id: 6zj4ps

Skany dwóch ksiąg sądowych ostrołęckich obejmujących lata 1633-1722

Skany dwóch ksiąg sądowych ostrołęckich obejmujących lata 1633-1722

Description

Szanowni Państwo,


Ziemia łomżyńska (jako jedna z ziem Mazowsza) dzieliła się na cztery powiaty: łomżyński, kolneński, ostrołęcki i zambrowski. W tych czterech kancelariach przez kilka wieków wytworzono ogromną liczbę dokumentów i ksiąg sądowych. Niestety - do dnia dzisiejszego zachowały się tak naprawdę wyłącznie wybrane księgi ostrołęckie. Czy są z tego powodu traktowane w szczególny sposób?


Jakimi priorytetami kierują się Władze Archiwum, jeżeli nie została zeskanowana i umieszczona w Internecie żadna księga ostrołęcka (łącznie to 56 jednostek i ok. 4,5 metrów bieżących, a najstarsza rozpoczyna się w roku 1542!), a zostały zeskanowane i są dostępne np. wszystkie księgi metrykalne gmin wyznania mojżeszowego z terenów tzw. zabużańskich (zespół liczący 4145 jednostek i prawie 140 metrów bieżących, rozpoczynający się od roku 1789)? Nie jestem ekspertem w kwestii tego, co powinno utrwalać się najpierw, ale mój rozum podpowiada mi, że zacząłbym od najstarszych ksiąg, a nie od najnowszych.


Gdy zorientowałem się, że mam do czynienia z takim skarbem, to od razu zacząłem fotografować (wraz ze znajomym) księgi ostrołęckie w całości. Jest to zajęcie wymagające, biorąc pod uwagę, że Archiwum, w którym są przechowywane te zbiory, zabrania korzystania ze statywów (można tylko domyślać się dlaczego - bo zdjęcia byłyby zbyt ostre?). Księgi są często ściśle zszyte i trudno zrobić dobre fotografie. Wielokrotnie upominałem się o udostępnienie ksiąg w złym stanie, ale odmawiano mi ich przeglądania. Co więcej - mam informacje, że jeszcze kilka lat wcześniej, przynajmniej jedna z tych ksiąg, była udostępniona innemu badaczowi.


W tym zbiorze jest ogromny nieporządek, żeby nie powiedzieć - bajzel. Przedstawię parę przykładów: księga przyporządkowana do serii "ostrołęckie ziemskie relacje oblaty" sygn. 1104 (1) to w rzeczywistości księga ostrołęcka grodzka wieczysta. Księga przyporządkowana do tej samej serii o sygn. 1102 (3) to nie żadne relacje i oblaty, tylko wyroki sądu ziemskiego ostrołęckiego. Co więcej - inna księga, opisana jako "ostrołęckie ziemskie (dudki)" sygn. 1094 (30) /12/ wcale nie ma formatu dudki! Mam styczność z księgami sądowymi od 2015 r., ale w żadnym innym zespole nie widziałem takich kwiatków, jak w niniejszym.


Nie można dłużej zwlekać z uporządkowaniem i zdigitalizowaniem tego zbioru. Zacznijmy od dwóch ksiąg sądowych (znajdujących się rzekomo w złym stanie) obejmujących lata 1633-1722. Są to odpowiednio "ostrołęckie ziemskie sygn. 1088 (24) /6/", która składa się z 322 kart oraz "ostrołęckie ziemskie sygn. 1089 (25) /7/", która składa się z 646 kart, co łącznie daje 968 kart.


Archiwum Główne Akt Dawnych (AGAD) pobiera za każdy skan 2 PLN. Wszystkie zebrane środki posłużą jako zapłata dla Archiwum za skany, a zatem łatwo policzyć, że 968 kart po 2 zł daje 1936 zł i właśnie taka kwota widnieje na zrzutce. Każda osoba, która dołoży się do zrzutki (w kwocie przynajmniej 2 zł) i pełna kwota zostanie uzbierana - otrzyma skany ksiąg drogą elektroniczną w najszybszym możliwym terminie. W przypadku niezebrania całej sumy środki zostaną zwrócone wpłacającym.

Wszystkich wpłacających proszę o wiadomość na maila: [email protected], abym wiedział na jaki adres wysłać link do skanów.


P. S. Niezmiernie ciekawi mnie, czy po zeskanowaniu całej księgi AGAD udostępni skany w Pracowni Naukowej lub Internecie. Sprawmy, byśmy mogli się o tym przekonać!


There is no description yet.

There is no description yet.

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Comments 2

 
2500 characters