id: 9dzuy5

Zadbajmy o Stare Powązki. Dołącz do internetowej Kwesty Powązkowskiej

Zadbajmy o Stare Powązki. Dołącz do internetowej Kwesty Powązkowskiej

Our users created 1 226 597 fundraisers and raised 1 349 163 795 zł

What will you fundraise for today?

Updates1

  • Na naszej stronie na Facebooku znajdziecie informacje o znanych postaciach, które spoczęły na Starych Powązkach. Polecamy lekturę i prosimy o udostępnianie: https://www.facebook.com/Powazki/photos/a.332541736853652/3551797651594695

    0Comments
     
    2500 characters

    No comments yet, be first to comment!

    Read more
Add updates and keep supporters informed about the progress of the campaign.

Add updates and keep supporters informed about the progress of the campaign.
This will increase the credibility of your fundraiser and donor engagement.

Description

WPŁATY MOŻNA KIEROWAĆ TEŻ BEZPOŚREDNIO NA NASZE KONTO:

Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa

nr konta: 87124061751111000045656330

tytuł przelewu: KWESTA POWĄZKOWSKA


Wspólnie zadbajmy o najpiękniejszy polski cmentarz!


W dzień Wszystkich Świętych tradycyjnie, nieprzerwanie od niemal 50 lat, na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie odbywa się kwesta organizowana przez Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. Nasza wspólna troska o Stare Powązki pozwala ratować nie tylko zabytki, ale również pamięć o wielkich Warszawiankach i Warszawiakach.


Obecnie pandemia uniemożliwi wielu z nas spotkanie z kwestarzami, którzy pomagali zebrać niezbędne środki. Wiemy, że tej jesieni setki osób nie będzie mogło dorzucić się do puszek naszych kwestarzy: znanych artystów, naukowców i dziennikarzy.


Nie pozwól, by to pokrzyżowało dalsze plany ratowania powązkowskich zabytków! Dołącz do pierwszej w historii internetowej Kwesty Powązkowskiej.


tfa4c9ac1818c4ec.jpeg

fot. Tomasz Rogala


W obliczu pandemii i sporów politycznych zadbaj o to, co nas łączy i wspólnie z nami zatroszcz się o pamięć wybitnych Polek i Polaków - wyrażoną w architektonicznym pięknie i historii Starych Powązek.


Kim jesteśmy?


Kwestę Powązkowską zainicjował w 1975 roku założyciel i późniejszy patron Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami, śp. Jerzy Waldorff - pisarz, publicysta i działacz społeczny. Od początku w kwestę zaangażowała się elita warszawskich artystów, aktorów, twórców, naukowców i dziennikarzy.


Tak dzieje się nadal: co roku w okolicach 1 listopada prowadzimy kwestę na cmentarzu, dzięki której możemy ratować przez zniszczeniem zabytkowe pomniki i kapliczki tego najpiękniejszego polskiego cmentarza, którego historia sięga XVIII wieku. 


x9c18ee4a62d04be.jpeg

Pomimo zmniejszonej w stosunku do ubiegłych lat pomocy finansowej ze środków publicznych, tylko w 2020 roku udało nam się odnowić 20 wspaniałych kaplic i jedynych w swoim rodzaju pomników nagrobnych.


Łącznie w ciągu 46 lat działalności Komitetu odrestaurowaliśmy ponad 1500 obiektów


Wszystko to nie udałoby się bez wsparcia wielu z nas! W kwestę co roku angażowali się też znani Polacy - m.in. Maja Komorowska, Anna Seniuk, Kazimierz Kaczor, Karol Strasburger, Artur Barciś, Daniel Olbrychski, Krzysztof Kowalewski, Piotr Adamczyk, Joanna Jabłczyńska czy Mateusz Damięcki.


