id: fdtde7

Remont organów w kościele p.w. św. Mikołaja w Ślesinie

Remont organów w kościele p.w. św. Mikołaja w Ślesinie

Inactive donations - the required operation of the Organiser of the fundraiser. If you are an Organiser - log in and take the required action.

Our users created 1 146 091 fundraisers and raised 1 193 726 797 zł

What will you fundraise for today?

Description

W kościele bez grających podczas liturgii organów jest jakoś tak smutno. Tym bardziej w tak pięknym kościele jak nasz. W ciągu ostatnich kliku lat dzięki dotacjom, wsparciu Parafian i wielu Dobrych Ludzi udało nam się w dużej części przeprowadzić remont naszej świątyni.

Teraz pragniemy wyremontować organy w naszym kościele.

Organy w kościele p.w. św. Mikołaja w Ślesinie to 8 głosowe instrument, jeden manuał o rozpiętości tonalnej od C do f3 z pedałem o rozpiętości tonalnej od C do f1, posiadają trakturę mechaniczną i wiatrownice o systemie mechaniczno- boczno zaworowym (należy zauważyć, że boczno zaworowe wentyle tonowe są rzadko spotykanym rozwiązaniem) wybudowane przez firmę F. Gryszkiewicz z Poznania w 1888r N.55.

W chwili obecnej organy są w złym stanie technicznym. Ich stan zachowania znacznie uniemożliwia pełne wykorzystanie muzycznych możliwości instrumentu. Występujące destrukcje obejmują zarówno zniszczenia mechaniczne jak i biologiczne:

- na elementach drewnianych wyposażenia instrumentu występują ślady działania owadów(kołatek) - wnętrze organów jest znacznie zanieczyszczone

- stroiki niektórych piszczałek metalowych są pooklejane taśmą izolacyjną

- zespół dźwięku jest rozstrojony

- znaczna część piszczałek drewnianych w głosie pedałowym przedmuchuje lub źle gra

- usytuowanie miecha i silnika-dmuchawy na strychu kościoła niekorzystnie wpływa na

stan instrumentu, znajdującego się w pomieszczeniu o innych warunkach klimatycznych - głośno pracujący silnik-dmuchawa nie jest odpowiedni do tego instrumentu

- istniejące ślady znacznego zużycia fałdów miecha (przetarcia)

- widoczne zniszczenia niektórych abstraktów, w kontuarze i w trakturze tonowej

- widoczne zużycia nakrętek „muterek”

Planowane jest przeprowadzenie prac organmistrzowskich mających na celu przywrócenie pełnej sprawności technicznej i muzycznej instrumentu. Zakres prac obejmować będzie konserwację wszystkich elementów organów ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich stan zachowania. W przypadku stwierdzenia znacznego zniszczenia bądź braku elementów wykonana zostanie ich wierna rekonstrukcja.

Koszt remontu to 70340 złotych, co przekracza w nasze możliwości finansowe. Dlatego zwracamy się do Państwa o wsparcie remontu naszych organów. Ze swojej strony obiecujemy wdzięczność i modlitwę podczas comiesięcznej Mszy św. wotywnej do św. Mikołaja, naszego patrona, odprawianej w intencji Ofiarodawców i Dobrodziejów naszego kościoła.


There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Donations 23

MM
MMSM
500 zł
TS
Tomasz Sękowski
500 zł
AK
Adela Koc
200 zł
M.
M.K
200 zł
 
Hidden data
177 zł
 
Hidden data
100 zł
MC
M.C.
100 zł
MB
M. B.
100 zł
 
Hidden data
100 zł
 
Hidden data
100 zł
See more

Comments 1

 
2500 char
  •  
    Anonymous user

    Na odbudowę organów..

    50 zł