id: 67rmfv

Włącz się w kulturę zmiany. Wspieraj działalność statutową Fundacji Camera Femina

Włącz się w kulturę zmiany. Wspieraj działalność statutową Fundacji Camera Femina

Description

Chcesz więcej feministycznych i queerowych wydarzeń w Lublinie i Warszawie? Potrzebujesz kultury otwartej i wychodzącej poza oczywistości? Szukasz przestrzeni do swobody ekspresji, wypowiedzenia swoich doświadczeń, wspólnego szukania sposobów na robienie rzeczy inaczej? Fundacja Camera Femina jest tu dla Ciebie - i możemy zrobić jeszcze więcej dzięki Twojemu wsparciu!


KIM JESTEŚMY?


Fundacja Camera Femina aktywnie działa na rzecz wzmacniania udziału kobiet oraz osób ze społeczności LGBTQIAP+ w życiu kulturalnym, artystycznym i publicznym. Realizujemy różnorodne, interdyscyplinarne projekty w obszarze kultury, sztuki i edukacji, kładąc szczególny nacisk na promowanie wartości intersekcjonalnego i queerowego feminizmu. Naszym celem jest tworzenie bardziej inkluzywnego i zróżnicowanego krajobrazu kulturowego poprzez zwiększanie widoczności grup narażonych na marginalizację oraz podnoszenie świadomości na temat problematyki związanej z wykluczeniami krzyżowymi.


Dążymy do budowania „Kultury, która włącza” – bezpieczniejszej przestrzeni wolnej od dyskryminacji i barier dostępności, w której różnorodność jest doceniana i celebrowana, a każda osoba ma takie same szanse i możliwości. Poprzez nasze działania staramy się promować równość i sprawiedliwość społeczną, angażując lokalną społeczność w dialog i działania na rzecz pozytywnych zmian.


Od pięciu lat dekonstruujemy patriarchalne narracje na terenie Lublina, a w roku 2024 rozpoczynamy naszą działalność również w Warszawie.


NASZE PROJEKTY


  • Festiwal Kina/Sztuki Kobiet – Demakijaż (organizowany od 2015 roku): Coroczne wydarzenie kulturalne, promujące pracę kobiet-filmowczyń oraz kino feministyczne. W 2022 roku projekt przekształcił się, koncentrując się na współpracy między różnymi dziedzinami kultury oraz na roli sztuki w inicjowaniu zmian społecznych. Wydarzenie zostało przemianowane na Festiwal Sztuki Kobiet i skierowane jest do wszystkich, którym bliska jest problematyka kobiecości w intersekcjonalnym i interdyscyplinarnym ujęciu. Oprócz prezentacji najnowszych filmowych produkcji z Polski i ze świata, których głównymi bohaterkami są kobiety, festiwal rozszerzył swój zakres, obejmując także inne dziedziny sztuki, takie jak teatr, literatura, muzyka czy sztuki wizualne. Inicjatywa ta ma na celu pokazanie, jak sztuka może wpływać na zmiany społeczne, zwiększać świadomość wyzwań związanych z kobiecością, a także promować równouprawnienie i szacunek dla praw kobiet. Festiwal stanowi platformę do prezentacji kobiecej perspektywy w sztuce i budowania silnych, feministycznych relacji w branży kulturalnej.


  • Queerz Get Loud (organizowane od 2020 roku): Interdyscyplinarny festiwal, który łączy sztukę, edukację i aktywizm, celebrując życie i kulturę społeczności LGBT+. W ramach festiwalu odbywają się wydarzenia z zakresu sztuk wizualnych, performatywnych, teatru, tańca, muzyki, filmu, fotografii oraz literatury. Program uzupełniają spotkania, dyskusje i warsztaty aktywizujące lokalną społeczność. Festiwal stwarza bezpieczniejszą przestrzeń dla queerowej ekspresji twórczej i interakcji międzyludzkich, prezentując działalność wiodących postaci związanych z kulturą queer w Polsce, w tym z Lublina. W 2022 roku Queerz Get Loud zostało nominowane do ogólnopolskiej nagrody LGBT+ Diamond Awards w kategorii „Inicjatywa lokalna roku”.


  • Let's Start the Revolution (organizowane od 2019 roku): Międzynarodowy konkurs na najlepszy krótki metraż. To unikalna platforma, której celem jest promowanie talentów reżyserek-kobiet oraz queerowych osób reżyserskich, dając im możliwość wyrażenia swoich artystycznych wizji i przekazywania inspirujących opowieści. To także przestrzeń sieciująca osoby twórcze, publiczność oraz branżę filmową. Konkurs towarzyszy Festiwalowi Sztuki Kobiet – Demakijaż.


