id: 7zppzd

Remont dwóch SPOTów - Placówek Wsparcia Dziennego dla 64 dzieci

Remont dwóch SPOTów - Placówek Wsparcia Dziennego dla 64 dzieci

Nasi użytkownicy założyli 1 232 150 zrzutek i zebrali 1 366 283 370 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności4

  • c78f98d304ec92e0.jpegTaki napis czeka na wszystkich, którzy nas odwiedzą. Może i krzywy - ale od serca!

    0Komentarzy
     
    2500 znaków

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

    Czytaj więcej
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.

Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.

Opis zrzutki


Wraz z końcem lata 2021 roku spełniło się nasze największe marzenie: będziemy mogli pomagać dzieciom w Placówkach Wsparcia Dziennego! Dostaliśmy niesamowitą szansę, udało się nam zdobyć dotację i możemy działać! Cała kadra placówek skrzyknęła się i na zasadzie inicjatywy pracowniczej szpachlujemy, cekolujemy, ścieramy, gruntujemy, malujemy, myjemy, sprzątamy i robimy wszystko, żeby w możliwie jak najkrótszym czasie przygotować lokale do pracy. Nie ma znaczenia: psycholog, pedagog, kierownik czy logopeda, każdy zakasał rękawy i robi rzeczy zdecydowanie wykraczające poza materiał studiów! Chcemy stworzyć ciepłe, ładne i przyjazne miejsca, do których dzieciom będzie chciało się przychodzić, w którym będą mile spędzać czas. Wierzymy, że piękne otoczenie ma wpływ na to, jak dziecko się w nim czuje, że szanując przestrzeń szanujemy tych, którzy do niej przychodzą.


Dlatego prosimy: pomóż nam i współtwórz tę przestrzeń razem z nami! Bardzo potrzebujemy Twojej pomocy, ponieważ chcemy działać, ale nie mamy już pieniędzy na remont.


Będziemy pracować w dwóch lokalizacjach (Witomino i Śródmieście). Lokal na Witominie jest większy (250m2) i jest w lepszym stanie technicznym, ale z racji metrażu wymaga też więcej pracy. Czekamy na odwiedziny mykologa i dekarzy. Lokal na Śródmieściu jest mały, ma zaledwie 50m2 i składa się z 3 niewielkich pomieszczeń, ma za to jeden wielki problem: toaletę. To niewielkie pomieszczenie jest w stanie wymagającym kapitalnego remontu, którego najważniejszym elementem jest pociągnięcie ścianki działowej aż do sufitu - obecnie sięga ona zaledwie do połowy wysokości ściany, dlatego wszystko to co się w niej dzieje słychać na zewnątrz. Potrzebujemy też pomocy elektryka i hydraulika, a może i innych specjalistów.


Co to są Placówki Wsparcia Dziennego i co będziecie tam robić?

  • Placówki Wsparcia Dziennego (w Gdyni zwane SPOTami) to miejsca gdzie dzieci z różnych, czasami bardzo trudnych środowisk, przychodzą po lekcjach. Głównym naszym zadaniem jest pomoc w opiece i wychowaniu dzieci z rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych.
  • Nasze SPOTy są bezpłatne - żadne dziecko uczęszczające na zajęcia nie ponosi z tego tytułu żadnych kosztów
  • W naszych SPOTach oferujemy dzieciom pomoc w nauce, socjoterapię (czyli metodę terapii zajęciowej skierowanej do osób z zaburzeniami emocjonalnymi i zaburzeniami zachowania), dożywiamy dzieci, oferujemy pomoc psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną, wzmacniamy ich zainteresowania, pracujemy na relacji i zasobach dzieci. Pracujemy też z całymi rodzinami: oferując reintegrację rodzin oraz Trening Umiejętności Wychowawczych. Jesteśmy też otwarci na naszą społeczność lokalną, bo na wiele naszych działań zapraszamy wszystkich naszych sąsiadów, a w naszym zespole są też streetworkerzy, pracujący z dziećmi na terenie całej dzielnicy.
  • Swoją opieką obejmujemy 64 osób: 24 na Śródmieściu i 40 na Witominie. Są to dzieci i młodzież w wieku od 6 do 18 lat.


Kim jesteście? Co robicie?

