowane przez pleśń i grzyb negatywy wymagają natychmiastowej konserwacji oraz digitalizacji. Chcemy, korzystając z pomocy profesjonalistów, skatalogować i oczyścić ten ogromny zbiór fotografii i dokumentów, ratując go tym samym przed zapomnieniem. Po oczyszczeniu archiwum przygotujemy wystawę fotografii, na której zobaczycie niesamowite historie zapisane na negatywach Mirka Wiśniewskiego, opowieści z pierwszego w historii himalaizmu wejścia zimowego na Mont Everest, czy zapis rytuałów przekraczania równika przez pierwszych polskich badaczy Antarktydy, dużo napięcia i niesamowitych obrazów. Wystawa odbędzie się w 2019 roku, zainaugurujemy ją w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, ale podróżować będzie po całej Polsce, więc na pewno ją zobaczycie. Ale żeby udało nam się ją zrealizować, potrzebujemy wydobyć archiwum ze stanu rozpadu.

Polacy „spóźnili” się w wytyczaniu szlaków na ośmiotysięczniki, gdyż „żelazna kurtyna” uniemożliwiała im wyjazd z kraju. W latach 70., gdy dalekie podróże stały się bardziej dostępne, wymyślili więc nową dyscyplinę sportową – zdobywanie najwyższych gór świata zimą, w ekstremalnych, nawet jak na Himalaje, warunkach atmosferycznych. Mirek Wiśniewski – lekarz z Warszawy, dzięki przyjaźniom zawartym na tatrzańskich graniach, zaciągnął się na wyprawy kierowane przez Andrzeja Zawadę – na Lhotse oraz Everest.

Przywiózł z nich zbiór unikalnych fotografii uwieczniających chwile, w których kontakt człowieka z przyrodą jest szczególnie bliski. Wiśniewski po mistrzowsku oddał naturę Himalajów wraz z ich niedostępnością, subtelną grą barw, niepowtarzalną formą skał i lodu, oraz upór ludzi skorych do podjęcia ogromnego ryzyka, ich codzienne zmaganie z własnymi ciałami, przyjaźnie wystawione na najwyższe próby, został również dokumentalistą budowy pierwszej polskiej stacji antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.

Zbiór fotografii artysty pokazuje mało znany rozdział polskiej nauki, rozgrywający się w pozornie monotonnej zimowej scenerii oraz ludzi, których pasja zawiodła na koniec świata.

Dziś Mirosław Wiśniewski ma 82 lata a jego archiwum niszczeje, wciśnięte w kąt strychu podwarszawskiego domu artysty. Latami gromadzony przez niego materiał jest przykładem bardzo dobrej fotografii, ale przede wszystkim ważnym i potrzebnym dokumentem wyjątkowej epoki w dziejach polskiej wspinaczki wysokogórskiej. Uratujmy to archiwum od zniszczenia.

Jak uratować archiwum

Archiwum to ponad 10 000 negatywów oraz slajdów, nagrania audio, dokumenty drukowane, pamiątki z wypraw, stare wydruki fotograficzne.

Negatywy przetrzymywane były przez długi czas w trudnych warunkach, niektóre pokrywa gruba warstwa kurzu, inne zaatakowane zostały przez pleśń oraz grzyby, są wśród nich również takie, które w wyniku złego przechowywania uległy zażółceniu.

Większość zawartego w archiwum materiału wymaga profesjonalnej konserwacji, oczyszczania i odtłuszczania, kolejno skatalogowania oraz digitalizacji. Podjęcie tych prac odkładane było przez wiele lat na później ze względów finansowych i technicznych, obecnie stan archiwum wymaga natychmiastowej ingerencji.

Wierzymy, że to archiwum, poddane odpowiedniemu przygotowaniu, może dalej inspirować kolejne pokolenia podróżników, himalaistów i fotografów. Chcemy też, żeby stało się trzonem dla niesamowitej wystawy poświęconej polskiemu narodowemu himalaizmowi, nad którą już pracujemy.

tak wygląda wiele zdjęć w archiwum

przebarwienia, grzyb, kurz i pleśń niszczą archiwum

Podczas trwania prac nad konserwacją archiwum chcemy również stworzyć materiał filmowy, który będzie zapisem opowieści Mirka Wiśniewskiego na temat tamtych wypraw. Mirek Wiśniewski to jeden z nielicznych żyjących jeszcze uczestników tamtych wydarzeń. Prace nad jego archiwum to być może jeden z ostatnich momentów, w których nadarza się szansa utrwalenia dla przyszłych pokoleń zachowanych w jego pamięci opowieści z czasów narodzin zimowego himalaizmu. Chcemy, żeby również ten materiał filmowy stał się częścią wystawy, nad którą pracujemy.

Jakiej kwoty potrzebujemy i na co?

