id: 8d2p8f

Zbiórka na realizację celów statutowych Fundacji eFkropka

Zbiórka na realizację celów statutowych Fundacji eFkropka

Our users created 1 261 606 fundraisers and raised 1 448 436 050 zł

What will you fundraise for today?
Create fundraiser

Description

p8ba35903b868beb.jpeg

Zbiórka założona z inicjatywy organizatorów IV Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Kół Psychiatrii i Psychoterapii „Po Drugiej Stronie Lustra”, która odbędzie się w dniach 10-11 października br.

Udział w tym wydarzeniu jest całkowicie darmowy, dlatego organizatorzy postanowili, aby wystosować apel do wszystkich uczestników o wpłacanie kwot, które byliby w stanie wydać na udział w tym wydarzeniu na cele dobroczynne – cele statutowe Fundacji eFkropka.


Zgłoszenie na konferencję: formularz


Cele działań i projektów realizowanych przez Fundację eFkropka:

WBREW STEREOTYPOM – zmiana negatywnych wyobrażeń o chorobach psychicznych, przekonań utrwalonych w świadomości społecznej, a także w myśleniu o sobie samych pacjentów.

KIERUNEK #PoGodność – wspieranie zmian w polskim systemie psychiatrycznym

PSYCHOEDUKACJA  – niesienie wiedzy na temat zdrowia psychicznego w różnych grupach zawodowych oraz wśród osób doświadczających kryzysów psychicznych

MOTYWACJA I AKTYWIZACJA – tworzenie przestrzeni dla osób po kryzysach do realizacji ich działań

WSPIERANIE I WYMIANA– tworzenie przestrzeni w ramach grupy wsparcia do dzielenia się doświadczeniami

WŁASNYM GŁOSEM – tworzenie przestrzeni do rzecznictwa osób po kryzysach psychicznych we własnej w sprawie, wspieranie tego głosu.

Więcej informacji o Fundacji eFkropka:

https://ef.org.pl/

https://www.facebook.com/fundacjaefkropka

Więcej informacji o Konferencji „Po Drugiej Stronie Lustra”:

https://www.facebook.com/events/504040016875467


jeszcze więcej informacji :)



Fundacja eFkropka powstała z inicjatywy osób zawodowo zajmujących się leczeniem ludzi chorujących psychicznie i pracą terapeutyczną na ich rzecz, a w działania fundacji włączają się osoby po kryzysach zdrowia psychicznego, tzw. eksperci przez doświadczenie. Obecnie zarówno w Radzie Fundacji jak i jej Zarządzie zasiadają osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego.

Celem jej projektów jest zmiana negatywnych wyobrażeń o chorobach psychicznych, przekonań utrwalonych w świadomości społecznej, a także w myśleniu o sobie samych pacjentów. Główną misją Fundacji jest zapobieganie izolacji osób po kryzysie zdrowia psychicznego, przeciwdziałanie ich stygmatyzacji i przełamywanie stereotypów związanych z chorobami psychicznymi. 


Projekty realizowane przez Fundację:

a.  Razem wbrew stereotypom. Od 2015r. prowadzimy działania edukacyjne, pracujemy z pacjentami – ekspertami przez doświadczenie - którzy stają się edukatorami i szkolą różne grupy zawodowe w zakresie kontaktu z osobami po kryzysie. Wspólnie przygotowaliśmy cykl szkoleń antydyskryminacyjnych dla urzędów, pracodawców, mediów, studentów, policji, służby zdrowia itp. Prowadzonych przez edukatorów. Przeprowadziliśmy już kilkadziesiąt szkoleń w formie warsztatów: przed nami kolejne grupy odbiorców. W listopadzie 2019r. po raz pierwszy przeprowadziliśmy warsztaty antyautodyskryminacyjne dla osób z doświadczeniem kryzysów psychicznych.

b. Nasi Edukatorzy - osoby leczące się psychiatrycznie - zaczynają mówić „własnym głosem” i w swoim imieniu w przestrzeni publicznej. Uczestniczą w konferencjach naukowych dla psychiatrów i psychologów, na których prezentują punkt widzenia użytkowników psychiatrii. Wspólnie z profesjonalistami lobbują za zmianą systemu opieki psychiatrycznej reprezentując własne poglądy: na spotkaniach w sejmie, w Narodowej Radzie Rozwoju przy Prezydencie RP, w Ministerstwie Zdrowia. Uczestniczą także w badaniach naukowych z zespołami profesjonalistów.

c. SOP - Standardy Opieki Psychiatrycznej: z inicjatywy jednej z naszych Edukatorek przeprowadzamy szeroko zakrojone badania ankietowe, chcemy poznać potrzeby pacjentów, ich bliskich oraz profesjonalistów. Posłużą do przygotowania publikacji, dzięki której środowisko pacjentów i ich bliscy udowodnią wraz z profesjonalistami, że zmiany w polskiej psychiatrii są konieczne i wspólnie nakreślą ich kierunek.

d. Współpracujemy z grupą osób, które ukończyły kurs przygotowujący do roli Asystenta Zdrowienia (osoby po kryzysie psychicznym, które wpierają innych pacjentów w ośrodkach opieki psychiatrycznej i pomocy społecznej) - niektórzy z nich pracują jako edukatorzy, inni jako wolontariusze Fundacji.

e. W lutym 2018r. powstała samopomocowa Grupa Integracyjna, którą prowadzą osoby po kryzysach. Wspierają innych pacjentów na ich drodze do zdrowia, pomagają w integracji społecznej, pomagają zmniejszyć samotność. W czasie pandemii grupa spotyka się online.

f. W dniach 1-4 sierpnia 2018r. po raz pierwszy ekipa złożona z kliku edukatorów i wolontariuszy reprezentowała Fundację na PolAndRock Festival (dawniej Przystanek Woodstock). Prowadzili spotkanie w Akademii Sztuk Przepięknych z dużą grupą uczestników, namiot Fundacji był licznie odwiedzany przez gości festiwalu. W roku 2019 wybraliśmy się większą ekipą, a w bieżącym roku prowadziliśmy spotkanie online. ( zobacz ).       


