Czy wiecie, że Afryka jest drugim największym kontynentem na Ziemi? Żyje tam około 1,216 miliarda osób! Uznawana jest za najbiedniejszy region świata, jednak nie można się temu dziwić. Mieszkańcy tego kontynentu każdego dnia muszą zmagać się z wieloma chorobami, epidemiami i niebezpiecznymi zwierzętami. Sytuację utrudnia również słaby dostęp do wody i pożywienia...
Na szczęście nie brakuje ludzi, którzy poświęcają swoje życie na pomoc w rozwoju ujęć wód podziemnych, medycyny, a także szkolnictwa - przede wszystkim dla najmłodszych.
K e n i a
Położona jest we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim. Zajmuje 30. miejsce na świecie pod względem liczny ludności! Jest to jeden z najbardziej zróżnicowanych językowo krajów w całej Afryce. Z uwagi na istnienie wielu plemion szacuje się, że w Kenii mówi się w około 44 językach!
Może brzmieć to zdumiewająco, jednak różnice kulturowe i językowe są powodem napięć między grupami etnicznymi, co jest jednym z głównych problemów kraju. Dużą część terenu Kenii stanowią pustynie i półpustynie, utrudniające uprawę roli. Specjalistyczna opieka medyczna jest dostępna niemalże tylko w stolicy kraju - Nairobi. Liczba lekarzy - w przeliczeniu na jednego mieszkańca - jest 11-krotnie niższa niż w Polsce!
Leczymy z Misją jest inicjatywą powstałą w oparciu o ideę niesienia bezpośredniej pomocy najbardziej potrzebującym. Stowarzyszenie jest tworzone przez ponad 70 pełnych zapału ludzi - studentów kierunków medycznych, a także doświadczonych lekarzy.
Celem Stowarzyszenia Leczymy z Misją jest wspieranie szpitali w Kenii poprzez wysyłkę aparatury medycznej oraz wyjazdy wolontariuszy przeszkolonych medycznie.
W tym roku wolontariusze wybiorą się z Misją do Kenii po raz piąty! Stowarzyszenie będzie organizować szkolenia dla personelu. W planach jest realizacja 9 wyspecjalizowanych projektów medycznych:
Wyjazd wiąże się jednak z olbrzymimi kosztami. Stowarzyszenie funkcjonuje jedynie dzięki dobrowolnym darowiznom Darczyńców (na przykład tym przekazanym TUTAJ). Każde wsparcie jest na wagę złota - wpłaty umożliwią między innymi wysłanie niezbędnego sprzętu do Afryki, a także zadbanie o bezpieczeństwo samych wolontariuszy - poprzez zapewnienie ubezpieczenia i szczepień.
Co udało się zrobić do tej pory?
Stowarzyszenie Leczymy z Misją może pochwalić się wieloma osiągnięciami! Do tej pory przesłali do Afryki już ponad 15 ton sprzętu medycznego! Ponadto, udało się im przeszkolić 200 pracowników podczas 1000 godzin spotkań!
Zbiórki na pomoc Afryce. Czy to się w ogóle udaje?
Czy zbiórki organizowane na pomoc dla mieszkańców Afryki są chętnie wspierane? Nasi użytkownicy już wiele razy pokazali, że mają ogromną siłę! Jednym z przykładów mobilizacji Darczyńców może być zrzutka Fundacji Boże Atelier.
Zbiórka KENIA 2018 przewyższyła oczekiwania samych organizatorów! Z planowanych 100 000 zł udało się zebrać aż 132 528 zł! Sprawdź tutaj!
Jednym z głównych celów zrzutki było zebranie środków na zapewnienie żywności oraz ubrań. Zapasy pożywienia są szczególnie ważne w okresach suszy - niektórzy Kenijczycy potrafią pokonać nawet 30 kilometrów w poszukiwaniu jakiegokolwiek jedzenia.
Fundacja skupiła swe działania również na zapewnieniu odpowiedniej edukacji najmłodszym mieszkańcom Kenii. Cytując organizatorów zrzutki: "Uważamy, że edukacja to najsilniejsza broń, jaką możemy dać tym dzieciom. Dzięki niej mogą się rozwijać, planować swoją przyszłość i edukować ludzi w swoim otoczeniu.". Fundacja zobligowała się do zakupu stosów książek dla podopiecznych szkół kenijskich.
Źródło zdjęć: bozeatelier.pl
Inne zbiórki na pomoc dla Afryki
Oczywiście wyżej wspomniane zbiórki nie są jedynymi zrzutkami na cel pomocy Afrykańczykom. Podobne zbiórki można z łatwością wyszukać przy pomocy naszej wyszukiwarki (KLIKNIJ I SPRAWDŹ!)