Jak bezpiecznie korzystać ze zrzutka.pl?

Napisano 7 kwietnia, 2020
Jak bezpiecznie korzystać ze zrzutka.pl?

Niniejszy artykuł poświęcony jest bezpiecznemu korzystaniu ze zrzutka.pl. Przekonaj się, że bezpieczne korzystanie ze zrzutka.pl wcale nie jest trudne - w tym artykule znajdziesz wszystko co niezbędne! 

Na wstępie zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi standardów bezpieczeństwa na zrzutka.pl (m.in. o bezpieczeństwie przechowywania danych przez zrzutka.pl). Przedstawione są one pod adresem zrzutka.pl/bezpieczenstwo.

Poniżej wypunktowaliśmy najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania ze strony internetowej oraz aplikacji zrzutka.pl.


Bezpieczne korzystanie ze strony internetowej zrzutka.pl:

 1. Loguj się na zrzutka.pl jedynie na zaufanym urządzeniu z wykorzystaniem bezpiecznych sieci wi-fi. Nie loguj się do swojego konta użytkownika zrzutka.pl w sieciach publicznych, np. galeriach handlowych, restauracjach, dworcach, lotniskach itp. 
 2. Dbaj o bezpieczeństwo urządzeń, z których korzystasz: nie udostępniaj ich osobom trzecim, nie pozostawiaj bez nadzoru, używaj zabezpieczeń przed kradzieżą, korzystaj z renomowanych programów antywirusowych oraz pamiętaj o ich aktualizacji. 
 3. Po zalogowaniu na stronę zrzutka.pl, nie opuszczaj urządzenia, z którego korzystasz. Po zakończeniu działań, pamiętaj o wylogowaniu
 4. Zawsze sprawdzaj, czy w przeglądarce widnieje adres “https://zrzutka.pl/” - bez literówek i przeinaczeń, adres musi zaczynać się od “https://” a nie “http://” lub od ikony kłódki, po kliknięciu której zobaczysz informację o podmiocie, dla którego wydany został certyfikat zabezpieczający (w naszym wypadku certyfikat wydany jest dla Zrzutka.pl sp. z o. o.):   Jeśli adres będzie inny (np. jakieś przeinaczenie słowa ‘zrzutka’), to oznacza, że ktoś podszywa się pod naszą stronę, aby dokonać oszustwa - koniecznie poinformuj nas, jeśli zaobserwujesz taką sytuację! Tak samo w przypadku braku kłódki bądź “https://”.
 5. Zadbaj o hasło do logowania.
  • Stwórz silne hasło do swojego konta użytkownika na zrzutka.pl. 
  • Na zrzutka.pl wymagamy, aby hasło składało się z minimum 8 znaków, jednej małej litery, jednej wielkiej litery i cyfry lub znaku specjalnego.
  • Pamiętaj o regularnej zmianie hasła. Co 90 dni przypomnimy Ci o jego zmianie.
  • Nie udostępniaj nikomu swojego hasła do logowania. Jeśli zajdzie możliwość, że ktoś postronny mógł podejrzeć Twoje hasło, dokonaj jego niezwłocznej zmiany.
  • Nie przechowuj hasła w miejscach dostępnych innym, np. na karteczkach, w notesie, w kalendarzu itp. Warto korzystać z menadżera haseł, który ułatwia ich zapamiętywanie oraz szyfrowanie.
  • Zalecamy, aby hasło na zrzutka.pl było unikalne (różne od hasła do np. poczty, Facebooka itp.), dzięki czemu zachowasz bezpieczeństwo w przypadku wycieku danych z jakiegokolwiek portalu. Dlatego ważne jest, aby hasła się różniły.
 6. Potwierdzenia wrażliwych operacji, np. pierwsza weryfikacja konta organizatora, historia wypłat starszych niż 90 dni, wykonywanie zwrotów itp., będą wymagały potwierdzenia ich kodem z wiadomości mailowej bądź kodem SMS. Metodę autoryzacji ustawisz w zakładce “Limity i autoryzacje”. 7. W zakładce “Limity i autoryzacje” warto również ustalić limit dziennych wypłat, a także powiadomienia SMS o wysokich wypłatach. 8. Jako wspierający zrzutki pamiętaj, aby kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Przed dokonaniem wpłaty, sprawdź czy organizator zrzutki jest zweryfikowany (na zrzutka.pl weryfikacja organizatora odbywa się dwustopniowo: przelewem weryfikacyjnym, a następnie dokumentem tożsamości). W przypadku zrzutek charytatywnych, warto zwrócić uwagę, czy posiada ona ikonę potwierdzającą wiarygodność opisu. Zrzutka z taką ikoną posiada opis zweryfikowany na podstawie przesłanych przez organizatora dokumentów medycznych itp. - więcej na ten temat możesz przeczytać w tym artykule.Bezpieczne korzystanie z aplikacji mobilnych (android i iOS) zrzutka.pl:

