Praca rąk, zawody zapominane. Na wystawę fotograficzną o wyjątkowych twórcach.
Praca rąk, zawody zapominane. Na wystawę fotograficzną o wyjątkowych twórcach.
Our users created 1 233 661 fundraisers and raised 1 371 182 969 zł
What will you fundraise for today?
Description
Praca rąk. Zawody zapominane
Wystawa FOTOGRAFII ANALOGOWEJ
23.09.2023-08.10.2023, plac przy kościele Marii Magdaleny, WROCŁAW
udział bezpłatny :)
Wystawa zakłada uwiecznienie wrocławskich rzemieślników w czasie pracy za pomocą aparatu analogowego średnioformatowego marki HASSELBLAD. Projekt chciałam zrealizować już od kilkunastu lat kiedy to odwiedziłam pana Jana, metaloplastyka. Zachwyciła mnie jego wiedza, umiejętności i niezwykłe miejsce, w którym czas jakby się zatrzymał. Z czasem pracując dla Radia Wrocław oraz Radia RAM poznawałam kolejnych rzemieślników zdając sobie sprawę, że to ludzie niezwykle zdolni i oddani swojej pracy. Niektórzy w warsztatach spędzili całe zawodowe życie. Niestety część z rzemieślników-artystów nie ma komu przekazać zdobytej wiedzy i doświadczenia. Niektóre zawody odchodzą w zapomnienie z powodu masowej produkcji.
Przestajemy zastanawiać się skąd pochodzi dany przedmiot i jaką wartość prezentuje. Niejednokrotnie górę bierze kryterium ceny, dostępność od ręki i moda. To my, konsumenci decydujemy o naszych wyborach a tym samym o tym, czy pewne rzemiosła nadal będą miały rację bytu.
Pan Jan Respondek, metaloplastyk
CEL WYSTAWY
Wystawa poświęcona wrocławskim rzemieślnikom ma na celu przypomnieć zapominane lub niedoceniane zawody, pokazać jak ważna i cenna jest praca ludzkich rąk, a także zwrócić uwagę na promowanie i wspomaganie lokalnych wytwórców zamiast masowych produkcji. Projekt zakłada przedstawienie zarówno starszych rzemieślników jak i młodych, którzy wracają do tradycyjnego wytwarzania przedmiotów wykorzystując wiedzę z dawnych lat łącząc ja z nowoczesnością.
FOTOGRAFIA ANALOGOWA
Aby oddać szacunek fotografii jako jednemu z zawodów rzemieślniczych, postanowiłam wykonać zdjęcia aparatem analogowy średnioformatowym marki Hasselblad co wymaga znacznie więcej pracy, skupienia i zaangażowania niż fotografia cyfrowa. Zdjęcia są wywołane i zeskanowane aby mogły być wydrukowane i umieszczone w przestrzeni miejskiej.
Backstage z powstawania zdjęć, pozłotniczka Magdalena Gomółka
FINANSOWANIE
Wystawa miała powstać wspólnie z Dolnośląską Izbą Rzemieślniczą, która zadeklarowała chęć współpracy i zorganizowania funduszy. Niestety z powodów niezależnych ode mnie organizacja wycofała się z projektu po odmowie finansowania z projektu 19a. Do tego czasu wszystkie zdjęcia zostały już wykonane. Było to dla mnie bardzo duże zaskoczenie i spory nakład finansowy, który założyłam z własnych pieniędzy (zakup, wywołanie i skan jednego filmu to koszt ponad 200 zł) Przede wszystkim jednak ogromny nakład pracy i zaangażowania Wrocławskich rzemieślników.
Mimo przeciwności postanowiłam, że wystawa się odbędzie z szacunku do pracy rzemieślników oraz mieszkańców miasta Wrocławia, którym chciałam przybliżyć pracę twórców. Uważam bowiem, że jest to nasze wspólne dobro, o które powinniśmy dbać.
Nie sądziłam, że będę musiała prosić o wsparcie jednak jeśli chcielibyście się dołożyć do tego projektu prezentującego fantastycznych, zdolnych ludzi, będę Wam bardzo wdzięczna.
Zebrane fundusze przeznaczę na pokrycie kosztów związanych z wystawą (filmy, wywołanie, grafik, odbitki, koszty dojazdu itp.) a jeśli coś zostanie dla mnie za wykonaną pracę to się ucieszę :)
Jednocześnie już teraz zapraszam wszystkich Was na wystawę, która... będzie na pewno!
W pracowni sztukatora Andrzeja Chałata
O MNIE
Patrycja Dzwonkowska, fotograf, historyczka sztuki, dziennikarka. Przez wiele lat byłam związana z Radiem Wrocław i Radiem RAM, dla których pracowałam jako fotoreporter. W czasie pracy reporterskiej, poza relacjonowaniem bieżących wydarzeń, stworzyłam cykl fotografii wrocławskich twórców. Odwiedzałam rzemieślników, artystów i ludzi z pasjami, często dość nieoczywistymi. Od zawsze najbardziej interesuje mnie człowiek i wyszukiwanie ciekawych historii.
Realizowałam liczne projekty społeczne i charytatywne stąd dwie wcześniejsze wystawy poświęcone pacjentom wrocławskich hospicjów.
W fotografii najbardziej cenię autentyczność, opowieść i emocje jakie można za pośrednictwem obrazów przedstawić.
Prywatnie jestem mamę dwóch rezolutnych dziewczynek, które towarzyszyły mi podczas powstawania niemal wszystkich zdjęć prezentowanych na wystawie. W czasie tworzenia zdjęć wspierał mnie Patrycjusz Urbański - architekt i pasjonat fotografii, głównie analogowej.
Dziękuję za przeczytanie do końca!
Ślę uściski i dziękuję Ci za wsparcie! Wiem, że się uda :)
Do zobaczenia na Wystawie!
PATRYCJA & GAJA & NERINE & PATRYCJUSZ
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Powodzenia!
Dziekuje!
Patrycja jestem z Tobą! To cudowna inicjatywa! SZTUKA pełna serca i wielu serc. Wyróżnia się wyjątkowością i przesłaniem. Świat powinien ją zobaczyć. Trzymam kciuki!
Bardzo ci Dziekuje Marta! 💛
Dziekuje! ❤️
3 mam kciuki
Dziekuje Ci za wsparcie i możliwość przedstawienia cię na zdjęciach ♥️
Jestem pierwsza i zaraz udostępnię u siebie na stronie. Super super pomysł uhonorowanie wspaniałych ludzi i uwrażliwienie społeczeństwa na prace ludzkich rąk. Brawo
Dziękuje ci za wsparcie, ogrom pracy i zaangażowania ♥️