  • Fundacja Młodorośli to niezależna, apolityczna fundacja założona w styczniu 2020 roku, której przedmiotem działalności jest pomoc społeczna. Fundacja Młodorośli swoją nazwę zawdzięcza ludziom, których najczęściej obejmuje swoją opieką – młodym wchodzącym w dorosłość. Naszą misją jest upowszechnianie pedagogiki serca oraz znaczenia relacji w pracy wychowawczej.
  • Cele naszej pracy to uczestnictwo w systemie wspierania rodziny i pieczy instytucjonalnej; Ochrona dzieci i dorosłych przed przemocą fizyczną, psychiczną, seksualną, ekonomiczną oraz przez zaniedbanie; Pomoc rodzinom i dzieciom w sytuacjach kryzysowych, trudnych sytuacjach życiowych oraz wspieranie rodzin mających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo – wychowawczych; Działalność na rzecz ochrony praw dziecka i człowieka, ich upowszechniania i przestrzegania; Przeciwdziałanie uzależnieniom i patologiom społecznym oraz pomoc osobom, których problemy te dotyczą; Wyrównywanie szans edukacyjnych i społecznych dzieci i młodzieży a także ich rodzin oraz Tworzenie miejsc pracy w sektorze pomocy społecznej
  • W marcu 2020 roku Fundacja otworzyła grupę na facebooku – Widzialna Ręka Trójmiasto, której celem jest sieciowanie osób potrzebujących i gotowych tej pomocy udzielić. Aktualnie grupa liczy już prawie 26 tysiący użytkowników.
  • W ramach swojej działalności Fundacja przeprowadziła zrzutkę na „Posiłki dla Bohaterów” w ramach której udało się zebrać ponad 25 tysięcy złotych i przekazać je restauratorom, którzy przygotowali posiłki dla pracowników Trójmiejskich Szpitali.
  • Kolejną akcją prowadzoną przez Fundację był program „Dobronosze” który otrzymał honorowy patronat prezydentów Miast Gdyni, Gdańska i Sopotu i który obejmował dostarczanie zakupów do osób niepełnosprawnych, objętych kwarantanną i seniorów.
  • Fundacja Młodorośli w maju 2020 roku pozyskała 2000 maseczek oraz 70 przyłbic i przekazała je sieci Gdyńskich SPOT – 15 Placówek Wsparcia Dziennego.
  • Jesienią 2020 roku Fundacja przystąpiła do konkursu Akumulator Społeczny i wygrała grant na warsztaty dla dzieci i rozwój Fundacji. W październiku 2020 roku wzięliśmy udział w wydarzeniu "Podwieczorek Społeczny - Pomaganie w najbliższym sąsiedztwie", gdzie podzieliliśmy się doświadczeniem płynącym z prowadzenia grupy Widzialna Ręka oraz realizacji programu Dobronosze.
  • Za swoje działania Fundacja Młodorośli otrzymała nagrodę Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego w kategorii „Debiut Roku” oraz nagrodę „Pakiety szyte na miarę”.
  • W 2021 roku rozpoczęliśmy realizację projektów: Ciało, Bella (warsztatów psychoedukacyjnych w ramach Gdańskiego Funduszu Młodzieżowego) oraz Żywe Planszówki (zajęć animacyjnych w ramach Gdańskiego Funduszu Sportowo-Rekreacyjnego). 


Na co przeznaczycie pieniądze?

  • na remont łazienki widocznej na zdjęciu: kafelki i płytki, wymianę miski WC i umywalki z baterią, przede wszystkim na postawienie ścianki sięgającej sufitu, żeby dzieci mogły załatwić swoje potrzeby w prywatności oraz na dodatkowe drzwi pomiędzy dużym pomieszczeniem a łazienką, by jeszcze bardziej wyciszyć to pomieszczenie. Chcielibyśmy również ogarnąć sytuację z rurami: nie jesteśmy specami, ale one chyba powinny iść w ścianie a nie na niej!
  • na pracę hydraulika i elektryka - to, co się da robimy oddolnie, na zasadzie inicjatywy pracowniczej, ale są pewne rzeczy, które wykraczają poza nasze umiejętności albo wręcz wymagają prawnie specjalisty: np. podłączenie kuchenki
  • na materiały do remontu: farby, grunty, pędzle, taśmy, gładź szpachlową - wiele z tych rzeczy już kupiliśmy z pieniędzy prywatnych albo dostaliśmy od dobrych ludzi, którzy nam pomogli. Niestety, nasze środki się wyczerpały, a potrzebujemy jeszcze troszkę materiałów. Bardzo chcemy kupić np. dosyć drogą farbę tablicową oraz farbę do drewna by zetrzeć i pomalować brzydkie meble, które zostały i z których da się jeszcze korzystać
  • na podłogi: linoleum (10m2), wykładzinę (30 i 20 m2), podkłady i kleje do jej położenia, potrzebujemy też listw przypodłogowych
  • na meble: przede wszystkim szafki kuchenne, regały i szafki do przechowywania rzeczy, gier, zabawek i materiałów plastycznych, w dalszej kolejności na pufy dla dzieci do siedzenia, huśtawkę sensoryczną


Co zrobiliście do tej pory?

