id: 8wpaua

Dziewczyńskie Centrum Mocy

Dziewczyńskie Centrum Mocy

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 176 837 zrzutek i zebrali 1 228 829 328 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Aktualności3

 • Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Maja Ostaszewska wyjaśnia dlaczego Dziewczyńskie Centra Mocy są ważne i potrzebne. W następnym kroku - to naprawdę ważne - dorzuć swoją cegiełkę i wpłać na zrzutkę i jak Maja Ostaszewska buduj z nami pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy. https://www.youtube.com/watch?v=Fwu6SNhlrFQ&t=0s
  0Komentarzy
   
  2500 znaków

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!

  Czytaj więcej
Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Ta zrzutka nie ma jeszcze aktualności.

Opis zrzutki

MOC kobiet zaczyna się od DZIEWCZYNEK. Uruchom z nami pierwsze DZIEWCZYŃSKIE CENTRUM MOCY

Dziewczyńskie Centrum Mocy to fizyczna przestrzeń tworzona dla i przez dziewczynki i dziewczyny. Miejsce, w którym mogą bezpiecznie i bez przeszkód odkrywać swoje możliwości i siłę, wzmacniać swoją odwagę, popełniać błędy, pozbywają się poczucia wstydu i bezradności, zaczynają doceniać swoje ciało, uczą się jak podejmować decyzje i wyzwania, przełamują ograniczenia, uczą się, jak budować zdrowe relacje, odnajdują przyjaźnie na całe życie, zyskują wspierające je otoczenie, uczą się samoorganizować i współpracować.

Codziennie. Razem. W realu.

Pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy powstanie w Krakowie. Marzymy, że za rok będą działały trzy takie Centra w różnych regionach Polski, a za 5 lat kilkanaście - w całym kraju.

Poniżej dowiesz się jak będzie działo Centrum, dlaczego jest potrzebne, jakie mamy doświadczenie i w jaki sposób pieniądze ze zbiórki uruchomią zupełnie nowe możliwości dla dziewczynek i społeczności, w których żyją.

Od dzisiaj buduj z nami pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy!

Dziewczyńskie Centra Mocy są potrzebne, bo:

nastolatki w Polsce mają najniższe poczucie własnej wartości wśród 42 krajów Europy,

61% dziewczynek uważa się za zbyt grube choć tylko 6 % ma nadwagę,

dla ⅓ dziewczyn inicjacja seksualna była wymuszona,

niemal 90% kobiet doświadczyła molestowania seksualnego,

minimum ¼ kobiet doświadczyła w swoim życiu przemocy fizycznej.

Dziewczynki od dziecka uczone są posłuszeństwa i uległości, są przekonywane, że nie nadają się do decydowania, budowania statków kosmicznych i że liczy się głównie ich wygląd. Stereotypy, krzywdzący i ograniczający przekaz płynący z mediów, w szkole, w rodzinie, a także ze strony rówieśników/c powodują ugruntowanie się negatywnych przekonań dziewczyn i kobiet na temat własnej płci, własnych predyspozycji i możliwości. Dziewczynki nie są nagradzane za niezależność i samostanowienie. Ich sprawczość jest ograniczana do sfery domowej. Nie są uczone, jak bronić własnego zdania i jak reagować, kiedy zagrożone jest ich bezpieczeństwo. Przemoc, z którą spotykają się dziewczynki i kobiety ma skalę epidemii i wpływa na to, w jakim zakresie korzystają z przysługujących im praw i możliwości.

To krzywdzące, szkodliwe i niesprawiedliwe. Nie godzimy się na to!

DZIAŁAMY!

Fundacja Autonomia od 10 lat, prowadzi działania tak, aby każda dziewczynka i kobieta była bezpieczna i mogła decydować o sobie, żeby każda mogła się rozwijać i być szczęśliwa.

W

spieramy nauczycieli i nauczycielki, szkoły i uczelnie

by edukacja była bezpieczna dla wszystkich, równościowa i rzetelna.

Szkoły zmieniają się jednak zbyt wolno, czasem w kierunku, który nie służy ani dziewczynkom, ani chłopcom.

