Odkryjmy Pierwiastek-164
Odkryjmy Pierwiastek-164
Our users created 1 236 119 fundraisers and raised 1 377 749 974 zł
What will you fundraise for today?
Description
Czy ultra-ciężki pierwiastek 164 istnieje? Sprawdźmy to razem.
Od dziesięcioleci naukowcy przewidują, że może istnieć wyspa stabilności dopuszczająca istnienie trwałych izotopów o liczbie atomowej Z = 164 (164 protony w jądrze, dla przykładu uran posiada tylko 92 protony). Niedawne doniesienia [1] sugerują, że część asteroid może zawierać superciężkie pierwiastki:
https://www.space.com/asteroids-could-contain-superheavy-elements
Najcięższy znany pierwiastek Osm (Z = 76, 76 protonów w jądrze) ma gęstość od 22,5 do 22,6 g/cm³. Prowadząc studia literaturowe znaleźliśmy asteroidy o anomalnej dużej gęstości (np. 33 Polyhymnia - gęstość 75,28 g/cm³ ; Ludmilla 73,9 g/cm³ ; Atala 47,92 g/cm³ ; De Sitter 450 g/cm³ ). Oczywiście może to być błąd pomiaru dlatego planujemy współpracę również z astronomami.
Szansa przeanalizowania w rozsądnym czasie co mieści się wewnątrz asteroidy (która może mieć średnicę nawet kilku km) i jest odległa od Ziemi jest niemal zerowa. Jednak część takich asteroid mogła roztrzaskać się o powierzchnię księżyca odsłaniając zawartość znajdującą się w środku. Zainspirował nas artykuł chińskich uczonych, którzy zrobili oszacowania ile obiektów interstelarnych mogło spaść na Księżyc. W takich nietypowych kraterach można byłoby szukać nietypowej materii - np. pierwiastka 164. Na Księżyc jest łatwiej dotrzeć niż do asteroid (w najbliższej dekadzie planowanych jest ponad 250 misji księżycowych)
https://www.focus.pl/artykul/obiekty-miedzygwiezdne-na-ksiezycu
https://iopscience.iop.org/article/10.3847/2515-5172/ad0731
Pierwiastek 164 (obecna nazwa: Unhexquadium) będzie prawdopodobnie miał postać srebrzystego metalu podobnego do Palladu. Jego przewidywana gęstość [1] to 36 - 68,4 g/cm³. Oznacza to, że 1 m³ tego pierwiastka może ważyć nawet 68 ton.
TEORETYCZNIE POTĘŻNE ŹRÓDŁO ENERGII
Pierwiastek 164 może być prekursorem do tworzenia bezpiecznej stabilnej materii kwarkowej udQM (materia kwarkowa o dodatnim ładunku - bezpieczna odpychająca zwykłą materię). Zgodnie z artykułem z 2018 który się ukazał w jednym z najbardziej prestiżowych recenzowanych czasopism naukowych z zakresu fizyki na świecie-"Physical Review Letters" może istnieć stabilna materia kwarkowa udQM [2] do powstania której jest potrzebny ciężki pierwiastek o liczbie masowej (suma protonów i neutronów w jądrze) > 300 [3].
Zgodnie z hipotezą uczonych jądra takich atomów będą inaczej zbudowane niż w pierwiastkach „klasycznych”. W przypadku tych drugich jądra składają się z protonów i neutronów, a każda z tych cząstek powstała z trzech kwarków. W hipotetycznych wielkich atomach kwarki nie będą ściśle związane z sobą w trójki, ale uformują zbiór kwarków względnie swobodnych, stanowiących trwały twór, będący niezwykłym jądrem atomowym. Ten nowy hipotetyczny typ materii nazwano udQM (up-down quark matter – materia kwarkowa złożona z kwarków górnych i dolnych" [4].
Tak powstała materia udQM może być potężnym źródłem energii (20 MeV na neutron) o 10 krotne większej produkcji energii niż rozszczepienie jądra atomu i 2,5 razy więcej niż fuzja jądrowa na kilogram masy [5]. Istnienie materii kwarkowej jest dowodzone dla masywnych gwiazd neutronowych [6]. Kto wie, może obce cywilizacje techniczne korzystają z tego lub podobnego źródła energii.
CEL ZBIÓRKI
Chcielibyśmy zebrać grupę specjalistów, która pomogłaby nam w poszukiwaniach pierwiastka 164. W pierwszej kolejności zależy nam na fizykach, którzy mogliby zamodelować własności takiego izotopu, a w szczególności jego atomowe poziomy energetyczne, aby móc wyznaczyć linie spektroskopowe UV / VIS / IR, a także w miarę możliwości także poziomy energetyczne jąder atomowych, aby wyznaczyć linie widmowe związane z przejściami jądrowymi (np. indukowanymi uderzeniem cząstek wiatru słonecznego / promieniowania kosmicznego).
Zależałoby nam na pasjonatach o otwartych umysłach, ale jednocześnie o nieposzlakowanej metodologii naukowej, której jakość i rzetelność byłaby nie do podważenia przez międzynarodowe środowisko naukowe.
Nie wiemy, czy pierwiastek 164 istnieje i czy projekt zakończy się sukcesem. Są przesłanki, że trwały pierwiastek 164 może istnieć. Chcemy stosując metodologię naukową zweryfikować hipotezę jego istnienia, zbudować przyrządy do jego detekcji, a w przypadku jego wykrycia pozyskać grant od dużych międzynarodowych fundacji naukowych na zorganizowanie misji kosmicznej celem jego odzyskania z powierzchni Księżyca i przywiezienie na Ziemię.
Z zebranych środków planujemy sfinansować opracowania teoretyczne i modelowanie superkomputerowe - krok pierwszy w poszukiwaniu Pierwiastka-164.
BIBLIOGRAFIA
1 https://www.space.com/asteroids-could-contain-superheavy-elements
2 Bob Holdom, Jing Ren, and Chen Zhang. "Quark Matter May Not Be Strange." Physical Review Letters. https://journals.aps.org/prl/abstract/10.1103/PhysRevLett.120.222001
3 https://phys.org/news/2018-06-periodic-table.html
4 https://www.projektpulsar.pl/struktura/2104199,1,jadra-zlepione-z-kwarkow.read
5 Engineering with quark matter, Charles Alcock ,Nature Vol 3337, 1989: https://www.nature.com/articles/337405a0.pdf
6 Evidence for quark-matter cores in massive neutron, Nature 2020: https://www.nature.com/articles/s41567-020-0914-9
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.