  • Przewieźliśmy różne meble, materiały i przedmioty, które zgromadziliśmy w różnych miejscach przygotowując się na otwarcie
  • Wyrzuciliśmy stare, zniszczone i brzydkie meble, które pozostawiono w lokalach i które nie nadawały się do użytku
  • Usunęliśmy zabrudzenia i posprzątaliśmy lokale
  • Pomalowaliśmy drzwi wejściowe zniszczone farbą do grafitti
  • Zacekolowaliśmy i starliśmy część ścian, zagruntowaliśmy je. Udało nam się w całości pomalować dwa pomieszczenia! Zerwaliśmy też różne nieużytkowe rzeczy przyklejone do ścian, np. zniszczoną sprayem tablicę korkową
  • Pozyskaliśmy z różnych źródeł trochę mebli (np. krzesła, stoły, biurka, szafy) i sprzętów (mikrofalówki, czajniki, lodówka podblatowa, płyta elektryczna, odkurzacze), które czekają na remont pomieszczeń, by służyć dzieciom :)


Co, jeśli chcę Wam pomóc inaczej?

  • To super! Bardzo potrzebujemy pomocy!
  • Jeśli chcesz i potrafisz robić rzeczy wykraczające poza naszą wiedzę pochodzącą z tutoriali z youtuba, np. znasz się na hydraulice, elektryce albo umiesz kłaść kafelki i chcesz zrobić to w ramach wolontariatu - napisz do nas!
  • Jeśli nie masz wiedzy specjalistycznej a potrafisz trzymać wałek i chciałbyś przyczynić się do powstawania Placówek, masz trochę wolnego czasu i chcesz się do nas przyłączyć- napisz do nas! Zapraszamy do ekipy. Zapewniamy papierową czapeczkę :)
  • Jeśli masz sprzęty, które są nam potrzebne i możesz je nam przekazać, prosimy napisz do nas. Aktualnie potrzebujemy pilnie np. zmywarek 60cm (nie do zabudowy) z możliwie jak najwyższą temperaturą mycia


Nie rozumiem. Przecież macie dotację, czemu Fundacja nie opłaci remontu sama?

  • Fundacja Młodorośli działa na zasadzie grantów, to znaczy że dostajemy środki, które wygrywamy w konkursach, z przeznaczeniem na konkretne działania. Jeśli czegoś nie wydatkujemy - musimy to zwrócić.
  • Fundacja nie prowadzi też działalności gospodarczej, ani nie ma bogatych sponsorów, którzy przekazywaliby jej środki. Jesteśmy malutką fundacją, z jednoosobowym zarządem. Bogate fundacje, z wieloma sponsorami, zasobami finansowymi na remonty i działania charytatywne pewnie istnieją - ale my do nich nie należymy :)
  • Dotacja na realizację zadań publicznych - prowadzenie Placówek jest spora, ale te środki nie mogą zostać przeznaczone w całości na remont. Z dotacji musimy opłacić media, prąd, telefon, zapewnić dzieciom wyżywienie, materiały edukacyjne i plastyczne, wypłacić wynagrodzenia pracowników, dlatego z całej dotacji na remont większego lokalu możemy przeznaczyć tylko 2 tysiące złotych, a mniejszego- tysiąc. Więcej zwyczajnie nie mamy.


Co, jeśli mam wątpliwości i chcę się upewnić, czy to nie oszustwo i pieniądze wydatkujecie właściwie?

  • To żaden problem, ponieważ kierujemy się zasadą transparentności. Każdy wydatek, który poniesiemy ze zrzutki jest ewidencjonowany, zakupów dokonujemy na fakturę i każdy dokument opisujemy w sposób trwały wskazując na źródła, z których pochodzą pieniądze. Na życzenie osoby wpłacającej chętnie udostępnimy dowody zakupów.
  • TU znajdziesz KRS Fundacji Młodorośli a TUTAJ nasz statut
  • Jeśli chcesz wiedzieć coś więcej, chciał(a)byś dodatkowych zdjęć, masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami na facebooku


wdcdd8a2c136236f.pngi180cc3080db26fd.png

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze

 
2500 znaków
Zrzutka - Brak zdjęć

Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!