 1. Pobierz aplikację z wiarygodnego źródła, czyli ze sklepu dedykowanego odpowiedniemu systemowi operacyjnemu. Dla systemu iOS - App Store, dla Android - Google Play.
 2. Pamiętaj o aktualizacji systemu oraz aplikacji. Jest to bardzo ważne, ponieważ na bieżąco dbamy o aktualizację informacji dotyczących m.in. systemu zabezpieczeń do pojawiających się zagrożeń.
 3. Loguj się do aplikacji zrzutka.pl jedynie na zaufanym urządzeniu z wykorzystaniem bezpiecznych sieci wi-fi. Nie loguj się do aplikacji zrzutka.pl w sieciach publicznych, np. galeriach handlowych, restauracjach, dworcach, lotniskach itp. Dbaj również o bezpieczeństwo urządzeń, z których korzystasz: nie udostępniaj ich osobom trzecim, nie pozostawiaj bez nadzoru, używaj zabezpieczeń przed kradzieżą.
 4. Smartfon powinien być wyposażony w zabezpieczenia antywirusowe. Pamiętaj również o ich aktualizacji.
 5. Po zalogowaniu do aplikacji, nie opuszczaj urządzenia, z którego korzystasz. Po zakończeniu działań, pamiętaj o wylogowaniu.
 6. Zadbaj o hasło do logowania.
  • Stwórz silne hasło do logowania do aplikacji zrzutka.pl.
  • Na zrzutka.pl wymagamy, aby hasło składało się z minimum 8 znaków, jednej małej litery, jednej wielkiej litery i cyfry lub znaku specjalnego.
  • Pamiętaj o regularnej zmianie hasła. Co 90 dni przypomnimy Ci o jego zmianie.
  • Nie udostępniaj nikomu swojego hasła do logowania. Jeśli zajdzie możliwość, że ktoś postronny mógł podejrzeć Twoje hasło, dokonaj jego niezwłocznej zmiany.
  • Nie przechowuj hasła w miejscach dostępnych innym, np. na karteczkach, w notesie, w kalendarzu itp. Hasła i PIN-ów nie przechowuj również w pamięci urządzenia.
  • Zalecamy, aby hasło na zrzutka.pl było unikalne (różne od hasła do np. poczty, Facebooka itp.), dzięki czemu zachowasz bezpieczeństwo w przypadku wycieku danych z jakiegokolwiek portalu. Dlatego ważne jest, aby hasła się różniły.
 7. W aplikacji zrzutka.pl działa metoda silnego uwierzytelnienia. W praktyce oznacza to, że oprócz logowania się hasłem do aplikacji, dodatkowo określone działania trzeba potwierdzić ustalonym przez Ciebie PIN-em. 8. Do autoryzacji dostępu możesz również ustawić opcję, jaką jest logowanie odciskiem palca.
 9. Potwierdzenia wrażliwych operacji będą wymagały również potwierdzenia ich kodem z wiadomości mailowej bądź kodem SMS. Metodę autoryzacji ustawisz w zakładce “Autoryzacja i limity wypłat”. 10. W zakładce “Autoryzacja i limity wypłat” warto również ustalić limit dziennych wypłat, a także powiadomienia SMS o wysokich wypłatach.
 11. W przypadku korzystania z aplikacji na urządzeniu zjailbreakowanym, nie gwarantujemy bezpieczeństwa danych. 
 12. Ustawienia profilu użytkownika oraz zrzutek możesz konfigurować również po zalogowaniu się na stronie zrzutka.pl.
 13. Odinstaluj aplikację jeśli nie zamierzasz już z niej korzystać.
 14. Pamiętaj o blokadzie swojego smartfona na wypadek jego utraty.
 15. Jako wspierający zrzutki pamiętaj, aby kierować się zasadą ograniczonego zaufania. Przed dokonaniem wpłaty, sprawdź czy organizator zrzutki jest zweryfikowany (na zrzutka.pl weryfikacja organizatora odbywa się dwustopniowo: przelewem weryfikacyjnym, a następnie dokumentem tożsamości). W przypadku zrzutek charytatywnych, warto zwrócić uwagę, czy posiada ona ikonę potwierdzającą wiarygodność opisu. Zrzutka z taką ikoną posiada opis zweryfikowany na podstawie przesłanych przez organizatora dokumentów medycznych itp.

Facebook Twitter


Komentarze 5

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.