Wsparcie osób w kryzysie bezdomności ulicznej we Wrocławiu
Wsparcie osób w kryzysie bezdomności ulicznej we Wrocławiu
Our users created 1 258 499 fundraisers and raised 1 440 398 778 zł
What will you fundraise for today?
Description
„Historia każdego rozbitka – nie mogę tego uniknąć – jest zawsze moją historią. Nie tylko mojego cienia, także mojego ciała.”
/Patrick Declerck, Rozbitkowie. Rzecz o paryskich kloszardach
Na ulicach miasta, tuż obok nas, są ludzie, których imiona i historie umierają w opuszczeniu. W kryzysie bezdomności – pustostany, śmietniki, piwnice czy altany to często dożywotnie domy, miejsca, które dla większości z nas są niewidzialne. Właśnie do osób w nich żyjących docieramy naszym Ambulatorium Ulicznym, niosąc wsparcie.
Działamy, łącząc streetworking z leczeniem ran i zapobieganiem ich groźnym następstwom. W niecodziennej codzienności przychodzimy z chwilą ciepła i serdeczności, tworząc dyskretne więzi prowadzące w stronę przełamania kryzysu bezdomności, tej mrocznej bramy wykluczenia, za którą tak trudno o zrozumienie.
Od wielu już lat to nasz pomysł i sposób, by nie tylko widzieć, lecz wrażliwie towarzyszyć.
Dlaczego to robimy?
Bo czasem jeden drobny gest decyduje o tym, czy ktoś przetrwa następną noc. Bo rany, które dziś opatrujemy, bez naszej pomocy mogłyby prowadzić do sepsy, amputacji, a nawet śmierci. Bywa, że docieramy zbyt późno.
Wciąż rozwijamy Ambulatorium Uliczne – zarówno mobilny, pierwszy w kraju ambulans, który na streecie znany jest jako MAMA, jak i stacjonarną pracownię przedmedyczną przy ul. Cybulskiego 35A we Wrocławiu. Z Waszą pomocą możemy działać skuteczniej. Potrzebujemy środków na opatrunki, preparaty dezynfekujące, bieliznę, a także na utrzymanie pomieszczeń i bieżące naprawy sprzętu.
Wiesz, co w tym wszystkim istotne?
Że nie ma rzeczy małych. Każda złotówka, każde udostępnienie tej zrzutki to realna pomoc. Twoje wsparcie to coś więcej niż plaster na ranę – to szansa na zachowanie godności i odrobinę nadziei.
Pozyskane fundusze przeznaczymy na:
• zakup specjalistycznych preparatów opatrunkowych i dezynfekcyjnych (m.in. kompresów z gazy jałowych i niejałowych; wysokochłonnych kompresów – Vivactiv, Absorba, itp.; opatrunków – Paraffinet, Atrauman Ag, Bactigras, itp.; fizeliny; opasek; płynów do dezynfekcji sprzętu – Velox, Mikrozid, itp.; płynów dezynfekujących dłonie – Desmanol, Desderman, itp.; maści – Sudocrem, Bepanthen, Altacet, Alantan, Naproxen, Lioton 1000, itp.)
• utrzymanie i remont ambulansu (staruszka MAMA zasłużyła na trochę czułości)
• paliwo do ambulansu
• zakup bielizny, a czasem ciepłej odzieży dla osób w kryzysie i termosów
• utrzymanie stacjonarnej Pracowni Ambulatorium Ulicznego w MiserArt przy ul. Wojciecha Cybulskiego 35A we Wrocławiu – miejsca, gdzie osoba w potrzebie zostanie otoczona opieką: umyjemy i opatrzymy rany, wskażemy drogę dalszego leczenia, poczęstujemy herbatą czy kawą
Kim jesteśmy?
Ambulatorium Uliczne MiserArt to streetworkerki i streetworkerzy, ratowniczki i ratownicy, studentka medycyny, himalaistka, pielęgniarki i interwenci kryzysowi, artyści: Sylwia, Betka, Gosia, Sandra, Teti, Mati, Wojtek oraz wolontariuszki i wolontariusze. Pracujemy z sercem i humorem, bo bez tego w tej pracy ani rusz. Mamy za sobą sukcesy – nagrody, takie jak tytuł Samarytanina Caritas Archidiecezji Wrocławskiej czy wyróżnienie Wrocławianka Roku 2024. Jednak to, co dla nas najważniejsze, to przez wrażliwe doświadczenie uczyć się rozumienia innych.
Dlaczego teraz, dlaczego jutro?
Dlaczego to takie ważne, by nasza MAMA była na ulicach systematycznie przez cały rok?
Zima to czas ekstremalny. Ratujemy wówczas zdrowie i życie, które zamarza, bo dla osoby w kryzysie bezdomności ulicznej przenikający chłód bywa śmiertelny. Niemniej, gdy ustępują mrozy, rany nadal są otwarte, a w cieple odradzającej się natury wręcz często się zaogniają. Wiosna ukrywa w zieleni swoich szat tragizm bezdomności – media wtedy milkną i pozornie problem zanika. I dopiero gdy liście znów opadną, widzi się osoby śpiące na tych samych ławkach, w obliczu tej samej groźby. Dlatego nie zapadamy w letnie sny, lecz pozostajemy na ulicy, robiąc swoje.
Wiemy, że dopóki żyją na niej ludzie, nie powinni być sami.
Pomóż nam być tam, gdzie życie chowa się w cieniu odrzucenia.
Wspólnie możemy sprawić, że osoby dzisiaj walczące o przetrwanie poczują naszą bliskość i wsparcie, a rany będą się zabliźniać.
Jeśli nie możesz wesprzeć nas finansowo, udostępnij tę zrzutkę.
Pomaganie osobom w kryzysie bezdomności jest trudne, bo obarczone plątaniną stereotypów.
Tym bardziej dziękujemy, że tu jesteś.
Linki do materiałów o naszych działaniach:
https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/137510/Uliczne-love-story-REPORTAZ
https://wroclaw.caritas.pl/2024/11/15/25820/
https://www.umw.edu.pl/pl/aktualnosci/poznalismy-wroclawianki-roku-2024
fotografie: Sylwia Bukowicka

There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser. Find out more.