Wróć do bloga

6000 dzieci nigdy nie widziało obrazków. Oni, jako pierwsi na świecie, chcą to zmienić.

6000 dzieci nigdy nie widziało obrazków. Oni, jako pierwsi na świecie, chcą to zmienić.

Napisano 24 lutego, 2020
6000 dzieci nigdy nie widziało obrazków. Oni, jako pierwsi na świecie, chcą to zmienić.

W Krakowie działa grupa “100 na start”. Jest to grupa młodych ludzi, którym nie jest obojętny los 6000 dzieci. Tyle właśnie niewidomych i niedowidzących dzieci mieszka w Polsce.

Aż tyle dzieci korzysta z książeczek bez obrazków, czarno - białych, smutnych, a na ich niezmierzoną wyobraźnię może wpływać jedynie słowo pisane alfabetem Braille'a. 

Posłuchajcie wywiadu z Mateuszem i Piotrem, którzy zbierają środki na wydrukowanie innowacyjnych, kolorowych, dotykowych książek dla dzieci z dysfunkcjami wzroku. “Wystarczy tak naprawdę znaleźć pieniądze, wcisnąć guzik i będą gotowe.” Wciśnij z nami guzik na zrzutka.pl/100nastart i zmień bajkowy świat 6000 dzieci.


Spotify podcasts Youtube Apple podcasts Google podcasts


Witam. Tomek Chołast, zrzutka.pl. Dziś w studio są ze mną Mateusz Badura i Piotr Mader z Krakowa, współautorzy projektu: Innowacyjne książki dotykowe. Czym one właściwie są? 

Jesteśmy reprezentacją 6-osobowego zespołu. Nazywamy się “100 na start” i w ramach olimpiady “Zwolnieni z teorii”, chcieliśmy zebrać fundusze na pierwsze 100 książeczek dotykowych dla dzieci niewidomych i niedowidzących. Moja mama jest autorką, projektantką tych książeczek. W ramach swojej pracy doktorskiej, przez trzy lata prowadziła badania, projektowała tego typu książeczki. Zauważyła problem, że do tej pory dla dzieci niewidomych i niedowidzących były książki wyłącznie z samym tekstem, bez żadnych obrazków. Stwierdziła, że trzeba to zmienić. My się zaangażowaliśmy i chcemy zebrać fundusze, żeby pierwsze 100 książeczek powstało już, a następnie chcemy przesłać je dalej do 10 fundacji, które pomagają dzieciom z dysfunkcją wzroku.

Piotrze, jak widzą, czują niewidomi? 

Ciężkie pytanie. Myślę, że nie jesteśmy w stanie dokładnie opisać czy dowiedzieć się, jak czują czy widzą niewidomi, dlatego że my tej dysfunkcji nie mamy. Mieliśmy ostatnio możliwość brania udziału w warsztatach organizowanych przez WOMAI. Jest to takie miejsce, które właśnie wspiera niewidomych. Warsztat miał na celu pokazanie mniej więcej jak to jest być niewidomym. Otóż zostały wyłączone światła w paru pokojach i chodziliśmy, dotykaliśmy, czuliśmy, właściwie byliśmy jako osoby niewidome. Strasznie ciekawiło nas, jak to jest, jak widzi osoba niewidoma. Pan, który nas oprowadzał, niewidomy pan Józef, mówił, że to jest tak, jakby człowiek patrzył pięścią na świat. Na początku ciężko było nam to zrozumieć i dopiero po tych warsztatach doszło do mnie, że działa to mniej więcej w taki sposób, że jak my widzimy świat to mniej więcej 85% jest to wzrok, natomiast dla niewidomych 85% to jest słuch i dotyk. To kompletnie zmienia oblicze świata, jak oni to widzą, jak oni to czują, ale nie jesteśmy w stanie sobie tego wyobrazić. Jest to niesamowite. 

Można powiedzieć, że wasze książki będzie się czuć, nie oglądać, prawda? Jeśli czuć to jest to nietypowa forma odbioru książek. Książki są drukowane na papierze, a druku nie czuć (co prawda czuć druk Braille'a). Na pewno to powoduje wysokie wyzwania wykonawcze czy technologiczne. Czy możecie opowiedzieć trochę o technologii takiego druku?