Wzmacniamy też dziewczynki, nastolatki i kobiety -

3.000 dziewcząt i kobiet

nauczyliśmy jak w szkole, w pracy i w domu

mówić własnym głosem, samodzielnie myśleć, stawiać granice i podejmować decyzje,

jak się bronić, mówić „nie”, krzyczeć.

Chcemy naszą wiedzę i doświadczenie z rozproszonych dotąd działań przekuć w

kompleksowy program empowermentowy dla dziewczynek, realizowany codziennie, w ciągu całego roku, w formie Dziewczyńskich Centrów Mocy

, żeby każdego dnia wspierać i umacniać dziewczynki, budować ich solidarność, samoświadomość i siłę.

Wpłać teraz

Buduj z nami Dziewczyńskie Centrum Mocy, bo moc kobiet zaczyna się od Dziewczynek!

Dziewczyńskie Centrum Mocy

naszych marzeń:

Po pierwsze Centrum ma być "dziewczyńskie", co oznacza, że ma być miejscem dla każdej dziewczynki i dla osób, które są ich sojuszni/cz/kami. Dziewczyny będą współdecydować o wszystkim!

Centrum będzie też wzmacniające i rozwijające - tu każda dziewczynka i dziewczyna może być sobą i budować własną moc, odkrywać swoje siły i odwagę. Będzie to przestrzeń w której każda dziewczynka będzie szanowana i sprawiedliwie traktowana.

Dziewczyńskie Centrum Mocy jest też społecznościowe - będzie oparte na współpracy i zasobach społeczności, która je tworzy. Będziemy wspierać samoorganizację i korzystać z rozwiązań ekonomii dzielenia się. W Centrum będziemy wskazywać na globalne współzależności i dbać o ekologiczne, zrównoważone korzystanie z zasobów. Będziemy angażować otoczenie: bliskich, instytucje publiczne, kulturalne, sportowe, organizacje i firmy. Dla Dziewczyńskich Centrów Mocy kluczowe jest zbudowanie społeczności opartej na więziach.

Dziewczyńskie Centrum Mocy jest dla:

Dziewczynek, nastolatek i młodych dorosłych

Otoczenia dziewczynek i społeczności lokalnych

Lokalnych liderek-inicjatorek kolejnych Centrów Mocy

1. Programy dla dziewczynek, nastolatek i młodych dorosłych.

Każda z uczestniczek "na start" weźmie udział w 8 tygodniowym programie empowermentowym. Będa się odbywały m.in. takie zajęcia jak: warsztaty WenDo, warsztaty na temat zgody/consentu, cyrkowe, wspinaczkowe, z kodowania, napraw rowerowych, majsterkowania, ogrodnictwa, upcyklingu i DIY. Marzą nam się zajęcia z Polskiego Języka Migowego dla wszystkich.

Dziewczynki będą wspierane w dzieleniu się ze sobą nawzajem umiejętnościami i zdolnościami, w uczeniu się od siebie. Będzie wspólne oglądanie filmów, czytanie książek i dyskusje o niezłomnych dziewczynkach i kobietach ze społeczności lokalnych i z całego świata oraz spotkania z nimi. Będą wspólnie podejmowane akcje w przestrzeniach publicznych i w internecie. Będzie przestrzeń do ekspresji - bo nie ma emancypacji bez ekspresji:-). Codziennie będzie ruch w otwartych przestrzeniach (spacery, deskorolki, hulajnogi i rowery). Działania będą dostosowane do możliwości ich uczestniczek.

Każda dziewczynka i dziewczyna będzie mogła codziennie przyjść do Centrum, znaleźć dla siebie wygodne miejsce, częstować się zdrowymi napojami i przekąskami. Raz w tygodniu będą się odbywały spotkania Dziewczyńskiej Społeczności. Dodatkowo rozwijany będzie program aktywności outdorowych: biwaki, ogniska, letnie i zimowe obozy empowermentowe.

2. Program skierowany do najbliższego otoczenia Dziewczynek i społeczności lokalnych.

To program dla wszystkich osób, dla których ważne jest wzmacnianie dziewczynek, rozwijanie ich potencjału, wyrównywanie szans wszystkich dzieci i równościowe wychowanie, czyli rodziców/opiekunów/ek, nauczycieli/ek, ale także firm i ich pracownic/ków. Będą oni mogli odpłatnie korzystać ze specjalnie przygotowanych zajęć, spotkań, szkoleń i kursów.

