Jak Polacy wymyślili Himalaizm Zimowy - ratujemy archiwum fotografii Mirka Wiśniewskiego koniec za 21 dni ID: 6758vp

Jak Polacy wymyślili Himalaizm Zimowy - ratujemy archiwum fotografii Mirka Wiśniewskiego

Zebrano 10 767 zł
z kwoty 25 000 zł

43 %

WPŁAĆ

JEST ORGANIZATOREM ZRZUTKI


Ten profil jest zweryfikowany przelewem oraz jest połączony z Facebookiem

Zadaj pytanie organizatorowi tej zrzutki

Krótki opis zrzutki (tylko tekst)


W podwarszawskim domu Mirka Wiśniewskiego niszczeje archiwum zdjęć ukazujących jeden z najbardziej heroicznych rozdziałów polskiego himalaizmu. Zaatakowane przez pleśń i grzyb negatywy wymagają natychmiastowej konserwacji oraz digitalizacji. Chcemy, korzystając z pomocy profesjonalistów, skatalogować i oczyścić ten ogromny zbiór fotografii i dokumentów, ratując go tym samym przed zapomnieniem.
Po oczyszczeniu archiwum przygotujemy wystawę fotografii, na której zobaczycie niesamowite historie zapisane na negatywach Mirka Wiśniewskiego, opowieści z pierwszego w historii himalaizmu wejścia zimowego na Mont Everest, czy zapis rytuałów przekraczania równika przez pierwszych polskich badaczy Antarktydy, dużo napięcia i niesamowitych obrazów. Wystawa odbędzie się w 2019 roku, zainaugurujemy ją w Domu Spotkań z Historią w Warszawie, ale podróżować będzie po całej Polsce, więc na pewno ją zobaczycie. Ale żeby udało nam się ją zrealizować, potrzebujemy wydobyć archiwum ze stanu rozpadu.


Opis zrzutki (tutaj oprócz tekstu dodasz też zdjęcia - użyj edytora po lewej stronie)

Polacy „spóźnili” się w wytyczaniu szlaków na ośmiotysięczniki, gdyż „żelazna kurtyna” uniemożliwiała im wyjazd z kraju. W latach 70., gdy dalekie podróże stały się bardziej dostępne, wymyślili więc nową dyscyplinę sportową – zdobywanie najwyższych gór świata zimą, w ekstremalnych, nawet jak na Himalaje, warunkach atmosferycznych. Mirek Wiśniewski – lekarz z Warszawy, dzięki przyjaźniom zawartym na tatrzańskich graniach, zaciągnął się na wyprawy kierowane przez Andrzeja Zawadę – na Lhotse oraz Everest.

Przywiózł z nich zbiór unikalnych fotografii uwieczniających chwile, w których kontakt człowieka z przyrodą jest szczególnie bliski. Wiśniewski po mistrzowsku oddał naturę Himalajów wraz z ich niedostępnością, subtelną grą barw, niepowtarzalną formą skał i lodu, oraz upór ludzi skorych do podjęcia ogromnego ryzyka, ich codzienne zmaganie z własnymi ciałami, przyjaźnie wystawione na najwyższe próby, został również dokumentalistą budowy pierwszej polskiej stacji antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.

Zbiór fotografii artysty pokazuje mało znany rozdział polskiej nauki, rozgrywający się w pozornie monotonnej zimowej scenerii oraz ludzi, których pasja zawiodła na koniec świata.

Dziś Mirosław Wiśniewski ma 82 lata a jego archiwum niszczeje, wciśnięte w kąt strychu podwarszawskiego domu artysty. Latami gromadzony przez niego materiał jest przykładem bardzo dobrej fotografii, ale przede wszystkim ważnym i potrzebnym dokumentem wyjątkowej epoki w dziejach polskiej wspinaczki wysokogórskiej. Uratujmy to archiwum od zniszczenia.

Jak uratować archiwum

Archiwum to ponad 10 000 negatywów oraz slajdów, nagrania audio, dokumenty drukowane, pamiątki z wypraw, stare wydruki fotograficzne.

Negatywy przetrzymywane były przez długi czas w trudnych warunkach, niektóre pokrywa gruba warstwa kurzu, inne zaatakowane zostały przez pleśń oraz grzyby, są wśród nich również takie, które w wyniku złego przechowywania uległy zażółceniu.

Większość zawartego w archiwum materiału wymaga profesjonalnej konserwacji, oczyszczania i odtłuszczania, kolejno skatalogowania oraz digitalizacji. Podjęcie tych prac odkładane było przez wiele lat na później ze względów finansowych i technicznych, obecnie stan archiwum wymaga natychmiastowej ingerencji.

