id: gjc2xk

Żebyśmy znów usłyszeli w kościołach porządną muzykę sakralną

Żebyśmy znów usłyszeli w kościołach porządną muzykę sakralną

Description

Drodzy miłośnicy śpiewu gregoriańskiego,

nasza wspólna pasja i troska o śpiew gregoriański sprawiły, że połączyliśmy doświadczenie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu z profesjonalizmem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i tak 04.03.2019 r. powstał Tyniecki Ośrodek Śpiewu Gregoriańskiego. Kilka projektów udało nam się już razem zrealizować, a widząc ich wartość chcemy teraz dalej je rozwijać.


Naszym ogólnym celem jest więc umożliwianie Polakom, oraz zagranicznym gościom, inspirującej podróży w czasie. Tak, by mogli spotkać się z żywą tradycją średniowiecza: muzyką, która przez wieki jednoczyła Europę.

Cele szczegółowe, które uczynią możliwym powyższy główny cel: tłumaczyć na język polski prace badawcze nt. Chorału gregoriańskiego, organizować konferencje naukowe poświęcone fachowemu odkrywaniu tego zjawiska kulturowego, jakim jest śpiew gregoriański. Słowem: uczyć się Chorału i edukować ludzi, którzy potem będą mogli dawać koncerty, popularyzować ten rodzaj muzyki i modlitwy oraz wychowywać kolejne pokolenia kantorów.


Chcielibyśmy zaprosić Was do współtworzenia tego nowego zjawiska kulturowego. Historia uczy, że nowe prądy kulturowe najczęściej wymagały mecenasów. Dzięki ich materialnej pomocy stały się możliwe przemiany myśli i ducha.

Nawet niewielka, ale regularna pomoc pozwoliłaby nam systematycznie realizować nasze projekty.

A w najbliższym czasie chcielibyśmy dla Was przygotować następujące:


1. Międzynarodowa konferencja Ad fontes Cathedralis Cracoviensis:

"Recepcja rękopisu Missale plenarium AKKK Ms 3" (7-8.10.2022)


Druga konferencja z serii, którą organizujemy w Tyńcu. Po Sakramentarzu tynieckim, który badaliśmy przed dwoma laty, przedstawimy w tym roku jeden z najcenniejszych rękopisów z Archiwum Krakowskiej Kapituły Katedralnej: Missale plenarium AKKK Ms 3. Missale plenarium, czyli średniowieczny rodzaj mszału, który oprócz modlitw przeznaczonych do proklamacji przez kapłana zawierał także czytania i śpiewy. Zajmiemy się nim kompleksowo: od kontekstu powstania, historii katedry wawelskiej w XIV w., przez treść, liturgię i iluminacje zawarte w tym rękopisie, aż po notację muzyczną, repertuar sekwencji i zagadnienie likwescencji szczególnego rodzaju, która pojawia się w tym rękopisie. Wydarzeniu towarzyszyć będą też dwa koncerty! Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie: https://www.chronicdobro.org/miedzynarodowa-konferencja-ad-fontes-cathedralis-cracoviensis/.

Przyznano nam już środki ministerialne: 19 000 PLN. 10 000 udało się nam z kolei pozyskać od prywatnego sponsora, za co jesteśmy mu niesamowicie wdzięczni:)! O brakującą kwotę 7 410 PLN chcielibyśmy się zwrócić do Was. My wkładamy nasz czas, kontakty i patronaty, wiedzę i doświadczenie oraz zapewniamy miejsce i infrastrukturę dla wydarzenia. ZAPRASZAMY!


u7e265149d5ed6a6.jpeg


2. Tłumaczenie książki Johannesa Berchmansa Göschla: "Rok kościelny w śpiewie gregoriańskim. Antyfony niedziel i uroczystości"


Jest to pewnie jedna z najbardziej przystępnych książek autora. Autor analizuje antyfony niedziel i uroczystości roku liturgicznego, skupiając się przede wszystkim na ścisłym związku między słowem a dźwiękiem. Podaje także kontekst ich powstania i ułożenia w całym roku liturgicznym. Dzięki temu autor pozwala nam odkryć znaczenie antyfon, które przekazało nam pierwsze millenium chrześcijaństwa. Jest już coraz więcej opracowań technicznych dotyczących śpiewu gregoriańskiego: notacji, historii, ale brakuje książek dotyczących jego sedna. Ta praca ma wypełnić rzeczoną lukę. Bardzo czekamy na to, aż uda nam się wydać tę książkę!