Raz w tygodniu Dziewczyńskie Centrum Mocy zapraszać będzie chłopców – w formule wypracowanej przez Dziewczyny.

3. Program dla lokalnych liderek i grup inicjatywnych.

Program dla inicjatorek Dziewczyńskich Centrów Mocy w całym kraju. To liderki będą siłą napędową kolejnych Centrów. W oparciu o opracowany przez nas i przetestowany model merytoryczno-finansowy będą budować kolejne Centra, oparte na zasobach lokalnych społeczności. Będziemy wspierać liderki w budowaniu grup inicjatywnych i konsorcjów, dla których wspólnym celem będzie stworzenie Dziewczyńskiego Centrum Mocy. Będą one mogły korzystać z doradztwa i wsparcia - zarówno ze strony naszej fundacji, jak i wzajemnego - innych liderek (doroczne spotkania, wymiana doświadczeń i platforma współpracy). W ten sposób powstanie koordynowana przez nas sieć Dziewczyńskich Centrów Mocy w całej Polsce

Ogromne znaczenie ma dla nas jakość działań. Dlatego wszystko, co będzie się działo w Dziewczyńskich Centrach Mocy, będzie regularnie poddawane refleksji i ewaluacji. Wdrażane będą konieczne modyfikacje i nowe rozwiązania.

Wpłać teraz

Buduj z nami Dziewczyńskie Centrum Mocy, bo moc kobiet zaczyna się od Dziewczynek!

Dziewczyńskie Centrum Mocy, to prawdziwe, codziennie otwarte i dostępne miejsce, w którym są sala spotkaniowa, sale na zajęcia, pokój relaksu, warsztat rowerowo - stolarski, pracownia komputerowa i in.

Marzy nam się ogród, ale wystarczy też taras lub balkon, bo ogród może też zostać założony na tarasie:-)

Nasz plan działania

Pierwszy pilotażowy rok działalności Dziewczyńskiego Centrum Mocy zakończy się gruntowną ewaluacją, analizą wpływu i finansowania – dzięki temu powstaną merytoryczne, organizacyjne i finansowe fundamenty dla stabilnego i wysokiej jakości funkcjonowania sieci Dziewczyńskich Centrów Mocy. Opracujemy i wdrożymy program szkolenia dla liderek Centrów, wzbogacony o zindywidualizowane wsparcie eksperckie i wzajemne dla liderek w budowaniu grup inicjatywnych dla kolejnych Dziewczyńskich Centrów Mocy. Stworzymy platformę wymiany doświadczeń i rozwoju.

Zasięg Pilotażowego Dziewczyńskiego Centrum Mocy w Krakowie to ok. 500 dziewczynek, nastolatek i młodych dorosłych rocznie oraz dziesiątki osób z ich otoczenia.

W latach 2020-2023 planujemy powstanie przynajmniej 10 kolejnych Dziewczyńskich Centrów Mocy w różnych regionach kraju.

Co zrobimy za zebrane pieniądze?

W jaki sposób pieniądze ze zbiórki uruchomią zupełnie nowe możliwości dla dziewczynek i społeczności, w których żyją?

Zachęcamy Dziewczynki do mierzenia wysoko, podejmowania wyzwań i przełamywania ograniczeń. Chcemy być dla Dziewczynek dobrym przykładem:-). Chcemy, żeby Dziewczyńskie Centra Mocy były dostępne dla wszystkich dziewczynek i dziewczyn bez względu na ich sytuację ekonomiczną. Dlatego zdecydowałyśmy się na finansowanie społecznościowe - crowdfunding. Wiemy, że rośnie grono osób, które podobnie jak my, są przekonane, że nasza przyszłość zależy od Dziewczynek. Skoro czytasz ten tekst - pewnie jesteś jedną z tych Osób:-). Te osoby są gotowe wspierać i wzmacniać Dziewczynki. Szczególnie w tak trudnych dla wszystkich czasach, kiedy tak ważne są wolność i równość, w czasach kiedy wyraźnie widać, że koniecznie musimy brać sprawy w swoje ręce i dbać o niezależność finansową.

