Dziewczyńskie Centrum Mocy
Dziewczyńskie Centrum Mocy
Nasi użytkownicy założyli 1 238 739 zrzutek i zebrali 1 383 873 469 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Aktualności3
-
Zapraszamy do obejrzenia filmu, w którym Maja Ostaszewska wyjaśnia dlaczego Dziewczyńskie Centra Mocy są ważne i potrzebne. W następnym kroku - to naprawdę ważne - dorzuć swoją cegiełkę i wpłać na zrzutkę i jak Maja Ostaszewska buduj z nami pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy. https://www.youtube.com/watch?v=Fwu6SNhlrFQ&t=0s
Nikt jeszcze nie dodał komentarza, możesz być pierwszy!
Dodawaj aktualności i informuj wspierających o postępach akcji.
To zwiększy wiarygodność Twojej zrzutki i zaangażowanie darczyńców.
Opis zrzutki
MOC kobiet zaczyna się od DZIEWCZYNEK. Uruchom z nami pierwsze DZIEWCZYŃSKIE CENTRUM MOCY
Dziewczyńskie Centrum Mocy to fizyczna przestrzeń tworzona dla i przez dziewczynki i dziewczyny. Miejsce, w którym mogą bezpiecznie i bez przeszkód odkrywać swoje możliwości i siłę, wzmacniać swoją odwagę, popełniać błędy, pozbywają się poczucia wstydu i bezradności, zaczynają doceniać swoje ciało, uczą się jak podejmować decyzje i wyzwania, przełamują ograniczenia, uczą się, jak budować zdrowe relacje, odnajdują przyjaźnie na całe życie, zyskują wspierające je otoczenie, uczą się samoorganizować i współpracować.
Codziennie. Razem. W realu.
Pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy powstanie w Krakowie. Marzymy, że za rok będą działały trzy takie Centra w różnych regionach Polski, a za 5 lat kilkanaście - w całym kraju.
Poniżej dowiesz się jak będzie działo Centrum, dlaczego jest potrzebne, jakie mamy doświadczenie i w jaki sposób pieniądze ze zbiórki uruchomią zupełnie nowe możliwości dla dziewczynek i społeczności, w których żyją.
Od dzisiaj buduj z nami pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy!
Dziewczyńskie Centra Mocy są potrzebne, bo:
nastolatki w Polsce mają najniższe poczucie własnej wartości wśród 42 krajów Europy,
61% dziewczynek uważa się za zbyt grube choć tylko 6 % ma nadwagę,
dla ⅓ dziewczyn inicjacja seksualna była wymuszona,
niemal 90% kobiet doświadczyła molestowania seksualnego,
minimum ¼ kobiet doświadczyła w swoim życiu przemocy fizycznej.
Dziewczynki od dziecka uczone są posłuszeństwa i uległości, są przekonywane, że nie nadają się do decydowania, budowania statków kosmicznych i że liczy się głównie ich wygląd. Stereotypy, krzywdzący i ograniczający przekaz płynący z mediów, w szkole, w rodzinie, a także ze strony rówieśników/c powodują ugruntowanie się negatywnych przekonań dziewczyn i kobiet na temat własnej płci, własnych predyspozycji i możliwości. Dziewczynki nie są nagradzane za niezależność i samostanowienie. Ich sprawczość jest ograniczana do sfery domowej. Nie są uczone, jak bronić własnego zdania i jak reagować, kiedy zagrożone jest ich bezpieczeństwo. Przemoc, z którą spotykają się dziewczynki i kobiety ma skalę epidemii i wpływa na to, w jakim zakresie korzystają z przysługujących im praw i możliwości.
To krzywdzące, szkodliwe i niesprawiedliwe. Nie godzimy się na to!
DZIAŁAMY!
Fundacja Autonomia od 10 lat, prowadzi działania tak, aby każda dziewczynka i kobieta była bezpieczna i mogła decydować o sobie, żeby każda mogła się rozwijać i być szczęśliwa.
W
spieramy nauczycieli i nauczycielki, szkoły i uczelnie
by edukacja była bezpieczna dla wszystkich, równościowa i rzetelna.
Szkoły zmieniają się jednak zbyt wolno, czasem w kierunku, który nie służy ani dziewczynkom, ani chłopcom.