Jest to warstwowy druk UV. Polega on na precyzyjnym nakładaniu farby, która po utwardzeniu przez lampę UV, tworzy dotykowe struktury. Do tej pory książki dla osób niewidomych i niedowidzących były wyposażone właśnie tylko w tekst Braille'a, a przecież wszystkie dzieci mają książki z obrazkami, w każdej książce, która jest przeznaczona dla załóżmy osoby poniżej 12 roku życia, te obrazki są na każdej rozkładówce, więc dlaczego osoby niewidome, niedowidzące miałyby nie mieć takiej rozrywki czy też właśnie nauki. 

Warto dodać, że nasze książeczki nie są tylko dla niewidomych, ale również dla niedowidzących czy nawet widomych. Ta uniwersalność jest niesamowita, bo są w taki sposób zaprojektowane, żeby zarówno niewidomi mogli czytać - jest specjalny Braille i jeszcze do tego wypukłe obrazy, niedowidzący, dlatego że jest i Braille, i jest bardzo mocno widoczny tekst, drukowany mocnym tuszem, i bardzo kolorowe obrazki, żeby osoba niedowidząca również mogła z tego korzystać. Osoba widząca będzie miała tekst, który z łatwością przeczyta i obrazek, który też zobaczy i nawet może dotknąć. Właśnie ta uniwersalność jest niesamowita

Niesamowita, bo wpływa na wiele zmysłów.

Tak. Ta książka też pokazuje, że nie ma strasznego rozdzielenia pomiędzy niewidomym a widomym. To jest jak niebo i ziemia tylko, że razem również mogą coś robić. To też łączy takie sytuacje, gdy rodzic jest niewidomy, albo dziecko może być niewidome, tak, żeby oboje z tego czerpali i korzystali. Niestety obecnie nie jest to zapewniane w dużej mierze. Wszyscy będą odbierać tą książkę praktycznie tak samo, bo nawet dla dzieci niewidomych i niedowidzących będzie to coś zupełnie nowego, a dla osób widzących to i tak jest duże urozmaicenie. To coś innowacyjnego przez to, że właśnie są w stanie dotknąć obrazka i poczuć, gdzie na przykład jest coś głębiej, coś jest wyżej, coś jest gładkie, a coś jest chropowate. Jest to po prostu bardzo interesujące.

Na waszej zrzutce można przeczytać o tym, że chcecie, by wasza publikacja była międzynarodowa. O ile obraz i kształt jest uniwersalny, o tyle język już niekoniecznie. Jak to jest z językiem Braille'a? Czy jest to język uniwersalny? 

Tak, Braille jest uniwersalny. Oczywiście czarnodruk trzeba tłumaczyć i do tej pory jedna książeczka została przetłumaczona na język angielski i na hiszpański, ale na razie skupiamy się na naszej polskiej sferze. Jest 6000 dzieci w wieku do 12 lat, które są niewidome i niedowidzące. Chcemy zapewnić im naukę i rozrywkę poprzez wysłanie książek do fundacji, które taki dzieciom pomagają. 

zdjecie1

Opowiedzcie, na co zbieracie środki? 

Zbieramy środki na wydrukowanie 100 książeczek. Jest to pierwsza na świecie masowa produkcja takich książeczek. Otóż jak były już produkowane to były produkowane w znikomych ilościach - jedna/dwie sztuki. Naszym celem jest wydrukowanie ich trochę więcej. Produkcja też wtedy jest tańsza i możemy większej ilości dzieciom niewidomym pomóc.

Czy są już takie pozycje na polskim rynku? 

Do tej pory powstawały książeczki, które były ręcznie robione, co właśnie zajmowało bardzo długi czas. Było to również wyjątkowo kosztowne. Były próby tworzenia matryc, które odbijały w plastiku, ale nie było to tak interesujące, ponieważ był to jeden rodzaj wypukłości i dotykowości. Nasz projekt książek jest zupełnie innowacyjny, nowatorski, ponieważ można precyzyjnie zaplanować, co gdzie będzie położone, chropowatość jest w każdym miejscu zupełnie inna, również kolory. Jest to coś nowego i pierwszy raz na świecie pojawi się w tak masowej produkcji.

"Kropka" to tytuł książki twojej mamy wyróżnionej za?

Za wartość literacką utworu, za tekst wtedy, kiedy jeszcze była projektem na komputerze, w ogólnopolskim konkursie "Książka przyjazna dziecku".

Czyli twoja mama zaprojektowała też książkę, którą wy w tej chwili tworzycie, tak?

Tak, to właśnie ona jest projektantką, ilustratorką, jest doktorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Na przestrzeni 3 lat tworzyła takie książeczki, teksty, obrazki w konsultacji z tyflopedagogami, czyli osobami, które zajmują się dotykowym obrazem, razem z dziećmi niewidomymi i niedowidzącymi. W tym momencie gotowe są projekty i prototypy. Wystarczy tak naprawdę znaleźć pieniądze, wcisnąć guzik i będzie to wydrukowane i gotowe.

