id: 22e5x3

Sztetl Sanok

Sztetl Sanok

1 000 zł 
from 4 000 zł
25%
ended 21.11.2021
15 
supporters
Donate
Zrzutka.pl does not charge any commission

Updates1

  • Na zrzutkę wpływają pieniądze nie tylko poprzez portal. Niektórym łatwiej jest zrobić to osobiście. Bardzo dziękuję za dobry gest.

    Read more
There are no updates yet.

There are no updates yet.

Description

Co jest tematem projektu?

Tematem mojego projektu jest przetłumaczenie archiwaliów do książki poświęconej żydowskiej społeczności Sanoka, miasta leżącego w dawnej Galicji. Okres jaki będzie obejmowała, to lata 1867-1939. Planuję zebrać kwotę potrzebną na tłumaczenie 40 stron. Całość jest znacznie obszerniejsza, ale to będzie niezły początek.

Co już zrobiłem, a co pozostało do zrobienia?

Przygotowując się do pisania książki przebadałem miejscowe oraz systematycznie zgłębiam zasoby archiwów znajdujących się na terenie Polski, a także poza nią. Na bieżąco przeszukuję zawartość blibliotek cyfrowych. Koresponduję z krewnymi dawnych mieszkańców. Z dotychczas zebranych informacji powstało 150 stron tekstu. Kolejnym etapem jest przetłumaczenie z jidysz na język polski archiwaliów, które zostaną wykorzystane w książce. Do tej pory koszty tłumaczeń pokrywałem z własnych środków, ale kiedy materiałów pojawiło się znacznie więcej niż przypuszczałem, okazało się to niemożliwe.

Dlaczego ten projekt jest, moim zdaniem, tak ważny?

Jeśli się powiedzie i tekst zostanie przetłumaczony, powstanie książka poświęcona lokalnej społeczności żydowskiej i jej codziennemu życiu pod austriackim panowaniem oraz później w Polsce, pomiędzy pierwszą, a drugą wojnami światowymi. Mam nadzieję, że się uda i dołożę swoją małą cegiełkę do budowania mostów porozumienia pomiędzy Polakami a Żydami. Poznanie bowiem eliminuje niewiedzę, z której rodzi się strach. A ten jest źródłem nieufności i uprzedzeń. Nie możemy zmienić przeszłości, ale możemy sprawić, by przyszłość była choć trochę lepsza.

Mieszkam w Sanoku (południowo-wschodnia Polska). Jak zapewne wiecie, przed wojną w tej części kraju mieszkało wielu Żydów. Tworzyli oni barwne społeczności małych sztetli - żydowskich miasteczek i osiedli w większych miejscowościach. Podobnie było w Sanoku, gdzie w różnych okresach stanowili od 30 do 50 % mieszkańców. Czy można zatem nazywać ich mniejszością? Mimo wojennych zniszczeń, do dzisiaj pozostało wiele pamiątek kultury materialnej, które o nich przypominają. Jednakże świadomość o ich wkładzie w historię miasta w powszechnej świadomości jest bardzo nikła. Ufam, że mogę zmienić tę sytuację.

Czy bez realizacji projektu możliwe jest kontynuowanie prac?

Jeśli nie uda się zebrać pieniędzy na dokonanie tłumaczenia, projektowana książka będzie pozbawiona tak znaczącego fragmentu – spojrzenia na świat oczami jej bohaterów. Jej wydanie będzie się mijało z celem.

Budżet

Kwota jaką pragnę zebrać w ramach projektu wystarczy na przetłumaczenie 40 stron materiałów z jidysz na polski. Całość jest znacznie obszerniejsza, ale to będzie niezły początek.

O mnie

Pozwólcie, że się przedstawię. Nazywam się Arkadiusz Komski. Jestem fotografem i regionalistą tropiącym ślady przeszłości. Do dzisiaj opublikowałem kilkadziesiąt artykułów. Niektóre z nich znajdziecie na mojej stronie internetowej www.komski.pl.

Ryzyka projektu

Projekt jest realizowany na zasadzie "im więcej, tym lepiej". Jeśli nie zbiorę odpowiedniej kwoty wykonam tyle ile będzie możliwe, nadal szukając środków, jak robiłem to do tej pory, aż w końcu dopnę swego. Jeśli zbiorę więcej niż założyłem, tym lepiej, możliwe będzie przetłumaczenie znacznie większej liczby stron niż zakładałem.


The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
Find out more

Contributors 15

RG
Roman Glapiak
100 zł
 
User unregistered
100 zł
KB
Katarzyna Buziak
100 zł
 
User unregistered
70 zł
 
Hidden data
70 zł
DK
Daria
70 zł
DN
Damian
50 zł
IK
Iwona Kowalczuk
50 zł
 
Hidden data
50 zł
JP
Joanna Przybyła
50 zł
See more

Moneyboxes

Add moneybox

Nobody create moneybox for this whip-round yet or none of the moneyboxes have raised funds.

Comments

 
2500 chars
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!

Our users created

777 507 whip-rounds

and collected

579 443 838 zł

What are you collecting for today?