id: x3tn2t

Doktorat z psychologii - paradoks wolności słowa

Doktorat z psychologii - paradoks wolności słowa

Description

O MNIE

g4u2aLy7W6sVwOKj.jpg

Nazywam się Pamela Kozioł i zawodowo poza pracą etatową poświęcam się ważnym sprawom społecznym oraz działalności naukowej. Od 2018 r. jestem doktorantką Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Zasiadam także w zarządzie Fundacji, której misją jest pomoc chorym przewlekle osobom zmagającym się z odyseją diagnostyczną. W każdy projekt wkładam pasję oraz zaangażowanie. Wierzę w sens tworzonych i realizowanych projektów, nawet jak ich podstawowym celem nie jest generowanie zysków. Za jedną z najważniejszych wartości w swojej karierze uznaję działania i pracę na rzecz dobrej zmiany społecznej lub systemowej. Zdaję sobie sprawę z trudności, jakie przyświecają takiej misji m.in. wyzwaniom w pozyskiwaniu funduszy na realizację celów oraz ogrom niezbędnej cierpliwości przy ich długotrwałej realizacji. 


DLACZEGO UWAŻAM TEMAT DOKTORATU ZA ISTOTNY?


Wolność słowa w obliczu wiodących wartości równości i różnorodności, a także popularne zjawisko wokeizmu jest obecnie jednym z najczęstszych tematów debat społecznych na całym świecie. Steven Bartlett - autor bestsellera "The Diary of CEO. 33 zasady biznesu i życia" oraz brytyjski przedsiębiorca, inwestor i założyciel bardzo dobrze prosperującej firmy zajmującej się marketingiem w mediach społecznościowych aktywnie współpracuje z badaczami zjawiska wokeizmu oraz narzucanych przez nie standardów komunikacji społecznej. Jako jedno z największych ryzyk współczesnych strategii komunikacji i odpowiedzialności społecznej firm wymienia wykorzystanie ideologii "woke" w marketingu społecznym z wiodącą narracją ofiary (z ang: "victim mindset"). Pokazuje to, jak ważnym tematem jest badawcze zgłębienie motywów leżących za poparciem ideologii wokeizmu oraz wynikających z niej zasad posługiwania się słowem.


Najnowsze badania opublikowane w 2024 r. przez TaxPayers' Alliance pokazują, że w ciągu ostatnich trzech lat brytyjskie rady borykające się z niedoborami finansowymi prawie podwoiły swoje wydatki na stanowiska związane z „równością, różnorodnością i integracją” (EDI). Liczba tych stanowisk wzrosła z 474 w latach 2020-21 do 717 w latach 2022-23. Są one również sowicie wynagradzane. Asystent dyrektora ds. usług społecznych i EDI może zarobić 103 000 funtów rocznie. Nawet w obliczu kryzysu finansowania wciąż pojawiają się nowe stanowiska, często z innowacyjnymi tytułami, takimi jak „kierownik zespołu ds. dobrego samopoczucia” lub „doradca ds. różnorodności, integracji i dobrego samopoczucia”. Kwestie równości oraz różnorodności stały się jednym z kluczowych wyznaczników zaufania do danej marki w sektorze biznesu.


Wpływ założeń wokeizmu na ESG


Hasło "przebudzenia" stało się częścią strategii wizerunkowych globalnych firm oraz ich strategii ESG. W prasie biznesowej oraz ekonomicznej pojawiają się liczne artykuły związane z inwestowaniem ESG z hasłem "przebudzenia". Bycie "obudzonym" odnosi się do bycia świadomym kwestii społecznych i politycznych, w szczególności koncepcji sprawiedliwości społecznej, równości rasowej i postępowej polityki. Istnieją podobieństwa między złożeniami woke, skoncentrowanymi na poprawie wyników społecznych kraju lub organizacji, a korporacyjnymi strategiami ESG. W wielu przypadkach jednak wokeizm budzi kontrowersje także wśród inwestorów oraz często jest rozumiany w negatywnym świetle zagrożenia dla wolności słowa.


ZAGADNIENIE DRUGIEGO BADANIA W RAMACH DOKTORATU


  • Gdzie jest granica pomiędzy pozytywną realizacją postulatów równości i szanowania różnorodności, a kiedy mamy do czynienia z narastającym zagrożeniem dla wolności słowa? Czy autorytaryzm sprzyja skłonności do ograniczenia wolności słowa w imię równości i promocji różnorodności?
  • Czy radykalizm w postawie promocji równości i różnorodności jest powiązany z zelotyzmem (skrajnym wyznawaniem jednej idei / jednego światopoglądu), postawą autorytarną niezależnie od światopoglądu?
  • Czy elementy poznawcze takie jak pokora intelektualna lub przekonanie o wyższości własnej racji przyczyniają się do większego poparcia do ograniczenia wolności słowa w imię równości i wokeizmu?


Odpowiedź na powyższe pytania wydaje się ważna i istotna z punktu widzenia tworzenia odpowiedzialnych strategii komunikacji społecznej oraz realizacji postulatów równości i różnorodności po stronie sektora biznesu, ale także sektora akademickiego.


Zależy nam na przeprowadzeniu badania w oparciu o jak najbardziej wiarygodną próbę badawczą minimum 500 - 600 osób we współpracy z agencją badawczą. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zebranie jak najbardziej wiarygodnych danych badawczych wśród respondentów o jak najbardziej zróżnicowanych poglądach oraz grupach wiekowych.


Z góry dziękuję za zainteresowanie oraz wsparcie projektu badawczego.










There is no description yet.

There is no description yet.

Download apps
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!
Download the Zrzutka.pl mobile app and fundraise for your goal wherever you are!

Moneyboxes

Nobody created moneybox for this fundraiser yet. Your moneybox may be the first!

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!