Wierzymy, że to archiwum, poddane odpowiedniemu przygotowaniu, może dalej inspirować kolejne pokolenia podróżników, himalaistów i fotografów. Chcemy też, żeby stało się trzonem dla niesamowitej wystawy poświęconej polskiemu narodowemu himalaizmowi, nad którą już pracujemy.


tak wygląda wiele zdjęć w archiwum


przebarwienia, grzyb, kurz i pleśń niszczą archiwum

Podczas trwania prac nad konserwacją archiwum chcemy również stworzyć materiał filmowy, który będzie zapisem opowieści Mirka Wiśniewskiego na temat tamtych wypraw. Mirek Wiśniewski to jeden z nielicznych żyjących jeszcze uczestników tamtych wydarzeń. Prace nad jego archiwum to być może jeden z ostatnich momentów, w których nadarza się szansa utrwalenia dla przyszłych pokoleń zachowanych w jego pamięci opowieści z czasów narodzin zimowego himalaizmu. Chcemy, żeby również ten materiał filmowy stał się częścią wystawy, nad którą pracujemy.

Jakiej kwoty potrzebujemy i na co?

Prosimy o wsparcie w wysokości 25 000 zł. Ta kwota jest to niezbędne minimum dla przeprowadzenia profesjonalnej i pełnej konserwacji archiwum Mirka Wiśniewskiego, ale wszystko, co uzbieramy ponad to, tylko ułatwi nasze zadanie, ponieważ w związku ze złym stanem archiwum pracy może być zdecydowanie więcej. Zebraną kwotę przeznaczymy na:

- wstępny podział zgromadzonych materiałów, odseparowanie negatywów zniszczonych i wymagających złożonej konserwacji od tych, które zachowały się w lepszym stanie;

- oczyszczenie 10 000 negatywów z kurzu, pleśni, przebarwień, ich odpowiednią konserwację oraz stworzenie systemu bezpiecznego przechowywania;

- stworzenie pełnego katalogu archiwum (chronologiczne i tematyczne uporządkowanie materiału, odbudowanie narracji, opisanie poszczególnych materiałów, przywrócenie tożsamości bohaterom fotografii);

- pełną digitalizację materiałów fotograficznych (negatywów i slajdów) oraz dokumentów drukowanych;

- konserwację i digitalizację materiałów audio;

- nagranie materiałów filmowych

Czeka nas jeszcze cała masa pracy, którą wykonamy swoimi siłami. Jeśli nie możesz nas wspomóc finansowo, przyjmiemy z radością również pomoc w działaniu, możesz nas wesprzeć promując to wydarzenie, pomóc nam w stworzeniu nagrań wideo i audio, które staną się częścią wystawy, nad którą pracujemy, możesz zaprosić wystawę do swojego miasta i pomóc zorganizować wernisaż lub masz jakiś inny pomysł? Daj znać!

Podaj tę informację dalej! To też bardzo pomoże.

Liczymy na Waszą pomoc, razem uratujemy to niesamowite archiwum i stworzymy wystawę , dzięki której opowiemy jeszcze raz te wszystkie niesamowite historie!


Dla tych, którzy nas wesprą mamy piękne nagrody :)

Kim jesteśmy

Działamy we trójkę, Maria, Sandra i Kaśka. Znamy dobrze Mirka i jego historię, z osobistych opowieści, długich wieczorów w Słubicy i oczywiście ze zdjęć, których Słubickie archiwum kryje przepastne zasoby. Nasz stosunek do tej historii jest emocjonalny i tożsamościowy i dzięki temu widzimy niezwykły potencjał w opowiadaniu i dzieleniu się tą historyczną narracją.

Maria – córka Mirka Wiśniewskiego, doktorantka Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniach koncentruje się nad performatywnością polskich muzeów historycznych. Gdy nie siedzi w bibliotece, reżyseruje spektakl teatralny poświęcony pamięci i pracuje w Agencji PR.

Sandra – historyczka sztuki ze specjalnością fot. dokumentalnej i fot. teatralnej, współtworzy teatr offowy Bestemmia, reżyseruje, tworzy scenografię, pracuje też w warszawskim domu aukcyjnym Libra, gdzie na co dzień otacza się działami sztuki i znajduje dla nich nowych właścicieli.

Katarzyna – prowadzi własną pracownię artystyczną, działała w kilku stowarzyszeniach i fundacjach organizując spotkania artystyczne, wystawy, warsztaty, popełniła też w swojej historii kilkadziesiąt pięknych wystaw i spotkań autorskich pod szyldem Czeskiego Centrum w Warszawie.


DZIĘKI ZA POMOC!

