id: bhdsxb

GEOpraktyki - prowadzenie badań w Indonezji przez studentów UAM

GEOpraktyki - prowadzenie badań w Indonezji przez studentów UAM

Our users created 1 226 061 fundraisers and raised 1 347 841 778 zł

What will you fundraise for today?

Description

 

GEOpraktyki to cykliczny projekt stworzony przez studentów z myślą o studentach i doktorantach Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Jeździmy za naszymi marzeniami prowadząc badania naukowe w różnych częściach świata. Badaliśmy już lodowce w najwyższych partiach gór świata, rozkład ewaporacji w tropikach czy uwarunkowania fizykochemiczne rzek w Amazonii. Robimy niezwykłe rzeczy!

Po raz kolejny wybraliśmy siedmiu zaangażowanych studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza do udziału w projekcie naukowym. Tym razem ruszamy do Indonezji!!! Naszym zadaniem będzie zebranie materiałów do badań geologicznych, meteorologicznych i nie tylko!

 

KOSZT WYJAZDU I DLACZEGO ZRZUTKA 

Koszt naszej wyprawy to ponad 55 tysięcy złotych. Składają się na to bilety lotnicze, szczepienia ochronne, noclegi i wyżywienie, ale także i przede wszystkim wejścia do interesujących nas naukowo miejsc (indonezyjskie świątynie, parki narodowe, wulkany). Staramy się zorganizować wszystko, uwzględniając możliwie najtańsze sposoby, jednak światowy kryzys ekonomiczny nam to utrudnia. 

Dzięki władzom Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu jesteśmy obecnie w stanie pokryć około 50% oszacowanych kosztów. Jesteśmy za to wdzięczni!

Pozostałe 50% będziemy zobowiązani pokryć z własnych, prywatnych środków - dlatego nieśmiało zwracamy się do Państwa z prośbą o jakąkolwiek pomoc, finansową lub merytoryczną (np. kontakt do potencjalnych partnerów). Państwa wsparcie będzie również Państwa udziałem w naszej wyprawie naukowo-badawczej za co serdecznie dziękujemy!

 

NASI SPONSORZY 

Nasza tegoroczna wyprawa uzyskała uznanie i wsparcie następujących instytucji:

  • JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska
  • Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM, prof. UAM dr hab. Grzegorz Rachlewicz
  • Komitet Badań Czwartorzędu PAN
  • Poznański Park Naukowo-Technologiczny
  • Honorowy Patronat Prezydenta Miasta Poznań, Jacka Jaśkowiaka
  • Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna - PLOT
  • Urząd Miasta Kostrzyn
  • Moskito Guard

 

 

TROCHĘ HISTORII

EDYCJA I - w peruwiańskiej dżungli

W 2015 roku po raz pierwszy wyruszyliśmy w dalekie regiony świata. Podczas pierwszej edycji badaliśmy jakość rzeki w Amazońskiej puszczy, dbaliśmy o przyszłość naszej planety sadząc drzewa w lesie oraz dogadywaliśmy się dlaczego Peruwiańczycy są tak bardzo otwarci na swoich rodaków.

ka2a3d19d2204ddd.pngk92f9aa624838f67.png

EDYCJA II - na stokach Andów

Po raz kolejny w większym składzie zmierzaliśmy do Ameryki Południowej. Tym razem była to Boliwia, gdzie skupiliśmy się na badaniach historii lodowców w skrajnie nieprzyjaznym środowisku. Pomagaliśmy w odbudowie wsi i opiekowaliśmy się małpami. Dotarliśmy też do wielu migrantów z Polski, którzy podczas wywiadów przedstawili nam swoje kręte drogi.

 

EDYCJA III - w sercu Eurazji

Przemierzając Kazachstan wybraliśmy kolej, co pozwoliło nam całymi godzinami podziwiać równiny tego wielkiego kraju. Przede wszystkim dowiedzieliśmy się, jak funkcjonuje ten główny środek transportu. W naszym kręgu zainteresowań znalazły się również procesy związane z przerwaniem tamy lodowej (GLOF), a także badania uwarunkowań rozwoju geoturystyki. Spędziliśmy na wysokościach kolejne dni oraz spotkaliśmy się z Polonią.

ys5r7y-2986bec7.png

EDYCJA IV - w dorzeczu Mekongu

Gorący Wietnam był wymagającym miesiącem pracy nad zbieraniem próbek wody z zanieczyszczonych wód Azji. Zebraliśmy unikatowe próbki gleby tak by sprawdzić zawartość w nich metali ciężkich. Dodatkowo wzięliśmy też udział w akcji czyszczenia rzeki Mekong.

ys5r7y-96ec77ac.png

Tak pobieraliśmy wodę, czasem pływając po rzece łodzią, czasem wchodząc po kolana w mule. Polecamy wszystkim studentom.

ys5r7y-5e58ecdc.png

W Wietnamie najpopularniejszym środkiem transportu jest skuter. Bardzo często z niego korzystaliśmy, było ekstremalnie.


