Za horyzontem - esej Marka Kamińskiego

Napisano 21 sierpnia, 2023. Aktualizacja: 23 listopada, 2023.
Za horyzontem - esej Marka Kamińskiego

Czasem wakacje wydają się kroplą w morzu potrzeb. Ale jest to właśnie czas w życiu dzieci, kiedy mogą poznawać i rozwijać pasje, zawierać nowe znajomości i przeżywać przygody w innej, niecodziennej rzeczywistości. Pomnóżmy to razy dwa, trzy, dziesięć… w kontekście dzieci w pieczy zastępczej. Ich rzeczywistość dla większości z nas jest nie do wyobrażenia. 7, 10, 16-latki mierzące się z wykluczeniem, porzuceniem, samotnością. Emocjami, z którymi my, dorośli nie potrafimy sobie radzić. Dla tych dzieci wakacyjne obozy to szansa na coś normalnego, beztroskiego. Szansa na przygodę, na poznanie swojej wartości, poczucie sprawczości.

Zapraszamy do przeczytania eseju Marka Kamińskiego, jednego z naszych najwybitniejszych podróżników, który od lat walczy z wykluczeniem i nierównością, zachęcając dzieci i dorosłych do przeżywania przygód i odkrywania świata.

źródło: Fundacja To się uda!

Pierwsze przygody

Początkiem moich podróży były obozy harcerskie, na których zdobywałem pierwsze sprawności - kartę pływacką, rozpalanie ogniska, czy maszerowanie przez 5-10 kilometrów. Pierwsze przygody związane były z miejscowością, w której mieszkałem, i gdzie znajdował się duży park. Podczas wakacji czytałem dużo książek i wyobrażałem sobie, że właśnie te przygody, o których czytałem, odbywały się w tym parku. Miałem różne pomysły - stworzenie bunkra, spędzenie nocy śpiąc w parku na trawie. Te i inne przygody nauczyły mnie, żeby dawać sobie radę. Potem zacząłem podróżować autostopem. Najpierw 5 kilometrów, potem 10, 20 i 30…

Innymi przygodami były dla mnie wakacje z książkami, których kupowałem wiele na początku lata. Później jeździłem do wujka do leśniczówki z plecakiem pełnym książek. Wujek mieszkał w środku lasu w pobliżu dużej czereśni. Siadałem pod nią i jedząc owoce z drzewa, czytałem „Sherlocka Holmesa”, „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „Tajemniczą wyspę”. Budowałem w sobie świadomość, że umiem dać sobie radę, potrafię planować, ale też że spełniać swoje plany.

Dalsze podróże

Potem, kiedy miałem 14 lat, przyszedł moment na większe podróże. Popłynąłem sam statkiem do Danii. To było niezwykłe - być na mostku i obserwować ruch statków nocą przez cieśniny. Uczestniczyłem w życiu marynarzy i ich wachtach. Później, kiedy miałem 15 lat, popłynąłem sam do Afryki. To była już dużo większa przygoda. Bardziej też niebezpieczna. Na Zatoce Biskajskiej przeżyliśmy straszny sztorm, w którym zginęło wiele jachtów, a nasz statek uczestniczył w akcjach ratowniczych. To było prawdziwe doświadczenie potęgi żywiołów.

Wszystkie wyprawy, wszystkie okresy wakacyjne i te przygody, które przeżyłem, nauczyły mnie, żeby zawsze szukać tego, co jest dalej za horyzontem. Wymyślać nowe przygody, ale nie tylko o nich myśleć, tylko je też realizować. Dzięki każdej z tych podróży i przygód, mniejszych i większych, potem miałem odwagę, żeby np. zdobyć Bieguny czy przepłynąć Atlantyk.