Organizator nie dodał jeszcze żadnych aktualności

Aby dodać komentarz lub

Łukasz Pajurek

Łukasz Pajurek

07.06.2018 22:44

Piękna inicjatywa!! :)

Joanna Kozanecka

07.06.2018 9:46

powodzenia

Arkadiusz Kuleta

Arkadiusz Kuleta

07.06.2018 0:37

Trzymam kciuki!!

Karol Wojcik

06.06.2018 18:44

Powodzenia!!!! Mam nadzieje, ze bede mial szanse zobaczyc wystawe!!!

Gosia Kaczanowicz

Gosia Kaczanowicz

06.06.2018 17:07

Super inicjatywa !trzymam kciuki za efekty

Martyna Grohs

Martyna Grohs

29.05.2018 22:14

Powodzenia! Trzymam kciuki za powodzenie akcji ratunkowej :)

Aleksandra Silwonik

Aleksandra Silwonik

28.04.2018 13:54

Świetny pomysł dziewczyny!

Iwona Krajewska-Kranas

Iwona Krajewska-Kranas

27.04.2018 17:18

Powodzenia!

Alek

Alek

25.04.2018 13:27

Powodzenia dziewczyny!

Lechosław Kumoch

Lechosław Kumoch

2 500 zł
Maciej Przepiórka

Maciej Przepiórka

1 000 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

300 zł
Maciej S-a

Maciej S-a

300 zł
Łukasz Drelicharz

Łukasz Drelicharz

300 zł
Sylwia Bąbel

Sylwia Bąbel

300 zł
Daniel Grodziński

Daniel Grodziński

200 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

160 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

150 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

150 zł
Ewa Tarnowska

Ewa Tarnowska

150 zł
Eliza Pilecka

Eliza Pilecka

150 zł
dramatyzm

dramatyzm

150 zł
wewciak

wewciak

150 zł
Użytkownik niezarejestrowany

Użytkownik niezarejestrowany

100 zł
Katarzyna Madoń-Mitzner

Katarzyna Madoń-Mitzner

100 zł
Piotr Szczepanski

Piotr Szczepanski

100 zł
Kazimierz Robak

Kazimierz Robak

100 zł
Grzegorz Benke

Grzegorz Benke

100 zł
Sylwia Wilczyńska

Sylwia Wilczyńska

100 zł
Wiesława Kostysiak

Wiesława Kostysiak

100 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

100 zł
Piotr Hummel

Piotr Hummel

100 zł
Patrycja Kwas

Patrycja Kwas

50 zł
Gex

Gex

50 zł
Maja Plewińska

Maja Plewińska

50 zł
Krzysztof Czekalski

Krzysztof Czekalski

50 zł
Martyna Rzepecka

Martyna Rzepecka

50 zł
Keliński Rafał

Keliński Rafał

50 zł
małgorzata hućko

małgorzata hućko

50 zł
Joanna Kapinos

Joanna Kapinos

50 zł
Jakub Wawrzyszczak

Jakub Wawrzyszczak

50 zł
Wojciech Meller

Wojciech Meller

50 zł
Joanna Bielenda

Joanna Bielenda

50 zł
Kuba Paduszyński

Kuba Paduszyński

50 zł
Gosia Kaczanowicz

Gosia Kaczanowicz

50 zł
Aleksandra Antonowicz

Aleksandra Antonowicz

50 zł
Alek

Alek

50 zł
Wojciech Żychiewicz

Wojciech Żychiewicz

50 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

50 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

50 zł
Grzegorz

Grzegorz

50 zł
Szczepan Głogowski

Szczepan Głogowski

50 zł
Maciej Gabarski

Maciej Gabarski

50 zł
Mateusz Kunecki

Mateusz Kunecki

50 zł
Iwona Krajewska-Kranas

Iwona Krajewska-Kranas

50 zł
Dariusz Pachołek

Dariusz Pachołek

50 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

50 zł
Zofia Antkiewicz

Zofia Antkiewicz

50 zł
Jakub Załęski

Jakub Załęski

50 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

50 zł
Piotr Dudzik

Piotr Dudzik

50 zł
Ula Kakareko

Ula Kakareko

35 zł
Aleksandra Silwonik

Aleksandra Silwonik

30 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

30 zł
Rafal Badowski

Rafal Badowski

30 zł
Jan Miszkiel

Jan Miszkiel

30 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

30 zł
Sylwester Stróżyk

Sylwester Stróżyk

30 zł
Kasia Wybrańska

Kasia Wybrańska

30 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

30 zł
Piotr Ruszak

Piotr Ruszak

30 zł
Damian Słowikowski

Damian Słowikowski

30 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

30 zł
Jolanta Jacek

Jolanta Jacek

30 zł
Ania Palacz

Ania Palacz

30 zł
Magdalena Wojtasiak

Magdalena Wojtasiak

30 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

30 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

30 zł
Michał Sydow

Michał Sydow

30 zł
Aleksandra Olszewska

Aleksandra Olszewska

