Akcja Bałtycka - utrzymanie programu badawczego. BUKOWO (jesień 2023 )
Akcja Bałtycka - utrzymanie programu badawczego. BUKOWO (jesień 2023 )
Our users created 1 240 560 fundraisers and raised 1 387 904 527 zł
What will you fundraise for today?
Updates1
-
Chcemy się z Wami podzielić wspaniałą wiadomością: dzięki waszej ofiarności udało się Akcji Bałtyckiej przetrwać ciężkie czasy i doczekać do kolejnej decyzji finansowej Ministerstwa – tym razem pozytywnej. Mamy finansowanie na 3 lata, czyli w praktyce do końca 2026 r! Nasze 63-letnie, wyjątkowe w skali światowej, ciągi danych nie zostaną przerwane!
Oczywiście zamykamy zbiórkę pieniędzy, a zebrane dotychczas przeznaczymy na te akcyjne wydatki, które z otrzymanej dotacji nie mogą być pokrywane - dotacja ma ostre limity wydatków i sporo ograniczeń pod tym względem.
Serdecznie dziękujemy,
Stacja Badania Wędrówek Ptaków,
Fundacja Akcja Bałtycka
No comments yet, be first to comment!
Add updates and keep supporters informed about the progress of the campaign.
This will increase the credibility of your fundraiser and donor engagement.
Description
Jesienny obóz Akcji Bałtyckiej na Bukowie odbędzie się tylko jeśli nas wesprzecie. Już 9.000 zł zebrane do 20.07, pozwoli na działanie stacji w wersji minimum (sierpień-wrzesień). Wyższa kwota przedłuży badania na październik. Pomożecie?
- …
DZIĘKUJEMY ZA WIOSNĘ!
Dzięki niebywałej hojności naszych darczyńców udało nam się w tym roku zorganizować i przeprowadzić badania wiosną na obu stacjach: na Helu w Kuźnicy na Półwyspie Helskim oraz na Bukowie w Dąbkowicach. Starania i wsparcie finansowe wielu osób sprawiły, że nie było przerwy w działającym od ponad 60 lat programie badawczym Akcja Bałtycka. Za to wszystko bardzo dziękujemy!
MIERZEJA WIŚLANA ZE ZRZUTKI WIOSENNEJ, ALE NA BUKOWO BRAKUJE
Dziś znów jesteśmy zmuszeni prosić Was o pomoc, ponieważ nie zmieniła się sytuacja finansowa Akcji. Cały czas staramy się o zdobycie funduszy na badania, złożyliśmy różne wnioski o dofinansowanie. Ale nawet jeśli decyzje będą pozytywne (na co liczymy!), to będą w drugiej połowie roku 2023 i pieniądze dostaniemy zbyt późno, żeby przygotować i rozpocząć jesienne obozy.
Działanie stacji Mierzeja Wiślana jesienią w pełnym wymiarze, tak jak do tej pory, zostało już zapewnione dzięki zbiórce wiosennej. Jednak tych funduszy już nie wystarczy na otwarcie i działalność naszej drugiej stacji terenowej – Bukowo w Dąbkowicach nad jeziorem Bukowo koło Darłowa.
Bukowo to najdłużej działająca stacja terenowa w sezonie jesiennym, bo aż ok 100 dni, zazwyczaj od 1 sierpnia do 7 listopada, czyli o 40% dłużej niż np. wiosenny obóz na Helu. Ze wszystkich naszych stacji obrączkowania ptaków, ta jest położona najdalej od Gdańska, czyli siedziby Stacji Badania Wędrówek Ptaków UG – organizatora obozu. To wpływa na koszty, takie jak transport sprzętu, paliwo czy dojazdy. Dlatego kwota potrzebna na organizację jesiennego obozu Bukowo jest wyższa niż na nasze pozostałe stacje.
Żeby zapewnić działanie Bukowa w wersji minimum, tj. od 4 sierpnia do 29 września 2023, konieczne jest zebranie co najmniej 9 000 zł. Każda kwota ponad to pozwoli przedłużyć prowadzenie obozu na najbardziej kosztowny, ale ciekawy i wartościowy merytorycznie okres późnej jesieni.
NA CO ZOSTANĄ WYDANE PIENIĄDZE?
Zebrane środki przeznaczymy w pierwszej kolejności na logistykę stacji Bukowo, tj. transport sprzętu, wywóz śmieci czy wynajem toalet. Konieczne jest także wyposażenie obozu w drewno na opał, baterie, gaz, paliwo do generatora i quada oraz zakup drobnego sprzętu i środków higieny. Niezbędna jest też naprawa sieci po sezonie wiosennym, żebyśmy mieli jak chwytać ptaki, czyli przeprowadzić badania i monitoring. W końcu część zebranych pieniędzy przeznaczymy na dofinansowanie wyżywienia załóg na obozach. Jeśli uda nam się zebrać większą kwotę, przeznaczymy ją na organizację prac stacji terenowych wiosną 2024.
Jeśli uda się zebrać potrzebne środki, byłby to 63 rok działania stacji terenowej w województwie zachodniopomorskim i 12 rok w tym urokliwym miejscu między morzem a jeziorem Bukowo.
Liczymy na Waszą pomoc!
Fundacja Akcja Bałtycka
Stacja Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego
O AKCJI BAŁTYCKIEJ
W roku 1960 grupa studentów biologii założyła na naszym Wybrzeżu pierwszy obóz, na którym obrączkowali migrujące ptaki. W ten sposób, z fascynacji ptasimi wędrówkami, narodziła się Akcja Bałtycka – jeden z najstarszych na świecie naukowych programów badania i monitoringu wiosennych i jesiennych migracji ptaków, trwający nieprzerwanie po dziś dzień. Ponad 60 lat badań i ich szeroki zakres sprawia, że jest to jedna z najcenniejszych serii takich danych o znaczeniu globalnym. Akcja Bałtycka stała się „towarem eksportowym” i ambasadorem polskiej nauki. Zespół Akcji Bałtyckiej wyszkolił na naszych obozach setki entuzjastów ptaków z Polski i zagranicy, i wspomagał tworzenie podobnych programów w licznych krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki. Od lat hasło „Akcja Bałtycka” wywołuje w wielu miejscach na świecie szacunek i sympatię dla Polski. Na podstawie zebranych danych powstały setki publikacji naukowych, opracowań i analiz. Tylko dzięki badaniom prowadzonym regularnie, każdej wiosny i jesieni, możemy śledzić jak ptaki wędrowne stawiają czoła gwałtownym zmianom środowiska w ostatnich dziesięcioleciach. Ponieważ ptaki wędrowne przybywają do nas z całej Europy, ale także z Afryki i Azji – pośrednio możemy wyciągać wnioski dotyczące stanu środowiska na wielkich obszarach Starego Świata. Akcja Bałtycka – to ptaki i ludzie. Przez 63 lata zaobrączkowała ponad 1,8 miliona ptaków i, biorąc pod uwagę, że większość tych ptaków została zmierzona, Akcja Bałtycka posiada największą tego typu bazą danych na świecie. Przez Akcję przewinęło się kilka tysięcy kierowników i załogantów, którzy przepracowali na naszych obozach setki tysięcy godzin, w większości jako wolontariusze. Akcja jest więc najstarszym w Polsce, działającym nieprzerwanie, projektem nauki obywatelskiej. Obecnie program jest organizowany wspólnie przez Stację Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego i naszą Fundację Akcja Bałtycka.
CODZIENNOŚĆ AB - GALERIA
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
☺️
Powodzenia
Niby nic ale zawsze może pomóc
Dobre
T