Darmowa Pomoc Psychologiczna, Seksuologiczna, Terapeutyczna
Darmowa Pomoc Psychologiczna, Seksuologiczna, Terapeutyczna
Our users created 1 226 315 fundraisers and raised 1 348 467 988 zł
What will you fundraise for today?
Description
Brak tolerancji i wykluczenie często dotyka także osób ubogich, chorych (także psychicznie), osób nieheteronormatywnych, starszych i samotnych, imigrantów oraz długotrwale bezrobotnych, gdyż liczba tych ostatnich w związku z pandemią znacznie wzrosła. Pisać można by wiele, ale wniosek nasuwa się jeden: wykluczenie może dotknąć każdego.
Z tego powodu prosimy Was o wsparcie dla naszych działań.
Choć jest nas tak naprawdę garstka, udaje nam się wpływać na to, jak postronni ludzie postrzegają osoby LGBT+. Dzięki Waszemu wsparciu możemy utrwalać pozytywny wizerunek i realnie pomagać potrzebującym. Po Tygodniu Drzwi Otwartych pod naszą opiekę trafiła jedna z osób bezdomnych. Każdego dnia otrzymujemy jednak kolejne prośby o pomoc..
Staramy się zapewnić naszym podopiecznym odpowiednie warunki w naszym hostelu interwencyjnym- ale dach nad głową to nie wszystko. Ich potrzeby są o wiele większe- pomijając rzeczy oczywiste, jak żywność czy środki higieniczne, potrzebują także opieki medycznej i leków, często również pomocy terapeutycznej. Jak co miesiąc pojawia się też problem czynszu, który za zajmowane przez nas 4 pokoje wynosi 3.800 złotych.
Zwracamy się do Was z gorącą prośbą o dalsze wspieranie naszych działań poprzez wpłaty na zrzutkę: https://zrzutka.pl/3eg8zx . To dzięki Wam możemy utrzymać hostel interwencyjny, brać pod opiekę osoby w trudnej sytuacji i karmić potrzebujących na Pasażu Schillera.
Jeśli chcecie, by wasze środki trafiły na konkretny cel: czynsz, pomoc dla naszych podopiecznych czy na akcję karmienia osób w potrzebie – wystarczy zaznaczyć to w tytule wpłaty bądź komentarzu.
Zapraszamy Was też do dołączenia do naszej grupy licytacyjnej Tęczowi Społecznicy – Licytujmy dla lepszej przyszłości, gdzie możecie nas wspomóc poprzez nabycie przekazanych nam na ten cel przedmiotów. Wszelkie dochody z licytacji trafiają na zrzutkę: https://zrzutka.pl/3eg8zx , dzięki czemu możemy kontynuować nasze działa. Jak zawsze bardzo liczymy na wasze wsparcie – pomóżcie nam pomagać!
Witamy serdecznie!
Przedstawiamy zaktualizowany program wydarzeń naszego świętowania Pierwszej Rocznicy Powstania Tęczowych Społeczników.
Każdego dnia stojąc na ulicy, rozmawiamy z ludźmi i karmimy ich. Nie jesteśmy nośni medialnie i medialnie atrakcyjni. Nie jesteśmy agresywnymi działaczami, lecz jak pisała o nas Gazeta Wyborcza: „Działaczy LGBT+ z Łodzi chwalą nawet prawicowcy”. Pewnie wynika to z tego, że stawiamy na społeczny dialog i porozumienie. Rozmawiamy, pomagamy i dyskutujemy.
Zapraszamy bardzo serdecznie do relacjonowania naszych wydarzeń!
Być może warto pokazać inną perspektywę? Inne działania - bez pomników i chamskiego „fakulca”? Najwyższy czas na dialog, na rozmowę. Kiedy rozmawiam z moim oponentem, to nie po to, aby przekonać go do swoich racji, lecz po to, aby wzajemnie wysłuchać swojego stanowiska i chociaż spróbować się zrozumieć. Otwarte umysły i serca!
Jak widać pracy jest mnóstwo, ale dajemy radę! Niestety potrzebujących też z każdym dniem pojawia się więcej, dlatego jeśli uda nam się zebrać dodatkowe środki, zamierzamy zwiększyć ilość rozdawanej żywności. Apelujemy do wszystkich, którym los bliźnich nie jest obojętny o pomoc i wsparcie.
Bardzo liczymy na Waszą hojność – pomóżcie nam pomagać!
https://zrzutka.pl/3eg8zx
AKTUALIZACJA PROGRAMU TYGODNIA DRZWI OTWARTYCH
U TĘCZOWYCH SPOŁECZNIKÓW Z OKAZJI PIERWSZEJ ROCZNICY DZIAŁALNOŚCI
30 września 2020r. – dyżur duszpasterski pastor Davide Carbonaro 12:00 – 16:00
2 października 2020r.
