Zechcesz uczestniczyć w ratowaniu bioróżnorodności? Sfinansuj samorządom, proszę, trwałe i zdrowe ceramiczne domki BZYbloki dla pszczół i innych pożytecznych owadów.
Zechcesz uczestniczyć w ratowaniu bioróżnorodności? Sfinansuj samorządom, proszę, trwałe i zdrowe ceramiczne domki BZYbloki dla pszczół i innych pożytecznych owadów.
Our users created 1 243 838 fundraisers and raised 1 395 399 821 zł
What will you fundraise for today?
Description
Wszyscy wiemy, jak ważna jest rola owadów w przyrodzie. Bez owadów zapylających rośliny wymarłyby kwiaty, a rolnicy mogliby produkować tylko zboża i ziemniaki. Bez owadów owadożernych szkodniki, jak ćma bukszpanowa, zeżarłyby wszystko.
Tymczasem większość pożytecznych dzikich owadów, na terenach zagospodarowanych przez człowieka, po prostu wymiera. Dawniej wszędzie dostępne były trzciny i różne chaszcze, w pustych łodygach których znajdowały sobie domki dzikie pszczoły murarki i osy samotnice. Były dostępne gliniaste skarpy, w których też można było wykopać sobie norkę. Pożyteczne owady giną, ponieważ tracą siedliska, w sensie dostępności norek koniecznych dla wydania potomstwa. Ciekawe, że szkodnikom jakoś to nie przeszkadza. Ale tak bywa zawsze :-)
Dlatego właśnie stworzyliśmy BZYblok. BZYblok to ceramiczny bloczek o rozmiarach połówki zwyczajnej cegły. BZYblok posiada 66 głębokich, zamkniętych z tyłu otworów, o zróżnicowanej wielkości. Stanowi to doskonały zasób norek mieszkalnych dla różnych pożytecznych owadów, w tym zapylających kwiaty pszczół murarek i zwalczających szkodniki os samotnic.
Kostka jest ceramiczna, to znaczy z wypalonej gliny, materiału całkowicie naturalnego, trwałego i przyjaznego owadom, które także w naturze często zamieszkują norki w gliniastych skarpach. Ceramika zapewnia korzystną dla owadów charakterystykę temperaturową, a porowatość wypalonej gliny umożliwia dostęp tlenu do wnętrza norek przez cały okres ich zamieszkania. Jednocześnie zwartość i twardość materiału chroni przed dostępem pasożytów. W przeciwieństwie do materiałów organicznych, takich jak łodygi roślinne, wypalona glina nie sprzyja wzrostowi grzybów lub pleśni ani kolonizacji przez szkodliwe bakterie.
BZYblok nadaje się do wmurowania między cegły w murze, może też zostać przykręcony do drewna (na przykład ściany drewnianej szopy), bo posiada 2 poręczne otwory na wkręty do drewna. Otwory można też wykorzystać do przymocowania go do czegoś sznurkiem. BZYblok można też po prostu położyć na balkonie. Nasz kolega Bartek na 3 piętrze bloku umocował BZYblok na balkonie. Pszczoły i inni mieszkańcy wrócili! A do niedawna nie występowały w tamtym miejscu.
Celem zrzutki jest sfinansowanie produkcji 100 BZYbloków, które zostaną przekazane 25 samorządom lokalnym w celu wspierania bioróżnorodności pożytecznych owadów. Uważamy, że to bardzo potrzebne wspieranie przez działanie, a nie przez gadanie.
Kwota 5000 zł starczy na zakup gliny, wynagrodzenie dla formujących kostki i wiercących w nich otwory ceramików, energię elektryczną do wypału, oraz na stworzenie i druk prostej ulotki informującej o pożytku z udostępnienia owadom BZYbloku.
Na załączonych zdjęciach, od dwóch różnych osób, pokazujemy stopniowe zapełnianie się norek w BZYblokach. Codziennie przybywało około 10 zamieszkanych norek w każdym z BZYbloków. Jednolicie ceglasty BZYblok został umieszczony na 3 piętrze w bloku z wielkiej płyty w Krakowie, drugi na tarasie, wśród kwiatów w domu jednorodzinnym. A film z uroczą murarką i osą samotnicą (czarną, smukłą, wychodzącą z norki i siedzącą na BZYbloczku pod koniec filmu) --- mówi sam za siebie!
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.