Krakowskie Modernizmy - pomóż nam wydrukować przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku!
Krakowskie Modernizmy - pomóż nam wydrukować przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku!
Nasi użytkownicy założyli 1 234 082 zrzutki i zebrali 1 372 563 933 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku - to najnowszy całościowy przewodnik po mieście, które wbrew swemu historycznemu mitowi jest wspaniałą galerią architektonicznych nowoczesnych stylów.
Potrzebujemy Waszej pomocy!
Dlaczego?
Przewodnik, nad którym pracujemy od długiego czasu, będzie całościową publikacją na temat najważniejszych architektonicznych realizacji nowoczesnego Krakowa. Wbrew obiegowym poglądom to nowoczesność w dużym stopniu ukształtowała to miasto,
a nasza książka stworzy narzędzia do rozpoznania i zrozumienia procesów kształtujących różnorodność krakowskiej architektury. Przewodnik wyrasta z projektu Krakowski Szlak Modernizmu (bazy wiedzy online) prowadzonego przez naszą Fundację Instytut Architektury od 2014 roku. Instytut Architektury to organizacja non-profit zajmująca się edukacją i promocją architektury w szerokich kontekstach politycznych, ekonomicznych i społecznych. Opracowanie i druk przewodnika znacznie przekracza planowane przychody z jego sprzedaży. Kwota 38 tysięcy złotych, którą chcielibyśmy zebrać, pozwoli nam pokryć koszty druku nakładu 2000 egzemplarzy. Liczymy na to, że z Waszą pomocą nam się to uda! W przypadku, gdy zbiórka przekroczy założoną kwotę zorganizujemy program wydarzeń towarzyszących wokół premiery przewodnika, w tym spotkania i spacery z autorkami i autorami tekstów wiosną 2023 roku. Premierę przewodnika planujemy na styczeń 2023 roku!
Dlaczego przewodnik jest wyjątkowy?
Chcemy, by przewodnik był dla Was doskonałym źródłem merytorycznym wprowadzającym w historię XX wieku, dlatego zapraszamy do udania się w przestrzeń miasta 8 topograficznymi trasami. Książka została zaprojektowana przez znakomitych grafików z pracowni Parastudio – klarowny układ, zintegrowana oprawa i nowoczesny layout to cechy spójne z estetyką modernizmu. Autorki i autorzy przewodnika zebrali najważniejsze informacje na temat ponad stu modernistycznych budynków i wybitnych założeń urbanistycznych. Opracowane zostały również teksty o najciekawszych architektonicznie krakowskich osiedlach, ponieważ to w nich właśnie toczy się nadal codzienne życie mieszkańców. Opisom towarzyszą archiwalne fotografie budynków i oryginalne archiwalne rysunki architektoniczne, a trasy rozpoczynają czytelne mapy ukazujące proponowane kierunki zwiedzania.
Za eseje w przewodniku odpowiadają:
dr Michał Wiśniewski - Historyk architektury, absolwent historii sztuki (Uniwersytet Jagielloński) i architektury (Politechnika Krakowska). Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (katedra Historii Gospodarczej i Społecznej) i Międzynarodowego Centrum Kultury (Ośrodek Edukacji – Akademia Dziedzictwa). Autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa i Polski w XIX i XX wieku, m.in. monografii krakowskich architektów Ludwika Wojtyczki i Adolfa Szyszko-Bohusza oraz Tomasza Mańkowskiego (2022). Członek zarządu fundacji Instytut Architektury, współautor wystaw i publikacji tworzonych przez zespół IA.