- Dyskusja o prawach i zagrożeniach pod kątem osób LGBTQIAP.
Gośćmi będą:
- Dawid Gurfinkiel - Prezes Stowarzyszenia HaKoach, Rabin od koszerności
- Michał Kwiatkowski - Działacz Partii Razem
- Artur Dunin - Senator
- ks. biskup Tomasz Puchalski - Reformowany Kościół Katolicki
- pastor Davide Carbonaro - Ewangeliczny Kościół Metodystyczny
- ks. Arkadiusz Lechowski - Kościół Rzymsko – Katolicki
3 października 2020r. o godzinie 12:00
ARTYSTYCZNY WYSTĘP SOBOWTÓRA MARYLI RODOWICZ, CZYLI DRUGIEJ MARYLI
W dniach 2- 4 października 2020r. - ks. Biskup Tomasz Puchalski będzie prowadził dyżur duszpasterski.
4 października 2020r.
- od 12:00 poczęstunek dla potrzebujących
- od 14:00 do 15:30 panel dyskusyjny nt. problemów środowiska LGBT
Gośćmi będą:
- senator Artur Dunin
- ks. profesor Marek Jerzy Uglorz (duchowny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, biblista, profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, prorektor Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej)
- ksiądz biskup Tomasz Puchalski
- pastor Davide Carbonaro
- ks. Arkadiusz Lechowski.
Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, z przyczyn od nas niezależnych, w panelu niestety nie weźmie udziału posłanka Hanna Gil-Piątek.
- 15:30 – 16:00 pochód milczenia dla uczczenia ofiar mowy nienawiści.
- 16:00 przemówienie lidera Tęczowych Społeczników - Mariusza Ławnika, a następnie Modlitwa Ekumeniczna.
- Przemówienie wygłosi ks. profesor M. Uglorz: „Refleksje do przemyślenia” + modlitwa
Modlitwa: pastor Davide Carbonaro
Modlitwa: ks. Arkadiusz Lechowski
Modlitwa: ks. biskup Tomasz Puchalski
- krótkie słowo kończące modlitwę: pastor Davide Carbonaro,
- wspólne błogosławieństwo
- Przemówienie okolicznościowe senatora Artura Dunina.
- Podziękowania i upominki dla uczestników od Mariusza Ławnika w imieniu
- Tęczowych Społeczników
28 września- 3 października Pasaż Schillera:
- codzienne godz. 12- 14:00 wydawanie posiłków dla osób potrzebujących
- W siedzibie Tęczowych Społeczników dla osób chętnych odbywać się będą bezpłatne konsultacje psychologiczne, seksuologiczne, psychiatryczne i terapeutyczne. Prosimy wszystkich zainteresowanych o wcześniejsze zgłaszanie chęci odbycia konsultacji w celu ustalenia terminu na nasz adres e-mail: [email protected]
Jak widać pracy jest mnóstwo, ale dajemy radę! Niestety potrzebujących też z każdym dniem pojawia się więcej, dlatego jeśli uda nam się zebrać dodatkowe środki, zamierzamy zwiększyć ilość rozdawanej żywności. Apelujemy do wszystkich, którym los bliźnich nie jest obojętny o pomoc i wsparcie.
Bardzo liczymy na Waszą hojność – pomóżcie nam pomagać! https://zrzutka.pl/3eg8zx
Tęczowi Społecznicy - budujemy mosty tam gdzie inni widzą spaloną ziemię.
Świat zmierza ku zatraceniu więzi społecznych. Człowiek człowiekowi wilkiem się staje, zapominamy o bliźnich i oceniamy ich przez pryzmat majątku, wiary czy orientacji. W dobie kryzysu liczymy na pomoc drugiego człowieka, jednak coraz częściej spotykamy się ze szklanym murem - zamiast wyciągnąć dłoń, stajemy się sędzią ich losu i w najmniej sprzyjającym momencie odwracamy wzrok. Jednakże jak mawiał klasyk ,,ludzi dobrej woli jest więcej'' i grupa Tęczowych Społeczników
z pewnością należy do tego grona.
Zjednoczone społeczeństwo idzie razem, podzieleni zaś - upadamy!