Aktualnie przewodniczącym Komitetu jest Marcin Święcicki, były prezydent M.St. Warszawy, aktualnie rzecznik praw przedsiębiorców na Ukrainie.

dcd87c9a51def10f.jpeg

Dlaczego kwestujemy na rzecz Starych Powązek?


W ciągu ponad 200 lat swojej historii Cmentarz Powązkowski stał się prawdziwym pomnikiem warszawskiej i polskiej historii. Spacery jego alejami to okazja do okazania wdzięczności zasłużonym warszawiakom, których dokonania odcisnęły swoje piętno na naszej teraźniejszości.


Możemy spotkać tutaj wybitnych przedstawicieli różnych dziedzin życia społecznego, od uczestników powstań i działaczy niepodległościowych do artystów, lekarzy, polityków, sportowców czy rodziny związane z Warszawą. Swoje miejsce w nekropolii pośród miliona zmarłych mają takie postacie jak Bolesław Prus, Agnieszka Osiecka, Zbigniew Herbert czy Maria Rodziewiczówna.  


b11f4175c9a4b84e.jpeg

fot. Tomasz Rogala


O innych postaciach i wspaniałych pomnikach przeczytasz na stronie Komitetu na Facebooku.


W 40-lecie Komitetu minister kultury Małgorzata Omilanowska przywołała słowa historyka Philippe'a Ariesa, który pisał: "Cmentarz w swojej topografii jest odbiciem całego społeczeństwa. To muzeum sztuk pięknych". "Te słowa możemy w pełni odnieść do warszawskich Starych Powązek. Nekropolia ta, założona w 1790 r., niezwykła galeria rzeźby i małej architektury, nie tylko dla warszawiaków jest miejscem szczególnym" - napisała minister [źródło].


Dbając o pomniki, tablice nagrobne i kapliczki Cmentarza Powązkowskiego mamy okazję uczcić wspaniałych warszawiaków oraz pozostać w łączności z osobami, od których możemy uczyć się sprawczości i gotowości do poświęceń.


Polki i Polacy tam pochowani przechodzili wspólnie przez trudne momenty historii, a teraz my, niezależnie od wieku, poglądów politycznych i religijnych, możemy łączyć się we wspólnej trosce o ich pamięć.

r18fdf3389e1502e.jpeg

Na co zbieramy w tym roku?


Koszty renowacji powązkowskich zabytków są ogromne, ale jak okazywało się przez minione lata, równie ogromna jest też Wasza hojność. W zeszłym roku udało nam się zebrać 280 tysięcy złotych.


Mamy nadzieję, że tegoroczna kwestia internetowa pozwoli nam na odrestaurowanie dwóch kaplic, czternastu nagrobków oraz na prace odświeżająco-porządkowe przy dziesięciu grobach w Alei Zasłużonych. Na rok 2021 planujemy restaurację kolejnych 27 nagrobków, głównie w alei prowadzącej od Bramy św. Honoraty do Alei Katakumbowej, a także nagrobek rodziny Blikle.


Kwestujmy wspólnie - pomóż nam rozpromować naszą internetową kwestę wśród swoich znajomych w mediach społecznościowych.


Dowiedz się więcej o Komitecie oraz Starych Powązkach. Przeczytaj, co o dotychczasowych zbiórkach miały do powiedzenia media i nie pozwól, aby to wielkie, jednoczące pokolenia dzieło, zapoczątkowane przez Jerzego Waldorffa prawie pół wieku temu, znalazło swój kres z powodu trwającej pandemii: 

https://viva.pl/ludzie/newsy/45-kwesta-na-starych-powazkach-komorowska-tadla-strasburger-barcis-zawadzka-34388-r3/

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/wola/warszawa-kwesta-na-ratowanie-cmentarza-na-powazkach-padl-rekord-1577013

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25356908,kwesty-na-stare-powazki-do-odrestaurowania-zostaly-tylko-dwa.html


da58c78c5273fb2d.jpeg

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
Find out more

Donations 2292

preloader

Comments 32

 
2500 characters