“Egzamin na cztery głosy” - produkcja filmu krótkometrażowego
“Egzamin na cztery głosy” - produkcja filmu krótkometrażowego
Our users created 1 275 654 fundraisers and raised 1 485 958 517 zł
What will you fundraise for today?
Description
Cześć!! :)
Jesteśmy studentami Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku o wdzięcznej i melodyjnej nazwie (niemożliwej do zapamiętania przez naszych rodziców) Produkcja Form Audiowizualnych.
“Egzamin na cztery głosy” to film krótkometrażowy, oparty na autorskim scenariuszu, zawierający elementy animacji poklatkowej. Opowiada historię Sandry - aspirującej aktorki, przygotowującej się do egzaminu do szkoły teatralnej. W ćwiczeniach przeszkadzają jej - ożywione techniką poklatkową pluszaki - personifikacje jej lęków.
Film krytykuje chorobliwe podejście do swoich pasji. Traktuje o obsesji na punkcie spełnienia własnych marzeń, która potrafi zatruć zdrowy rozsądek, a także niesie refleksję na temat wątpliwości wobec własnej wartości. Projekt jest zarazem bardzo osobistym obrazem, inspirowanym zarówno doświadczeniami twórców jak i wzbogacony perspektywą innych osób startujących do szkół artystycznych.
Krótko o fabule
Sandra jest ambitną nastolatką, od małej marzącą o zostaniu aktorką. Gdy jednak zbliża się termin egzaminu, bohaterkę nachodzą opresyjne myśli i obsesja na punkcie przygotowań. Dziewczyna nie daje rady intruzywnym, napastliwym myślom. Jej lęki przejmują nad nią kontrolę i uosabiane są przez… pluszaki. Renifer, surowy nauczyciel, podważa jej umiejętności aktorskie, Sowa przypomina o uciekającym czasie, a Misiu wypomina złe nawyki żywieniowe. Nieodłączni od dzieciństwa, towarzysze sprawiają, że Sandra przestaje radzić sobie ze stresem, który przeradza się w paranoję i nieustanne wyrzuty sumienia. Absurdalność jej strachów symbolizuje groteskowa, obłąkana scena musicalowa (inspirowana serialem BoJack Horseman i piosenką - “Don’t stop dancing”).
Krótko o twórcach
PRODUKCJA
Marta CZERLONKO
Jak na produkcję przystało - jest to człowiek, który nigdy nie śpi i wiecznie pracuje. Ciągle w biegu - absolutna psycho-fanka Gwiezdnych Wojen. Od dziecka brała udział w zajęciach teatralnych, najpierw w grupach przyszkolnych, później w grupie MOST przy Teatrze Miniatura w Gdańsku. Teraz hobbistycznie tańczy i gra w teatrze tańca gdańskiego Zakładu Kulturalnego. Zainteresowanie branżą kreatywną naturalnie przerodziło się w pasję do filmu, który zawsze był jej bliski. Aktualnie kończy studia na kierunku produkcja form audiowizualnych na Uniwersytecie Gdańskim.
Posiada doświadczenie produkcyjne m.in. dzięki pracy przy etiudach studenckich, ale również przy pełnych metrażach dla telewizji. Na planach udziela się od 16 roku życia - zaczynając od dyżurnego planu aż po kierowniczkę produkcji m.in. przy etiudach Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi. W 2021 roku film "Przyjaciół buduję z Pixeli", w którym pełniła rolę kierowniczki produkcji, dostał się do finału konkursu Oppo Nowe Horyzonty - Film Your Story. Aktualnie pracuje w postprodukcji i współpracuje z największymi korporacjami medialnymi tv-streaming. Zanim jednak podbije rynek międzynarodowy, prosi o wsparcie jej małej produkcji, której oddała serce.