Wszystkich ludzi łączy jeden wspólny mianownik, potrzeba przynależności do grupy. Wielokrotnie Naród Polski udowodnił, że potrafi jednoczyć się w dobie kryzysu. Ostatnia dekada pokazała nam, jak bardzo duży kryzys może przechodzić człowiek ceniący sferę duchową. Wiara to misja, to walka o to by być lepszym człowiekiem, o to aby wzbić się na wyżyny własnego jestestwa i wyciągnąć rękę do tych, którzy tego potrzebują. Doskonale w tym świecie odnaleźli się Tęczowi Społecznicy, na czele z Mariuszem Ławnikiem, założycielem grupy. Wielokrotnie za pośrednictwem mediów internetowych podkreśla on, że kluczem do pomocy drugiemu człowiekowi jest pomoc samemu sobie. Grupa pod swoje skrzydła przyjęła rzeszę wolontariuszy, gotowych oddać siebie dla ludzi wykluczonych społecznie, niepełnosprawnych czy należących do społeczności LGBTQ+. W swoich poczynaniach podkreślają otwartość i gotowość do działania. Organizują różnego rodzaju wydarzenia mające na celu edukacje, zbiórkę pieniędzy dla osób najbardziej pokrzywdzonych, jak i dla tych, którzy z różnych przyczyn szukają siebie na nowo.
Nie bez przyczyny wspomniałem o edukacji. Żyjemy w czasach, w których oceniamy ludzi na bardzo przyziemnym poziomie , nie chcemy poznać ich historii, zapominamy o tym, że wszyscy jesteśmy równi, a wszystko dla tego, że boimy się tego czego nie znamy. Tęczowi nie oceniają, doszukują się w każdym iskierki, która może być przykładem na to, że ich misja jest słuszna.
Powołani 5 października ubiegłego roku, udowodnili, że w krótkim czasie można zdziałać wiele dobrego. Dzielenie się posiłkiem, rozdawanie słodkich bułek, szycie maseczek, to tylko kilka z inicjatyw, które zrealizowali na terenie miasta Łodzi. Społecznicy w sobotę 26 września założą ,,szpilki”, aby wspólnie jednoczyć się z kobietami dotkniętymi problemem przemocy domowej. W myśl Konwencji Stambulskiej zorganizują przemarsz, aby wspólnie z mieszkańcami Łodzi uczcić dzień powołania grupy. Czy taka inicjatywa nie stwarza poczucia, że nikt nie zostaje sam?
Sojusze duże i małe
Jeśli chodzi o osoby, które swym świadectwem umacniają filary wiary jak i tęczowej społeczności, nie mogę nie wspomnieć o kilku duchownych. Jednym z nich jest Davide Carbonaro pastor kościoła metodystów w Łodzi oraz w Warszawie. Swym zaangażowaniem w posługę duszpasterską nie raz był niezastąpionym sojusznikiem służącym poradą duchową. Jego empatia i wiara w drugiego człowieka nie jednokrotnie była nieodzownym filarem ,,tęczowej” drużyny. Między innymi z powodu współpracy z Tęczowymi Społecznikami, pastor Davide Carbonaro zrezygnował z bycia pastorem w Ewangelicko Metodystycznym Kościele w Łodzi i przeszedł do Ewangelicznego Kościoła Metodycznego w RP. Powodem tej decyzji jest fala nieuprzejmości ze strony Jego zwierzchników. Komentarze, z którymi się spotkał brzmiały mniej więcej tak ,, jak możesz rozdawać bułki z pedałami! ’’. Obecnie powstają dwa zbory pod opieką duszpasterską, pastora Davide Carbonaro w Łodzi oraz w Warszawie jako ,,Misja Metodystyczna’’.
Kolejnym, ale nie mniej ważnym, jest ks. dr Roman Pracki, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie. Jego inicjatywa corocznych ,,Tęczowych Nabożeństw'' podkreśla walkę i zaangażowanie przeciw homofobii i wykluczeniu społeczności LGBTQ+ . Jego znakomita wiedza z dziedziny psychoterapii, wielokrotnie uratowała życie wielu zagubionym duszom.
