Na odbudowę kapliczki z Nepomucenem w Momotach
Na odbudowę kapliczki z Nepomucenem w Momotach
Nasi użytkownicy założyli 1 234 394 zrzutki i zebrali 1 373 251 270 zł
A ty na co dziś zbierasz?
Opis zrzutki
Wiele osób, którym leży na sercu ludowa sztuka sakralna regionu Lasów Janowskich i okolic, zmartwiło się (delikatnie mówiąc) faktem zniszczenia starej kapliczki ze św. Janem Nepomucenem, która znajdowała się między Momotami Górnymi a Dolnymi. Około dwóch miesięcy temu zamiast tej starej, kultowej, która była ikoną regionu, postawiono nową: bez iskry, bez ducha, z nowym odpustowym świątkiem w środku.
Chcemy odbudować tę starą kapliczkę. My, czyli konkretnie: Radosław Czuba (Janowskie Stowarzyszenie Regionalne), Jolanta Kiszka (Park Krajobrazowy Lasy Janowskie), Justyna Flis (Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim), Agnieszka Kawęcka (Dekorartak – pracownia plastyczna, renowacja dzieł sztuki) i Jakub Piechota (portal „Lasy Janowskie i okolice”).
Prosimy Państwa o wsparcie w odbudowie kapliczki i w renowacji figury Nepomuka.
Stara zniszczona kapliczka pochodziła z 1959 roku i zawierała drewnianą rzeźbę św. Jana Nepomucena, którą wyrzeźbił w 2001 roku lokalny ludowy artysta Szczepan Kołpa. Szczepan Kołpa żył w latach 1946 – 2007, mieszkał w Momotach Dolnych i był lokalnym świątkarzem. Lecz niezbyt dużo świątków wyszło spod jego ręki. Oprócz tej omawianej figury, wykonał rzeźbę Jana Pawła II, która stała przed kościołem w Momotach Górnych oraz rzeźby ks. Kazimierza Pińciurka i Jezusa Chrystusa, które stały na placu kościelnym w Momotach Górnych, ale gdzieś znikły. Umarł nie dokończywszy rzeźby Jezusa z uczniami.
Św. Jan Nepomucen Szczepana Kołpy jest tak bosko ludowo prymitywny, że aż genialny. Inny niż wszystkie Nepomuki i dlatego piękny, niestandardowy, niesymetryczny, wręcz niezamierzenie awangardowy. Chcemy, aby wrócił do Momot, do nowej, odtworzonej na wzór poprzedniej kapliczki.
Poprzez zniszczenie starej kapliczki i zabranie rzeźby Nepomucena, region stracił coś wyjątkowego. Stara kapliczka była unikatowa, nie była jedną z wielu podobnych, ale była wyjątkowa, w całej Polsce nie było takiej. Zmieniono ją na jedną z wielu klonów kapliczkowych, produkowanych jak z fabrycznego taśmociągu. Tamta miała duszę, każdy kto ją spotkał nie przechodził obojętnie. Różne były o niej zdania, ale niezaprzeczalnie przyciągała uwagę. Poza tym była ona ściśle związana z Momotami, ponieważ rzeźbę Nepomucena wykonał lokalny ludowy artysta, który miał swój niepowtarzalny styl. To dodatkowo sprawiało, że kapliczka i umieszczona w niej stara rzeźba Nepomuka była wyróżnikiem regionu. Zniszczono kawałek historii kulturowej Momot.
Starego Nepomuka budowniczowie nowej kapliczki zabrali i zaległ gdzieś w budynkach gospodarczych na plebanii w Momotach. Lecz Radosław Czuba, Jolanta Kiszka i Justyna Flis – zebrali się, odnaleźli rodzinę rzeźbiarza Szczepana Kołpy i uzyskali od niej pozwolenie na zabranie spuścizny kulturowej tego świątkarza pod opiekę janowskiego Muzeum. Kilkanaście dni temu zabrali z plebanii rzeźbę Nepomuka do Janowa Lubelskiego. Pozostałych rzeźb Szczepana Kołpy na razie nie zlokalizowano, nie wiadomo gdzie mogą być złożone, proboszcz też nie wie. Najprawdopodobniej również na plebanii, ale trzeba będzie głębiej poszperać.
Póki co Nepomuk z Momot jest zabezpieczony w dobrych rękach. Zostanie poddany profesjonalnej renowacji i zabezpieczeniu i zrobimy wszystko, aby wrócił na momockie przydroże. Planowana jest budowa nowej kapliczki na wzór starej i powrót św. Jana pod jej dach. Renowacji rzeźby dokona Agnieszka Kawęcka.
Prosimy o wsparcie. Mamy nadzieję, że już niedługo Nepomucen znowu będzie hipnotyzował podróżnych swoim wzrokiem.
Jakub Piechota
PS
Z okazji odbudowy kapliczki i organizacji zbiórki będę zamawiał wykonanie koszulek z Nepomukiem z Momot. Każdy kto weźmie udział w niniejszej zbiórce (wystarczy, że wpłaci dowolną kwotę), będzie mógł dodatkowo zamówić i kupić u mnie taką koszulkę. Wystarczy do mnie napisać na mail: [email protected] i załączyć dowód zasilenia zrzutki. Koszulka kosztuje 60 zł plus koszty wysyłki. W Janowie Lubelskim i w Biłgoraju będzie można odebrać osobiście.
Koszulki są dodatkowym magnesem, aby wziąć udział w zrzutce. Nie można koszulki nabyć nie biorąc udziału w zrzutce.
(Podsumowując, żeby była jasność: zasilenie zbiórki nie jest równe z zakupem koszulki. Zakupu można dokonać osobno, poza zrzutką, ale nie można koszulki kupić bez udowodnienia udziału w zbiórce).
Ta zrzutka nie ma jeszcze opisu.
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!
Stwórz swój własny link do promocji zrzutki i sprawdzaj na bieżąco statystyki!