id: fa6yas

Dzieła utracone - przywracanie pamięci

Dzieła utracone - przywracanie pamięci

Our users created 1 170 025 fundraisers and raised 1 219 122 369 zł

What will you fundraise for today?

Description

Fundacja Dziedzictwa Kultury Polskiej Zaprasza Was do aktywnego wsparcia kolekcji odtwarzanych dzieł sztuki z polskich zbiorów, które zaginęły podczas II wojny światowej. Koncentrujemy się na rekonstrukcji obrazów, grafik i akwafort. Za nami kilka wystaw. Zdołaliśmy już przywołać z przeszłości kilkanaście narodowych skarbów. Które? Zajrzyjcie na naszą stronę www.fdkp.pl

qa6e6fe8db0071d9.jpeg

Nasza Fundacja m.in. odtworzyła obraz Antoine'a Pesne'a "Dziewczyna z gołębiem"


RYS HISTORYCZNY

Grabież polskich dóbr kultury w czasie II wojny światowej to w dużej mierze zorganizowana i precyzyjnie zaplanowana akcja, która rozpoczęła się na długo przed 1 września 1939 r. Działalność rabunkowa była przeprowadzana zarówno przez III Rzeszę, jak i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, które zagrabiły znaczną część dzieł kultury i sztuki państwa polskiego i jego obywateli. Razem z frontem nadciągały specjalne komanda wyszkolone w odnajdowaniu dzieł sztuki. Kilka lat wcześniej powstały grupy skupiające muzealników, historyków sztuki, fachowców w swojej dziedzinie, którzy wkrótce założyli z reguły mundury SS. Niemcy byli skrupulatni w rabunkowym rejestrze i stąd wiadomo, że ukradli

około 516 tys. pojedynczych dzieł sztuki o wartości 11,14 mld dol. Po wojnie ze względów politycznych nie oszacowano strat materialnych spowodowanych przez okupację radziecką w latach 1939–1941 oraz rekwizycje Armii Czerwonej w latach 1944–1945. Wartość sprzętu i mienia wywiezionego z Polski przez wojska radzieckie do 4 lipca 1945 r. obliczono w 2000 r. na 500 mln dol.


„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości.”

Prymas Stefan Wyszyński


CO ROBIMY? DLACZEGO ZBIERAMY?

Nasz Fundacja realizuje nowatorski projekt wizualnego przywracania społeczeństwu sztuki utraconej. Podjęliśmy się bardzo trudnego zadania, nierzadko okupionego pracą wręcz detektywistyczną. Dlatego zapraszamy do współpracy najlepszych artystów. W naszych działaniach najważniejsza jest łącząca wszystko idea: pragniemy przywrócić pamięć o utraconych dobrach kultury, rozpowszechnić wiedzę o autorach zaginionych dzieł, rozwinąć świadomość narodową, kulturową i historyczną społeczeństwa. Poprzez nasze działania zwiększamy zainteresowanie sztuką. Wspieramy działania mające na celu ratowanie i ochronę dóbr kultury. Wierzymy w to, że rozpowszechnianie wizerunku utraconego dzieła sztuki jest pierwszym krokiem do jego odzyskania. Nasi artyści prace odtwarzają tą samą techniką co oryginał, ale zawsze w innych wymiarach i własnym podpisem. Nasze główne motto to: „Z przeszłości w przyszłość poprzez teraźniejszość”. Chcemy stworzyć pomost pomiędzy tym, co było, a tym, co jest. Pragniemy zauważyć, iż to co robimy trafia do bardzo wielu ludzi, niezależnie od wieku, czy artystycznej pozycji. Nie mają znaczenia podziały klasowe, polityczne czy religijne. Jest to projekt, który łączy, nie dzieli. To NASZA wspólna tradycja i spuścizna narodowa, która bezkarnie została Nam odebrana. Przywracając pamięć, w naszych sercach rozpalamy ogień, który będzie się tlił już zawsze.