Grupa znalazła poparcie nie tylko w gronie kościelnym ale również po stornie politycznej. Idealnym przykładem tego, że są ludzie wierzący w braterską idee grupy, jest Hanna Gill-Piątek posłanka na Sejm IX kadencji (od 2019 r.), zadeklarowana biseksualistka, autorka happeningów
w obronie tolerancji i równości osób LGBTQ+. Posłanka godnie reprezentuje ,,tęczową społeczność” na arenie politycznej. W wywiadach z cyklu „W ogniu pytań Ławnika” nie zaprzecza, że żyjemy
w trudnych czasach, w których to powinniśmy się jednoczyć i wspierać. Hanna Gil-Piątek objęła patronat nad nadchodzą akcję „Tydzień Drzwi Otwartych u Tęczowych Społeczników”. Społecznicy pragną zrobić kolejny krok w walce o lepsze jutro. 27 września przygotowali akcje, podczas której codziennie przez cały tydzień w pasażu Schillera przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, od godziny 12:00, będą rozdawać jedzenie najbardziej potrzebującym. Podczas dni otwartych, wszyscy będą mogli skorzystać z bezpłatnej konsultacji psychologicznej, seksuologicznej oraz duszpasterskiej. Być może wśród czytelników znajdzie się kolejny odważny, który wyruszy na ratunek drugiemu człowiekowi i zasili szeregi Tęczowych.
Wiele osób, wspierających działania Tęczowych Społeczników, ponad wszelkimi podziałami jak np. Pan Senator Artur Dunin, rozumie, że nie we wszystkim musimy się zgadzać, ale w działaniach społecznych , najważniejszy jest człowiek. Praca u podstaw w społeczeństwie, drogą do dialogu społecznego. Wszystkich cechuje otwarty umysł i gotowość do walki o drugiego człowieka.
Zaprezentowane wyżej sylwetki powinny być wzorem dla osób, które zbyt pochopnie wyciągają wnioski na nasz temat. Społecznicy realizują misje, której brakowało w naszym kraju. Jesteśmy narodem wierzącym. Wiara buduje i jednoczy. Chociaż czasem wydaje nam się, że przechodzimy kryzys, nie jesteśmy w tym sami - po naszej stronie znajdują się oni, Tęczowi Społecznicy. Niemniej jednak, pamiętajmy, że zarówno w naszym gronie jak i w społeczeństwie, są nie tylko innowiercy, ale również Ci, którzy wiary naszej nie podzielają.
Tęczowi Społecznicy, walczą z wykluczeniem, ale walka o człowieka, nie zawsze ma tęczowe kolory. Dziś, solidarność ma również barwy biało-czerwono-białe. Tęczowi Społecznicy, oferują jak zawsze pomoc. Tę pomoc kierują do każdego człowieka, i co godne podkreślenia – nie tylko z społeczności LGBTQ+.
United we stand, divided we fall
Unis nous restons debout divisés nous tombons
Zjednoczone społeczeństwo idzie razem - podzieleni zaś upadamy!
Karol Walkiewicz
student dziennikarstwa i komunikacji społecznej
We’d like to invite you to our next big event - Rainbow Activists’ 1 year anniversary Open Doors Week!
26.09.2020 12:00 PM, Pasaz Shillera, Lodz - Rainbow Activists will wear high heels that day!
The event includes:
Panel discussion with MP Hanna Gill-Piątek, Bozena Przyluska (Warsaw Women’s Strike), senator Arturem Dunin and Davide Carbonaro.
High-heel race through Piotrkowska St.
Free food giveaway
27.09.2020 12:00 PM, Pasaz Shillera - Rainbow Activists’ 1st year anniversary Open Doors Week starts!
28.09.2020 - 03.10.2020 1 year anniversary party week celebration!
12:00 PM - 02:00 PM - Free food giveaway and panel discussions
12:00 PM - 03:00 PM - free psychological, sexuology and therapy counseling at Hostel Flamingo, Sienkiewicza 67, IV floor (please register beforehand by sending us an e-mail to [email protected])
4.10.2020 12:00 PM, Pasaz Shillera, Lodz - Rainbow Activists 1 year anniversary party ends
12:30 PM Panel Discussion on LGBT+ rights
Rally to commemorate hate speech victims
Ecumenical Mass commemorating victims of violence
2) Tłumaczenie eseju. Taki tekst tłumaczy się bardzo trudno, bo ma sporo odniesień kulturowych i nieprzetłumaczalnych dosłownie konstrukcji językowych, stąd tyle mi to zajęło. Angielskie tłumaczenia nazw kościołów brałam z Wikipedii. Mam nadzieję, że zachowałam oryginalny wydźwięk tekstu.
Rainbow Activists - building bridges where others see scorched earth
In the modern world, people are gradually losing social ties between each other. Homo homini lupus, a man is a wolf to another man. We forget about the other people or judge them by their wealth, faith or sexual orientation. In crisis, we reach out for help, but are met with disdain. When others need us, we avert our eyes. ‘But most people are of good will’, as a poet once sang, and we believe that Rainbow Activists are among them.
United we stand, divided we fall!