Te książki to nie jest wasz jedyny projekt, bo jako zespół angażujecie się też społecznie, wspierając Fundację Ruperta Mayera. Czym zajmuje się ta fundacja?

Fundacja została założona między innymi przez moich rodziców, a również Jezuitów i ludzi, którzy chcieli pomóc. Jest to fundacja, która ma dom dziecka (jeden jest na ulicy Rajskiej w Krakowie, a drugi jest w Żmiącej, koło Limanowej). Zajmujemy się dziećmi i chcemy, aby miało to charakter bardziej rodzinny.

Jak nasi słuchacze mogą was wesprzeć i gdzie?

Głównym celem jest zebranie funduszy na portalu zrzutka.pl. Tytuł naszej zbiórki to Wydrukujmy razem innowacyjne książki dotykowe. W ramach zespołu “100 na start” prowadzimy też aktywnie Instagrama i Facebooka, gdzie zamieszczamy nowe posty, zdjęcia z wyjść do różnych instytucji. Można nas obserwować, udostępniać, co bardzo pomaga. Coraz więcej osób dowiaduje się o problemie, o możliwości zapobiegnięcia jego występowania i stworzenia czegoś, co łączy osoby niewidome z osobami bez dysfunkcji wzroku. Na Facebooku, na Instagramie nazywamy się “100 na start”. 

zdjecie2

Tam też można zobaczyć przykładowe publikacje. Co tam pokazujecie?

Pokazujemy to, co robimy, gdzie jesteśmy obecnie, w jakim etapie jest nasz projekt. To jest właśnie niesamowite, że może my go założyliśmy,  ale tak naprawdę każda osoba, która weszła w ten link, udostępniła go dalej, zainteresowała się, powiedziała komuś, te osoby są  główną częścią tego projektu. Dzięki takim osobom, mogliśmy promować nasz projekt w Telewizji Polskiej, w Esce, w TOK FM. To jest niesamowite i o to też prosimy. Super by było jakby udało nam się uzbierać te pieniądze, ale jeśli nie to zależy nam na impakcie i na rozgłośnieniu tego problemu. Zapraszamy serdecznie na social media, na portal zrzutka.pl, gdziekolwiek. Komukolwiek można powiedzieć, o tym projekcie i to już będzie naprawdę pomoc, której nawet nie oczekiwaliśmy.

Kto wspiera waszą zrzutkę?

Jak zaczęliśmy tworzyć ten projekt to na początku wysłaliśmy wszystko do znajomych.  Bardzo nam pomogli poprzez udostępnianie naszego posta na Facebooku, na Instagramie. W tym momencie, dzięki medialności, którą zyskaliśmy, odzywają się do nas różne radia, telewizja i coraz bardziej projekt się rozrasta. Powiesiliśmy też kilka plakatów promujących naszą zrzutkę i mamy nadzieję, że dotrze to zupełnie do osób trzecich, które absolutnie nie znają nas, ani naszych znajomych, a faktycznie zainteresują się samą inicjatywą i dzięki temu będą chcieli przekazać pieniądze. 

Dostaliśmy też niesamowitą pomoc od różnych instytucji. Przede wszystkim od naszej szkoły, która umożliwiła nam to - udostępniła nam miejsce, czas. Społeczność szkolna, biblioteka na Rajskiej. Można by wymieniać. Naprawdę dużo osób wspiera. Nasze rodziny, nasi znajomi, tak jak to powiedział Mateusz, właściwie to dzięki nim możemy tutaj być.

Inicjatywa jest fantastyczna, na pewno warta wsparcia. Wasza zrzutka będzie trwała jeszcze kilka tygodni, natomiast brakuje 90% środków. 35 000 złotych to wasz cel, 3500 złotych udało się zebrać. Co chcielibyście powiedzieć słuchaczom? Dlaczego warto wesprzeć waszą zrzutkę w akcji?

Po pierwsze warto po prostu pomagać innym, nie koncentrować się tylko na sobie. Co do samej naszej zrzutki - dzieci w Polsce, które są oficjalnie zarejestrowane jako niewidome, niedowidzące, jest ponad 6000 osób. Dlaczego 6000 dzieciaków nie ma obrazków? Jest to coś dziwnego. Mamy 21 wiek, dzieją się niesamowite rzeczy, lecimy na Marsa, nanotechnologia się rozwija, a dzieci nie mają dostępu do obrazków. Uważamy, że powinno się to zmienić jak najszybciej, a nasza zrzutka właśnie to umożliwia, żeby 10 fundacji współpracujących z takimi podopiecznymi, dostało te książeczki, dlatego głównie zapraszamy do wsparcia naszego projektu.

