id: av79ff

Chcemy wiedzieć, skąd biorą się sędziowie!

Chcemy wiedzieć, skąd biorą się sędziowie!

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 256 600 zrzutek i zebrali 1 434 846 453 zł

A ty na co dziś zbierasz?
Załóż zrzutkę

Opis zrzutki

Sędziami w Polsce powinni zostawać prawnicy o najwyższych kwalifikacjach, wybrani w przejrzystych i uczciwych konkursach. Dlatego zbieramy środki żeby uruchomić niezależny monitoring tego, jak Krajowa Rada Sądownictwa wybiera sędziów.

Dlaczego monitorowanie KRS jest ważne?

Zgodnie z art. 179 Konstytucji RP Krajowa Rada Sądownictwa jest jedynym organem uprawnionym do wyboru sędziów. Spośród zgłoszonych na wolne miejsce kandydatów wybiera jedną osobę i przedstawia do powołania prezydentowi. Oznacza to, że to KRS faktycznie decyduje, kto może zostać w Polsce sędzią.

Konstytucja RP

Art. 179

Sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony.

W odróżnieniu od innych przedstawicieli władzy, sędziowie nie obejmują stanowiska na pewien czas (kadencję). Są powoływani dożywotnio i orzekają do osiągnięcia określonego wieku i przejścia w stanu spoczynku, czyli na tzw. sędziowską emeryturę. Dlatego decyzja o powołaniu danej osoby na urząd sędziego jest tak ważka. Większość osób powołanych na stanowisko sędziego orzeka i decyduje o ludzkich sprawach przez dziesiątki lat.

Już raz to zrobiliśmy!

Pierwszy raport z monitoringu KRS opublikowaliśmy w kwietniu 2018. Dotyczył pracy KRS poprzedniej kadencji. Spośród ponad kilku tysięcy uchwał podjętych w latach 2014-2017 wylosowaliśmy próbę 250 konkursów, które poddaliśmy wnikliwej analizie jakościowej i ilościowej. Dodatkowo przeprowadziliśmy wywiady zarówno z członkami Rady reprezentującymi władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, jak i z kandydatami, którym powiodło się lub nie. Wyniki analizy przedstawiliśmy w raporcie „Skąd biorą się sędziowie?”, który liczy 91 stron.

Pobierz raport

Pierwszy raport

Budujemy portal poznajsedziego.pl

Sędziowie w Polsce pozostają anonimowi. Chcemy to zmienić, dlatego od miesięcy pracujemy nad nowym, prekursorskim portalem internetowym, w którym znajdziecie informacje o wszystkich sędziach w Polsce. Potrzebujemy Waszego wsparcia, aby go skończyć. Chcemy, aby każdy sędzia na stronie poznajsedziego.pl miał indywidualny profil, z którego będziecie mogli dowiedzieć się, jaka była jego lub jej droga do zawodu i zajmowanego stanowiska, w jakich sprawach i w jakim wymiarze orzeka, jakie pełni funkcje administracyjne, jakie ma na koncie orzeczenia.

Czegoś takiego w Polsce nigdy nie było.

Zobacz więcej

Każda kwota przybliża nas do celu:

Próg 1: 10 tys. zł

Przeprowadzimy monitoring konkursów na wolne stanowiska sędziowskie zorganizowanych przez nową KRS w 2018 roku. Prześledzimy ich przebieg, przeanalizujemy wyniki, porównamy z tym, jak pracowała poprzednia KRS.

Próg 2: 15 tys. zł

Opublikujemy raport oraz infografikę z najważniejszymi wnioskami z monitoringu. Zorganizujemy briefing prasowy, aby nagłośnić wyniki i prześlemy drukowaną wersję raportu do najważniejszych decydentów i mediów w kraju.

Próg 3: 25 tys. zł

Uruchomimy portal poznajsedziego.pl, na którym nie tylko opublikujemy wyniki monitoringu z sylwetkami wszystkich osób, które zostały wybrane w ostatnim roku, ale na początek także sylwetki wszystkich sędziów sądów okręgowych i apelacyjnych.

W Fundacji Court Watch Polska dążymy do tego, aby każdy, kto przekroczy próg sądu, był potraktowany sprawiedliwie i z szacunkiem. Od 8 lat sprawdzamy, jak działają polskie sądy. W nasz program zaangażowało się już 2,5 tysiąca wolontariuszy, którzy przekazali nam blisko 40 tysięcy obserwacji z rozpraw sądowych. Wspólnie prowadzimy największy Obywatelski Monitoring Sądów na świecie.

Poznaj osoby stojące za akcją #monitorujKRS:

Borys Bura

Kampanier i social media ninja, który stoi za wieloma udanymi monitoringami i kampaniami społecznymi przeprowadzonymi przez polski sektor organizacji watchdogowych. Absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim i najlepszy przyjaciel psa Kiro.

Daria Hofman

Przez lata promowała dobre praktyki w służbie zdrowia, najpierw w Fundacji "Rodzić po Ludzku", a potem w Fundacji "Bądź" Małgosi Braunek. Odkąd odpowiada za komunikację w Fundacji Court Watch Polska, nie brakuje nam ani zdrowia, ani zainteresowania mediów.

Bartosz Pilitowski

Gdy 8 lat temu inicjował Obywatelski Monitoring Sądów nikt nie wierzył, że Polacy w wolnym czasie będą chcieli obserwować sądy, a sędziowie słuchać, co laicy mają im do powiedzenia. Głęboko wierzy, że aby wydać sprawiedliwy wyrok należy wysłuchać obu stron.

English below:

MASZ CHĘĆ POWIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Zaproponuj odbiorcy zgłębienie tematu.

Przeczytaj więcej

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Download apps
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!
Pobierz aplikację mobilną Zrzutka.pl i zbieraj na swój cel gdziekolwiek jesteś!

Komentarze 8

 
2500 znaków