id: 7sjas4

Pomoc Uniwersytetu Ekonomicznego w edukacji Dzieci z Madagaskaru!

Pomoc Uniwersytetu Ekonomicznego w edukacji Dzieci z Madagaskaru!

Our users created 1 226 222 fundraisers and raised 1 348 199 363 zł

What will you fundraise for today?

Description

Dziękujemy założycielom członkom Koła Naukowego Gospodarki i Administracji Publicznej i zaangażowanym studentom Uniwersytetu Ekonomicznego za pomoc w zebraniu środków na edukację Dzieci Madagaskaru.

Ogromne podziękowania dla Pana Rektora Stanisława Mazura za chęć pomocy i pozwolenie zorganizowania wykładu na kampusie uczelni.


DZIECI KOPALNI MIKI


Przy produkcji miki na Madagaskarze pracuje około 22 tysięcy ludzi - 20 tysięcy w kopalniach i 2 tysiące przy sortowaniu surowca. Połowę z nich stanowią dzieci.


Każdego dnia maluszki w wieku 4, 5 lat wzwyż zamiast do szkoły idą do pracy do kopalni miki. Najczęściej bez śniadania - na ogarniętym klęską głodu południu Madagaskaru je się tylko kolację - ale i nie zawsze. Za 30 kg zebranej każdego dnia miki dzieci otrzymują 3 zł - to nie starcza nawet na butelkę mleka. Jeśli nie pójdą do pracy - po prostu umrą z głodu. I tak zdarza się im jeść popiół zmieszany z szarańczą, czy liście drzew.


Przez niedożywienie i wycieńczenie organizmu cierpią na wiele chorób - pylicę płuc, deformację stawów, gruźlicę. Umierają na malarię - na Madagaskarze służba zdrowia jest płatna - nikogo tutaj nie stać na pomoc lekarza. 


Mikę wykorzystuje się w branży kosmetycznej - jest głównym składnikiem rozświetlaczy, szminek, cieni do powiek. Jest ona także kluczowym komponentem samochodów, elektroniki, a także farb i lakierów. Minerał ten jest wszechobecny w naszym codziennym życiu. Każdy samochód ma co najmniej 15 tysięcy elementów, które zawierają w sobie mikę. Znajduje się ona także w naszym telefonie. Minerał ten jest bowiem doskonałym izolatorem odpornym na bardzo wysokie temperatury. 


Zbiórka ma na celu pomoc dzieciom z kopalni miki w pobliżu miejscowości Talanaro na Madagaskarze. Organizuję pomoc w postaci kupna jedzenia, testów na malarię i ubranek dla dzieci - dzieci mają tylko jedno ubranko, dziurawe. Całość transportu pokrywam z własnej kieszeni <3 


Reportaż z cyklu "Dzieci Świata" o dzieciach pracujących w kopalni miki na Madagaskarze mogą zobaczyć Państwo pod linkiem:  https://www.youtube.com/watch?v=WGF9kJEsNws&t=28s

WYKLĘTE BLIŹNIĘTA


Na Madagaskarze, w rejonie miasta Mananjary wierzy się w Fady Kambana, czyli przesąd, według którego bliźnięta są przekleństwem i muszą być zabijane, w najlepszym wypadku, porzucane w buszu. 


Bliźniaki nie tylko się zabija, czy porzuca w buszu ale np. poddaje się tzw. próbie kopyt. Dzieci kładzie się na ziemi i przepędza bydło. Jeśli maluchy przeżyją, będą mogły zostać w wiosce. – Czasem zanosi się także nowonarodzone bliźniaki nad ocean i zostawia przy brzegu. Jeśli fale je zabiorą – trudno – taka jest wola przodków.


Rodzice, którzy decydują się zachować swoje dzieci zmagają się z całkowitym wykluczeniem: nikt nie chce z nimi rozmawiać, nie dostają pracy, dzieci wyzywane w najgorszy sposób. Niektóre matki decydują się ruszyć w drogę do innej części Madagaskaru, pracują np. W kamieniołomach. 


Tak naprawdę, gdyby nie Emilienne, która założyła stowarzyszenie AMEJ, jestem pewna, że większość z tych dzieci by po prostu nie żyła. Co należy do jej zadań?


  • Znajduje porzucone bliźnięta
  • Szuka im domu 
  • Szuka mam w ciąży, za darmo oferuje im opiekę
  • Pomaga im kiedy decydują się zachować swoje dzieci.
  • Organizuje im dom 
  • Znajduje im pracę
  • Uświadamia społeczność 


Reportaż z cyklu "Dzieci Świata" o wyklętych bliźniętach na Madagaskarze mogą zobaczyć Państwo na stronie Dzień Dobry TVN: https://dziendobry.tvn.pl/podroze/swiat/madagaskar-dlaczego-bliznieta-sa-porzucane-st6727643


Emilienne Herilala Rasoanadrasana

Association des Mamans et des Enfants Jumeaux- AMEJ

Marofinaritra

317 Mananjary

Madagaskar


Dziękuję za każdą wpłatę. Razem możemy sprawić by świat był odrobinę lepszy!


Marzena Figiel-Strzała

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
Find out more

Donations 26

 
Nicole
20 zł
 
Gosia
20 zł
 
UK CIT Team
90 zł
 
Róża Jaroszewicz
4 zł
 
Patrycja
20 zł
 
Maja
100 zł
 
Zuzanna Kopankiewicz
20 zł
 
Diana Staszewska
100 zł
 
Natalia Klajman
70 zł
 
JTP
50 zł
See more

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!