Prosimy o wsparcie w wysokości 25 000 zł. Ta kwota jest to niezbędne minimum dla przeprowadzenia profesjonalnej i pełnej konserwacji archiwum Mirka Wiśniewskiego, ale wszystko, co uzbieramy ponad to, tylko ułatwi nasze zadanie, ponieważ w związku ze złym stanem archiwum pracy może być zdecydowanie więcej. Zebraną kwotę przeznaczymy na:

- wstępny podział zgromadzonych materiałów, odseparowanie negatywów zniszczonych i wymagających złożonej konserwacji od tych, które zachowały się w lepszym stanie;

- oczyszczenie 10 000 negatywów z kurzu, pleśni, przebarwień, ich odpowiednią konserwację oraz stworzenie systemu bezpiecznego przechowywania;

- stworzenie pełnego katalogu archiwum (chronologiczne i tematyczne uporządkowanie materiału, odbudowanie narracji, opisanie poszczególnych materiałów, przywrócenie tożsamości bohaterom fotografii);

- pełną digitalizację materiałów fotograficznych (negatywów i slajdów) oraz dokumentów drukowanych;

- konserwację i digitalizację materiałów audio;

- nagranie materiałów filmowych

Czeka nas jeszcze cała masa pracy, którą wykonamy swoimi siłami. Jeśli nie możesz nas wspomóc finansowo, przyjmiemy z radością również pomoc w działaniu, możesz nas wesprzeć promując to wydarzenie, pomóc nam w stworzeniu nagrań wideo i audio, które staną się częścią wystawy, nad którą pracujemy, możesz zaprosić wystawę do swojego miasta i pomóc zorganizować wernisaż lub masz jakiś inny pomysł? Daj znać!

Podaj tę informację dalej! To też bardzo pomoże.

Liczymy na Waszą pomoc, razem uratujemy to niesamowite archiwum i stworzymy wystawę , dzięki której opowiemy jeszcze raz te wszystkie niesamowite historie!

Dla tych, którzy nas wesprą mamy piękne nagrody :)

Kim jesteśmy

Działamy we trójkę, Maria, Sandra i Kaśka. Znamy dobrze Mirka i jego historię, z osobistych opowieści, długich wieczorów w Słubicy i oczywiście ze zdjęć, których Słubickie archiwum kryje przepastne zasoby. Nasz stosunek do tej historii jest emocjonalny i tożsamościowy i dzięki temu widzimy niezwykły potencjał w opowiadaniu i dzieleniu się tą historyczną narracją.

Maria – córka Mirka Wiśniewskiego, doktorantka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniach koncentruje się nad performatywnością polskich muzeów historycznych. Gdy nie siedzi w bibliotece, reżyseruje spektakl teatralny poświęcony pamięci i pracuje w Agencji PR.

Sandra – historyczka sztuki ze specjalnością fot. dokumentalnej i fot. teatralnej, współtworzy teatr offowy Bestemmia, reżyseruje, tworzy scenografię, pracuje też w warszawskim domu aukcyjnym Libra, gdzie na co dzień otacza się działami sztuki i znajduje dla nich nowych właścicieli.

Katarzyna – prowadzi własną pracownię artystyczną, działała w kilku stowarzyszeniach i fundacjach organizując spotkania artystyczne, wystawy, warsztaty, popełniła też w swojej historii kilkadziesiąt pięknych wystaw i spotkań autorskich pod szyldem Czeskiego Centrum w Warszawie.

Jeśli chcesz do ans napisać, coś zaproponować lub o coś zapytać, czekamy na Twoją wiadomość pod mailem: [email protected]

DZIĘKI ZA POMOC!

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Oferty/licytacje 8

Kupuj, Wspieraj.

Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej

Organizatora:
Inne
NAGRODA ZA WSPARCIE
Piękna pocztówka z fotografią Mirka Wiśniewskiego
30 zł

Kupione 74

Zakończona
Inne
NAGRODA ZA WSPARCIE
3 pocztówki z fotografiami Mirka Wiśniewskiego
50 zł

Kupione 60

Zakończona
Inne
NAGRODA ZA WSPARCIE
Komplet 10 pocztówek z fotografiami Mirka Wiśniewskiego
150 zł

Kupione 12

Zakończona
Inne
NAGRODA ZA WSPARCIE
Sygnowany plakat z fotografią Mirka Wiśniewskiego w formacie 30x45. Na plakacie: Powrót z wyprawy na Lhotse. Pustynna część szosy między Damaszkiem a ...
300 zł

Kupione 4

Zakończona
Inne
NAGRODA ZA WSPARCIE
Sygnowany plakat z fotografią Mirka Wiśniewskiego w formacie 60x90. Na plakacie: Lingtren, 6,749 m, w dole BAZA.
500 zł

Kupione 6

Zakończona
Inne
NAGRODA ZA WSPARCIE
Sygnowana fotografia Mirka Wiśniewskiego w formacie 25x25.Mecenas ma możliwość wyboru fotografii z całej kolekcji. Do uzgodnienia po zakończeniu zrzut...
1000 zł

Kupione 3

Zakończona
Inne
NAGRODA ZA WSPARCIE
Sygnowana fotografia Mirka Wiśniewskiego w formacie 50x50.Mecenas ma możliwość wyboru fotografii z całej kolekcji. Do uzgodnienia po zakończeniu zrzut...
2000 zł
Zakończona
Inne
NAGRODA ZA WSPARCIE
Sygnowana fotografia Mirka Wiśniewskiego w formacie 50x50 oraz oficjalne podziękowania za pomoc w ratowaniu archiwum podczas premiery wystawy w roku 2...
2500 zł

Kupione 1

Zakończona

Wpłaty 316

preloader

Komentarze 119

preloader