Jak Polacy wymyślili Himalaizm Zimowy - ratujemy archiwum fotografii Mirka Wiśniewskiego koniec za 39 dni ID: 6758vp

Jak Polacy wymyślili Himalaizm Zimowy - ratujemy archiwum fotografii Mirka Wiśniewskiego

Zebrano 13 070 zł
z kwoty 25 000 zł

52 %

WPŁAĆ

Pomóż udostępniając zrzutkę!

1 455
udostępnień

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


W podwarszawskim domu Mirka Wiśniewskiego niszczeje archiwum zdjęć ukazujących jeden z najbardziej heroicznych rozdziałów polskiego himalaizmu. Zaatakowane przez pleśń i grzyb negatywy wymagają natychmiastowej konserwacji oraz digitalizacji. Chcemy, korzystając z pomocy profesjonalistów, skatalogować i oczyścić ten ogromny zbiór fotografii i dokumentów, ratując go tym samym przed zapomnieniem.
Po oczyszczeniu archiwum przygotujemy wystawę fotografii, na której zobaczycie niesamowite historie zapisane na negatywach Mirka Wiśniewskiego, opowieści z pierwszego w historii himalaizmu wejścia zimowego na Mont Everest, czy zapis rytuałów przekraczania równika przez pierwszych polskich badaczy Antarktydy, dużo napięcia i niesamowitych obrazów. Wystawa odbędzie się w 2019 roku, zainaugurujemy ją w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, ale podróżować będzie po całej Polsce, więc na pewno ją zobaczycie. Ale żeby udało nam się ją zrealizować, potrzebujemy wydobyć archiwum ze stanu rozpadu.


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

Polacy „spóźnili” się w wytyczaniu szlaków na ośmiotysięczniki, gdyż „żelazna kurtyna” uniemożliwiała im wyjazd z kraju. W latach 70., gdy dalekie podróże stały się bardziej dostępne, wymyślili więc nową dyscyplinę sportową – zdobywanie najwyższych gór świata zimą, w ekstremalnych, nawet jak na Himalaje, warunkach atmosferycznych. Mirek Wiśniewski – lekarz z Warszawy, dzięki przyjaźniom zawartym na tatrzańskich graniach, zaciągnął się na wyprawy kierowane przez Andrzeja Zawadę – na Lhotse oraz Everest.

Przywiózł z nich zbiór unikalnych fotografii uwieczniających chwile, w których kontakt człowieka z przyrodą jest szczególnie bliski. Wiśniewski po mistrzowsku oddał naturę Himalajów wraz z ich niedostępnością, subtelną grą barw, niepowtarzalną formą skał i lodu, oraz upór ludzi skorych do podjęcia ogromnego ryzyka, ich codzienne zmaganie z własnymi ciałami, przyjaźnie wystawione na najwyższe próby, został również dokumentalistą budowy pierwszej polskiej stacji antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.

Zbiór fotografii artysty pokazuje mało znany rozdział polskiej nauki, rozgrywający się w pozornie monotonnej zimowej scenerii oraz ludzi, których pasja zawiodła na koniec świata.

Dziś Mirosław Wiśniewski ma 82 lata a jego archiwum niszczeje, wciśnięte w kąt strychu podwarszawskiego domu artysty. Latami gromadzony przez niego materiał jest przykładem bardzo dobrej fotografii, ale przede wszystkim ważnym i potrzebnym dokumentem wyjątkowej epoki w dziejach polskiej wspinaczki wysokogórskiej. Uratujmy to archiwum od zniszczenia.

Jak uratować archiwum

Archiwum to ponad 10 000 negatywów oraz slajdów, nagrania audio, dokumenty drukowane, pamiątki z wypraw, stare wydruki fotograficzne.

Negatywy przetrzymywane były przez długi czas w trudnych warunkach, niektóre pokrywa gruba warstwa kurzu, inne zaatakowane zostały przez pleśń oraz grzyby, są wśród nich również takie, które w wyniku złego przechowywania uległy zażółceniu.

Większość zawartego w archiwum materiału wymaga profesjonalnej konserwacji, oczyszczania i odtłuszczania, kolejno skatalogowania oraz digitalizacji. Podjęcie tych prac odkładane było przez wiele lat na później ze względów finansowych i technicznych, obecnie stan archiwum wymaga natychmiastowej ingerencji.