Wzmacniamy też dziewczynki, nastolatki i kobiety -
3.000 dziewcząt i kobiet
nauczyliśmy jak w szkole, w pracy i w domu
mówić własnym głosem, samodzielnie myśleć, stawiać granice i podejmować decyzje,
jak się bronić, mówić „nie”, krzyczeć.
Chcemy naszą wiedzę i doświadczenie z rozproszonych dotąd działań przekuć w
kompleksowy program empowermentowy dla dziewczynek, realizowany codziennie, w ciągu całego roku, w formie Dziewczyńskich Centrów Mocy
, żeby każdego dnia wspierać i umacniać dziewczynki, budować ich solidarność, samoświadomość i siłę.
Buduj z nami Dziewczyńskie Centrum Mocy, bo moc kobiet zaczyna się od Dziewczynek!
Dziewczyńskie Centrum Mocy
naszych marzeń:
Po pierwsze Centrum ma być "dziewczyńskie", co oznacza, że ma być miejscem dla każdej dziewczynki i dla osób, które są ich sojuszni/cz/kami. Dziewczyny będą współdecydować o wszystkim!
Centrum będzie też wzmacniające i rozwijające - tu każda dziewczynka i dziewczyna może być sobą i budować własną moc, odkrywać swoje siły i odwagę. Będzie to przestrzeń w której każda dziewczynka będzie szanowana i sprawiedliwie traktowana.
Dziewczyńskie Centrum Mocy jest też społecznościowe - będzie oparte na współpracy i zasobach społeczności, która je tworzy. Będziemy wspierać samoorganizację i korzystać z rozwiązań ekonomii dzielenia się. W Centrum będziemy wskazywać na globalne współzależności i dbać o ekologiczne, zrównoważone korzystanie z zasobów. Będziemy angażować otoczenie: bliskich, instytucje publiczne, kulturalne, sportowe, organizacje i firmy. Dla Dziewczyńskich Centrów Mocy kluczowe jest zbudowanie społeczności opartej na więziach.
Dziewczyńskie Centrum Mocy jest dla:
Dziewczynek, nastolatek i młodych dorosłych
Otoczenia dziewczynek i społeczności lokalnych
Lokalnych liderek-inicjatorek kolejnych Centrów Mocy
1. Programy dla dziewczynek, nastolatek i młodych dorosłych.
Każda z uczestniczek "na start" weźmie udział w 8 tygodniowym programie empowermentowym. Będa się odbywały m.in. takie zajęcia jak: warsztaty WenDo, warsztaty na temat zgody/consentu, cyrkowe, wspinaczkowe, z kodowania, napraw rowerowych, majsterkowania, ogrodnictwa, upcyklingu i DIY. Marzą nam się zajęcia z Polskiego Języka Migowego dla wszystkich.
Dziewczynki będą wspierane w dzieleniu się ze sobą nawzajem umiejętnościami i zdolnościami, w uczeniu się od siebie. Będzie wspólne oglądanie filmów, czytanie książek i dyskusje o niezłomnych dziewczynkach i kobietach ze społeczności lokalnych i z całego świata oraz spotkania z nimi. Będą wspólnie podejmowane akcje w przestrzeniach publicznych i w internecie. Będzie przestrzeń do ekspresji - bo nie ma emancypacji bez ekspresji:-). Codziennie będzie ruch w otwartych przestrzeniach (spacery, deskorolki, hulajnogi i rowery). Działania będą dostosowane do możliwości ich uczestniczek.
Każda dziewczynka i dziewczyna będzie mogła codziennie przyjść do Centrum, znaleźć dla siebie wygodne miejsce, częstować się zdrowymi napojami i przekąskami. Raz w tygodniu będą się odbywały spotkania Dziewczyńskiej Społeczności. Dodatkowo rozwijany będzie program aktywności outdorowych: biwaki, ogniska, letnie i zimowe obozy empowermentowe.