Przede wszystkim chcemy zwrócić uwagę na to, że wspierając ten projekt, nie wspieracie państwo nas - licealistów, tylko głównym celem jest wsparcie dzieci niewidomych i niedowidzący. Chcemy zwrócić uwagę na jeden projekt, na ten problem i prosimy o to w imieniu swoim, jak i w imieniu dzieci niewidomych. Wydaje nam się, że jest to problem wart zachodu i wart trochę atencji, bo skupiamy się na tylu różnych rzeczach, na tylu problemach, jest tyle zrzutek, jest tyle zbiórek, a jednak dzieci niewidome są gdzieś z tyłu zostawione. W swoim i najbardziej w takich dzieci niewidomych i niedowidzących imieniu, prosimy o pomoc.

My również prosimy słuchaczy o otwarcie się i wspieranie nie tylko finansowo, ale również udostępniając informację o akcji w sieci. Czy próbowaliście kiedykolwiek zbierać pieniądze w sieci przed zrzutką?

To jest pierwszy taki raz, gdy właśnie grupą zebraliśmy się i stwierdziliśmy, że trzeba zrobić zrzutkę i zabrać te pieniądze. Miały na to wpływ: olimpiada "Zwolnieni z teorii", w ramach której właśnie tworzymy projekt społeczny oraz to, że te książki są właśnie już gotowe do wydania, brakuje tylko funduszy. Sam wybór zrzutki był dla nas dość oczywisty. Każdy z nas znał platformę i stwierdziliśmy, że będzie to najbardziej odpowiednie miejsce, żeby taki crowdfunding właśnie przeprowadzić.

ostatnie

Rozważaliście inne alternatywne drogi pozyskania środków?

Tak, rozważaliśmy, ale na wstępie odleciały nam te zagraniczne. Chcemy oczywiście się skupić na rynkach zagranicznych i super by było, żeby ten problem był rozgłośniony międzynarodowo. Natomiast najpierw chcemy się skupić na naszym rodzimym rynku. Chcemy się skupić na Polsce, bo tutaj mieszkamy i tutaj możemy najwięcej zrobić. Zrzutka, przynajmniej dla nas, była najbardziej zaufanym i takim, który znaliśmy portalem, więc wybór był w miarę prosty.

Jesteśmy w trakcie rozmawianie z wolontariuszami. Może uda się, aby właśnie kilku wolontariuszy z puszkami na mieście zbierało fundusze, ale docelowym miejscem jest nasz profil na zrzutka.pl.

Jakie macie rady dla przyszłych organizatorów zrzutek?

Przede wszystkim znaleźć fajny cel. Cel, który faktycznie ma sens i faktycznie komuś pomoże, kogoś wesprze. Ważne jest to, żeby zorganizować go dobrze, poświęcić trochę czasu i też nie poddawać się. Nie przejmować się za bardzo, że chwilowo może nie być, albo że zostało tyle czasu, a nam jeszcze tyle brakuje. Walczyć o to, ale do tego jest potrzebny dobry cel.

Z całego serca życzę wam powodzenia i trzymam kciuki. Chętnie posłucham, o tym jak akcja zakończyła się z powodzeniem i poczuję te wasze książki. Kiedy to będzie?

Same fundusze chcemy zabrać do 5 marca. Wtedy tyle, ile nam się uda zabrać pieniędzy to tyle książek wydrukujemy. Rozważamy, czy w przypadku, gdyby 35000 złotych nie udało się zebrać, czy by nie przedłużyć zrzutki i wydrukować tyle, ile możemy, a zostawić właśnie dalej, żeby zainteresowani mogli wspierać nasz projekt.

Jak nasi słuchacze mogą znaleźć waszą zrzutkę?

Zapraszamy na profil Wydrukujmy razem innowacyjne książki dotykowe na portalu zrzutka.pl. Tam zbieramy fundusze.

Świetnie. Ja wam bardzo dziękuję, a słuchaczy zachęcam do znalezienia zrzutki, zapoznania się z nią, wspierania i udostępniania. Do usłyszenia!


Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl (możesz też skorzystać z aplikacji mobilnej zrzutka.pl dostępnej w Sklepie Google Play oraz na App Store), podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

400 000 zrzutek, ponad 200 000 000 zł zebrane na zrzutkach. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 5/5 na ponad 2 000 opinii w Sklepie Google Play zobacz opinie i na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Również nasza aplikacja w App Store posiada analogiczne oceny (niemal 5/5). Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka na #SerceJulki, która zebrała ponad 1 900 000 zł, zrzutka dla Zhiry - psa-ratownika, która zebrała ponad 70 000 zł w ciągu zaledwie 30 minut - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

a. Rekordowa zrzutka na ponad 1 900 000 zł:

b. Rekordowo szybka zrzutka (ponad 70 000 zł w 30 minut):

c. Nasz wybór najciekawszych zrzutek znajdziesz na stronie głównej zrzutka.pl.

najciekawsze zrzutki

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 7

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

 • ET
  Elżbieta Tomsa

  Mój ukochany psiak tak bardzo potrzebuje pomocy RTG bioder i łokci - głupi jaś + "wybudzacz" mam się przygotować na 180-300 zł bo to zależy o wagi mojego Nerona ale muszę zaczekać aż zbiorę pieniądze na razie już zalegam za dwie wizyty u pani weterynarz. Dlatego całym sercem Was proszę o złotówkę https://zrzutka.pl/z/neron

 • TL
  Teresa Lewandowska

  Trwa Internetowa zbiórka na Pomoc w Dokończeniu Wspaniałego Dzieła Chorej Osoby.
  Adres Zbiórki to:
  https:// zrzutka.pl/g9rfa8

 • P

  GDYBY NIE POZNAŃ, URSUS I RADOM TO - zrzutka.pl/URATUJ-JASKOLECZKE ❤ SĄSIADOM ;)

 •  
  Kamil Lewandowski

  ☺PAMIĘTACIE POLONEZA????☺ Zajrzyjcie do mnie na : https: // www.zrzutka.pl / g9rfa8 Zbieram na BUDOWĘ DUŻEGO MODELU. ☺ Bardzo zależy mi na tym projekcie----jest obiecujący i robi wrażenie, a właśnie Ty Drogi ♥♡DOBROCZYŃCO ♥♡ Możesz wziąć w tym udział dokładając do tego swą "cegiełkę". WIELKIE DZIĘKI!!! :-) ♡ Budowa tego modelu to dla mnie i moich bliskich doskonała odskocznia od dołującego tematu nadchodzącej zagłady koronawirusem, przygnębienia, Pomóżcie mi więc, bo Potraficie ---------------- Macie Wielkie ♡Serca♡!

 •  
  Kamil Lewandowski

  PRAWDZIWOŚĆ MOJEJ ZBIÓRKI POTWIERDZONA SKANEM PARAGONÓW WRZUCONYM NA PROFIL ZBIÓRKI. TAK WIĘC POZYTYWNA ZBIÓRKA NA STRONIE: https: // www . zrzutka . pl / g9rfa8 Idzie dobrze, bo już mamy na koncie 625 złotych i już 11 osób wpłaciło. PRZYBYWA TAM LUDZI DOBREJ WOLI!!! Zachęcajcie tez pozostałych do zainteresowania tą zbiórką. Przed świętami było 210 złotych, a zaraz po nich już 511 złotych. Ludzie zaczynają się przekonywać, że warto mi pomóc, bym upamiętnił polski przemysł motoryzacyjny, bym nie zaprzepaścił włożonego trudu w zdobycie pierwszych numerów z tej serii wydawniczej. Na szczęście mam zaprzyjaźnioną Panią kioskarkę, która potrafi cierpliwie poczekać na to aż przyjdę i kupię zaległe numery sprzed nawet 3 tygodni, czy miesiąca. Będzie dobrze!!! :-) Głowa do góry! :-) Teraz Mamy już Marzec 2020 i warto by było zakończyć moją zbiórkę! Dzięki!
  Proszę Serdecznie o szybszą pomoc, bo długo już czekam.

 • KS
  Katarzyna Sieklicka

  https://zrzutka.pl/z/mieszkanko1230
  Młodzi z dziećmi potrzebują pomocy..

 • TG
  Tomasz Gołąbek

  CAŁE ŻYCIE WALCZĘ Z CHOROBĄ, MIAŁEM 13 OPERACJI W TYM AMPUTACJĘ NOGI. WYCHOWUJE SYNKA, POTRZEBUJE KOSZTOWNEJ PROTEZY NOGI ORAZ REHABILITACJI http://zrzutka.pl/z/vdrery