id: 7mnu5g

Remont miejsca Pamięci Narodowej w Szczuczkach - masowego grobu mieszkańców wsi Szczuczki zamordowanyh przez Niemców 1 października 1939r.

Remont miejsca Pamięci Narodowej w Szczuczkach - masowego grobu mieszkańców wsi Szczuczki zamordowanyh przez Niemców 1 października 1939r.

Description

z84dd61dd0a51490.jpegZwracam się do Was jako mieszkanka i sołtys wsi Szczuczki, z ogromną prośbą o zebranie środków na remont cmentarza-pomnika. Tu 1.X.1939 roku hitlerowscy najeźdźcy dokonali pierwszego masowego mordu na ludności polskiej na Lubelszczyźnie. Tego dnia życie straciło 102 mężczyzn. Ich ciała zostały spalone w budynku ówczesnej Szkoły Podstawowej. Na miejscu gdzie zostały złożone ciała wybudowano kapliczkę-pomnik. Nasi mieszkańcy starają się jak mogą by dbać o to miejsce, ale starszych mieszkańców zostało kilka osób, a młodzież żyje w swoim wirtualnym świecie. Kiedyś młodzież szkolna pomagała mieszkańcom, teraz budynek szkoły sąsiadujący z kapliczką popada w ruinę, jeśli czegoś nie zrobimy, to i nasz cmentarz w ruinę popadnie. Już teraz jest grzyb i odpadający tynk, tablice z nazwiskami, z zardzewiałymi zaciekami od metalowych uchwytów, stare wiekowe ogrodzenie poskręcane na druty. Zwracałam się do Gminy o 5000 zł, ale nie dostaliśmy. Poprosiłam jeszcze o wsparcie inne osoby Państwowe, proszę i Was. Bo to miejsce to nasza historia i dziedzictwo niematerialne. To cechy w których wzrastaliśmy, i z których jesteśmy dumni. Nie spoczniemy w dalszych działaniach mających na celu, pielęgnowanie historii by nie zapomniano, że w Szczuczkach stracili swoje życie niewinni ludzie. 1.X.1939 roku Szczuczki zatrzymały się w czasie, osieroconych dzieci, zrozpaczonych matek i wdów, i ten czas nigdy już nie działał jak powinien. Tej prośby też nie powinno być, ale jest i to ogromna. Na koniec napiszę Wam wiersz zrozpaczonej Matki, Jana Mirosława który leży na tym cmentarzu, miał tylko 17 lat, całe życie było przed nim. Wiersz pisały Natalia Mirosław i Rozalia Kozak. Chciałabym Was zapewnić, że wszystkie zebrane pieniądze w pełni zostaną przeznaczone na remont kapliczki-pomnika. Bogusława Anna Grzelak . o0fd1481259d8901.jpegk7aa8c7d6e87392e.jpegz58235e0926f3785.jpeg Pierwszego października, ptaszki nie śpiewają. Bo szczuczkowskich chłopców Niemcy zabierają.

Zabrali do szkoły kłaść im się kazali,

A sami armaty na nich nastawiali.

Kłaść im się kazali, by się nie patrzyli

A sami z armat ciężkich dział wybili.

W poniedziałek rano o ósmej godzinie

Naszych ojców ciała popłynęły z dymem.

Pochowajcie że nas na szkolnym ogrodzie,

Nasadźcie nam kwiatów byśmy byli w ozdobie.

Kopcie nam grób kopcie, długi i szeroki

Dziesięć metrów długi, trzy metry szeroki 

Płaczą żony płaczą, płaczą i sieroty,

Że nie będą miały żadnej od ojców pomocy.

A na naszych głowach czarny krzyż postawcie

A na naszych nogach białych róż nasadźcie. 

Idzie matka idzie po grobowej cieni

I słyszy jęczenie daleko w głębinie.

Synu mój Ty synu, cięży Ci mogiła, Ale Ci ta kula niemiecka nie miła. Nie miła i kula co ją znosić muszę, Kochałem ojczyznę nad ciało i duszę. id7e1fe3bf00e0e0.jpegg05930005f5365e0.jpeg

There is no description yet.

There is no description yet.

Location

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Comments 3

 
2500 characters