id: 9rxynn

Projekt: Jordania Kim jesteś? O czym marzysz?

Projekt: Jordania Kim jesteś? O czym marzysz?

Our users created 1 166 459 fundraisers and raised 1 213 022 739 zł

What will you fundraise for today?

Description

Kim jesteś? Czego pragniesz? Dwa proste pytania. W 1980 roku Krzysztof Kieślowski zadał je bohaterom filmu „Gadające głowy. Pytania powtarzali inni filmowcy. W Polsce. My chcemy zadać je ponownie. Oddać aparaty i kamery w ręce syryjskich dzieci, które mieszkają w jordańskich obozach. Zobaczyć ich rzeczywistość z obu perspektyw – ich i naszej. Chcemy usłyszeć kim są i o czym marzą. Dzieci i ich bliscy, którym udało się przeżyć. W Jordanii jest ich ponad pół miliona.

Kim jesteś? Czego pragniesz? Dwa proste pytania. W 1980 roku Krzysztof Kieślowski zadał je bohaterom filmu „Gadające głowy. Pytania powtarzali inni filmowcy. W Polsce.

My chcemy zadać je ponownie. Oddać aparaty i kamery w ręce syryjskich dzieci, które mieszkają w jordańskich obozach. Zobaczyć ich rzeczywistość z obu perspektyw – ich i naszej. Chcemy usłyszeć kim są i o czym marzą. Dzieci i ich bliscy, którym udało się przeżyć. W Jordanii jest ich ponad pół miliona.

78 tysięcy 922 osoby – tylu Syryjczyków przebywa w obozie Zaatari. Taką liczbę podaje ONZ ( dane z 5 grudnia 2017).

W całej Jordanii jest ich 650 tysięcy.Taką liczbę podaje organizacja Human Rights Watch (dane z października 2017). I właśnie do nich chcemy dotrzeć. Do tych, których nie obejmuje opieka międzynarodowej organizacji.

Dominik Kwiatkowski w marcu 2016 roku był w tych miejscach. Miejscach, o których ONZ w swoich raportach nie wspomina. W dzikich obozach i ośrodkach dla ofiar wojny położonych z dala od Zaatari. Blisko miast. W nich mieszkają przede wszystkim dzieci.

W ośrodku dla ofiar wojny poznałem chłopca. Kiedyś mieszkał przy granicy. Bawił się ze swoim rodzeństwem. Wybuchła mina. Gdy się obudził jego siostra i brat nie żyli. On nie miał nogi i ręki. Ojciec niósł go na rękach przez 15 kilometrów do Jordanii. Dzieciak dopiero po pół roku zaczął się uśmiechać. Na twarzy ma blizny. Ciało uzupełniają protezy. Nie mogę przestać o nim myśleć – opowiedział mi Dominik, który po powrocie do Polski postanowił zrobić coś dla dzieci, takich jak ten opisany chłopiec.

Dzięki akcji crowdfundingowej udało się zebrać pieniądze i wkrótce – 11 lutego - w jednym z „dzikich” obozów stanęła szkoła. Skromny kontener. W nim lekcje prowadzi jeden z rodziców, który przed wojną był nauczycielem.

Zapytałam Dominika czy pojechał zobaczyć to miejsce. - Nie, bo bilety kosztowałyby prawie tyle, co kontener, w którym jest szkoła – odpowiedział. Sprawdziłam to. Bilety kosztują mniej, niż kontener. Powiedziałam: pojedźmy!

Chcemy pojechać, zobaczyć, jak funkcjonuje szkoła. I wspólnie z dziećmi nakręcić film.

Joanna Łopat – absolwentka Kulturoznawstwa, Fotografii w łódzkiej Szkole Filmowej i Polskiej Szkoły Reportażu.

Od 2003 roku związana z mediami. Na początku jako reporter w redakcji młodzieżowej Polskiego Radia BiS. Od pięciu lat pracuje jako redaktor serwisów informacyjnych w TVN24 i TVN24 Biznes i Świat. Jest członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika Liberté!

Drugi reżyser nagradzanego filmu dokumentalnego pt. „Mówi mi Marianna”.

W sierpniu 2015 roku relacjonowała kryzys uchodźczy. Zdjęcia zrobione w Serbii i na Węgrzech opublikowała Gazeta Wyborcza.

Dominik Kwiatkowski – politolog. Prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni.

Współautor projektów rewitalizacji społecznej w Gdańsku w latach 2010-2015 i 2019-2022.

Koordynator projektów międzynarodowych i partnerstw lokalnych w ramach projektów rewitalizacji społecznej. Współautor modelu, który standaryzuje pracę z bezdomnymi.

Wieloletni pracownik Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

Autor akcji, w ramach której w styczniu 2016 roku udało się zebrać pieniądze i w lutym postawić szkołę w jednym z obozów w Ammanie. Za tę inicjatywę Fundacja Społecznie Bezpieczni otrzymała Bursztynowego Mieczyka – nagrodę przyznawaną pomorskim organizacjom pozarządowym.

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
The world's first card for receiving payments. The Payment Card.
Find out more

Donations 12

DK
Dominik Krakowiak
200 zł
PC
Pawel Ciejka
100 zł
KL
Kamila Lepkowska
100 zł
MM
Maciej Mazur
100 zł
EK
elżbieta Kwiatkowska
50 zł
 
25 zł
OA
Ola Abramowicz
25 zł
JK
Joanna
25 zł
KH
Krzysztof Hajdamowicz
25 zł
AC
Anita
25 zł
See more

Comments 5

 
2500 characters