Tu też prosimy Was o pomoc w sfinansowaniu kosztów tłumaczenia: 12 580 PLN. Z kolei koszty redakcji i druku mamy nadzieję, że zwrócą się ze sprzedaży.


Oryginał niemiecki dostępny do wglądu w Tyńcu lub: Das Kirchenjahr im Gregorianischen Choral. Die Messgesänge aller Sonn-und höchsten Festtage.


3. Tłumaczenie komentarza do Graduale Novum Johannesa Berchmansa Göschla


Ktokolwiek zetknął się w swojej aktywności muzycznej z Graduale Novum mógł zdziwić się pewnymi wyborami wariantów melodii czy zastosowaniem większej ilości znaków diastematycznych. W komentarzu do Graduale Novum autor podaje wiele argumentów, na których oparli się redaktorzy przy swoich wyborach w trakcie wieloletniej edycji Graduale Novum. Autor odpowiada więc na pytania: Dlaczego nie zastosowano neografii? Czemu wykorzystano formy graficzne z Graduale Romanum? Dlaczego zastosowano znaki diastematyczne? Dlaczego nie stosuje się transpozycji? Czemu niektóre antyfony zostały inaczej zaklasyfikowane modalnie? I na wiele innych. Spodziewamy się, że jest to ważna pozycja dla wszystkich muzyków.


I w tym przypadku nieodzowna będzie Wasze wsparcie. Koszt tłumaczenia to 4 560 PLN.


Zadania planujemy realizować według zaproponowanej powyżej kolejności. Gdyby jednak ktoś chciał wesprzeć jedno zadanie przed innymi, to prosimy o komentarz przy wpłacie.


Na koniec ujawniamy tajemnicę: pod nazwą Tyniecki Ośrodek Śpiewu Gregoriańskiego, oprócz podmiotów założycielskich kryje się zespół osób wspierających: prof. UPJP2 dr hab. Susi Ferfoglia, Katarzyna Danilewicz, ks. prof. dr hab. Mariusz Białkowski, Wiktor Mrzygłód i o. Karol Cetwiński OSB. W swoim zakresie realizujemy też inne działania, jak podyplomowe studia z monodii liturgicznej, inną działalność pedagogiczną i naukową, a oprócz wymienionych wyżej tytułów planujemy wydać też kilka innych książek, ale o tym będziemy informować później.


Dziękujemy za każdą najmniejszą nawet pomoc. Pamiętamy o każdym z naszych darczyńców w modlitwie, zarówno wtedy gdy niesie ją śpiew gregoriański, jak i wtedy gdy jest tylko cichym wołaniem serca.

There is no description yet.

There is no description yet.

Benefits of a recurring donations:
The Organiser receives 100% of your funds - we do not charge any fee
You remain in full control - you can stop the support at any time without any obligations
The Organiser can fully focus on his work
You get permanent access to posts and a special distinction
You don't have to remember about the next payments
It's easier than you think :)

Location

The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Moneyboxes

Nobody created moneybox for this fundraiser yet. Your moneybox may be the first!

Donations 14

 
User unregistered
1 zł
 
Hidden data
1 zł
 
User unregistered
1 zł
 
Hidden data
200 zł
 
Hidden data
20 zł
 
Hidden data
hidden
 
Susi Ferfoglia
50 zł
 
Wiktor Mrzygłód
50 zł

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!