Wierzymy, że to archiwum, poddane odpowiedniemu przygotowaniu, może dalej inspirować kolejne pokolenia podróżników, himalaistów i fotografów. Chcemy też, żeby stało się trzonem dla niesamowitej wystawy poświęconej polskiemu narodowemu himalaizmowi, nad którą już pracujemy.


tak wygląda wiele zdjęć w archiwum


przebarwienia, grzyb, kurz i pleśń niszczą archiwum

Podczas trwania prac nad konserwacją archiwum chcemy również stworzyć materiał filmowy, który będzie zapisem opowieści Mirka Wiśniewskiego na temat tamtych wypraw. Mirek Wiśniewski to jeden z nielicznych żyjących jeszcze uczestników tamtych wydarzeń. Prace nad jego archiwum to być może jeden z ostatnich momentów, w których nadarza się szansa utrwalenia dla przyszłych pokoleń zachowanych w jego pamięci opowieści z czasów narodzin zimowego himalaizmu. Chcemy, żeby również ten materiał filmowy stał się częścią wystawy, nad którą pracujemy.

Jakiej kwoty potrzebujemy i na co?

Prosimy o wsparcie w wysokości 25 000 zł. Ta kwota jest to niezbędne minimum dla przeprowadzenia profesjonalnej i pełnej konserwacji archiwum Mirka Wiśniewskiego, ale wszystko, co uzbieramy ponad to, tylko ułatwi nasze zadanie, ponieważ w związku ze złym stanem archiwum pracy może być zdecydowanie więcej. Zebraną kwotę przeznaczymy na:

- wstępny podział zgromadzonych materiałów, odseparowanie negatywów zniszczonych i wymagających złożonej konserwacji od tych, które zachowały się w lepszym stanie;

- oczyszczenie 10 000 negatywów z kurzu, pleśni, przebarwień, ich odpowiednią konserwację oraz stworzenie systemu bezpiecznego przechowywania;

- stworzenie pełnego katalogu archiwum (chronologiczne i tematyczne uporządkowanie materiału, odbudowanie narracji, opisanie poszczególnych materiałów, przywrócenie tożsamości bohaterom fotografii);

- pełną digitalizację materiałów fotograficznych (negatywów i slajdów) oraz dokumentów drukowanych;

- konserwację i digitalizację materiałów audio;

- nagranie materiałów filmowych

Czeka nas jeszcze cała masa pracy, którą wykonamy swoimi siłami. Jeśli nie możesz nas wspomóc finansowo, przyjmiemy z radością również pomoc w działaniu, możesz nas wesprzeć promując to wydarzenie, pomóc nam w stworzeniu nagrań wideo i audio, które staną się częścią wystawy, nad którą pracujemy, możesz zaprosić wystawę do swojego miasta i pomóc zorganizować wernisaż lub masz jakiś inny pomysł? Daj znać!

Podaj tę informację dalej! To też bardzo pomoże.

Liczymy na Waszą pomoc, razem uratujemy to niesamowite archiwum i stworzymy wystawę , dzięki której opowiemy jeszcze raz te wszystkie niesamowite historie!


Dla tych, którzy nas wesprą mamy piękne nagrody :)

Kim jesteśmy

Działamy we trójkę, Maria, Sandra i Kaśka. Znamy dobrze Mirka i jego historię, z osobistych opowieści, długich wieczorów w Słubicy i oczywiście ze zdjęć, których Słubickie archiwum kryje przepastne zasoby. Nasz stosunek do tej historii jest emocjonalny i tożsamościowy i dzięki temu widzimy niezwykły potencjał w opowiadaniu i dzieleniu się tą historyczną narracją.

Maria – córka Mirka Wiśniewskiego, doktorantka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniach koncentruje się nad performatywnością polskich muzeów historycznych. Gdy nie siedzi w bibliotece, reżyseruje spektakl teatralny poświęcony pamięci i pracuje w Agencji PR.

Sandra – historyczka sztuki ze specjalnością fot. dokumentalnej i fot. teatralnej, współtworzy teatr offowy Bestemmia, reżyseruje, tworzy scenografię, pracuje też w warszawskim domu aukcyjnym Libra, gdzie na co dzień otacza się działami sztuki i znajduje dla nich nowych właścicieli.

Katarzyna – prowadzi własną pracownię artystyczną, działała w kilku stowarzyszeniach i fundacjach organizując spotkania artystyczne, wystawy, warsztaty, popełniła też w swojej historii kilkadziesiąt pięknych wystaw i spotkań autorskich pod szyldem Czeskiego Centrum w Warszawie.

Jeśli chcesz do ans napisać, coś zaproponować lub o coś zapytać, czekamy na Twoją wiadomość pod mailem: [email protected]


DZIĘKI ZA POMOC!

Organizator nie dodał jeszcze żadnych aktualności

Aby dodać komentarz lub

ŁP

Łukasz Pajurek

Piękna inicjatywa!! :)

powodzenia

AK

Arkadiusz Kuleta

Trzymam kciuki!!

Powodzenia!!!! Mam nadzieje, ze bede mial szanse zobaczyc wystawe!!!