Poza powyższymi corocznymi działaniami, dotychczas zrealizowałyśmy również szereg innych inicjatyw mających na celu promowanie sztuki i kultury w kontekście społecznej równości i inkluzywności. 


  • Rzeczpospolita Polka (2 edycje, 2020–2021): Internetowy cykl projekcji filmowych i spotkań z reżyserkami z okresu transformacji ustrojowej oraz z młodymi twórczyniami kinematografii dokumentalnej. Jego głównym celem było ukazanie Polski po roku 1989 z perspektywy kobiet. Projekt służył jako przestrzeń dla głębokiej refleksji nad współczesną Polską i przełomowymi zmianami, jakie w niej zachodziły.


  • W Kadrze (2020-2021): Seria autorskich spotkań wokół książek – nowości, klasyków i wznowień – wpisujących się we współczesną debatę o dynamicznie zmieniającym się świecie. W ​​centrum uwagi przedstawiano ludzi, rzeczy oraz zjawiska, które były dotychczas często pomijane lub niezauważane.


  • Podcast, który włącza (2020–2021): Cykl podcastów, które podejmowały szeroką gamę tematów dotyczących kultury i społeczeństwa z perspektywy feminizmu. Każdy odcinek odznaczał się odważnym podejściem do trudnych i często kontrowersyjnych kwestii, jednocześnie łącząc elementy empatii, głębokich emocji oraz lekkości i humoru. Wyróżniającym aspektem tego projektu była jego dostępność – był to pierwszy podcast w Polsce, który został przetłumaczony na Polski Język Migowy.


  • Przegięcie (organizowane od 2022 roku): Format prezentujący twórczość osób performujących burleskę, drag oraz pokrewne formy sztuki feministyczno-queerowej. Projekt wygina ramy patriarchatu i norm społecznych, wykorzystując sztukę jako narzędzie do manifestowania piękna ciał i umysłów, niezależnie od płci, orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej, dekonstruowania kanonów, poszerzania dominującej narracji o marginalizowane perspektywy, a przede wszystkim celebrowania różnorodności. Ze względu na brak finansowania w ramach środków publicznych, to jedyna odpłatna inicjatywa Fundacji. 


Dodatkowo prowadzimy szkolenia i warsztaty tematycznie skoncentrowane głównie wokół języka inkluzywnego, ekofeminizmu, edukacji seksualnej oraz queerowej tożsamości.


NASZE WARTOŚCI


Traktując kulturę i sztukę jako formę aktywizmu, nasza praca skupia się na rozwijaniu feministycznej świadomości, tworzeniu przestrzeni dla różnorodnych głosów oraz działaniu na rzecz równości i inkluzywności. Kierujemy się wartościami socjalnego feminizmu, ponieważ głęboko wierzymy, że osiągnięcie realnej zmiany jest możliwe jedynie poprzez uwzględnienie złożoności rzeczywistości społecznej, zróżnicowanych wymiarów tożsamości oraz solidarne działanie.


W naszej działalności przyświeca nam naczelna zasada „Nic o nas bez nas” i kładziemy ogromny nacisk na zróżnicowaną reprezentację oraz samorzecznictwo. Uważamy, że taka postawa jest niezbędna do tworzenia autentycznej, afirmacyjnej i transformacyjnej przestrzeni kulturalno-społecznej. Dzięki temu nasze projekty stają się platformą umożliwiającą osobom z grup narażonych na wykluczenie samodzielne kształtowanie narracji oraz wpływanie na ogólną percepcję społeczną.


Podczas projektowania naszych inicjatyw zwracamy szczególną uwagę na potrzeby osób z niepełnosprawnościami (co obejmuje tłumaczenia na Polski Język Migowy, audiodeskrypcję oraz organizację wydarzeń w przestrzeniach dostępnych architektonicznie) oraz osób z doświadczeniem uchodźstwa i migracji (zapewniając tłumaczenia na język angielski i ukraiński). Istotna jest dla nas eliminacja barier ekonomicznych w dostępie do kultury, dlatego większość naszych wydarzeń jest bezpłatna.


JAK MOŻESZ NAS WESPRZEĆ?


Jako fundacja, funkcjonujemy w systemie finansowania opartym na grantach, które choć umożliwiają realizację naszej misji, wiążą się z nieprzewidywalnością i ograniczeniami, które stawia przed nami system kapitalistyczny i konserwatywny klimat Polski. Wierzymy głęboko w wartości socjalne i staramy się, aby nasze wydarzenia były dostępne dla każdej osoby, niezależnie od sytuacji ekonomicznej. Jednakże, równie ważne jest dla nas, aby uczciwie wynagradzać osoby, które partycypują w naszych działaniach swoją pracą i talentem. W związku z tym, zwracamy się z prośbą o wsparcie finansowe właśnie do społeczności, na rzecz której działamy od lat.