We all have something in common - our need to belong. Many times in our country’s history we had to unite during a crisis. In the last decade we’ve also seen the tremendous effect of the crisis on the spiritual sphere of human condition. Faith is a mission, a struggle to be a better person, to keep on helping anyone in need. This is the world in which the Rainbow Activists with their leader, Mariusz Lawnik, thrive. Mateusz has mentioned numerous times that to help anyone, you first have to help yourself. Rainbow Activists have gathered plenty of selfless volunteers, who are ready to dedicate themselves to helping socially excluded, people with disabilities and LGBTQ+ people in need. They are open to anyone and ready to act, organising many events and activities, including educating events, fundraisers for people in crisis or help for those seeking themselves anew. I mentioned education on purpose - in the world we live in, we tend to judge other people superficially, not caring about their story or problems, forgetting we’re all equal. Rainbow Activists do not judge, but see uniqueness in every person, which further proves that their mission is right. The group was founded on 5th of October 2019 and has already demonstrated how much you can accomplish in a short time. Free food giveaways or handing out sweet buns and hand-sewn masks are only a few examples of many events they organised in Lodz.
On Saturday, 26th of September, Rainbow Activists will put on high heels to show support for women who are victims of domestic violence. With the Stambul Convention in mind, they will march the streets with the people of Lodz. Will this event show everyone that they are not alone with their problems?
Alliances small and big
When it comes to people who strengthen our faith and our queer society, it’s impossible not to mention a few priests. Davide Carbonaro, a pastor in Methodist Church in Lodz and Warsaw is among them. He has proved to be an ally multiple times, committing to serving the spiritual needs of people in need. His empathy and faith in people has proved him a pillar of the rainbow society. Cooperation with Rainbow Activists has pushed him to move from The Protestant-Methodist Church in Lodz to The Protestant-Methodist Church of Poland. The reason for his resignation are many rough comments from his higher ups, such as ‘How can you give away food with these f*ggots!’. There are now two churches under his care, one in Lodz and one in Warsaw, named ‘Methodist Mission’.
A good example of a helpful priest and Christian is the Metropolitan-Archbishop of Lodz, Grzegorz Ryś. An inspiring, knowledgeable man, Church history specialist, he shows different aspects of faith. Curiosity, faith in equality and brotherhood, and willingness to help are just a few qualities distinguishing the archbishop among the Roman Catholic Church.
Another notable example is priest Roman Pracki, parish priest of the Evangelical Church of the Augsburg Confession in Krakow. His ‘Rainbow Masses’ are an example of his fight against homophobia and LGBTQ+ exclusion. His psychology expertise has saved many lost souls.
Polish Reformed Church pastor Semko Koroza doesn’t give up on anybody. He always says ‘God loves you and I love you’, no matter who you are. He believes that anyone who wants to unite with God is ready to receive the Sacrament. ‘We do not ask about your sexual orientation when we invite you to our Lord’s table’. He calls for unity and not discriminating against the faithful’s different life stance.
Rainbow Activists have gathered the support not only from the Church, but also politicians. One of the supporters is Hanna Gil-Piątek, MP, who’s open about her bisexuality and has organized happenings promoting equality and rights of LGBQ+ people. She’s a proud representative of the queer society in politics. During her interview with Mariusz, she admits that the times are tough and we should support each other especially now. She is the patron of Rainbow Activists’ 1st year anniversary Open Doors Week. The activists want to take the next step in helping others by organising a week long charity event, including giving away free food everyday at noon at Pasaz Shillera. Free psychological, sexuology and faith counseling will be available during the Open Doors Week. We hope to welcome any brave readers who might want to join our team.
Many people who support Rainbow Activists. such as senator Artur Dunin, believe that even though we don’t always see eye to eye, people in need are more important than our differences. Grassroots work is the basis for reaching understanding in the society. The people mentioned above serve as an example against judging books by their cover. As a predominantly christian nation, faith unifies us. Even though we feel undermined sometimes, we are not alone - Rainbow Activists are on our side. We have to remember that there are people of other faiths among us, as well as those who do not believe at all. Rainbow Activists fight with exclusion, but the fight for human rights is not always rainbow-coloured. Today, it’s also red and white. Rainbow Activists are offering their help to every person, not only within the LGBT+ group. Unis nous restons debout divisés nous tombons, United we stand, divided we fall!
