Badania genetyczne lokalnych klonów winorośli szlachetnej
Badania genetyczne lokalnych klonów winorośli szlachetnej
Our users created 1 227 207 fundraisers and raised 1 350 878 940 zł
What will you fundraise for today?
Description
Lokalne klony odmian winorośli właściwej (vitis vinifera) są największym skarbem winiarskich regionów Europy. Stanowią one o ich tożsamości i długiej historii, przekładają się na oryginalność szczepów i win.
Jedynym znanym miejscem w Polsce, gdzie winorośl właściwa rośnie w stanie dzikim jest obszar starych winnic rozciągający się na zachód od miejscowości Łaz (gmina Zabór, województwo lubuskie). W rejonie Zielonej Góry historia uprawy winorośli sięga XII wieku.
Obecnie trwa procedura wpisania tego obszaru do rejestru zabytków (jako krajobraz kulturowy). Mamy tam wzniesione przez człowieka tarasy, na których rosną stare krzewy.
Kilka z nich zostało zbadanych i rozmnożonych przez ampelografa Andreasa Junga w 2007 roku.
22 maja 2024 roku z Centro di Ricerca Viticoltura ed Enologia wpłynęły do nas wyniki badań kolejnych czterech krzewów. Okazało się, że na dwóch stanowiskach (zarejestrowanych jako pomniki przyrody) zidentyfikowano pinota, na kolejnym odmianę Tauberschwartz, zaś krzew rosnący w lesie określono jako Chasselas! Próbki wysłaliśmy tydzień wcześniej, wyniki nadeszły szybko!
Koszt badania jednego krzewu to 150 euro. Chcielibyśmy przebadać jeszcze co najmniej 30 roślin, a w przyszłości założyć szkółkę i spopularyzować te rośliny w Polsce i Europie, bo mają one doskonałe geny, by stać się wizytówką lubuskiego i polskiego winiarstwa.
Szukamy sprzymierzeńców i liczymy na zaangażowanie placówek naukowych i władz, bo projekt wymaga solidnych badań naukowych.
Stąd wielka prośba o wparcie badań genetycznych – może wyniki przekonają decydentów. Dziękujemy!
Prosimy również o podpisanie się pod petycją, w której apelujemy o to, by wspomniany wyżej obszar nie został zniszczony przez inwestycję planowaną przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. Chcemy ochronić przed buldożerami najstarszą, XVIII wieczną polską winnicę. (avaaz.org) Drogowcy nie chcą budować drogi po istniejącym śladzie, czyli bez dewastacji środowiska naturalnego. W dobie zmian klimatycznych wybrali koncepcję, która uderza w bioróżnorodność i dziedzictwo kulturowe.
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Dzięki , że ci się chce !