Rozwijaj badania #quantum #ai w Polsce!
Rozwijaj badania #quantum #ai w Polsce!
Support your passion. Regularly.
Description
Witam!
Niewiele osób wie, że Trójmiasto jest od lat domem dla światowej renomy zespołów naukowych z zakresu informacji kwantowej. To młoda dziedzina nauki, w której korzenie mają coraz bardziej popularne komputery kwantowe oraz najnowsze gałęzie kryptografii. Polscy teoretycy przodują w tej dziedzinie na świecie. Dlaczego jest to ważne? Bowiem obecne standardy szyfrowania zostaną złamane w momencie utworzenia dostatecznie dużych komputerów kwantowych - wg takich firm jak Google i IBM nastąpi to przed końcem bieżącej dekady. Zachęcam do zweryfikowania tej informacji np. tutaj:
EPC - A quantum cybersecurity agenda for Europe
NATO - Using quantum technologies to make communications secure
Nasze transakcje bankowe, maile, wiadomości prywatne, dane osobiste oraz przede wszystkim infrastruktura krytyczna będą narażone na ataki. Ponurym przykładem są stosowane od lat na Ukrainie metody "cyber warfare". Wyłączenia elektrowni, przechwytywanie komunikacji wojsk, zamrażanie infrastruktury i transportu publicznego to tylko przykłady tego, co z dostatecznymi zasobami można robić już dziś, mimo wielu zabezpieczeń. W przeciągu 5 lat te możliwości będą totalne i absolutne:
Piszę o tym, ponieważ jestem młodym naukowcem. Stosuję moją znajomość modelowania matematycznego i analizy danych do nauk fizycznych. Należę m.in. do zespołu kwantowego cyber-bezpieczeństwa w International Centre for Theory of Quantum Technologies (ICTQT). Obecnie jako naukowiec obliczeniowy programuję symulacje pomiarów parametrów światła laserów do tworzenia bezpiecznych kluczy szyfrów. Tzw. "quantum key distribution" (QKD) jest jedną z najbardziej obiecujących technologii, która może stanowić nowy kryptograficzny standard, odporny na ataki z wykorzystaniem komputerów kwantowych. Niestety, na tę chwilę jest to w znacznej części obszar badań, bez przemysłowych zastosowań na dostateczną skalę. Pozostaje wiele pytań natury teoretycznej i doświadczalnej. Moje badania mają na celu znalezienie odpowiedzi na część z nich - m.in. jakie są optymalne ustawienia laboratoryjnej aparatury, by móc w praktyce korzystać z QKD? Te i inne kwestie były przedmiotem projektów "Theoretical study of time-bin entanglement properties for quantum internet" oraz "Development of a quantum repeater in optical fiber networks for quantum internet", w jakich byłem zatrudniony przez ICTQT we współpracy z koreańskim ETRI.
Zależy mi na kontynuowaniu tych badań oraz dalszym rozwoju kariery naukowej. Dla osób niezaznajomionych z sytuacją, jest niezwykłym wyzwaniem, by utrzymać się w Polsce jako młody naukowiec. Jako lic. z matematyki i student fizyki nie mam szans na stały etat na uczelni. Jedyną nadzieją jest udział w grantach lub konsultacje i projekty realizowane we współpracy z biznesem (np. z Quantum Cybersecurity Group, spółką spin-off UG). Niestety, te są ograniczone czasowo, a dla osób z moim stażem jest najmniejszy budżet, mimo więcej niż dostatecznych kompetencji. Ponadto angażowanie studentów I stopnia jest tak mało spotykane, że nawet na stronie instytutu jestem błędnie wpisany jako magistrant ;) przez ostatnie 1.5 roku byłem najmłodszym członkiem całego Instytutu, liczącego sobie kilkudziesięciu pracowników - w tym miesiącu przebił mnie nieco młodszy i bardzo kompetentny kolega z wydziału MFiI przy UG.
Stąd, po zakończeniu projektów z 2023 r. postanowiłem skorzystać z Zrzutki. Środki z darowizn pomogą mi utrzymać się w najbliższych miesiącach oraz w trakcie wyjazdu na Imperial College w Londynie - to 6 najlepsza uczelnia na świecie, na którą dostałem się na roczną, badawczą magisterkę (Master of Research) - Machine Learning and Big Data in the Physical Sciences - na przyszły rok akademicki. Po jej zakończeniu planuję powrót do Polski. Z wyższym stopniem zawodowym i możliwością pracy na pełen etat mam nadzieję znaleźć wówczas w tej branży stabilną pracę. Alternatywą jest powrót do pracy jako analityk danych - wówczas badania prowadziłbym z pasji, jednak nie mogąc poświęcić im znacznej proporcji mojego czasu, wiele nie będę w stanie zdziałać.
Wszelkie rezultaty moich badań publikuję w formie open-source. W linkach do tego ogłoszenia zamieściłem m.in. repozytorium z kodami, dostępne dla każdego na licencji Apache 2.0. Ponadto w najbliższym czasie przygotuję wraz z moim profesorem 1-2 publikacje, które również będą dostępne za darmo na popularnym arXiv i/lub Research Gate. Już teraz udostępniam tam prace z mojego toku studiów, jako pomoce dla innych studentów, zweryfikowane przez starszych stażem badaczy i prowadzących zajęcia.
W ramach niniejszej zrzutki zamierzam rozszerzać taką bazę wiedzy, by obok prowadzonych badań móc odwdzięczyć się szeroko rozumianemu społeczeństwu za uzyskaną pomoc. Planuję w najbliższym czasie przygotować grunt pod utworzenie wokół tego społeczności, m.in. w postaci serwera na Discord, dedykowanej strony internetowej, darmowych kursów oraz współpracy z organizacjami non-profit. Mam również nadzieję zaangażować w tego typu edukacyjno-naukową działalność koleżanki i kolegów z pracy oraz studiów, np. w postaci poszerzonej działalności kół naukowych. Uzyskiwanie darowizn w ramach tej zrzutki umożliwi mi spędzanie od 20 do 30 godzin tygodniowo nad tymi wszystkimi aktywnościami - mając doświadczenie z równoległym studiowaniem 2 dziennych kierunków bądź pracą na prawie pełen etat będąc na 1 dziennym kierunku wiem, że sobie z tym poradzę :) w przeciwnym razie będę zmuszony szukać najbliższe pół roku pracy, która niekoniecznie będzie naukowej natury, a najprawdopodobniej nie będzie kontynuacją dotychczas prowadzonych przeze mnie badań. Również utrzymanie się w Londynie mimo oszczędności oraz wsparcia rodziny będzie dla mnie sporym wyzwaniem.
Dlatego też z góry dziękuję za każdą pomoc, poświęcony czas i uwagę. Pozdrawiam!
Jakub T. Gnyp

There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.