https://zrzutka.pl/3eg8zx
Program TYGODNIA DRZWI OTWARTYCH U TECZOWYCH SPOŁECZNIKÓW Z OKAZJI PIERWSZEJ ROCZNICY DZIAŁALNOŚCI
26 Września Tęczowi Społecznicy zakładają dziś szpilki! Pasaż Schillera, Łódź, godzina 12:00.
W programie między innymi: - panel dyskusyjny z posłanką Hanną Gill-Piątek, Bożeną Przyłuską (Warszawski Strajk Kobiet), oraz pastorem Davide Carbonaro; oraz księdzem Arkadiuszem Lechowskim
- bieg w szpilkach ulicą Piotrkowską
Nie zabraknie również tradycyjnego poczęstunku dla osób potrzebujących, każdego dnia od 26 września do 4 października włącznie
27 września godzina 12:00 na Pasażu Schillera - Rozpoczęcie obchodów "Tydzień Drzwi Otwartych u Tęczowych Społeczników z Okazji 1 rocznicy powstania”
panel dyskusyjny na temat praw osób LGBTQ+ oraz obecnych zagrożeniach
pastor Davide Carbonaro (metodyści)
ks. Arkadiusz Lechowski
politolog - Nikodem Oleksowicz
senator Artur Dunin
28 września – dyżur poselski Hanny Gill Piątek 15:00 – 17:00
30 września – dyżur duszpasterski pastor Davide Carbonaro 12:00 – 16:00
2 października panel dyskusyjny na temat delegalizacj Reformowanego Kościoła Katolickiego oraz o prawach i zagrożeniach względem osób LGBTQIAP
gośćmi będą: rabin Dawid Gurfinkiel (żydowska gmina wyznaniowa)
ks. biskup Tomasz Puchalski (reformowany kościół katolicki )
pastor Davide Carbonaro (kośció metodystów)
ks. Arkadiusz Lechowski (kościół rzymsko-katolicki)
senator Artur Dunin
Michałem Kwiatkowskim (działacz partii Razem)
3 października godzina 12:00, ARTYSTYCZNY WYSTĘP SOBOWTÓRA MARYLI RODOWICZ CZYLI DRUGIEJ MARYLI
w dniach 2, 3 oraz 4 października ks. Biskup Tomasz Puchalski będzie miał dyżur duszpasterski.
4 października
od 12:00 poczęstunek dla potrzebujących
od 14:00 do 15:30 panel dyskusyjny nt problemów środowiska LGBT oraz delegalizacji Reformowanego Kościoła Katolickiego
gośćmi będą
posłanka na sejm RP Hanna Gill Piątek
senator Artur Dunin
ks. profesor Marek Jerzy Uglorz duchowny Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, biblista, profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, prorektor Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej
ksiądz biskup Tomasz Puchalski
pastor Davide Carbonaro
ks. Arkadiusz Lechowski
15:30 – 16:00 pochód milczenia ku uczczeniu ofiar mowy nienawiści
16:00
Przemówienie lidera Tęczowych Społeczników Mariusz Ławnika
Modlitwa Ekumeniczna
Przemówienie wygłosi ks. profesor M. Uglorz
„Refleksje do przemyślenia” + modlitwa
Modlitwa pastor Davide Carbonaro
Modlitwa ks. Arkadiusz Lechowski
Modlitwa ks. biskup Tomasz Puchalski
Krótkie słowo kończące modlitwę pastor Davide Carbonaro
Przemówienie okolicznościowe poseł Hanny Gill Piątek
Przemówienie okolicznościowe senatora Artura Dunina
Podziękowania i upominki dla uczestników – Mariusz Ławnik
28 września- 3 października Pasaż Schillera, codzienne godz. 12- 14:00 wydawanie posiłków dla osób potrzebujących
Hostel Flamingo, ul. Sienkiewicza 67 ,IV piętro, Biuro Interwencyjne Tęczowych Społeczników godz. 12:00- 15:00 W siedzibie Tęczowych Społeczników dla osób chętnych odbywać się będą bezpłatne konsultacje psychologiczne, seksuologiczne, psychiatryczne i terapeutyczne. Prosimy o wcześniejsze zgłaszanie się na email: [email protected]
https://www.facebook.com/events/658622154768467/?notif_t=event_calendar_create¬if_id=1599148846735924
Tęczowi Społecznicy - budujemy mosty tam gdzie inni widzą spaloną ziemię.
Świat zmierza ku zatraceniu więzi społecznych. Człowiek człowiekowi wilkiem się staje, zapominamy o bliźnich i oceniamy ich przez pryzmat majątku, wiary czy orientacji. W dobie kryzysu liczymy na pomoc drugiego człowieka jednak coraz częściej spotykamy się ze szklanym murem - zamiast wyciągnąć dłoń, stajemy się sędzią ich losu i w najmniej sprzyjającym momencie odwracamy wzrok. Jednakże jak mawiał klasyk ,,ludzi dobrej woli jest więcej'' i grupa Tęczowi Społecznicy
z pewnością należy do tego grona.
zjednoczone społeczeństwo idzie razem - podzieleni zaś, upadamy!