SCENARIUSZ I REŻYSERIA
Paweł GOLONKO
Student Produkcji Form Audiowizualnych na UG, reżyser i scenarzysta filmu. Uzależniony od tworzenia od kiedy był dzieckiem, robi filmy od liceum. W swoich dziełach najbardziej chce pokazać świat wewnętrzny młodych ludzi, ich przeżycia, relacje z innymi i przeszkody, którym muszą stawiać czoła. Uwielbia chodzić do kina, teatru, na wystawy, a także czytać prozę, poezję czy powieści graficzne - sięga po dzieła sztuki i kultury niezależnie od formy. Jest wielkim fanem “BoJacka Horsemana”, z którego zaczerpnął pomysł na scenę musicalową. Kocha podróżować, po planie zdjęciowym wybiera się na Islandię, a jesienią na Erasmusa do Hiszpanii. Jest także wielkim entuzjastą twórczości Gombrowicza, gier planszowych i polskiego hip hopu.
W swoim portfolio ma teledyski dla trójmiejskich muzyków, spoty i przede wszystkim filmy krótkometrażowe. Pracował przy nich jako reżyser, scenarzysta, kierownik produkcji czy też montażysta. W 2021 film w jego reżyserii “13. potrawa” został wyróżniony na festiwalu “Filmowe Zwierciadła”, a w 2019 “Próba” zdobyła 1. miejsce w kategorii fabularnej na festiwalu filmów licealnych “Albatrosy”. W marcu tego roku realizował także film krótkometrażowy “Metal-Girl”, który aktualnie jest w postprodukcji. “Egzamin na cztery głosy” to refleksja o podejściu do swojej pasji i marzeń oraz spojrzenie na relację z przemocowymi, toksycznymi myślami. To zarazem bardzo osobisty jak i wzbogacony perspektywą innych osób projekt, który nie powstanie bez Waszej pomocy!
ZDJĘCIA
Marcin ZYDEK
Operator z Trójmiasta, stypendysta Prezydenta Miasta Gdańska, student III roku Produkcji Form Audiowizualnych na Uniwersytecie Gdańskim. Zafascynowany kinem od 6 roku życia. Pracuje głównie jako autor zdjęć przy filmach krótkometrażowych, ale zajmuje się także reżyserią filmów dokumentalnych, a czasem pełni przy nich funkcję kierownika produkcji. Realizuje muzyczne live sesje oraz filmowe wersje spektakli teatru tańca. Filmy ze zdjęciami jego autorstwa wyświetlano na festiwalach międzynarodowych (Javornik, Padwa, Belgrad, Toronto) oraz w Polsce (Szczecin, Bytom, Gdynia). Jego dokument "Coś do powiedzenia" zdobył główną nagrodę na XV Festiwalu Filmów Jednominutowych w Gdańsku, a film z jego zdjęciami "A Few Blocks Away" w reż. Szymona Radzio trafił na shortlistę 15 najlepszych filmów na międzynarodowym konkursie Nespresso Talents. Poza filmem pasjonuje się renowacją starych mebli i angielszczyzną.
Ciężko mu powiedzieć "nie", gdy ma szansę pracować przy ciekawym projekcie, dlatego jednocześnie pracuje nad dwoma filmami dyplomowymi - "Egzamin na cztery głosy" w reż. Pawła Golonko oraz "Perseida" w reż. Szymona Radzio.
MUZYKA
Weronika GAJEWSKA - tekst
Znana też jako Wega, to szufladowa songwriterka, która pierwsze kroki w pisaniu własnych utworów stawiała w liceum. Poza uczestniczeniem w różnego rodzaju przedsięwzięciach muzycznych, takich jak chociażby warsztaty „Idziemy na solo” czy Maraton Piosenki Osobistej, regularnie bierze udział w festiwalach filmowych jako wolontariuszka. Uwielbia długie rozmowy o wszystkim i o niczym oraz sok pomarańczowy, a nienawidzi fast fashion i rodzynek. Za przysłowiowe 5 lat widzi się w animacji kultury lub na Hawajach.
