Ocalić polski cmentarz w Kazachstanie Majkain-Zoloto
Ocalić polski cmentarz w Kazachstanie Majkain-Zoloto
Our users created 1 238 873 fundraisers and raised 1 384 320 408 zł
What will you fundraise for today?
Updates1
-
Pragnę Wszystkim z serca podziękować, za wsparcie zrzutki na Cmentarz Majkain-Zoloto. To właśnie dzięki Waszemu wkładowi, udało nam się to wszystko. Poniżej tekst o tym, co udało się nam zrobić i jakie mamy kolejne plany.
W sierpniu 2018 roku zakończyliśmy pierwszą zrzutkę na cmentarz w Majkain. Organizowaliśmy ją od lutego jako nieformalna grupa przyjaciół. Zebraliśmy wtedy 2200zł, wspomógł nas też ZŻNSZ koło w Chicago kwotą 1300$.
W Polsce zamówiliśmy dwie szklane tablice w języku polskim i kazachskim z napisem upamiętniającym rodaków. Wykonano dla nas 16 nowych tabliczek z nazwiskami, które dało się odczytać z oryginalnych coraz bardziej zacierających się pod wpływem czasu. Poprzez ks. Jana Radonia misjonarza w Kazachstanie, zamówiliśmy na miejscu 37 stalowych prawie niezniszczalnych krzyży.
We wrześniu z własnych środków kupiliśmy bilety i polecieliśmy ratować „nasz” cmentarz. Sami przeprowadziliśmy większość prac. Zwieńczeniem dzieła było postawienie pamiątkowego głazu na którym zamontowano przywiezione przez nas szklane tablice. To już odbyło się po naszym powrocie, a wszystkiego dopilnował ks. Jan, człowiek bez którego nic by się nie udało. W ramach pierwszej akcji w pobliżu miasta Jekybastuz oddalonej od Majkain 50km, na miejscu kaźni, gdzie w zwykłych dołach zakopano wielu Polaków postawiony został również pamiątkowy głaz z dwoma szklanymi tablicami, które wysłaliśmy z Polski do Kazachstanu.
Nie chcieliśmy i nie chcemy na tym poprzestać ale kolejny nasz projekt zatrzymała pandemia. Postanowiliśmy założyć stowarzyszenie i w styczniu 2022 zarejestrowaliśmy Stowarzyszenie Przyjaciół Polaków na Wschodzie "Wspólnota Rodaków". Planowaliśmy kolejną akcję na Cmentarzu Majkain Zoloto, ale pewien wysoko postawiony tępy rusek, postanowił napaść na Ukrainę. Priorytety się zmieniły i zaczęliśmy pomagać naszym sąsiadom. Zorganizowaliśmy zbiórkę dla dzieci z sierocińca, rozdawaliśmy kilka razy jedzenie na granicy, przygotowaliśmy 100 wyposażonych w pełni plecaków dla ukraińskich dzieci, które zaczęły uczęszczać do podkarpackich szkół, podarowaliśmy ukraińskim żołnierzom 100 opasek uciskowych tzw. staz taktycznych. Po szczegóły akcji zapraszamy na nasz profil https://www.facebook.com/StowarzyszenieWspolnotaRodakow.
Nasz nowy projekt związany jest ponownie z cmentarzem Majkain-Zoloto (tutaj dane aby odszukać cmentarz na mapie 51.45244036311702, 75.83424266211317 https://goo.gl/maps/mXg9gWDuoXhMjeE58 )
Tym razem planujemy z krzyży które nie utrzymały się w gruncie, oraz tablicami z 152 nazwiskami Polaków pochowanych na cmentarzu wg listy komendantury Majkain spisanych wg aktów zgonu, stworzyć rodzaj instalacji, której projekt zlecimy fachowcom. Planujemy całą kampanię połączoną ze zbiórką funduszy na zrzutka.pl.
Zrzutka będzie już na profilu naszego stowarzyszenia:
Stowarzyszenie Przyjaciół Polaków na Wschodzie Wspólnota Rodaków - profil użytkownika na Zrzutka.pl
A potem lecimy do Kazachstanu ocalić od zapomnienia mogiły rodaków zanim pochłonie je step.
#grobyDeportowanych
No comments yet, be first to comment!
Add updates and keep supporters informed about the progress of the campaign.
This will increase the credibility of your fundraiser and donor engagement.
Description
Polski cmentarz Majkain-Zoloto znajduje się w Kazachstanie. Leżą tam Polacy zesłani podczas II wojny światowej. Pozostało około 50 grobów, pragniemy ocalić te groby od unicestwienia i zapomnienia. Wszystkie zebrane fundusze przeznaczone zostaną na niezbędne prace. Ich zakres będzie zależny od zebranej kwoty.
Osada śmierci
Jak podaje Osrodek Karta w osadzie górniczej Majkain—Zołoto w Kazachstanie, spośród osiedlonych tam 1422 deportowanych do połowy 1941 roku zmarło co najmniej 129 osób (9 procent), to dane z czasów, gdy nie było jeszcze głodu. W następnych latach niektóre rodziny wymarły całkowicie. Powrotu do Polski w 1946 r. doczekało mniej niż połowa. Dla porównania pobyt w obozie oświęcimskim przeżyło niewiele ponad 50 procent.
Na nieludzkiej ziemi
Okręg pawłodarski leży w północno-wschodniej części Kazachstanu. Jego powierzchnia wynosi 136,5 tys. km2. Stolica okręgu – Pawłodar – jest położona nad jedną z największych rzek świata – Irtyszem. Liczba Polaków wywiezionych w masowych deportacjach do okręgu pawłodarskiego głównie 10 lutego i 13 kwietnia 1940 roku, jest szacowana na 8.500 osób.
Groby rodziców w stepie
"Dali jakichś desek, trumnę zrobili. Polacy szli, śpiewali i pochowali go w stepie. Mama bardzo rozpaczała, w ogóle nie mogła się z tym pogodzić, że nie może dzieci utrzymać, że dzieci muszą jej pomagać. To było już jesienią. Przeziębiła się i zachorowała na grypę. Trzy tygodnie pochorowała... Też byłam obecna przy zgonie matki. W gorączce bardzo rozpaczała, mówiła: „Nie chowajcie mnie! Sieroty zostawię! Jak one żyć będą?” Na CES-e kierownikiem był Sławcow. Zrobił nam Polakom zebranie. Powiedział żebyśmy nie myśleli o Polsce, bo jej nie ma, a my stąd nie wyjedziemy. Nie dał nam żadnej nadziei. Absolutnie".
Ze wspomnień
Anny Łowkiet, z domu Bańdur
Okolice cmentarza
Kopalnia w obok cmentarza.
Bezkresny step i kopalnia obok cmentarza
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Powodzenia!