GK

Gosia Kaczanowicz

Super inicjatywa !trzymam kciuki za efekty

MG

Martyna Grohs

Powodzenia! Trzymam kciuki za powodzenie akcji ratunkowej :)

AS

Aleksandra Silwonik

Świetny pomysł dziewczyny!

IK

Iwona Krajewska-Kranas

Powodzenia!

A

Alek

Powodzenia dziewczyny!

LK
2 500 zł
Lechosław Kumoch
MP
1 000 zł
Maciej Przepiórka
M
500 zł
Michal Ski
Dane ukryte
300 zł
Dane ukryte
MS
300 zł
Maciej S-a
ŁD
300 zł
Łukasz Drelicharz
SB
300 zł
Sylwia Bąbel
DG
200 zł
Daniel Grodziński
Dane ukryte
160 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
150 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
150 zł
Dane ukryte
ŁM
150 zł
Łukasz Matuszczak
ET
150 zł
Ewa Tarnowska
EP
150 zł
Eliza Pilecka
D
150 zł
dramatyzm
W
150 zł
wewciak
100 zł
Jerzy Świątek
Użytkownik niezarejestrowany
100 zł
Użytkownik niezarejestrowany
KM
100 zł
Katarzyna Madoń-Mitzner
P
100 zł
Piotr Szczepanski
K
100 zł
Kazimierz Robak
GB
100 zł
Grzegorz Benke
SW
100 zł
Sylwia Wilczyńska
WK
100 zł
Wiesława Kostysiak
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
PH
100 zł
Piotr Hummel
Dane ukryte
100 zł
Dane ukryte
MO
100 zł
Michał Obrycki
MO
63 zł
Marta Oracz
PK
50 zł
Patrycja Kwas
50 zł
Gex
LR
50 zł
Leszek Rudnicki
MP
50 zł
Maja Plewińska
KC
50 zł
Krzysztof Czekalski
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
PL
50 zł
Piotr Lisicki
MR
50 zł
Martyna Rzepecka
KR
50 zł
Keliński Rafał
MH
50 zł
małgorzata hućko
JK
50 zł
Joanna Kapinos
JW
50 zł
Jakub Wawrzyszczak
WM
50 zł
Wojciech Meller
JB
50 zł
Joanna Bielenda
K
50 zł
Kuba Paduszyński
KK
50 zł
Krzysztof Kowalczyk
GK
50 zł
Gosia Kaczanowicz
MO
50 zł
Mateusz Osiadacz
AA
50 zł
Aleksandra Antonowicz
LJ
50 zł
Lukasz jankowski
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
JH
50 zł
Jeremi Hejwowski
A
50 zł
Alek
50 zł
Wojciech Żychiewicz
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
G
50 zł
Grzegorz
SG
50 zł
Szczepan Głogowski
MG
50 zł
Maciej Gabarski
MK
50 zł
Magdalena Kolwaga
MK
50 zł
Mateusz Kunecki
50 zł
Karol Wojcik
IK
50 zł
Iwona Krajewska-Kranas
WB
50 zł
Wojciech Borkowski
DP
50 zł
Dariusz Pachołek
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
JP
50 zł
Joanna Pukaluk
ZA
50 zł
Zofia Antkiewicz
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
JZ
50 zł
Jakub Załęski
Dane ukryte
50 zł
Dane ukryte
PD
50 zł
Piotr Dudzik
JM
40 zł
Julka Maj
UK
35 zł
Ula Kakareko
AS
30 zł
Aleksandra Silwonik
TG
30 zł
Tytus Grodzicki
MG
30 zł
Magdalena Grabowska
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
RB
30 zł
Rafal Badowski
JM
30 zł
Jan Miszkiel
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
SS
30 zł
Sylwester Stróżyk
KW
30 zł
Kasia Wybrańska
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
PR
30 zł
Piotr Ruszak
DS
30 zł
Damian Słowikowski
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
30 zł
Karolina Filarczyk
JJ
30 zł
Jolanta Jacek
AP
30 zł
Ania Palacz
MW
30 zł
Magdalena Wojtasiak
P
30 zł
Przemysław Misiąg
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
AP
30 zł
Agnieszka Pięta
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
MS
30 zł
Michał Sydow
AO
30 zł
Aleksandra Olszewska
W
30 zł
WRz
A
30 zł
Ada Wójcik
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
ŁP
30 zł
Łukasz Pajurek
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
30 zł
Józef Soszyński
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
BG
30 zł
Bartłomiej Głodek
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
PL
30 zł
Pawel Licznerski
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
TM
30 zł
Tomasz Mostowski
JJ
30 zł
Jacek Jakubowski
30 zł
Lucjan Morawski
ŁF
30 zł
Łukasz Fibakiewicz
Ł
30 zł
Łukasz
M
30 zł
Magda Kowalska
MW
30 zł
Michał Wiśniewski
AG
30 zł
Aleksandra Grzesiak
MK
30 zł
Martyna Korkiewicz
KP
30 zł
Krzysztof Pawłowski
Użytkownik niezarejestrowany
30 zł
Użytkownik niezarejestrowany
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
MK
30 zł
Michał Król
P
30 zł
Piotr
MG
30 zł
Martyna Grohs
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
30 zł
Joanna Kozanecka
PB
30 zł
Paweł Brodziak
AP
30 zł
Aleksandra Pietrzyk
Dane ukryte
30 zł
Dane ukryte
DB
30 zł
Damian Borys
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
M
20 zł
Magdalena Kucińska
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
MK
20 zł
Michał Kurtyka
A
20 zł
Aśka
ZB
20 zł
Zofia Baryla
KS
20 zł
Katarzyna Suprun
Dane ukryte
20 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
15 zł
Dane ukryte
A
14 zł
Arek Kuleta
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
Dane ukryte
10 zł
Dane ukryte
L
10 zł
Lena
A
10 zł
Aleksandra
M
10 zł
Monika
I
10 zł
Iza
PK
10 zł
Piotr Kittel
JJ
10 zł
Jola Jaguś-Gajewska
TA
10 zł
Tomasz Adamkiewicz
J
10 zł
Justyna
AZ
10 zł
Agata Zaręba
KC
10 zł
Kacper Chrzanowski
Maria Wiśniewska
1 zł
Maria Wiśniewska
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
GB
ukryta
Grzegorz Bzówka
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
JS
ukryta
Jacek Surma
ZT
ukryta
Zuzanna Trybulska
DL
ukryta
Dagmara Lubaszka
MP
ukryta
Maciek Paprocki
DC
ukryta
Diana Chmiel
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
BZ
ukryta
Beata Zadworna
EW
ukryta
Ewa Wdowiak
ML
ukryta
Maksymilian Liber
MF
ukryta
Marta Fąferek
WK
ukryta
Weronika Kann
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
P
ukryta
Patrycja
T
ukryta
Tomek
E
ukryta
Eku
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte
Dane ukryte
ukryta
Dane ukryte