Wszystkich ludzi łączy jeden wspólny mianownik, potrzeba przynależności do grupy. Wielokrotnie naród Polski udowodnił, że potrafi jednoczyć się w dobie kryzysu. Ostatnia dekada pokazała nam jak bardzo duży kryzys może przechodzić człowiek ceniący sferę duchową. Wiara to misja, to walka o to by być lepszym człowiekiem, o to aby wzbić się na wyżyny własnego jestestwa i wyciągnąć rękę do tych którzy tego potrzebują. Doskonale w tym świecie odnaleźli się Tęczowi Społecznicy na czele z Mariuszem Ławnikiem założycielem grupy. Wielokrotnie za pośrednictwem mediów internetowych podkreśla, że kluczem do pomocy drugiemu człowiekowi jest pomoc samemu sobie. Grupa pod swoje skrzydła przyjęła rzeszę wolontariuszy, gotowych oddać siebie dla ludzi wykluczonych społecznie, niepełnosprawnych czy społeczności LGBTQ+. W swoich działaniach podkreślają otwartość i gotowość do działania. Organizują różnego rodzaju wydarzenia mające na celu edukacje, zbiórkę pieniędzy dla osób najbardziej pokrzywdzonych jak i dla tych którzy z różnych przyczyn szukają siebie na nowo. Nie bez przyczyny wspomniałem o edukacji. Żyjemy w czasach,
w których oceniamy ludzi na bardzo przyziemnym poziomie , nie chcemy poznać ich historii , zapominamy o tym że wszyscy jesteśmy równi a wszystko dla tego że boimy się tego czego nie znamy. Tęczowi nie oceniają, doszukują się w każdym iskierki która może być przykładem na to,
że ich misja jest słuszna. Powołani 5 października ubiegłego roku, udowodnili że w krótkim czasie można zdziałać wiele dobrego. Dzielenie się posiłkiem, rozdawanie słodkich bułek, szycie maseczek, to tylko kilka z inicjatyw, które zrealizowali na terenie miasta Łodzi.
Społecznicy w sobotę 26 września założą ,,szpilki',' aby wspólnie jednoczyć się z kobietami dotkniętymi problemem przemocy domowej. W myśl Konwencji Stambulskiej zorganizują przemarsz, aby wspólnie z mieszkańcami Łodzi uczcić ten pamiętny dzień. Czy taka inicjatywa nie stwarza poczucia, że nikt nie zostaje sam?
Sojusze duże i małe
Jeśli chodzi o osoby, które swym świadectwem umacniają filary wiary jak i tęczowej społeczności nie mogę nie wspomnieć o kilku duchownych. Jednym z nich jest Davide Carbonaro pastor kościoła metodystów w Łodzi oraz w Warszawie. Swym zaangażowaniem w posługę dusz pasterską nie raz był niezastąpionym sojusznikiem służącym poradą dusz pasterską. Jego empatyczność i wiara w drugiego człowieka nie jednokrotnie była nieodzownym filarem ,,tęczowej'' drużyny. Między innymi z powodu współpracy z Tęczowymi Społecznikami, pastor Davide Carbonaro, rezygnuje z bycia pastorem w Ewangelicko Metodystycznym Kościele w Łodzi i przeszedł do Ewangelicznego Kościoła Metodycznego w RP, powodem jest fala nie uprzejmości ze strony Jego zwierzchników. Komentarze z którymi się spotkał brzmiały mniej więcej tak ,, jak możesz rozdawać bułki z pedałami! ’’. Obecnie powstają dwa zbory pod opieką duszpasterską, pastora Davide Carbonaro w Łodzi oraz w Warszawie jako ,,Misja Metodystyczna’’.
Dobrym przykładem duchownego i chrześcijanina jest arcybiskup metropolita łódzki ks. Grzegorz Ryś. Człowiek, który inspiruje każdym słowem. Bogaty w wiedzę, specjalista z dziedziny historii Kościoła prezentuje różne oblicza wiary skłaniając wiernych do refleksji. Pokazuje jak wielką wagę w życiu każdego człowieka odgrywa drugi człowiek. Dociekliwość równość, braterskość i gotowość do pomocy to tylko kilka cech wyróżniających arcybiskupa na tle kościoła rzymsko-katolickiego.
