Wydanie książki powieści
Wydanie książki powieści
Our users created 1 232 075 fundraisers and raised 1 366 021 936 zł
What will you fundraise for today?
Description
Jestem doktorem nauk humanistycznych, autorką publikacji naukowych, artykułów i powieści historycznych. Obecnie skończyłam pracę nad powieścią, której głównym bohaterem jest rycerz Bartosz Wezenborg herbu Tur, właściciel Odolanowa i innych dóbr w Wielkopolsce, między innymi Koźmina i piętnastu wiosek na Ziemi Krotoszyńskiej, także Gostynia, Ponieca czy Koźminka koło Kalisza. W 1386 roku został wojewodą wielkopolskim. Służył na dworze królewskim Kazimierza Wielkiego i Władysława Jagiełły. W tym roku przypada 630 rocznica jego śmierci. Niestety, nie mam środków koniecznych na wydanie książki, zwracałam się z prośbą do samorządów i Ministerstwa Kultury – niestety nie mają formalnych możliwości na wsparcie wydania publikacji. W opinii recenzentów, którzy mieli okazję zapoznać się z fragmentami książki, akcja powieści jest żywa, wartka, pełna zaskakujących przygód i zaskakujących zwrotów, a jej bohaterowie są barwnymi postaciami o wyrazistych charakterach. Podczas swojej pracy dokładałam wszelkich starań, aby wiernie oddać średniowieczne realia, język i obyczaje. Akcja toczy się głównie toczy się w Wielkopolsce w dobrach Bartosza, na Śląsku w Chotlu i Świdnicy oraz na dworze królewskim w Krakowie. Epizodycznie na turnieju we Francji, w Composteli, Pradze i Budzie a także na Litwie.
Jest jedna przeszkoda – brak środków, na opłacenie druku i redakcji. Muszę uzbierać minimum 15.000.
Z moich miesięcznych dochodów stać mnie tylko na opłaty i skromne życie, wierszówkę z gazety , zresztą niewielką ,przeznaczam na potrzeby moich zwierząt i tych bezdomnych, które pomagam ratować. Nie mam żadnych możliwości samodzielnie wydać tę powieść, koszty publikacji , druku, redakcji - ogromnie wzrosły. Wydanie tej książki jest dla mnie nie tylko realizacją pasji, ale przywróceniem pamięci o zapomnianej postaci wielkiego rycerza, największego do czasów Zawiszy Czarnego.
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Byłam na prezentacji w Odolanowie i jestem mocno zainteresowana takimi historycznymi postaciami żyjącymi w okolicach mojego miasta Ostrowa.
oto wstęp do powieści: WSTĘP Był ongiś na Śląsku możny ród Wezenborgów herbu Tur. Przybyli z Łużyc, ale związali się z polską ziemią i na wieki przysięgli wierność rodowi Piastów. Swojej lojalności i wierności dowiódł protoplasta polskiej linii Wezenborgów – Peregryn I, który własnym ciałem osłonił księcia Henryka Brodatego podczas zamachu w Gąsawie. Poniósł wprawdzie śmierć, ale swoim uczynkiem wyniósł ród Wezenborgów nad inne rody zamieszkałe na ziemiach Henryka Brodatego. Odtąd spotykamy miana jego potomków wśród urzędników, możnych i rycerzy blisko związanych z dworami Henryka Brodatego i jego potomków. Jednak Największym mężem z tego rodu był Bartosz Wezenborg, zwany Bartoszem z Odolanowa. Związany był jednak nie tylko z Wielkopolską i Śląskiem, ale i z dworami polskich monarchów – Kazimierza Wielkiego, Andegawenów i Władysława II Jagiełły. Miał barwne, burzliwe i ciekawe życie, jeden z najmężniejszych rycerzy w dziejach Polski. . Sam nazywał siebie księciem Odolanowa i w pełni na to miano zasłużył. Nie bał się nikogo – ani króla, ani Krzyżaków, ani diabła, tylko przed Bogiem uginał kolana. Dzieje tego rycerza chcę wam opowiedzieć, będzie to historia jego miłości, walki, rycerskich przygód. Wywiedziona z historycznych zapisków – kronik Janka z Czarnkowa, rycerskich opowieści z czasów średniowiecza – tej najpiękniejszej i najbarwniejszej epoki, z akt grodzkich, z nadań królewskich, a tam gdzie danych nie stało, oparta na wyobraźni i umiłowaniu średniowiecza. Ta historia układa się jak średniowieczna miniatura Limburgów, jak barwny fresk, jak dźwięki lutni trubadurów. Niech pieśń o Bartoszu – rycerzu z Wielkiej Polski niesie się po wsze czasy, sławiąc moc polskiego oręża. Spotkacie w tej powieści i innych, znanych z historii bohaterów epoki – Kazimierza III Wielkiego i jego siostrę królową Elżbietę; rycerza Jaśka z Melsztyna i jego syna Spytka; królową Jadwigę Andegaweńską i króla Jagiełłę, Siemowita IV, książąt Władysława Opolczyka, Władysława Białego i Kaźka Szczecińskiego. Zjawią się podstępni i okrutni Krzyżacy, król Francji Karol V, burgundzcy rycerze, ale przede wszystkim mieszkańcy ziem, które posiadł Bartosz starosta odolanowski, kujawski, pan na Koźminie, Gostyniu, Koźminku, wojewoda poznański, jeden z najpotężniejszych i najdzielniejszych rycerzy epoki. Niech popłynie opowieść o najmężniejszym z mężnych o Bartoszu, rycerzu Wielkiej Polski, niech czas się cofnie….