Źródło: archiwum Marka Kamińskiego

źródło: archiwum Marka Kamińskiego

Każde miejsce jest dobre, żeby przeżywać przygody

Czasami spędzałem wakacje w miejscowości, w której mieszkałem, ale dosyć wcześnie zrozumiałem, że to moja wyobraźnia kształtuje mój świat, a nie odwrotnie. To, że jestem w małym mieście, nie znaczy że nie mogę przeżywać niezwykłych przygód. Pamiętam na przykład, że obok naszego domu przepływała rzeka. Dzięki temu, że czytałem w książkach o poczcie butelkowej (marynarzach, którzy wrzucali listy do butelek), sam również zebrałem butelki, włożyłem własne listy i dałem im popłynąć. Jakiś czas później ktoś napisał do mnie z innego miasta z odpowiedzią. Ten sam motyw zastosowałem, kiedy wybrałem się do Afryki. Pamiętam, że wrzuciłem taką butelkę z listem w kanale La Manche. Potem dostałem list aż z Holandii, że moja butelka tam dotarła!

Myślę, że w przypadku tych małych, wakacyjnych przygód ważne jest zrozumienie, że każde miejsce jest dobre, żeby przeżywać przygody. Każde miejsce ma w sobie tajemnicę. W miejscowości, w której mieszkałem, było wiele ruin i pozostałości zamku. Myślę, że każdym mieście można znaleźć różne tajemnicze historie i odkrywać, co za nimi się kryje.

\

źródło: archiwum Marka Kamińskiego

Przez moje małe przygody budowałem poczucie własnej sprawczości. Jeśli z rana zaplanuję sobie, że przepłynę kajakiem przez jezioro, to wiedziałem, że mogę to zrobić. Jeśli postanowię, że dzisiaj przejdę 15 kilometrów, to również mogę to zrobić. Jeśli zaplanuję sobie, że pojadę 10 kilometrów do mojego wujka i jego lasu, to też mogę to zrobić. Dużo radości dawało mi też zbieranie grzybów, jagód, truskawek. Tych przygód było dużo i ta różnorodność spowodowała, że mogłem doświadczać przyrody w różnych warunkach. Zbudowałem dzięki temu poczucie więzi z naturą i bycia jej częścią. W jakimś sensie wiedziałem, że zawsze mogę na nią liczyć.

Zachęcam Was do tego, żebyście czytali książki, wymyślali swoje własne przygody, a potem po prostu je przeżywali. Myślę, że szczególnie wakacyjne obozy, jak Podaruj Wakacje, są świetną okazją do wymyślania przygód razem, w dużej grupie, tak jak ja to robiłem z moimi przyjaciółmi. Tym bardziej cieszę się, że w ramach LifePlan możemy razem wysłać dzieci na wymarzone wakacje. Na tym obozie możemy przekazać cząstkę tej wiedzy, która pomogła Jaśkowi Meli zdobyć oba bieguny, ale też po prostu umożliwić wypoczynek, radość, poczucie bezpieczeństwa i przygodę. Bo życie to przygoda!


Podobał Ci się ten artykuł? Zapisz się do naszego newslettera i otrzymuj najnowsze wpisy co dwa tygodnie na swojego maila!


Zastanawiasz się nad założeniem własnej zrzutki? Zapoznaj się z informacjami poniżej!

Po pierwsze - jak to działa?

To proste - wchodzisz na zrzutka.pl, podajesz dowolny cel zrzutki oraz kwotę i to wszystko - gotowe. Na utworzoną w ten sposób zrzutkę możesz od razu za darmo i błyskawicznie przyjmować wpłaty - wpłaty księgują się na Twojej zrzutce już w czasie około 1 minuty od ich zlecenia przez wpłacającego! Środki ze swojej zrzutki wypłacasz kiedy chcesz i tak często jak tego potrzebujesz, a dzięki opcji ekspresowych wypłat otrzymasz je na swoje konto w ciągu kilku minut od zlecenia wypłaty! Ważne - zrzutka.pl utrzymuje się głównie z darowizn - portalu możesz używać w 100% za darmo. Nie pobieramy żadnych obowiązkowych opłat od organizatorów zrzutek ani od wspierających - sprawdź.  

Po drugie - czy to działa?