Kwota zbiórki, na pierwszy rzut oka, jest spora. Dlatego szczegółowo przedstawiamy budżet i kolejne trzy etapy uruchamiania pierwszego Dziewczyńskiego Centrum Mocy. Osiągnięcie każdego kolejnego etapu pozwoli nam wzmocnić więcej dziewczynek, nastolatek i młodych kobiet oraz osób z ich otoczenia, a także szybciej uruchomić kolejne Centra.

Mamy za sobą pierwszy sukces. W konkursie WzmocniONE, Dziewczyńskie Centra Mocy uzyskały wsparcie w wysokości 40 000 zł. To, czego nam jeszcze brakuje to:

- Jeśli wesprzecie Dziewczyńskie Centrum Mocy kwotą 27 050 zł

Za te środki uruchomimy pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy i pokryjemy koszt jego bieżącego funkcjonowania przez pierwszy kwartał. 50 dziewczynek w trzech grupach wiekowych weźmie udział w pilotażowym 8 tygodniowym programie empowermentowym. Ponadto zapewnimy możliwość codziennych zajęć dla ok. 100 dziewczynek i osób z ich otoczenia (koszty czynszu, mediów, honorarium facylitatorki zajęć dla dziewczynek, koszty zajęć, wypraw, materiałów i wyżywienia dla dziewczynek, koszty budowania społeczności wspierającej Centrum Finansowo: osób indywidualnych, firm itd.). Wyposażymy centrum w podstawowy sprzęt do codziennej działalności.

- Jeśli wesprzecie dziewczyńskie Centrum Mocy kwotą 65 250 zł

Dzięki tej kwocie będziemy mogły dodatkowo opracować finalną wersję programu empowermetowego dla dziewczynek i nastolatek z trzech grup wiekowych (na podstawie szczegółowej ewaluacji pracy Centrum w pierwszym kwartale) oraz przeprowadzimy szkolenie dla 16 lokalnych liderek tak, aby mogły powstawać kolejne centra w innych miejscach w Polsce.

- Jeśli wesprzecie dziewczyńskie Centrum Mocy kwotą 109 300 zł - pełen sukces zrzutki!

Zrobimy to wszystko i na tym nie poprzestaniemy! Zapewnimy kolejne 3 miesiące działania Centrum. Te pierwsze pół roku funkcjonowania Centrum pozwoli na wdrożenie kolejnych działań fundraisingowych i promocyjnych oraz uruchomienie odpłatnych zajęć dla dorosłych, co jest kluczowe dla zbudowanie fundamentu samofinansowania się Centrum w przyszłości.

Buduj z nami Dziewczyński Centrum Mocy, bo moc kobiet zaczyna się od Dziewczynek!

Wpłać teraz

Dlaczego warto nam zaufać?

Jako Fundacja Autonomia od 11 lat nieprzerwanie działamy w oparciu o społeczne zaangażowanie.

Organizujemy wiele działań skupionych wokół przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji wobec kobiet i dziewczynek, m.in.:

1. Organizujemy warsztaty WenDo. WenDo jest jedyną w Polsce metodą samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet, która łączy elementy samoobrony fizycznej i psychicznej. 3.000 dziewcząt i kobiet nauczyłyśmy jak w szkole, w pracy i w domu mówić własnym głosem, samodzielnie myśleć, stawiać granice i podejmować decyzje. Wiedzą też, jak się bronić, mówić „nie”, krzyczeć.

2. Stworzyłyśmy Akademię Treningu WenDo - wyszkoliłyśmy 30 trenerek, które prowadzą zajęcia w Polsce, w Rosji i Białorusi, z dziewczynkami od 7 roku życia, kobietami z niepełnosprawnościami, w tym w Polskim Języku Migowym.