Pierwsza wpłata

Najwyższa wpłata

LK
2 500 zł
Lechosław Kumoch

Zorganizuj własną zrzutkę na dowolny cel:

Google Play
App Store

Pomóż zebrać 25 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

1 455
udostępnień

Jak działa zrzutka.pl?

Jak to działa

Masz pomysł lub potrzebę? Określasz cel zrzutki, kwotę i gotowe!

Jak to działa

Dodajesz opis i zdjęcie. Zapraszasz uczestników w dowolny sposób.

Jak to działa

Od zebranych przez Ciebie środków nie pobieramy prowizji.

NAGRODY

NAGRODA ZA WSPARCIE

30 zł i więcej

Piękna pocztówka z fotografią Mirka Wiśniewskiego

wybrano 27 razy

NAGRODA ZA WSPARCIE

50 zł i więcej

3 pocztówki z fotografiami Mirka Wiśniewskiego

wybrano 25 razy

NAGRODA ZA WSPARCIE

150 zł i więcej

Komplet 10 pocztówek z fotografiami Mirka Wiśniewskiego

wybrano 5 razy

NAGRODA ZA WSPARCIE

300 zł i więcej

Sygnowany plakat z fotografią Mirka Wiśniewskiego w formacie 30x45. Na plakacie: Powrót z wyprawy na Lhotse. Pustynna część szosy między Damaszkiem a Bagdadem. 

wybrano 1 raz

NAGRODA ZA WSPARCIE

500 zł i więcej

Sygnowany plakat z fotografią Mirka Wiśniewskiego w formacie 60x90. Na plakacie: Lingtren, 6,749 m, w dole BAZA.

wybrano 1 raz

NAGRODA ZA WSPARCIE

1000 zł i więcej

Sygnowana fotografia Mirka Wiśniewskiego w formacie 25x25.

Mecenas ma możliwość wyboru fotografii z całej kolekcji. Do uzgodnienia po zakończeniu zrzutki.

wybrano 1 raz

NAGRODA ZA WSPARCIE

2000 zł i więcej

Sygnowana fotografia Mirka Wiśniewskiego w formacie 50x50.

Mecenas ma możliwość wyboru fotografii z całej kolekcji. Do uzgodnienia po zakończeniu zrzutki.

NAGRODA ZA WSPARCIE

2500 zł i więcej

Sygnowana fotografia Mirka Wiśniewskiego w formacie 50x50 oraz oficjalne podziękowania za pomoc w ratowaniu archiwum podczas premiery wystawy w roku 2019.

Mecenas ma możliwość wyboru fotografii z całej kolekcji. Do uzgodnienia po zakończeniu zrzutki.

wybrano 1 raz

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.