Dołącz do nas na fb:


https://www.facebook.com/FundacjaDKP/

www.fdkp.pl


CO STWORZYMY ZA WASZE DATKI?

Dzięki Waszemu wsparciu planujemy przede wszystkim odtworzyć kilka obrazów, które wpisują się w kanon polskich strat wojennych. Część środków przeznaczymy na działalność bieżącą np. prowadzenie strony internetowej i organizowanie wystaw na terenie całej Polski. W planach jest ekspozycja za oceanem dla amerykańskiej Polonii. Czy to będzie możliwe? Czas pokaże. Wierzmy, że tak się stanie z Waszą pomocą!


Na początek przymierzamy się odtworzyć:

yd967a345c0ffe49.jpeg

1.„Walka karnawału z postem” / olej na desce

Dar Stanisława hr. Ursyn Rusieckiego dla Muzeum Narodowego w Krakowie. Jego autorem jest niderlandzki malarz Pieter Breughel młodszy. Dzieła, którego wartość przyrównywana jest do najbardziej cennych obrazów z polskich zbiorów, w tym do „Damy z łasiczką” Leonarda da Vinci, zaginęło 5 grudnia 1939. Przypuszcza się, że obraz został zarekwirowany na polecenie Charlotty Waecher, żony gubernatora dystryktu krakowskiego Generalnej Guberni, Otto Waechtera i wywieziony do Wiednia. Obraz Brueghla stał się inspiracją dla Jacka Kaczmarskiego, którego piosenka „Wojna postu z karnawałem”, będąc komentarzem do polskiej sytuacji społeczno-politycznej, jest też literackim opisem obrazu. N/z obraz z Kunsthistorisches Museum (Muzeum Historii Sztuki) w Wiedniu.

l2eb17c13b9100cb.jpeg2. „Wyjazd na polowanie" / olej na płótnie

Józef Brandt zasłynął obrazami przedstawiającymi polowania, przeprawy, bitwy i walki kozacko-tatarskie oraz wojny szwedzkie w XVII wieku. Artysta wywarł także silny wpływ na późniejsze malarstwo polskie oraz literaturę (Trylogia Sienkiewicza). Jego obraz "Wyjazd na polowanie" do II wojny światowej znajdował się w Muzeum Śląskim w Katowicach. Po wkroczeniu wojsk niemieckich zbiory przewieziono do Landesmuseum w Bytomiu. Podczas transportu wiele dzieł rozgrabiono lub zniszczono. Pod koniec wojny dobra kultury z Bytomia lokowano w okolicznych klasztorach i pałacach. Ich dalszy los jest nieznany. 


c5daf7f499f76c1a.jpeg3. „ Narcyz” (Źródło, U źródła prawdy) /olej na desce

Jacek Malczewski pochodził ze starego rodu szlacheckiego. Nasycony erotycznymi podtekstami, egzystencjalny nurt w twórczości artysty rozpoczął się w latach 80. XIX wieku),który dawał wyraz zakorzeniania artysty w rodzimej tradycji, jego fascynacji ludowymi legendami i baśniami. Rolę muzy, chimery, harpii, w zależności od kaprysu i nastroju artysty, objęła Maria Kinga Balowa, a właściwie Jadwiga Maria z Brunickich Balowa. Piękna pani, młodsza od artysty o 25 lat przez długi czas była kochanką artysty.


g88de39fac354dd1.jpeg4. „Pożegnanie z koniem” /olej na płótnie

Ten sugestywny obraz „Pożegnanie z koniem” w 1856 roku namalował Wojciech Gerson, który m.in. w swojej twórczości koncentrował się na tematach patriotycznych. Właścicielem dzieła jest Muzeum Narodowe w Warszawie, Oryginał zaginął w trakcie II wojny światowej.


Za każdą wpłatę serdecznie dziękujemy! :)

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Donations 6

 
Hidden data
200 zł
Arkadiusz Świderski
50 zł
GS
Grażyna Suszycka - Tomkiewicz
50 zł
KA
Kamila
25 zł
 
Hidden data
50 zł

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!