Zrzutka na otwarty świat!
Zrzutka na otwarty świat!
Our users created 1 226 050 fundraisers and raised 1 347 785 865 zł
What will you fundraise for today?
Description
Zbieramy na działania antydyskryminacyjne, bo chcemy żyć w kraju otwartych serc i głów. Ministerstwo Edukacji i kuratoria w znikomym stopniu podejmują się tego zadania. Realizowane przez nas od trzech lat treningi cieszą się coraz większym zainteresowaniem i przynoszą efekty. Chcemy je kontynuować i dotrzeć do jak największej liczby osób. Dlatego prosimy Was o pomoc!
W czym tkwi problem?
Liczba dokonywanych w Polsce przestępstw motywowanych nienawiścią rośnie, czego dowodzą zarówno statystyki organów ścigania, jak i raporty organizacji pozarządowych. W naszym kraju ludzie są atakowani na ulicach za kolor skóry lub język, organizowane są marsze z symbolami nienawiści na sztandarach, politycy różnych partii politycznych nawzajem się dehumanizują, dzieci nękane w szkołach przez rówieśników popełniają samobójstwa. Akty dyskryminacji i przemocy nie są incydentami. Badania wskazują wyraźnie, że międzygrupowa nienawiść zaczyna niebezpiecznie powszednieć (por. Bilewicz et al., Mowa nienawiści. Raport z badań sondażowych, Warszawa 2014).
Przestępstwa motywowane nienawiścią zdarzają się w Polsce coraz częściej...
...takie nagłówki zaczynają nam niebezpiecznie powszednieć.
Dyskryminacja niszczy wspólnotę
Nieważne, czy jesteś kobietą, mężczyzną, katoliczką, ateistą, dzieckiem, seniorką, Polakiem, Syryjką, księdzem, policjantką, nauczycielem czy licealistką. Wykluczenia możesz doświadczyć niezależnie od przynależności grupowej. Twoja płeć, wyznanie, kolor skóry, pochodzenie etniczne, orientacja seksualna, niepełnosprawność czy stan konta może być dla kogoś wystarczającym uzasadnieniem dyskryminacji. Nie podam ci ręki. Nie będę z tobą rozmawiał. Nie wpuszczę cię do domu. Tylko dlatego, że jesteś X, Y lub Z, a wszyscy X, Y lub Z są tacy sami i zasłużyli sobie na to.
Edukacja otwiera umysł
Dyskryminacja żywi się nienawiścią. Nienawiść żywi się stereotypami. Dobra wiadomość jest taka, że można nad nimi pracować. I nie trzeba do tego nowelizacji kodeksu karnego lub większej liczby radiowozów. Zmiana świata zaczyna się od zmiany indywidualnych postaw, a to zadanie dla edukacji.
Niestety w polskim systemie oświaty edukacja antydyskryminacyjna praktycznie nie funkcjonuje. Wyciąga się ją z zapomnianego kąta, gdy dochodzi do tragedii. Korzysta się wtedy z niezbyt skutecznych formy interwencji, takich jak potępienie, zakaz, wzbudzanie poczucia winy etc., które przybierają postać umoralniającej „pogadanki” i nie mają zbyt wiele wspólnego z ideą dialogu (por. Dyskryminacja w szkole – obecność nieusprawiedliwiona. O budowaniu edukacji antydyskryminacyjnej w systemie edukacji formalnej w Polsce. Raport z badań, red. K. Gawlicz, P. Rudnicki, M. Starnawski, wyd. Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej, Warszawa 2015 r.).
Edukacja skutecznie promująca prawa człowieka, ideę tolerancji i otwartość na inne grupy wymaga narzędzi trenerskich.
Kim jesteśmy?
Od 2015 roku Fundacja EkoRozwoju prowadzi we Wrocławiu warsztaty antydyskryminacyjne z cyklu "Każdy Inny, Wszyscy Równi". Wierzmy, że zrównoważony rozwój nie jest możliwy bez aktywnej pracy na rzecz otwartego i równego społeczeństwa. Do dziś w naszych warsztatach wzięło udział ponad 1100 osób.
Bezpłatne treningi antydyskryminacyjne
Nasze warsztaty są prowadzone metodami aktywnymi i opierają się na dynamice procesu grupowego. Cykl warsztatów jest bardzo wymagającym wyzwaniem trenerskim: z jedną grupą pracujemy łącznie 12 godzin. Metody pracy i pomoce dydaktyczne są każdorazowo profilowane pod kątem potrzeb i specyfiki grupy. Zajęcia są bezpłatne.
Edukacja oparta na doświadczeniu
Główny cel warsztatów to nie tylko przekaz wiedzy (np. o globalnych przyczynach migracji, mechanizmach stereotypizacji czy podstawach teorii emocji), ale przede wszystkim doświadczenie: trening umiejętności możliwych do wykorzystania w życiu codziennym.
Dzielimy się wiedzą i umiejętnościami
W naszych warsztatach biorą udział również nauczycielki i nauczyciele, a także osoby studiujące. Umiejętności trenowane podczas zajęć mogą one wykorzystywać później w swojej pracy dydaktycznej, co znacząco zwiększa zakres oddziaływania projektu. Wszyscy uczestnicy warsztatów po ich zakończeniu stają się edukatorkami i edukatorami w swoich środowiskach.
Mimo iż warsztaty dotyczą sfery wartości i tematów społecznie kontrowersyjnych, nierzadko budzących niechęć lub opór (jak choćby w odniesieniu do uchodźców i tzw. kryzysu migracyjnego), zawiązana w trakcie całego cyklu wspólnota edukacyjna pozwala uczestnikom stopniowo przekraczać bariery, dzielić się doświadczeniami, poddawać w wątpliwość własne stereotypy. To pierwszy krok w drodze do otwartego umysłu. I właśnie dlatego wierzmy, że edukacja jest przestrzenią, w której ważą się losy świata.
Na co zbieramy?
Od początku realizacji warsztatów Fundacja EkoRozwoju ogromną większość środków na ich prowadzenie otrzymuje od Gminy Wrocław w ramach projektu realizowanego we współpracy z Wrocławskim Centrum Rozwoju Społecznego. Część środków musimy zdobyć sami, z Twoją pomocą. Zainteresowanie warsztatami rośnie z roku na rok, do udziału w projekcie zgłaszają się kolejne szkoły. Mamy więc ogromną szansę, by jeszcze intensywniej, na szerszą skalę, pracować nad stereotypami i uprzedzeniami, przeciwdziałać dyskryminacji i zapobiegać przemocy. Możesz się do nas przyłączyć i realnie pomóc w tej misji. Właśnie dlatego prosimy Cię o pomoc!
Zebrane środki przeznaczymy w całości na prowadzenie warsztatów antydyskryminacyjnych. Dzięki nim w całym projekcie przeprowadzimy łącznie 120 zajęć.
Jeśli zbierzemy więcej, będziemy mogli dotrzeć z ideą otwartego świata do jeszcze większej liczby odbiorców!
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Powodzenia!!!
Cudowna inicjatywa! Trzymam za Was mocno kciuki
Wobec globalnych wyzwań (takich jak choćby katastrofa klimatyczna) warto działać wspólnie, też z poszanowaniem innych.
Warto się nie zamykać. Razem wobec globalnych wyzwań możemy zdziałać więcej.
Ważna akcja. Mocno wspieram.