Magnetofon Kudelski "nagra"
Magnetofon Kudelski "nagra"
Our users created 1 265 506 fundraisers and raised 1 458 632 777 zł
What will you fundraise for today?
Description
Nagra-ratujmy stare magnetofony! Bądźmy eco! Bardzo prosimy was o pomoc w spełnianiu marzeń muzeum kaset i ocalenia sprzętów vintage od zapomnienia!
Z racji, że wstęp do muzeum jest zupełnie za darmo i możecie przyjść kiedy chcecie, prosimy o wsparcie nas nawet najdrobniejszymi kwotami, bo wiemy, że "grosz do grosza..."
Warsztaty, które przeprowadzamy z dziećmi są robione za darmo lub za opłatą która pokrywa tylko koszty materiałów, nie pobieramy opłat za całą resztę działalności muzeum.
Na co zbieramy? Na magnetofon szpulowy “Nagra” – sprzęt opracowany przez firmę Stefana Kudelskiego, szwajcarskiego wynalazcy pochodzenia polskiego.
Dlaczego jest taki wyjątkowy? Podobnie jak szwajcarskie zegarki, przyczyną sukcesu magnetofonu była niezawodność, trwałość, doskonałość w swoim wykonaniu, precyzja, wytrzymałość oraz stabilna prędkość przesuwu taśmy magnetofonowej osiągnięta dzięki nowatorskiej technologii. Nawet Hollywood używał go do swoich produkcji.
Nazwę dla swojego urządzenia wybrał Kudelski w bardzo prosty sposób: skoro miał to być sprzęt do nagrywania, to powinien nazywać się "Nagra", która wywodzi się od polskiego czasownika „nagrać”.
Konstruktor charakteryzował się dużą fantazją podczas wymyślania nazw dla swoich urządzeń. - Jeden z prostych magnetofonów do nagrywania dźwięku do filmów nazywał się IS - Idiotensicher (z niemieckiego: niezawodny, przyp.red.) - mówił Szendzielarz.
Magnetofony zapewniały studyjną jakość nagrań w plenerze. Ponadto dzięki Kudelskiemu, świat produkcji telewizyjnej i radiowej na dobre wkroczyły w erę miniaturyzacji. Za swoje zasługi otrzymał wiele nagród, m.in. od amerykańskiej Akademii Filmowej: dwie nagrody naukowo-techniczne oraz dwie statuetki Oscara
Pierwszy egzemplarz swego magnetofonu S. Kudelski opracował w roku 1951 jeszcze jako student fizyki w EPFL. Rok później, pokazany na The First International Amateur Recording Contest, magnetofon ten otrzymał pierwszą nagrodę. W następnych latach Kudelski stale dopracowywał swoją konstrukcję. Model Nagra III, całkowicie oparty na tranzystorach, stał się technologiczną rewelacją i urządzeniem powszechnie używanym przez reporterów radiowych i telewizyjnych, wykorzystywanym także w przemyśle filmowym.
Ton pilotowy nagrywany był pośrodku szerokości taśmy, ale ze szczególną dbałością, aby nie pojawił się on – na zasadzie przesłuchu – w nagraniu. Dzięki użyciu wysoce stabilnych generatorów, których częstotliwość porównywana była na bieżąco z nagranym tonem pilotowym, magnetofon S. Kudelskiego mógł również na bieżąco reagować na wahania prędkości odtwarzania i natychmiast je kompensować. Technologia ta, w połączeniu z innymi nowatorskimi rozwiązaniami pozwoliła w znacznym stopniu wyeliminować wady, którymi obarczone były produkty innych firm.

There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.