id: b4fhu4

XVIII KWESTA NA RENOWACJĘ ZABYTKOWYCH NAGROBKÓW NA CMENTARZU ŚW. JERZEGO W TORUNIU

XVIII KWESTA NA RENOWACJĘ ZABYTKOWYCH NAGROBKÓW NA CMENTARZU ŚW. JERZEGO W TORUNIU

Our users created 1 234 314 fundraisers and raised 1 373 053 044 zł

What will you fundraise for today?

Description

XVIII KWESTA NA RENOWACJĘ ZABYTKOWYCH NAGROBKÓW

Toruń 2020

W tym roku zbiórka online 

Dochód ze zbiórki przeznaczamy na renowację najcenniejszych nagrobków na cmentarzu św. Jerzego.

Z funduszy kwesty, organizowanej od 2003 r., odnowiono już ponad 30 pomników.


Cel tegorocznej kwesty

Nagrobek Familii Landgraf  

Rodzina Landgrafów pochodziła z powiatu wągrowieckiego prowincji poznańskiej, do Torunia przybyli w XIX i na początku XX wieku, część z nich opuściła miasto po decyzji traktatu wersalskiego o powrocie Torunia do niepodległej Polski. Landgrafowie należeli do znanych ewangelików, którzy wspomagali tutejszy zbór dzięki dochodom z kapitału kupieckiego i rentierskiego. Zamieszkiwali Śródmieście, Mokre i Przedmieście Bydgoskie. W kwaterze spoczywa Friedrich Landgraf i Ida Landgraf z domu Frenzel, którzy zmarli w latach 1907 i 1909.

 

Pochówek rodziny Landgraf upamiętnia jeden z niewielu zachowanych na cmentarzu św. Jerzego dużych nagrobków architektonicznych. Autorem projektu pomnika, który powstał w 1912 roku, jest ceniony bydgoski architekt Alfred Schleusener. Mimo znacznej degradacji zabytku do dziś czytelna jest jego harmonijna kompozycja, rozmach założenia i wyrafinowana forma detalu. W centralnej części nagrobka zwieńczonego frontonem wspartym na doryckich kolumnach znajdowała się niezachowana płyta inskrypcyjna.


Ile udało nam się zebrać w roku ubiegłym i na co przeznaczyliśmy pieniądze?

W ubiegłym roku udało się zebrać rekordową sumę ponad 23,5 tys. zł, a wciągu minionych lat już ponad 220 tys. zł. Umożliwiło to odnowienie i otoczenie opieką ponad 30 pomników - pojedynczych i w kwaterach zbiorowych. Staraniem miasta w ostatnich latach zostały też utwardzone alejki cmentarne i wyremontowane ogrodzenie od strony ul. Gałczyńskiego.

Zeszłoroczna kwesta pozwoliła na odrestaurowanie nagrobka Stanisława Arkusiewicza (1869-1937), Sędziego Sądu Administracyjnego w międzywojennym Toruniu oraz dokończenie renowacji pomników: Franciszka Kruszelnickiego (1859 - 1934), prawnika, sędziego, teoretyka postępowania cywilnego i nagrobka Heliodora Marjana Barałkiewicza – należącego do rzadkich już typów mogił dziecięcych z początku dwudziestolecia międzywojennego, z charakterystyczną bryłą elementową i unikatowym rzemiosłem artystycznym.

 

b04ed97f1ff54b84.jpeg

uc274137a3c5f699.jpeg

There is no description yet.

There is no description yet.

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!