id: 5yjznr

Renowacja nagrobka strzelca Michała Różanowskiego poległego 16 sierpnia 1939 r.

Renowacja nagrobka strzelca Michała Różanowskiego poległego 16 sierpnia 1939 r.

Our users created 1 226 305 fundraisers and raised 1 348 427 134 zł

What will you fundraise for today?

Description

Zrzutkę rozpoczynamy 27 maja, w dniu urodzin Michała Różanowskiego. Jej celem jest wymiana drewnianego krzyża i wstawienie w jego miejsce kamiennego nagrobka, wzorowanego na przedwojennym grobie żołnierza Alfonsa Rzoski. Odsłonięcie nowego nagrobka planujemy na 16 sierpnia, w osiemdziesiątą rocznicę śmierci Michała Różanowskiego. Materiał TVP Gdańsk o zrzutce https://www.facebook.com/tvp3gdansk/videos/649134922180564/

16 sierpnia 1939 r., granica Polski i Wolnego Miasta Gdańska w Kolniku. 23-letni żołnierz Michał Różanowski z Gorzędzieja pełni wartę na wysuniętym posterunku nad samą granicą. Około godz. 3.20 dochodzi do wymiany ognia z gdańskimi pogranicznikami, w wyniku której polski żołnierz odnosi śmiertelną ranę. Jego ciało zostaje przetransportowane do Gdańska, następnie 18 sierpnia wydane polskim władzom. Po przeprowadzeniu powtórnej sekcji zwłok okazało się, że zaszyto w nich różne odpadki dopuszczając się profanacji. 19 sierpnia, na "starym" Cmentarzu Katolickim w Tczewie odbył się uroczysty pogrzeb Michała Różanowskiego, który stał się wielką, patriotyczną manifestacją. Niestety wybuch wojny nie pozwolił na stworzenie odpowiedniego nagrobka, a czasy powojenne nie sprzyjały tego typu inicjatywom. Obecnie grób żołnierza jest oznakowany płytą i zwykłym, drewnianym krzyżem. Chcemy go wymienić na nowy, kamienny nagrobek, stylizowany na przedwojenny żołnierski grób.

Przedwojenny nagrobek żołnierza Alfonsa Rzoski, który będzie wzorem do renowacji grobu Michała Różanowskiego.

English below:

16 sierpnia 1939 r., granica Polski i Wolnego Miasta Gdańska w Kolniku. 23 letni żołnierz Michał Różanowski z Gorzędzieja, pełnił wartę na wysuniętym posterunku nad samą granicą. Około 3.20 doszłoi do wymiany ognia z gdańskimi pogranicznikami, w wyniku której polski żołnierz odniósł śmiertelną ranę. Jego ciało zostało przetransportowane do Gdańska, następnie 18 sierpnia wydane polskim władzom. Po przeprowadzeniu powtórnej sekcji zwłok okazało się, że gdańszczanie dopuścili się profanacji zaszywając w nich różne odpadki. 19 sierpnia, na Starym Cmentarzu Katolickim w Tczewie odbył się uroczysty pogrzeb Michała Różanowskiego, który stał się wielką, patriotyczną manifestacją. Niestety wybuch wojny nie pozwolił na stworzenie odpowiedniego nagrobka, a czasy powojenne nie sprzyjały tego typu inicjatywom. Obecnie grób żołnierza jest oznakowany płytą i zwykłym, drewnianym krzyżem. Chcemy go wymienić na nowy, kamienny nagrobek stylizowany na przedwojenny żołnierski grób.

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Donations 93

 
User unregistered
700 zł
 
Daniel Piechowski
650 zł
 
User unregistered
500 zł
 
Jan Daniluk
 
Hidden data
264 zł
 
250 zł
 
Wycza
200 zł
 
Adam Galikowski
200 zł
 
Hidden data
150 zł
See more

Comments 5

 
2500 characters