Teleskop na poszukiwanie supernowych
Teleskop na poszukiwanie supernowych
Our users created 1 222 588 fundraisers and raised 1 338 871 893 zł
What will you fundraise for today?
Description
Chciałbym wystartować z własnym projektem poszukiwania gwiazd nowych i supernowych. Jest to ambitny projekt, do którego potrzebny jest wyspecjalizowany sprzęt, na który chciałbym zebrać fundusze.
Jestem młodym, ambitnym astronomem amatorem. Nie każdy zabiera się za tak ambitne rzeczy w wieku prawie 16 lat. Mimo to, mam zapał, aby poszerzać swoje horyzonty.
Właściwie od samego początku mojego zainteresowania astronomią, które sięga lat przedszkola, interesowałem się supernowymi. Niepojęta była dla mnie skala zjawiska. Jakaś wielka gwiazda nagle skurczyła się do niebywale małych rozmiarów tworząc czarną dziurę lub gwiazdą neutronową. Jednocześnie, jak się później dowiedziałem, kolapsowi gwiazdy towarzyszył duży wzrost jej jasności. Nie wiedziałem wtedy, że można go obserwować z domowego podwórka.
Od momentu, kiedy zaopatrzyłem się w teleskop wykonałem kilka obserwacji supernowych, które znajdują się miliony lat świetlnych od Ziemi. Poniżej przedstawiam 4 wybrane supernowe, które udało mi się złapać
SN2017eaw, która znajduje się w gwiazdozbiorze Cefeusza w galaktyce NGC6946. Aktualnie najjaśniejsza jaką sfotografowałem.
Natomiast na tym zdjęciu widzimy inną supernową, SN2017glx, o podobnej jasności do SN2017eaw. Znajduje się (jeszcze jest widoczna!) w gwiazdozbiorze Łabędzia, niedaleko pasa Drogi Mlecznej. Świtało wybuchu leciało do nas 177,5 mln lat...
Przechodzimy do ciemniejszych okazów. Ta supernowa (SN2017gtd) jest szczególna, bo odkryta przez Polaka, Jarosława Grzegorzka. Udało mi się ją złapać jako rozmyty obiekt, ponieważ jest bardzo ciemnym obiektem (w momencie rejestracji jej jasność wynosiła 17,5 magnitudo, co oznacza, że jest 204 biliardy ciemniejsza od Słońca...)
Ta supernowa, SN2017fbp, została odkryta 1 lipca, a przeze mnie sfotografowana 15 sierpnia, kiedy jej jasność zmalała około 8 razy (z 15,8 magnitudo na około 18). Była to pierwsza rejestracja tego obiektu od połowy lipca.
18 magnitudo to wartość graniczna dla mojego zestawu. Wiele obiektów może okazać się o wiele ciemniejszych. Mimo to, w dobrych warunkach, jestem w stanie osiągnąć wartości 19 lub nawet i 20 magnitudo. Niestety jest to obarczone wielkim nakładem pracy. Supernowa SN2017fbp była przeze mnie fotografowana godzinę, zanim udało się cokolwiek uchwycić. Gdybym posiadał inną kamerę, to czas nagrywania mógłby się skrócić dwu, a może i trzykrotnie.
Aktualnie dysponuję prawie docelowym sprzętem do fotografii. Jest to kamera Altair Astro GPCAMV2 IMX224, teleskop SW 150/750 oraz montaż paralaktyczny HEQ5. Czemu zależy mi na zmianie kamery? Kolor na zdjęciach można uzyskać na dwa sposoby. Pierwszy to łączenie 3 monochromatycznych zdjęć, do których zastosowano wyspecjalizowane filtry (RGB lub LRGB) lub założenie na matrycę maski Bayera. Jest to zestaw filtrów na każdym pikselu, które ograniczają znacząco przepustowość światła. Kamera monochromatyczna nie posiada takiego zestawu filtrów na matrycy, więc łącznie łapie więcej światła, co przekłada się na krótszy czas, jaki trzeba poświęcić na zebranie tej samej liczby fotonów. Celem jest zakup kamery ASI 178MM-c (monochromatyczna, chłodzona). Z racji, ze w chwili obecnej mogę tę kamerę zakupić, to nie stoi mi nic na przeszkodzie, aby już teraz ulepszyć mój zestaw.
Do stworzenia zestawu który spełni moje oczekiwania potrzebny będzie także teleskop o średnicy 20 cm. Celem będzie zakup teleskopu SW200/800 z korektorem komy. Pozwoli to na wiele szybsze zbieranie materiału z danego obszaru nieba z racji na wysoką światłosiłę.
Czemu supernowe? Jest to ciekawy temat, a astronomia to jedna z niewielu nauk, gdzie amatorzy mają ważny wkład. Zainspirował mnie Jarosław Grzegorzek, który był pierwszym polakiem, który odkrył supernową. Jak to przeczytałem, pomyślałem "to jest to!" i zacząłem planować jaki sprzęt będzie mi niezbędny do poszukiwań.
Drogi Czytelniku!
Jeśli dotarłeś aż tutaj po przeczytaniu moich wypocin, to znaczy, ze choć trochę zainteresowałeś się moją osobą! Jeśli uważasz, ze moja inicjatywa jest godna uwagi, to możesz wpłacić choć symboliczną złotówkę na zbiórkę. Jeśli nic nie wpłacisz, to i tak będę wdzięczny za przeczytanie tego artykułu. Obiecuję, że każda wpłata zostanie przeznaczona na cel rozwojowy projektu. nawet najmniejsza.
Pozdrawiam Ciebie, czytelniku! Adam, szerzej znany AstroKsięzycem
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.