Ponad 800 000 założonych zrzutek i 650 000 000 zł zebranych środków mówi samo za siebie. Nasi użytkownicy oceniają nas na niemal 9/10 na naszej stronie z ocenami (ponad 2 000 opinii) - sprawdź opinie. Zrzutki prywatne, np. na prezenty urodzinowe, zrzutki na realizację marzeń, zrzutki projektowe, zrzutki charytatywne, zrzutka #RazemDlaUkrainy, która zebrała ponad 3 000 000zł, czy zrzutka na Telefon Zaufania, która w ciągu zaledwie dwóch dni zebrała ponad 1 700 000 zł - to tylko przykłady. Na zrzutka.pl zbierasz na dowolne, ustalone przez Ciebie cele!

Zrzutka.pl to jednak przede wszystkim dziesiątki tysięcy zrzutek prywatnych - urodzinowych, wyjazdowych, mających na celu rozliczenie wspólnych inicjatyw i innych. Jeśli chcesz przejrzeć więcej zrzutek - skorzystaj z naszej wyszukiwarki.

'Zwykła' zrzutka.pl to nie wszystko! Ostatnio dodaliśmy nowy serwis w ramach naszego portalu. Zrzutka cykliczna to rozwiązanie dla każdego, kto ma coś do zaoferowania swoim odbiorcom bądź po prostu chce umożliwić chętnym stałe wspieranie swojej zrzutki - oczywiście w modelu subskrypcji. Wspierający wpłacają comiesięczne, cotygodniowe lub codzienne kwoty na konto organizatorów. Organizatorzy dostają możliwość rozwoju swoich pasji i talentów, a wspierający – wspaniałe nagrody i satysfakcję ze wspierania ciekawych projektów! Brzmi interesująco? Tutaj sprawdzisz jak to działa.

zrzutka_cykliczna


Zrzutka cykliczna oraz zwykła zrzutka to też nie wszystko! Dzięki zrzutce patronowanej, zbierzesz pieniądze dla organizacji, z której celami najlepiej się identyfikujesz! Logo wybranej przez Ciebie fundacji/organizacji (wraz z informacją o tym, że objęła ona patronatem Twoją akcję) ozdobi widok Twojej zrzutki. Prowadzisz fundację lub inną organizację? Chcesz, aby użytkownicy zrzutka.pl mogli zbierać pieniądze właśnie dla Ciebie i na realizację Twoich celów? Dołącz do innych Patronów! Aby dodać swoją organizację, przejdź trzy proste kroki opisane tutaj (w sekcji “Jak zostać Patronem?”).

patronowane

Jeśli nadal masz pytania lub wahasz się czy możesz założyć zrzutkę - napisz!

Facebook Twitter


Komentarze 3

Aby dodać komentarz lub zarejestruj się.

 • BL
  blessedlife

  Hi guys, i don’t have much to say now now, Than to say thanks to Dr. Monday for rescuing me and my family from poverty, and for getting my husband and my Job back, i love playing lottery , but winning is my biggest problem, Ill never forget the day i come in contact with Dr Monday, whose lottery spell make me a winner, some million Dollars , after giving me a sure winning numbers within 3 days to play,my financial status is settled for good,now i have started to live my dream life after 12 years of playing the lottery A big thanks to Dr Monday, am grateful for all you have done for me and family, he can be reach on Via WhatsApp +234 705 993 7909

 • BL
  blessedlife

  Hi guys, i don’t have much to say now now, Than to say thanks to Dr. Monday for rescuing me and my family from poverty, and for getting my husband and my Job back, i love playing lottery , but winning is my biggest problem, Ill never forget the day i come in contact with Dr Monday, whose lottery spell make me a winner, some million Dollars , after giving me a sure winning numbers within 3 days to play,my financial status is settled for good,now i have started to live my dream life after 12 years of playing the lottery A big thanks to Dr Monday, am grateful for all you have done for me and family, he can be reach on Via WhatsApp +234 705 993 7909

 •  
  Jone Martin

  In my free time, I like to readd your articles, yesterday I read and explored new information that enhance to my mind and knowledge.

  Available here https://sanchezelectricalca.com/electrical-panel-upgrade-services-in-san-francisco-ca/ Electrical Panel Services Near San Francisco CA