2. Program skierowany do najbliższego otoczenia Dziewczynek i społeczności lokalnych.
To program dla wszystkich osób, dla których ważne jest wzmacnianie dziewczynek, rozwijanie ich potencjału, wyrównywanie szans wszystkich dzieci i równościowe wychowanie, czyli rodziców/opiekunów/ek, nauczycieli/ek, ale także firm i ich pracownic/ków. Będą oni mogli odpłatnie korzystać ze specjalnie przygotowanych zajęć, spotkań, szkoleń i kursów.
Raz w tygodniu Dziewczyńskie Centrum Mocy zapraszać będzie chłopców – w formule wypracowanej przez Dziewczyny.
3. Program dla lokalnych liderek i grup inicjatywnych.
Program dla inicjatorek Dziewczyńskich Centrów Mocy w całym kraju. To liderki będą siłą napędową kolejnych Centrów. W oparciu o opracowany przez nas i przetestowany model merytoryczno-finansowy będą budować kolejne Centra, oparte na zasobach lokalnych społeczności. Będziemy wspierać liderki w budowaniu grup inicjatywnych i konsorcjów, dla których wspólnym celem będzie stworzenie Dziewczyńskiego Centrum Mocy. Będą one mogły korzystać z doradztwa i wsparcia - zarówno ze strony naszej fundacji, jak i wzajemnego - innych liderek (doroczne spotkania, wymiana doświadczeń i platforma współpracy). W ten sposób powstanie koordynowana przez nas sieć Dziewczyńskich Centrów Mocy w całej Polsce
Ogromne znaczenie ma dla nas jakość działań. Dlatego wszystko, co będzie się działo w Dziewczyńskich Centrach Mocy, będzie regularnie poddawane refleksji i ewaluacji. Wdrażane będą konieczne modyfikacje i nowe rozwiązania.
Buduj z nami Dziewczyńskie Centrum Mocy, bo moc kobiet zaczyna się od Dziewczynek!
Dziewczyńskie Centrum Mocy, to prawdziwe, codziennie otwarte i dostępne miejsce, w którym są sala spotkaniowa, sale na zajęcia, pokój relaksu, warsztat rowerowo - stolarski, pracownia komputerowa i in.
Marzy nam się ogród, ale wystarczy też taras lub balkon, bo ogród może też zostać założony na tarasie:-)
Nasz plan działania
Pierwszy pilotażowy rok działalności Dziewczyńskiego Centrum Mocy zakończy się gruntowną ewaluacją, analizą wpływu i finansowania – dzięki temu powstaną merytoryczne, organizacyjne i finansowe fundamenty dla stabilnego i wysokiej jakości funkcjonowania sieci Dziewczyńskich Centrów Mocy. Opracujemy i wdrożymy program szkolenia dla liderek Centrów, wzbogacony o zindywidualizowane wsparcie eksperckie i wzajemne dla liderek w budowaniu grup inicjatywnych dla kolejnych Dziewczyńskich Centrów Mocy. Stworzymy platformę wymiany doświadczeń i rozwoju.
Zasięg Pilotażowego Dziewczyńskiego Centrum Mocy w Krakowie to ok. 500 dziewczynek, nastolatek i młodych dorosłych rocznie oraz dziesiątki osób z ich otoczenia.
W latach 2020-2023 planujemy powstanie przynajmniej 10 kolejnych Dziewczyńskich Centrów Mocy w różnych regionach kraju.
Co zrobimy za zebrane pieniądze?
W jaki sposób pieniądze ze zbiórki uruchomią zupełnie nowe możliwości dla dziewczynek i społeczności, w których żyją?
Zachęcamy Dziewczynki do mierzenia wysoko, podejmowania wyzwań i przełamywania ograniczeń. Chcemy być dla Dziewczynek dobrym przykładem:-). Chcemy, żeby Dziewczyńskie Centra Mocy były dostępne dla wszystkich dziewczynek i dziewczyn bez względu na ich sytuację ekonomiczną. Dlatego zdecydowałyśmy się na finansowanie społecznościowe - crowdfunding. Wiemy, że rośnie grono osób, które podobnie jak my, są przekonane, że nasza przyszłość zależy od Dziewczynek. Skoro czytasz ten tekst - pewnie jesteś jedną z tych Osób:-). Te osoby są gotowe wspierać i wzmacniać Dziewczynki. Szczególnie w tak trudnych dla wszystkich czasach, kiedy tak ważne są wolność i równość, w czasach kiedy wyraźnie widać, że koniecznie musimy brać sprawy w swoje ręce i dbać o niezależność finansową.