3. Od 4 lat obchodzimy i upowszechniamy Międzynarodowy Dzień Dziewczynki – pokazujemy nastolatki, które biorą sprawy w swoje ręce i działają na rzecz równej godności, praw dziewczyn i chłopców. Tworzymy przestrzeń, by Dziewczynki mogły wyrazić, w jakim świecie chcą żyć i jakie mają marzenia, by mogły powiedzieć co uważają za niesprawiedliwe i co je niepokoi, a także co musi się zmienić, by mogły w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, by były szczęśliwe i bezpieczne. Tego dnia na cykl wydarzeń (m.in. warsztaty WenDo, cyrkowe, wspinaczkowe, z programowania, projekcje i książki o niezłomnych dziewczynkach i kobietach z całego świata) zapraszamy dziewczynki i dorosłych – rodziców, nauczycieli i nauczycielki, działaczy/ki społeczne.

4. Naszą wiedzę w obszarze przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć i wiele lat doświadczeń zebrałyśmy w książce „Siła, odwaga, solidarność. Upełnomocnienie jako skuteczna strategia przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewcząt i innej przemocy ze względu na płeć. Podręcznik dla organizacji i instytucji.” Jest to pierwsza taka publikacja w Polsce. Dzięki nam 7 innych publikacji książkowych oraz kilkadziesiąt szeroko dystrybuowanych materiałów edukacyjnych i informacyjnych o prawach człowieka oraz przeciwdziałaniu przemocy trafiło bezpłatnie do tysięcy Czytelniczek i Czytelników.

5. Od 2007 roku prowadzimy również polską odsłonę kampanii 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć - to międzynarodowa kampania, organizowana przez Women's Global Leadership Institute. Przeszkoliłyśmy i wsparłyśmy ponad 100 liderek działań lokalnych podejmowanych w trakcie kampanii. Wraz z nimi w czasie kampanii organizujemy wydarzenia, których wspólnym celem jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć.

6. Organizujemy Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS, Prawa Człowieka w Filmie, w Krakowie i Poroninie - niemal 6.000 osób uczestniczyło w bezpłatnych projekcjach ponad 100 filmów oraz dziesiątkach dyskusji, warsztatów i spotkań z ekspertami, wystawach fotografii, koncertach czy spektaklach.

7. Udostępniłyśmy polskim widzom 3 filmy edukacyjne, pomagające zrozumieć mechanizmy dyskryminacji - filmy zostały nieodpłatnie przekazane 3.500 osób związanych z edukacją, które wykorzystują je w swojej codziennej pracy.

8. 4.000 osób młodych i dorosłych nauczyło się jak rozpoznawać i przeciwstawiać się niesprawiedliwości i przemocy, jak rozwiązywać konflikty i współpracować, zwiększając bezpieczeństwo swoje i swoich społeczności. Ponadto 300 wolontariuszek i wolontariuszy pracując z nami uczyło się jak budować sprawiedliwe, bezpieczne, równościowe społeczności.

Zaufali nam:

Wyjątkowość projektu Dziewczyńskiego Centrum Mocy została doceniona w konkursie WzmocniONE, organizowanym przez fundację Ashoka Polska i spółkę Magovox. W konkursie wzięło udział aż 137 projektów z całego kraju, z czego wybrano 10 finałowych propozycji, jednak tylko 4 zostały nagrodzone wsparciem finansowym. Jury w składzie: Agata Stafiej-Bartosik, Małgorzata Rutkowska, Krzysztof Rutkowski, Katarzyna Pawlikowska, Jakub Wygnański oraz Marcin Prokop jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu nagrody właśnie dla Dziewczyńskiego Centrum Mocy, doceniając jego innowacyjność i kompleksowość.

Fundację Autonomia wspierają:

Ashoka Polska

Fundacja im. Stefana Batorego

Ambasada USA w Polsce

Goethe Institut

Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie

Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie

Radio Kraków

Wydawnictwo Debit

Zrzutka stworzona przez Fundację Autonomia

Facebook

E-mail

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Przyjmuj wpłaty gdziekolwiek jesteś.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 79

EK
Ewa Krzaklewska
300 zł
MS
Magdalena Stoch
200 zł
AK
Aleksandra Kocot
200 zł
 
Dane ukryte
200 zł
KM
Katarzyna Maciejewska-Zemanek
200 zł
JS
Joanna Szczepaniak
200 zł
NS
Natalia Sarata
SD
Solidarne Dziewczyny
100 zł
JS
Justyna Struzik
100 zł
LR
Luiza Rzadkowska
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 18

 
2500 znaków