id: av79ff

Chcemy wiedzieć, skąd biorą się sędziowie!

Chcemy wiedzieć, skąd biorą się sędziowie!

Wpłaty nieaktywne - wymagane działanie Organizatora zrzutki. Jeśli jesteś Organizatorem - zaloguj się i podejmij wymagane działania.

Nasi użytkownicy założyli 1 226 470 zrzutek i zebrali 1 348 882 215 zł

A ty na co dziś zbierasz?

Opis zrzutki

Sędziami w Polsce powinni zostawać prawnicy o najwyższych kwalifikacjach, wybrani w przejrzystych i uczciwych konkursach. Dlatego zbieramy środki żeby uruchomić niezależny monitoring tego, jak Krajowa Rada Sądownictwa wybiera sędziów.

Dlaczego monitorowanie KRS jest ważne?

Zgodnie z art. 179 Konstytucji RP Krajowa Rada Sądownictwa jest jedynym organem uprawnionym do wyboru sędziów. Spośród zgłoszonych na wolne miejsce kandydatów wybiera jedną osobę i przedstawia do powołania prezydentowi. Oznacza to, że to KRS faktycznie decyduje, kto może zostać w Polsce sędzią.

Konstytucja RP

Art. 179

Sędziowie są powoływani przez Prezydenta Rzeczypospolitej, na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa, na czas nieoznaczony.

W odróżnieniu od innych przedstawicieli władzy, sędziowie nie obejmują stanowiska na pewien czas (kadencję). Są powoływani dożywotnio i orzekają do osiągnięcia określonego wieku i przejścia w stanu spoczynku, czyli na tzw. sędziowską emeryturę. Dlatego decyzja o powołaniu danej osoby na urząd sędziego jest tak ważka. Większość osób powołanych na stanowisko sędziego orzeka i decyduje o ludzkich sprawach przez dziesiątki lat.

Już raz to zrobiliśmy!

Pierwszy raport z monitoringu KRS opublikowaliśmy w kwietniu 2018. Dotyczył pracy KRS poprzedniej kadencji. Spośród ponad kilku tysięcy uchwał podjętych w latach 2014-2017 wylosowaliśmy próbę 250 konkursów, które poddaliśmy wnikliwej analizie jakościowej i ilościowej. Dodatkowo przeprowadziliśmy wywiady zarówno z członkami Rady reprezentującymi władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, jak i z kandydatami, którym powiodło się lub nie. Wyniki analizy przedstawiliśmy w raporcie „Skąd biorą się sędziowie?”, który liczy 91 stron.

Pobierz raport

Pierwszy raport

Budujemy portal poznajsedziego.pl

Sędziowie w Polsce pozostają anonimowi. Chcemy to zmienić, dlatego od miesięcy pracujemy nad nowym, prekursorskim portalem internetowym, w którym znajdziecie informacje o wszystkich sędziach w Polsce. Potrzebujemy Waszego wsparcia, aby go skończyć. Chcemy, aby każdy sędzia na stronie poznajsedziego.pl miał indywidualny profil, z którego będziecie mogli dowiedzieć się, jaka była jego lub jej droga do zawodu i zajmowanego stanowiska, w jakich sprawach i w jakim wymiarze orzeka, jakie pełni funkcje administracyjne, jakie ma na koncie orzeczenia.

Czegoś takiego w Polsce nigdy nie było.

Zobacz więcej

Każda kwota przybliża nas do celu:

Próg 1: 10 tys. zł

Przeprowadzimy monitoring konkursów na wolne stanowiska sędziowskie zorganizowanych przez nową KRS w 2018 roku. Prześledzimy ich przebieg, przeanalizujemy wyniki, porównamy z tym, jak pracowała poprzednia KRS.

Próg 2: 15 tys. zł

Opublikujemy raport oraz infografikę z najważniejszymi wnioskami z monitoringu. Zorganizujemy briefing prasowy, aby nagłośnić wyniki i prześlemy drukowaną wersję raportu do najważniejszych decydentów i mediów w kraju.

Próg 3: 25 tys. zł

Uruchomimy portal poznajsedziego.pl, na którym nie tylko opublikujemy wyniki monitoringu z sylwetkami wszystkich osób, które zostały wybrane w ostatnim roku, ale na początek także sylwetki wszystkich sędziów sądów okręgowych i apelacyjnych.

W Fundacji Court Watch Polska dążymy do tego, aby każdy, kto przekroczy próg sądu, był potraktowany sprawiedliwie i z szacunkiem. Od 8 lat sprawdzamy, jak działają polskie sądy. W nasz program zaangażowało się już 2,5 tysiąca wolontariuszy, którzy przekazali nam blisko 40 tysięcy obserwacji z rozpraw sądowych. Wspólnie prowadzimy największy Obywatelski Monitoring Sądów na świecie.

Poznaj osoby stojące za akcją #monitorujKRS:

Borys Bura

Kampanier i social media ninja, który stoi za wieloma udanymi monitoringami i kampaniami społecznymi przeprowadzonymi przez polski sektor organizacji watchdogowych. Absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim i najlepszy przyjaciel psa Kiro.

Daria Hofman

Przez lata promowała dobre praktyki w służbie zdrowia, najpierw w Fundacji "Rodzić po Ludzku", a potem w Fundacji "Bądź" Małgosi Braunek. Odkąd odpowiada za komunikację w Fundacji Court Watch Polska, nie brakuje nam ani zdrowia, ani zainteresowania mediów.

Bartosz Pilitowski

Gdy 8 lat temu inicjował Obywatelski Monitoring Sądów nikt nie wierzył, że Polacy w wolnym czasie będą chcieli obserwować sądy, a sędziowie słuchać, co laicy mają im do powiedzenia. Głęboko wierzy, że aby wydać sprawiedliwy wyrok należy wysłuchać obu stron.

English below:

MASZ CHĘĆ POWIEDZIEĆ WIĘCEJ?

Zaproponuj odbiorcy zgłębienie tematu.

Przeczytaj więcej

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.

Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Pierwsza na świecie Karta Wpłatnicza. Twój mini-terminal.
Dowiedz się więcej

Wpłaty 70

 
Marek Wojnar
1000 zł
 
Seweryn Szczepaniak
500 zł
 
Dane ukryte
500 zł
 
Dane ukryte
350 zł
 
Radosław Baszuk
300 zł
 
Paulina Pietkiewicz
200 zł
 
Dane ukryte
100 zł
 
julia bratny
100 zł
 
Liwiusz Laska
100 zł
 
Rafał Książęk
100 zł
Zobacz więcej

Komentarze 8

 
2500 znaków