Kwota zbiórki, na pierwszy rzut oka, jest spora. Dlatego szczegółowo przedstawiamy budżet i kolejne trzy etapy uruchamiania pierwszego Dziewczyńskiego Centrum Mocy. Osiągnięcie każdego kolejnego etapu pozwoli nam wzmocnić więcej dziewczynek, nastolatek i młodych kobiet oraz osób z ich otoczenia, a także szybciej uruchomić kolejne Centra.
Mamy za sobą pierwszy sukces. W konkursie WzmocniONE, Dziewczyńskie Centra Mocy uzyskały wsparcie w wysokości 40 000 zł. To, czego nam jeszcze brakuje to:
- Jeśli wesprzecie Dziewczyńskie Centrum Mocy kwotą 27 050 zł
Za te środki uruchomimy pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy i pokryjemy koszt jego bieżącego funkcjonowania przez pierwszy kwartał. 50 dziewczynek w trzech grupach wiekowych weźmie udział w pilotażowym 8 tygodniowym programie empowermentowym. Ponadto zapewnimy możliwość codziennych zajęć dla ok. 100 dziewczynek i osób z ich otoczenia (koszty czynszu, mediów, honorarium facylitatorki zajęć dla dziewczynek, koszty zajęć, wypraw, materiałów i wyżywienia dla dziewczynek, koszty budowania społeczności wspierającej Centrum Finansowo: osób indywidualnych, firm itd.). Wyposażymy centrum w podstawowy sprzęt do codziennej działalności.
- Jeśli wesprzecie dziewczyńskie Centrum Mocy kwotą 65 250 zł
Dzięki tej kwocie będziemy mogły dodatkowo opracować finalną wersję programu empowermetowego dla dziewczynek i nastolatek z trzech grup wiekowych (na podstawie szczegółowej ewaluacji pracy Centrum w pierwszym kwartale) oraz przeprowadzimy szkolenie dla 16 lokalnych liderek tak, aby mogły powstawać kolejne centra w innych miejscach w Polsce.
- Jeśli wesprzecie dziewczyńskie Centrum Mocy kwotą 109 300 zł - pełen sukces zrzutki!
Zrobimy to wszystko i na tym nie poprzestaniemy! Zapewnimy kolejne 3 miesiące działania Centrum. Te pierwsze pół roku funkcjonowania Centrum pozwoli na wdrożenie kolejnych działań fundraisingowych i promocyjnych oraz uruchomienie odpłatnych zajęć dla dorosłych, co jest kluczowe dla zbudowanie fundamentu samofinansowania się Centrum w przyszłości.
Buduj z nami Dziewczyński Centrum Mocy, bo moc kobiet zaczyna się od Dziewczynek!
Dlaczego warto nam zaufać?
Jako Fundacja Autonomia od 11 lat nieprzerwanie działamy w oparciu o społeczne zaangażowanie.
Organizujemy wiele działań skupionych wokół przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji wobec kobiet i dziewczynek, m.in.:
1. Organizujemy warsztaty WenDo. WenDo jest jedyną w Polsce metodą samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet, która łączy elementy samoobrony fizycznej i psychicznej. 3.000 dziewcząt i kobiet nauczyłyśmy jak w szkole, w pracy i w domu mówić własnym głosem, samodzielnie myśleć, stawiać granice i podejmować decyzje. Wiedzą też, jak się bronić, mówić „nie”, krzyczeć.
2. Stworzyłyśmy Akademię Treningu WenDo - wyszkoliłyśmy 30 trenerek, które prowadzą zajęcia w Polsce, w Rosji i Białorusi, z dziewczynkami od 7 roku życia, kobietami z niepełnosprawnościami, w tym w Polskim Języku Migowym.
