id: 7hfdbt

Zechcesz uczestniczyć w ratowaniu bioróżnorodności? Sfinansuj samorządom, proszę, trwałe i zdrowe ceramiczne domki BZYbloki dla pszczół i innych pożytecznych owadów.

Zechcesz uczestniczyć w ratowaniu bioróżnorodności? Sfinansuj samorządom, proszę, trwałe i zdrowe ceramiczne domki BZYbloki dla pszczół i innych pożytecznych owadów.

Our users created 1 187 766 fundraisers and raised 1 249 555 921 zł

What will you fundraise for today?

Description

Wszyscy wiemy, jak ważna jest rola owadów w przyrodzie. Bez owadów zapylających rośliny wymarłyby kwiaty, a rolnicy mogliby produkować tylko zboża i ziemniaki. Bez owadów owadożernych szkodniki, jak ćma bukszpanowa, zeżarłyby wszystko.

 

Tymczasem większość pożytecznych dzikich owadów, na terenach zagospodarowanych przez człowieka, po prostu wymiera. Dawniej wszędzie dostępne były trzciny i różne chaszcze, w pustych łodygach których znajdowały sobie domki dzikie pszczoły murarki i osy samotnice. Były dostępne gliniaste skarpy, w których też można było wykopać sobie norkę. Pożyteczne owady giną, ponieważ tracą siedliska, w sensie dostępności norek koniecznych dla wydania potomstwa. Ciekawe, że szkodnikom jakoś to nie przeszkadza. Ale tak bywa zawsze :-)

 

Dlatego właśnie stworzyliśmy BZYblok. BZYblok to ceramiczny bloczek o rozmiarach połówki zwyczajnej cegły. BZYblok posiada 66 głębokich, zamkniętych z tyłu otworów, o zróżnicowanej wielkości. Stanowi to doskonały zasób norek mieszkalnych dla różnych pożytecznych owadów, w tym zapylających kwiaty pszczół murarek i zwalczających szkodniki os samotnic.

  Kostka jest ceramiczna, to znaczy z wypalonej gliny, materiału całkowicie naturalnego, trwałego i przyjaznego owadom, które także w naturze często zamieszkują norki w gliniastych skarpach. Ceramika zapewnia korzystną dla owadów charakterystykę temperaturową, a porowatość wypalonej gliny umożliwia dostęp tlenu do wnętrza norek przez cały okres ich zamieszkania. Jednocześnie zwartość i twardość materiału chroni przed dostępem pasożytów. W przeciwieństwie do materiałów organicznych, takich jak łodygi roślinne, wypalona glina nie sprzyja wzrostowi grzybów lub pleśni ani kolonizacji przez szkodliwe bakterie.

 

BZYblok nadaje się do wmurowania między cegły w murze, może też zostać przykręcony do drewna (na przykład ściany drewnianej szopy), bo posiada 2 poręczne otwory na wkręty do drewna. Otwory można też wykorzystać do przymocowania go do czegoś sznurkiem. BZYblok można też po prostu położyć na balkonie. Nasz kolega Bartek na 3 piętrze bloku umocował BZYblok na balkonie. Pszczoły i inni mieszkańcy wrócili! A do niedawna nie występowały w tamtym miejscu.

 

Celem zrzutki jest sfinansowanie produkcji 100 BZYbloków, które zostaną przekazane 25 samorządom lokalnym w celu wspierania bioróżnorodności pożytecznych owadów. Uważamy, że to bardzo potrzebne wspieranie przez działanie, a nie przez gadanie.

  Kwota 5000 zł starczy na zakup gliny, wynagrodzenie dla formujących kostki i wiercących w nich otwory ceramików, energię elektryczną do wypału, oraz na stworzenie i druk prostej ulotki informującej o pożytku z udostępnienia owadom BZYbloku.

 

Na załączonych zdjęciach, od dwóch różnych osób, pokazujemy stopniowe zapełnianie się norek w BZYblokach. Codziennie przybywało około 10 zamieszkanych norek w każdym z BZYbloków. Jednolicie ceglasty BZYblok został umieszczony na 3 piętrze w bloku z wielkiej płyty w Krakowie, drugi na tarasie, wśród kwiatów w domu jednorodzinnym. A film z uroczą murarką i osą samotnicą (czarną, smukłą, wychodzącą z norki i siedzącą na BZYbloczku pod koniec filmu) --- mówi sam za siebie!

There is no description yet.

There is no description yet.

Location

The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Offers/auctions 1

Buy, Support.

Buy, Support. Read more

Inactive
Others
BZYblok
BZYblok to ceramiczna pół-cegiełka, w której znajduje się 66 norek mieszkalnych dla owadów. Ratuje przed wymarciem lub sprzyja odbudowie bioróżnorodno...
100 zł

Sold: 1 out of 30

Ended

Donations 10

 
Hidden data
hidden
 
Hidden data
50 zł
 
Hidden data
100 zł
 
Hidden data
hidden
 
Hidden data
20 zł
 
Hidden data
hidden
 
Hidden data
20 zł
 
Hidden data
25 zł
 
Hidden data
35 zł
 
Hidden data
hidden

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!