30 zł
WRz

WRz

30 zł
Łukasz Pajurek

Łukasz Pajurek

30 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

30 zł
Pawel Licznerski

Pawel Licznerski

30 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

30 zł
Tomasz Mostowski

Tomasz Mostowski

30 zł
Jacek Jakubowski

Jacek Jakubowski

30 zł
Łukasz Fibakiewicz

Łukasz Fibakiewicz

30 zł
Łukasz

Łukasz

30 zł
Michał Wiśniewski

Michał Wiśniewski

30 zł
Martyna Korkiewicz

Martyna Korkiewicz

30 zł
Krzysztof Pawłowski

Krzysztof Pawłowski

30 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

30 zł
Michał Król

Michał Król

30 zł
Martyna Grohs

Martyna Grohs

30 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

30 zł
Paweł Brodziak

Paweł Brodziak

30 zł
Aleksandra Pietrzyk

Aleksandra Pietrzyk

30 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

30 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

20 zł
Magdalena Kucińska

Magdalena Kucińska

20 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

20 zł
Michał Kurtyka

Michał Kurtyka

20 zł
Aśka

Aśka

20 zł
Zofia Baryla

Zofia Baryla

20 zł
Katarzyna Suprun

Katarzyna Suprun

20 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

20 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

15 zł
Arek Kuleta

Arek Kuleta

14 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

10 zł
Aleksandra

Aleksandra

10 zł
Monika

Monika

10 zł
Piotr Kittel

Piotr Kittel

10 zł
Jola Jaguś-Gajewska

Jola Jaguś-Gajewska

10 zł
Justyna

Justyna

10 zł
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Grzegorz Bzówka

Grzegorz Bzówka

ukryta
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Zuzanna Trybulska

Zuzanna Trybulska

ukryta
Dagmara Lubaszka

Dagmara Lubaszka

ukryta
Maciek Paprocki

Maciek Paprocki

ukryta
Diana Chmiel

Diana Chmiel

ukryta
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Beata Zadworna

Beata Zadworna

ukryta
Ewa Wdowiak

Ewa Wdowiak

ukryta
Marta Fąferek

Marta Fąferek

ukryta
Weronika Kann

Weronika Kann

ukryta
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Patrycja

Patrycja

ukryta
Tomek

Tomek

ukryta
Eku

Eku

ukryta
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta
Dane ukryte

Dane ukryte

ukryta

Pomóż zebrać 25 000 zł dokonując wpłaty przez płatności on-line lub przelewem tradycyjnym.

Pomóż udostępniając zrzutkę!

1 377
udostępnień

Jak działa zrzutka.pl?

Jak to działa

Masz pomysł lub potrzebę? Określasz cel zrzutki, kwotę i gotowe!

Jak to działa

Dodajesz opis i zdjęcie. Zapraszasz uczestników w dowolny sposób.

Jak to działa

Od zebranych przez Ciebie środków nie pobieramy prowizji.

NAGRODY

NAGRODA ZA WSPARCIE

30 zł i więcej

Piękna pocztówka z fotografią Mirka Wiśniewskiego

wybrano 15 razy

NAGRODA ZA WSPARCIE

50 zł i więcej

3 pocztówki z fotografiami Mirka Wiśniewskiego

wybrano 12 razy

150 zł i więcej

Komplet 10 pocztówek z fotografiami Mirka Wiśniewskiego

wybrano 4 razy

NAGRODA ZA WSPARCIE

300 zł i więcej

Sygnowany plakat z fotografią Mirka Wiśniewskiego w formacie 30x45. Na plakacie: Powrót z wyprawy na Lhotse. Pustynna część szosy między Damaszkiem a Bagdadem. 

wybrano 1 raz

NAGRODA ZA WSPARCIE

500 zł i więcej

Sygnowany plakat z fotografią Mirka Wiśniewskiego w formacie 60x90

1000 zł i więcej

Sygnowana fotografia Mirka Wiśniewskiego w formacie 25x25

wybrano 1 raz

2000 zł i więcej

Sygnowana fotografia Mirka Wiśniewskiego w formacie 50x50

2500 zł i więcej

Sygnowana fotografia Mirka Wiśniewskiego w formacie 50x50 oraz oficjalne podziękowania za pomoc w ratowaniu archiwum podczas premiery wystawy w roku 2019.

wybrano 1 raz

Zrzutka.pl używa plików cookies niezbędnych do działania strony, a także takich służących do analizy ruchu oraz pozwalających nam na optymalizację działania serwisu. Używamy także cookies niezbędnych do skutecznego marketingu usług własnych. Czytaj więcej: polityka prywatności.

Uwaga - zmianie uległa nasza polityka prywatności.