Kolejnym, ale nie mniej ważnym jest ks. dr Roman Pracki, proboszcz parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie. Jego inicjatywa corocznych ,,Tęczowych Nabożeństw'' podkreśla walkę i zaangażowanie przeciw homofobii i wykluczeniu społeczności LGBTQ+ . Jego znakomita wiedza z dziedziny psychoterapii wielokrotnie uratowała życie wielu zagubionym duszom.
O prawdziwych duszpasterzach z krwi i kości którzy szlachetnie reprezentują powierzone im obowiązki można mówić bardzo długo . Kolejnym jest przedstawiciel kościoła Ewangelicko Reformowanego RP pastor Semko Koroza który nigdy nie skreśla człowieka. Zawsze powtarza ,,Bóg Cię kocha i ja Ciebie kocham ‘’ nie ważne kim jesteś . Podkreśla że każdy człowiek który wyraża chęć jedności z Bogiem może liczyć na przyjęcie sakramentu ,,Nie zadajemy pytania o orientację seksualną w kontekście dopuszczenia do stołu Pańskiego’’ Pastor apeluje o nie stygmatyzowanie postaw wierzących a jednoczenie się ku wspólnej idei.
Grupa znalazła poparcie nie tylko w gronie katolickim, ale również po stornie politycznej. Idealnym przykładem tego, że są ludzie wierzący w braterską idee grupy, jest Hanna Gill-Piątek posłanka na Sejm IX kadencji (od 2019 r.) zadeklarowana biseksualistka, autorka happeningów
w obronie tolerancji i równości osób LGBTQ+. Posłanka godnie reprezentuje ,,tęczową społeczność'' na arenie politycznej. W wywiadach z cyklu ,, W ogniu pytań Ławnika'' nie zaprzecza, że żyjemy
w trudnych czasach, w których to powinniśmy się jednoczyć i wspierać. Hanna Gil Piątek objęła patronat nadchodzą akcję <Tydzień Drzwi Otwartych u Tęczowych Społeczników> Społecznicy pragną zrobić kolejny krok w walce o lepsze jutro. 27. września przygotowali akcje podczas której codziennie przez cały tydzień w pasażu Schillera przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi, od godziny 12:00, będą rozdawać jedzenie najbardziej potrzebującym. Podczas dni otwartych, wszyscy będą mogli skorzystać z bezpłatnej konsultacji psychologicznej, seksuologicznej oraz duszpasterskiej. Być może wśród czytelników znajdzie się kolejny odważny który wyruszy na ratunek drugiemu człowiekowi i zasili szeregi Tęczowych.
Wiele osób, wspierających działania Tęczowych Społeczników, ponad wszelkimi podziałami jak np. Pan Senator Senatu Rzeczypospolitej Polskiej - Artur Dunin, rozumie, że nie we wszystkim musimy się zgadzać, ale w działanich społecznych , najważniejszy jest człowiek. Praca u podstaw w społeczeństwie, drogą do dialogu społecznego. Wszystkich cechuje otwarty umysł i gotowość do walki o drugiego człowieka. Zaprezentowane wyżej sylwetki powinny być wzorem dla osób które zbyt pochopnie wyciągają wnioski na temat nas samych. Społecznicy realizują misje której brakowało w naszym kraju. Jesteśmy narodem wierzącym. Wiara buduje i jednoczy. Chociaż czasem wydaje nam się, że przechodzimy kryzys, nie jesteśmy w tym sami - po naszej stronie znajdują się oni, Tęczowi Społecznicy. Niemniej jednak, pamiętamy że zarówno w naszym gronie jak i w społeczeństwie są nie tylko innowiercy, ale również Ci, którzy wiary naszej nie podzielają.
Tęczowi Społecznicy, walczą z wykluczeniem, ale walka o człowieka, nie zawsze ma tęczowe kolory. Dziś, solidarność ma również barwy białoczerwonobiałe. Tęczowi Społecznicy, oferują jak zawsze pomoc. Tę pomoc kierują do każdego człowieka, i co godne podreślenia – nie tylko z społeczności LGBTQ+. United we stand, diwided we fall , Unis nous restons debout divisés nous tombons – zjednoczone społeczeństwo idzie razem - podzieleni zaś upadamy!
Karol Walkiewicz
student dziennikarstwa i komunikacji społecznej
https://www.facebook.com/InspektorMikolaj/videos/773077990143492/
Cześć. To już osiemnaste spotkanie przed wydarzeniami WSPIERAJCIE NAS W POMAGANIU INNYM
I zapraszamy na wydarzenie
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Licytacja
Za fanty z ostatniego dnia tygodnia drzwi otwartych💛
Pieniądze zebrane podczas sobotniej akcji na Piotrkowskiej.
za kotka i portfelik
Pierścionek i drzewko