Seweryn ŁYS - oprawa muzyczna
Pisze, komponuje, nienawidzi kiwi. W 2021 roku zadebiutował niezależnym albumem pt. "Kieszeń pełna niczego", po czym powołał formację Seweryn z zespołem, z którą odbywa właśnie drugą ogólnopolską trasę. W onirycznych gitarowych brzmieniach czuje się najlepiej, jednak po godzinach udziela się także w zespole pestka grającym muzykę z pogranicza R'n'b oraz współpracuje z artystami hip-hopowymi.
GŁÓWNA ROLA
Klara Wojnicka
Studentka II roku Studium Teatralnego przy Teatrze Baza w Warszawie. Aktorstwo jest jej pasją od najmłodszych lat, swoją przygodę zaczęła w Ognisku Teatralnym „u Machulskich”. Występowała m.in. na deskach Teatru Studio i Teatru Stara Prochownia w Warszawie. Zaoczna studentka wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej na UG, gdzie zainteresowała się reżyserią i nagrała swój debiutancki film krótkometrażowy. Uwielbia oglądać kryminały, energiczna, odważna, lubi szalone przygody. Poza aktorstwem jej pasją jest windsurfing, pływa od 7 lat na Helu, w planach ma zostać instruktorką i łączyć tę pasję z aktorstwem.
Cel Zrzutki
Ze względu na skomplikowanie techniczne naszego projektu, ale również duży potencjał festiwalowy, zdecydowaliśmy się na Zrzutkę, dzięki której udałoby nam się wynieść projekt na wyższy poziom i pokryć koszty m.in.:
● wypożyczenia profesjonalnego sprzętu filmowego - przede wszystkim światła niezbędnego do wykonania animacji poklatkowej przy jednoczesnym graniu z prawdziwą aktorką.
● wynajęcie przestrzeni na dłuższy czas potrzebny do wykonania zdjęć do animacji
● organizację planu zdjęciowego (w tym m.in. opłacanie elementów scenograficznych oraz stworzenie ekipie warunków do pracy);
● postprodukcję (która wymaga od nas profesjonalnego montażysty, ale również pokryje koszty efektów specjalnych).
Inne wspólne projekty
13. potrawa (reż. Paweł Golonko, zdj. Marcin Zydek)
Podczas mroźnej wigilijnej nocy, dwoje nieznajomych - Andrzej, który uciekł z rodzinnego obiadu oraz poszukująca tożsamości Sylwia - spotykają się w pizzerii na poboczu miasta i odnajdują wspólny język. (https://youtu.be/-JMsvGMcNSg)
Bez (reż. Paweł Golonko, zdj. Marcin Zydek) - Parę lat wprzód, świata zmaga się z niedoborami wody i innych surowców para młodych ludzi musi poradzić sobie z przeciwnościami losu. (https://youtu.be/aWUxUW1RXcM)
Wenus w Pannie (prod. Marta Czerlonko, zdj. Marcin Zydek) - Życie samotnego i do przesady racjonalnego Pawła, zmienia się, gdy spontanicznie decyduje się na wizytę u wróżki, która ma mu przepowiedzieć przyszłość.
Serdecznie dziękujemy za każdą złotówkę i udostępnienie Zrzutki!
Autorką plakatu jest wspaniała Ania Kosik.
Grafiki koncepcyjne przygotował Karol Karpiński. Romans z rysunkiem i sztuką zaczął jeszcze przed zerówką rysując czołgi z czasów II WŚ. Od dziecka zafascynowany Japońską popkulturą. Uczył się w Szkołach Plastycznych w Gdyni-Orłowie oraz ukończył tamtejszą Policealną Szkołę Plastyczną na kierunku reklamy wizualnej. Dla żartu poszedł na Rzeźbę ASP w Gdańsku i zajął wysoką notę podczas rekrutacji, po czym rzucił studia. Pracował przy kilku projektach Instytutu Kultury Miejskiej jako “przynieś-podaj-pozamiataj”. W niedalekiej przyszłości chciałby zająć się kowalstwem i odlewnictwem małych form. Albo tatuażem. Ewentualnie czymś innym.

There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.
super projekt!! trzymam kciuki:)