Marta Karpińska - Historyczka sztuki, redaktorka „Autoportretu”, kuratorka wystaw architektonicznych. Członkini zarządu fundacji Instytut Architektury, zaangażowana w projekty wydawnicze i wystawiennicze FIA od 2013 roku. Autorka monografii krakowskiego architekta Wacława Nowakowskiego (2015), współautorka i współredaktorka monografii Witolda Cęckiewicza (2015), współredaktorka książki: Teksty modernizmu. Antologia polskiej teorii i krytyki architektonicznej 1918-1981 (2018). redaktorka prowadząca polskiego wydania książki Reiniera de Graafa Cztery ściany i dach. Złożona natura prostej profesji (2019).
dr Dorota Leśniak-Rychlak - Redaktorka, kuratorka, krytyczka architektury. Redaktorka naczelna kwartalnika „Autoportret”. Założycielka i prezeska Fundacji Instytut Architektury. Kuratorka i współkuratorka wielu wystaw architektonicznych. Inicjatorka i redaktorka wydań publikacji z kanonu teorii i praktyki architektonicznej, współredaktorka książki: Teksty modernizmu. Antologia polskiej teorii i krytyki architektonicznej 1918-1981 (2018). Autorka książki Jesteśmy wreszcie we własnym domu (2019).
dr Dorota Jędruch - Historyczka sztuki, krytyczka architektury, kuratorka. Na Uniwersytecie Jagiellońskim obroniła doktorat na temat trzech modeli społecznej architektury francuskiej w XX wieku reprezentowanych przez Le Corbusiera, Émile’a Aillauda i Ricarda Bofilla. Pracowała w dziale edukacji Muzeum Narodowego w Krakowie. Wykładowczyni w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kuratorka wystaw architektonicznych. Członkini zarządu Fundacji Instytut Architektury. Współredaktorka książki: Teksty modernizmu. Antologia polskiej teorii i krytyki architektonicznej 1918-1981 (2018). Autorka książki Blok jako dzieło sztuki. Trzy modele architektury socjalnej w XX-wiecznej Francji: Le Corbusier, Emile Aillaud, Ricardo Bofill (2020).
A tak prezentuje się wizualizacja zawartości przewodnika:
Pozostałe informacje o przewodniku:
Notki informacyjne o budynkach: Aneta Borowik, Kamila Twardowska, Michał Wiśniewski, Magdalena Smaga, Dorota Jędruch, Marta Karpińska
Projekt: Damian Nowak /Parastudio
Wydawca: Fundacja Instytut Architektury
Współwydawca: Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida w Krakowie
Wsparcie projektu: Urząd Miasta Krakowa
Nakład: 2000 egz
Stron: 304
Oprawa zintegrowana
Format: 148 × 240 mm
Jeśli wesprzesz zbiórkę?
Każda pomoc dla nas jest niezwykle istotna i przybliża nas do realizowanego od wielu lat projektu powstałego w ramach Krakowskiego Szlaku Modernizmu. Za Wasze wsparcie chcemy się odwdzięczyć wyjątkowymi upominkami wymienionymi poniżej.
Więcej o naszych działaniach:
www.szlakmodernizmu.pl
www.instagram.com/krakowski_szlak_modernizmu/
www.facebook.com/SzlakModernizmu
www.youtube.com/@instytutarchitektury4334
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Lokalizacja
Oferty/licytacje 8
Kupuj, Wspieraj.
Kupuj, Wspieraj. Czytaj więcej
Organizatora:
69 zł
Kupione 380 z 550
89 zł
Kupione 60 z 60
89 zł
Kupione 60 z 60
15 zł
Kupione 30
129 zł
Kupione 20 z 20
99 zł
Kupione 15 z 15
150 zł
Kupione 15 z 15
500 zł
Kupione 4 z 10
Jako mieszkanka Mistera Krakowa 65' nie mogłam nie wesprzeć Waszej zbiórki! ❤️
Napiszcie coś o szpitalu w Prokocimiu projektu Poray-Biernackiego. W latach 60-tych, gdy powstawał, to był kosmos. Mało jest zdjęć dostępnych w sieci, ale może macie jakieś źródło. Szczególnie interesujące były wnętrza „w amerykańskim stylu” z mozaikami ściennymi, charakterystycznymi sufitami ze zintegrowanym oświetleniem czy z wewnętrznym placem zabaw dla dzieci.
Szpital był budowany przy użyciu materiałów importowanych z USA, jak np. charakterystycznie niebieskie panele elewacji czy uchylne ok
Z wielką radością dorzucam cegiełkę oraz czekam na przewodnik!
Trzymam kciuki za uzbieranie!
Dziękujemy bardzo!
Powodzenia! Nie mogę doczekać się przewodnika :)
Dzięki! No my też :)