3. Od 4 lat obchodzimy i upowszechniamy Międzynarodowy Dzień Dziewczynki – pokazujemy nastolatki, które biorą sprawy w swoje ręce i działają na rzecz równej godności, praw dziewczyn i chłopców. Tworzymy przestrzeń, by Dziewczynki mogły wyrazić, w jakim świecie chcą żyć i jakie mają marzenia, by mogły powiedzieć co uważają za niesprawiedliwe i co je niepokoi, a także co musi się zmienić, by mogły w pełni korzystać ze wszystkich możliwości, by były szczęśliwe i bezpieczne. Tego dnia na cykl wydarzeń (m.in. warsztaty WenDo, cyrkowe, wspinaczkowe, z programowania, projekcje i książki o niezłomnych dziewczynkach i kobietach z całego świata) zapraszamy dziewczynki i dorosłych – rodziców, nauczycieli i nauczycielki, działaczy/ki społeczne.
4. Naszą wiedzę w obszarze przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć i wiele lat doświadczeń zebrałyśmy w książce „Siła, odwaga, solidarność. Upełnomocnienie jako skuteczna strategia przeciwdziałania przemocy wobec kobiet i dziewcząt i innej przemocy ze względu na płeć. Podręcznik dla organizacji i instytucji.” Jest to pierwsza taka publikacja w Polsce. Dzięki nam 7 innych publikacji książkowych oraz kilkadziesiąt szeroko dystrybuowanych materiałów edukacyjnych i informacyjnych o prawach człowieka oraz przeciwdziałaniu przemocy trafiło bezpłatnie do tysięcy Czytelniczek i Czytelników.
5. Od 2007 roku prowadzimy również polską odsłonę kampanii 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć - to międzynarodowa kampania, organizowana przez Women's Global Leadership Institute. Przeszkoliłyśmy i wsparłyśmy ponad 100 liderek działań lokalnych podejmowanych w trakcie kampanii. Wraz z nimi w czasie kampanii organizujemy wydarzenia, których wspólnym celem jest wyeliminowanie wszelkich form przemocy ze względu na płeć.
6. Organizujemy Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS, Prawa Człowieka w Filmie, w Krakowie i Poroninie - niemal 6.000 osób uczestniczyło w bezpłatnych projekcjach ponad 100 filmów oraz dziesiątkach dyskusji, warsztatów i spotkań z ekspertami, wystawach fotografii, koncertach czy spektaklach.
7. Udostępniłyśmy polskim widzom 3 filmy edukacyjne, pomagające zrozumieć mechanizmy dyskryminacji - filmy zostały nieodpłatnie przekazane 3.500 osób związanych z edukacją, które wykorzystują je w swojej codziennej pracy.
8. 4.000 osób młodych i dorosłych nauczyło się jak rozpoznawać i przeciwstawiać się niesprawiedliwości i przemocy, jak rozwiązywać konflikty i współpracować, zwiększając bezpieczeństwo swoje i swoich społeczności. Ponadto 300 wolontariuszek i wolontariuszy pracując z nami uczyło się jak budować sprawiedliwe, bezpieczne, równościowe społeczności.
Zaufali nam:
Wyjątkowość projektu Dziewczyńskiego Centrum Mocy została doceniona w konkursie WzmocniONE, organizowanym przez fundację Ashoka Polska i spółkę Magovox. W konkursie wzięło udział aż 137 projektów z całego kraju, z czego wybrano 10 finałowych propozycji, jednak tylko 4 zostały nagrodzone wsparciem finansowym. Jury w składzie: Agata Stafiej-Bartosik, Małgorzata Rutkowska, Krzysztof Rutkowski, Katarzyna Pawlikowska, Jakub Wygnański oraz Marcin Prokop jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu nagrody właśnie dla Dziewczyńskiego Centrum Mocy, doceniając jego innowacyjność i kompleksowość.
Fundację Autonomia wspierają:
Ashoka Polska
Fundacja im. Stefana Batorego
Ambasada USA w Polsce
Goethe Institut
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
Centrum Społeczności Żydowskiej w Krakowie
Radio Kraków
Wydawnictwo Debit
Zrzutka stworzona przez Fundację Autonomia
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Powiedzenia! Kibicuję tej koncepcji! Razem możemy więcej!
zapraszam do mnie : jewmvf
Trzymam kciuki. Dziewczyńskie Centra Mocy są bardzo potrzebne!
Trzymam kciuki!
Neefxx proszę o zapoznanie się z moją sytuacją