EDYCJA V - Wokół pustyni Omanu

W gorącym Omanie odkrywaliśmy piękno pustyń. Badaliśmy zagospodarowanie wadi w miastach oraz porównywaliśmy zagospodarowanie turystyczne między północną a południową częścią kraju. Oman jest rajem dla geologów, dzięki temu mogliśmy zwaloryzować wiele geostanowisk. Zrobiliśmy masę zdjęć obecnych wszędzie wielbłądów i doświadczyliśmy omańskiej gościnności. Zbieraliśmy próbki gleb i spotkaliśmy się z profesorem Sultan Qaboos University

y70dcf08c507f9b1.jpeg

EDYCJA VI - Okiełznać sawanny Tanzanii

Podczas wyprawy do Tanzanii w 2021 roku nie zabrakło najważniejszych miejsc: badaliśmy struktury geologiczne na wybrzeżu najgłębszego jeziora Afryki (Tanganiki), prowadziliśmy badania biometeorologiczne w Parku Narodowym Serengeti oraz określaliśmy wpływ mediów społecznościowych na kreowanie wizerunku Zanzibaru. 

nEECrxIE9w2LIb9wPPGQ-z0RD9SXqHLzwZSxGR1pbnTfoy4b5TcdwZO2J_ZUsA-TUeB5FLNN6RHT-F6D3061ufqSphI7hyv2tYSUzP7DmVc5duR5g_N1HYtDQZ23FOi8IAPG_5sOG82h8d0x4uixEc9l1QOHz96MaY0FxRmKfmoSQAUVeQIk1_Hz1GlYIo6E6jMllKCR44MMa_ShTAYhpf1kGeysL3A2HQnNnerG3KrLd-q3wqKWxquEknae0609psyoF8ryYeWTtbMA

A CO TERAZ?

Już w sierpniu wylatujemy do Indonezji. W ciągu trzech tygodni zwiedzimy największe parki narodowe regionu, przejdziemy malownicze masywy górskie oraz zmierzymy się z płaskowyżami wulkanicznymi. Zdecydowany wpływ na kształt krajobrazu tego kraju miały i nadal mają aktywne wulkany. I to one będą w ścisłym centrum naszych badań. Nie możemy jednak zapomnieć o tym, jak niezwykły jest ten obszar pod kątem turystyki poznawczej i różnorodności kulturowej. Indonezja należy do najbardziej zróżnicowanych kulturowo obszarów na świecie, dlatego oprócz trekkingów wulkanicznych, badań meteorologicznych i geomorfologicznych, planujemy bliżej przyjrzeć się dziedzictwu Indonezji w aspekcie kulturowym i religijnym. Przeprowadzone badania będą stanowiły miarodajną podstawę do szerszych publikacji naukowych i popularnonaukowych. 

 

Oto projekty, które powstaną dzięki naszej wizycie:

1. mgr Szymon Świątek (Szkoła Doktorska Nauk Przyrodniczych, I rok) 

Badania: W ramach wyjazdu będzie realizowany projekt badawczy “Środowiskowe uwarunkowania społeczności Indonezji: geozagrożenia, choroby i aspekty przestępczości”. Główna część badań, prowadzona w ramach pracy doktorskiej, będzie opierać się na opracowaniu stanowisk badawczych, w których występują geologiczne zapisy współczesnych trzęsień ziemi. Zostanie także zidentyfikowane ryzyko wystąpienia katastrof naturalnych oraz ich wpływu na tutejszą ludność. Druga część projektu będzie prowadzona w ramach pracy licencjackiej na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Planowany jest pobór próbek (gleby, wody), w których można spodziewać się wysokiej zawartości substancji psychoaktywnych oraz metali ciężkich. 


Wsparcie naukowe: promotor pracy doktorskiej prof. dr hab. Małgorzata Pisarska-Jamroży 


2. lic. Weronika Górna (Geografia specjalność hydrologia, meteorologia i klimatologia, I rok studiów II stopnia)

Badania: Zróżnicowanie topoklimatyczne warunków meteorologicznych

i biometeorologicznych w strefie międzyzwrotnikowych klimatów deszczowych

Przeprowadzenie badań terenowych w różnych ekosystemach potrzebnych do obliczenia wskaźników biometeorologicznych: wielkość ochładzająca powietrza (H), wskaźnik stresu cieplnego (HSI), wskaźnik odczuć cieplnych (UTCI), temperatura ochładzania wiatrem (WCT) oraz wskaźnik Humidex. Pomiary zostaną dokonane na obszarach o odmiennych warunkach klimatycznych, aby ocenić wpływ elementów meteorologicznych na ludzki organizm.