Jeśli uczestniczyłaś_eś w naszych wydarzeniach, albo po prostu bliskie są Ci nasze wartości, możesz nas wesprzeć na kilka sposobów:


  • Cykliczną wpłatą: Dołącz do grona naszych stałych Osób Darczyńczych i wspieraj ruch na rzecz kultury otwartej i pełnej różnorodności! Ustaw regularną darowiznę i pomagaj nam co miesiąc. Cykliczne wsparcie finansowe umożliwia nam lepiej zaplanować i realizować długoterminowe projekty, co przekłada się na większą stabilność naszych działań. Twoja darowizna da nam szansę nie tylko na kontynuowanie, ale i rozwijanie inicjatyw takich jak nasze flagowe festiwale, a także pozwoli na organizowanie większej ilości wydarzeń edukacyjnych i kulturalnych przez cały rok. Możesz ustawić wpłatę w dowolnej kwocie, która będzie odpowiadała Twoim możliwościom.


  • Jednorazową wpłatą: Jeśli wolisz okazjonalnie wspierać nasze działania, jednorazowa darowizna jest również niezwykle cenna. Każda kwota przyczynia się do finansowania bieżących potrzeb naszej organizacji, umożliwia szybkie reagowanie na nowe wyzwania oraz finansowanie specjalnych projektów czy nagłych inicjatyw. Dzięki Twojemu wsparciu możemy nadal tworzyć przestrzeń dla osób artystycznych, edukujących i naszej społeczności, promując różnorodność i inkluzywność w kulturze.


Możesz również zlecić przelew na konto: BNP Paribas 70160014621885758240000001 z tytułem „Darowizna na cele statutowe”.


Jeśli sytuacja ekonomiczna nie pozwala Ci wspomóc nas finansowo, będziemy równie wdzięczne za inne formy wsparcia naszej widzialności:


  • Obserwowanie i udostępnianie naszych działań w mediach społecznościowych: Wzmocnij nasz głos, obserwując nasze profile na platformach społecznościowych i udostępniając nasze posty, wydarzenia, czy samą Zrzutkę. Każde udostępnienie zwiększa naszą widoczność i pomaga dotrzeć do szerszego grona osób odbiorczych, co jest kluczowe dla rozprzestrzeniania naszego przesłania o równości i różnorodności.


  • Uczestnictwo w naszych wydarzeniach: Wszystkie projekty tworzymy przede wszystkim dla Ciebie. Twoja obecność na organizowanych przez nas festiwalach, warsztatach, spotkaniach czy pokazach filmowych to wsparcie, które przekłada się na bezpośrednią interakcję i możliwość osobistego zaangażowania. Aktywne uczestnictwo w naszych działaniach pozwala Ci nie tylko na doświadczenie kultury inkluzywnej, ale również utwierdza nas w przekonaniu, że to, co robimy ma znaczenie.


Wśród tych, które_rzy już nam zaufały_li i wsparły_li nas finansowo, znajdują się: Miasto Lublin, Miasto Warszawa, UNHCR, Ambasada Zjednoczonego Królestwa Niderlandów, Guerrilla Foundation, ZAiKS, Fundusz dla Odmiany, Fundusz Feministyczny, Lula Pink i Salon Syrena. Nasze dotychczasowe działania były możliwe dzięki współpracy z Galerią Labirynt, Centrum Kultury w Lublinie oraz Warsztatami Kultury.


Teraz i Ty możesz włączyć się w kulturę zmiany. Twoja darowizna to większa inkluzywność!

There is no description yet.

There is no description yet.

Benefits of a recurring donations:
The Organiser receives 100% of your funds - we do not charge any fee
You remain in full control - you can stop the support at any time without any obligations
The Organiser can fully focus on his work
You get permanent access to posts and a special distinction
You don't have to remember about the next payments
It's easier than you think :)
The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
Find out more

Moneyboxes

Nobody created moneybox for this fundraiser yet. Your moneybox may be the first!

Donations 32

 
Hidden data
20 zł
 
Hidden data
20 zł
 
Danuta
30 zł
 
Ida Antoniewicz
20 zł
 
Hidden data
20 zł
 
Kuba Gołacki
40 zł
 
kas
5 zł
 
Kornelia Dymek
 
Klaudia Szydło
40 zł
See more

Comments 1

 
2500 characters
  • HU
    Kuba Gołacki

    Na wsparcie takich eventów

    40 zł