2.   Razem do samodzielności

W ramach projektu od września 2018 do listopada 2020 w Mławie i Przasnyszu organizujemy spotkania i warsztaty dla osób z doświadczeniem choroby psychicznej, dla ich rodzin oraz dla profesjonalistów. Celem projektu jest integracja społeczna osób po kryzysach psychicznych w ich lokalnej społeczności, zmniejszenie poziomu autostygmatyzacji chorujących i ich bliskich, zwiększenie współpracy pomiędzy użytkownikami psychiatrii i profesjonalistami, integracja zawodowa osób po kryzysach psychicznych.

3.   Razem zmieniamy polską psychiatrię - Kongres Zdrowia Psychicznego

a.     Jako jedna z organizacji pozarządowych w zakresie zdrowia optujemy za reformą systemu opieki psychiatrycznej, ponieważ w Polsce potrzeby osób w kryzysie nie są właściwie zaspokajane na skutek deficytów w społecznej służbie zdrowia i ciągłego niewdrażania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. 8 maja 2017r. we współpracy z Porozumieniem na rzecz Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz Sekcją Psychiatrii Środowiskowej i Rehabilitacji Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (http://www.psychiatria.org.pl/) a także z Biurem Polityki Zdrowotnej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy i Instytutem Psychiatrii i Neurologii zorganizowaliśmy Pierwszy Kongres Zdrowia Psychicznego (www.kongreszp.org.pl). Było to ogólnopolskie wydarzenie integrujące różne środowiska zainteresowane zaburzeniami psychicznymi: organizacje samopomocowe, profesjonalistów, użytkowników psychiatrii (pacjentów i ich rodzin) i pracodawców, w porozumieniu z samorządowcami. Celem Kongresu było zwrócenie uwagi na zaniedbaną opiekę psychiatryczną, wywarcie nacisku na decydentów, aby przeprowadzili konieczne zmiany w systemie. Kongres odbił się szerokim echem w mediach, kończącym jego akcentem był Marsz o godność. Kongres niewątpliwie przyczynił się do wzmożenia prac nad pilotażem reformy opieki psychiatrycznej, w efekcie w 2018r. zostało uruchomionych 27 Centrów Zdrowia Psychicznego w całej Polsce.   

b. II Kongres Zdrowia Psychicznego odbył Się 3 czerwca 2019 roku. Miał na celu monitorowanie postępów reformy i działania na rzecz rozszerzenia pilotażu. Kolejny Kongres planowany jest na czerwiec 2021r.

c.  19 maja 2018 odbył się Marsz Żółtej Wstążki – w rok po Pierwszym Kongresie i Marszu o Godność, przeszliśmy ulicami miasta i przypomnieliśmy o potrzebie reformy opieki psychiatrycznej i o obecności w przestrzeni publicznej osób po kryzysach zdrowia psychicznego, niesłusznie dyskryminowanych. W roku 2019 marsz odbył się po II Kongresie 3 czerwca, a w 2020 roku planowany był na dzień 30 maja. Z powodu pandemii marsz odbył się online w dniach 30 maja -10 czerwca, pod hasłem #PoGodność

         https://ef.org.pl/marsz-zoltej-wstazki-online-pogodnosc/

4.   Razem w Kuchni. We współpracy ze znanymi restauratorami rodzeństwem Agnieszką i Marcinem Kręglickimi, prowadzimy stale od 2015r. program staży zawodowych. Beneficjenci pod okiem doświadczonych pracowników restauracji odbywają praktyki w zawodach związanych z gastronomią. Grupą docelową naszych działań są osoby po doświadczeniu kryzysu psychicznego (stażyści, którym pomagamy w zdrowieniu), a także personel restauracji (osoby ich szkolące), który nawiązując pozytywne relacje z podopiecznymi, zmieniają stereotyp chorego psychicznie. Wyjątkowość i innowacyjność tego projektu polega na włączeniu biznesu społecznie zaangażowanego do integracji osób z doświadczeniem poważnej choroby. Sukces tego przedsięwzięcia może przeciwdziałać stygmatyzacji i wykluczaniu osób po kryzysie zdrowia psychicznego, co jest główną misją naszej Fundacji.

a. Wraz z naszymi uczestnikami jesteśmy w trakcie tworzenia Spółdzielni Socjalnej Efka - firmy cateringowej, gdzie stażyści z programu Razem w Kuchni będą mogli podjąć pracę. Realizujemy już pierwsze zlecenia, zdobywamy doświadczenie, ku zadowoleniu osób zamawiających nasz catering.

Współpracujemy z wieloma ośrodkami i organizacjami NGO zajmującymi się problematyką wykluczenia i osób po kryzysie zdrowia psychicznego. Aktywnie uczestniczymy w organizowaniu Pikników Zdrowia Psychicznego i Warszawskiego Forum Psychiatrii Środowiskowej.


x2b3141261ea4e40.jpegkb0a775da3177ed9.jpegca040dfbc884bd55.jpeg

There is no description yet.

There is no description yet.

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!