Wsparcie naukowe: Prof. dr hab. Leszek Kolendowicz


3. lic. Joanna Podgórska (Turystyka i Rekreacja specjalność technologie informacyjne i komunikacyjne (ICT) w turystyce, I rok studiów II stopnia)

Badania: Ocena wpływu różnorodności kulturowej i religijnej Indonezji na ofertę turystyczną badanego obszaru oraz ocena wykorzystania tego potencjału przez podmioty turystyczne. Przeanalizowanie aktualnej oferty turystycznej proponowanej przez Biura Podróży, czy obserwacje terenowe kulturowego potencjału Indonezji oraz realizacji proponowanych atrakcji.

Bogactwo kulturowe Indonezji jest nieocenione jako destynacji turystycznej posiadając ponad 300 grup etnicznych i około 250 języków. Dodatkowo jest przestrzenią przenikania się kilku religii - Islamu, chrześcijaństwa, buddyzmu i hinduizmu. 


Wsparcie naukowe:  dr Magdalena Kugiejko 


4. lic. Adrian Sitarz (Geografia specjalność Kartografia i Teledetekcja, I rok studiów II stopnia)

Badania: Ocena tempa denudacji antropogenicznej na wybranych szlakach turystycznych w Indonezji przy wykorzystaniu analizy dendrogeomorfologicznej korzeni typowych drzew, odsłoniętych w wyniku wydeptywania nawierzchni szlaków turystycznych.  Korzenie drzew stanowią wiarygodne źródło informacji dotyczących przestrzennej i czasowej aktywności procesów geomorfologicznych.  Badania zostaną przeprowadzone na wybranych stanowiskach znajdujących się w pobliżu szlaków turystycznych. Polegać będą na zebraniu fragmentów korzeni oraz analizie zmian anatomicznych i przyrostowych korzeni drzew. W drewnie korzeni w wyniku ekspozycji widoczna jest złożona zmiana kształtu komórek, grubości ich ścian oraz częste zranienia korzeni rosnących w strefie intensywnego oddziaływania czynnika środowiskowego.

Wsparcie naukowe: dr Paweł Matulewski



5. Lic. Natalia Oniszczuk ( Turystyka i rekreacja specjalność: Zarządzanie w turystyce, II rok studiów II stopnia)

Badania: Ocena możliwości rozwoju turystyki aktywnej w Indonezji na przykładzie turystyki wulkanicznej. Indonezja, leżąca na terenie Pacyficznego Pierścienia Ognia jest jednym z popularniejszych  obszarów dla pasjonatów turystyki wulkanicznej. Szczególnie teraz, obserwuje się duże zainteresowanie tym typem aktywności, ponieważ doszło do głośnych erupcji wulkanicznych m.in. na Wyspach Kanaryjskich, Islandii i w południowych Włoszech. Badania mają na celu określenie m.in. poziomu przygotowania przewodników wprowadzających turystów w okolice wybranych wulkanów czy też zbadanie przygotowania regionu do przyjęcia osób zainteresowanych turystyką wulkaniczną. Niezwykle istotnym elementem badań może stać się poziom opanowania języka angielskiego przez miejscową ludność prowadząca działalność turystyczną. 

Wsparcie naukowe:  dr Magdalena Kugiejko


6. lic. Zofia Grajek (Geografia specjalność hydrologia, meteorologia i klimatologia, I rok studiów II stopnia)

Badania: Podczas wyprawy zostanie zrealizowany projekt badawczy pt. ,,Zmiany termiczno-higryczne powietrza wraz ze wzrostem wysokości nad zboczami stożków wulkanicznych”. Pomiary temperatury powietrza i wilgotności względnej zostaną wykonane podczas trekkingu na stożki wulkaniczne, których bogactwo na indonezyjskich wyspach jest znaczne. Wymienione elementy meteorologiczne zostaną zmierzone za pomocą stacji pogodowej- Kestrel na różnych wysokościach stożka wulkanicznego. Indonezja znajduje się pod wypływem międzyzwrotnikowych klimatów deszczowych, w związku z tym wilgotność względna powietrza w tych obszarach jest wysoka. Badania mają na celu analizę zmian pionowego gradientu temperatury i wilgotności powietrza w obszarze o tym klimacie oraz próbę określenia wpływu rodzaju podłoża i otoczenia na te elementy.

Wsparcie naukowe: Prof. dr hab. Ewa Bednorz


7. lic. Zuzanna Pietrzak (Turystyka i Rekreacja specjalność technologie informacyjne 

i komunikacyjne (ICT) w turystyce, I rok studiów II stopnia)

Badania: W trakcie wyjazdu zostaną przeprowadzone badania, które staną się podstawą do napisania pracy magisterskiej. Praca będzie dotyczyła przede wszystkim dziedzictwa kulturowego Indonezji, przy czym jej głównym aspektem będzie temat pamiątki jako przykładu promocji dziedzictwa kulturowego. Obserwacje będą prowadzone zarówno przy najpopularniejszych atrakcjach turystycznych jak i w miejscach, gdzie dociera bardzo mała liczba turystów.  Dodatkowo podczas wyprawy zostaną zebrane materiały, na podstawie których, powstanie wirtualny przewodnik turystyczny po Indonezji. 

Wsparcie naukowe: prof. UAM dr hab. Leszek Kasprzak

Naszym opiekunem naukowym będzie dr Magdalena Kugiejko. 

v34b62e61464a687.jpeg

Zbieramy środki na wyprawę naukową! Potrzebujemy finansowania między innymi szczepień, bezpiecznych noclegów oraz środków na wyżywienie. Są to niezbędne elementy przetrwania, abyśmy mogli skutecznie wypełnić postawione zadania. Bez waszego wsparcia będzie to niemożliwe! 

Jesteśmy zespołem studentów i doktorantów, którzy podczas wypraw wspierają popularyzację wiedzy oraz stawiają swoje pierwsze kroki w eksploracji geograficznej, co przekłada się na opracowania zarówno naukowe jak i popularnonaukowe. Podczas tegorocznej edycji zbadamy zarówno gleby, wody, powietrze jak i rozwój turystyki na obszarze Indonezji. Zbadamy wpływ kultury na ofertę turystyczną, a zdobytą wiedzę uporządkujemy by stworzyć przystępny przewodnik zgodny z trasą, którą przebędziemy. Popularyzacja wiedzy jest jednym z naszych najważniejszych celów podczas każdej edycji GEOPRAKTYK. 

Tak, chcemy spełniać marzenia nie tylko swoje, ale również przyszłych pokoleń tak, aby każdy kto ma siły i determinację by poznawać, odkrywać i dzielić się zdobytą wiedzą mógł skorzystać z naszych opracowań! Po raz siódmy ruszany w trudny teren. Pomóżcie nam. Eksplorujmy i wspierajmy turystykę zrównoważoną wspólnie !

Twoja każda złotówka wspomoże grupę. Jesteśmy również otwarci na współpracę :)

 

Jeżeli masz jakieś pytania odnośnie naszego wyjazdu to napisz do nas na [email protected] :) !


There is no description yet.

There is no description yet.

Location

The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
Find out more

Offers/auctions 6

Buy, Support.

Buy, Support. Read more

Created by Organiser:
Others
Mail z podziękowaniami :)
Wyślemy do Ciebie maila z podziękowaniami oraz naszym grupowym zdjęciem z Indonezji :)
5 zł
Ended
Others
Coś na lodówkę :)
Najlepsze z podroży są magnesy. Chętnie i Tobie podarujemy taki magnes byś pamiętał o wsparciu naszych marzeń.
50 zł

Sold: 1

Ended
Others
Coś do kuchni...
Przywieziemy Ci wspaniały zestaw przypraw prosto z Indonezji! A może herbata lub ryż prosto z balijskich pól? Daj znać w notatce co najbardziej chciał...
75 zł

Sold: 2

Ended
Others
Szyte na miarę...
Marzy Ci się koszulka lub kapelusz z Indonezji? Napisz w notatce co byś chciał dostać (i w jakim rozmiarze), to przywieziemy Ci coś oryginalnego :)!
115 zł

Sold: 2

Ended
Others
Zdjęcie z banerem Twojej firmy
Wiemy jak istotne jest promowanie i budowanie swojej marki. Zabierzemy Twój baner na wulkan w Indonezji i zrobimy z nim sesję zdjęciową tak, byś mógł/...
300 zł
Ended

Donations 10

 
Janina Nowakowska
100 zł
 
Hidden data
125 zł
 
Beata
200 zł
 
Patrycja Przewoźna
50 zł
 
Katarzyna Pietrzak
100 zł
 
Hidden data
10 zł
 
Paweł Wypych
100 zł
 
Alicja Michalak
hidden
 
Łukasz Szał
25 zł
 
Maciek Brzóska
50 zł

Comments 1

 
2500 characters