id: grhdjy

Budki lęgowe, oraz pomoc młodym i rannym Jerzykom (apus apus) - Jerzykowy Bytom (Stroszek)

Budki lęgowe, oraz pomoc młodym i rannym Jerzykom (apus apus) - Jerzykowy Bytom (Stroszek)

Our users created 1 226 309 fundraisers and raised 1 348 434 727 zł

What will you fundraise for today?

Description

Zrzutka na budki lęgowe, oraz pomoc młodym i rannym jerzykom (apus apus).

Jerzykowy Bytom(Stroszek) to grupa zrzeszająca sympatyków wyjątkowych ptaków jakimi są jerzyki.

Celem działań grupy, jest ochrona siedlisk istniejących, odbudowa zniszczonych - która polega na montażu budek lęgowych w miejscach byłych kolonii, a także zakładanie całkowicie nowych miejsc lęgowych oraz pomoc młodym i rannym jerzykom, poprzez transport do weterynarzy a później ośrodków rehabilitacji.

Wiadomo, że każde z tych działań generuje spore koszty, które finansujemy z pieniędzy prywatnych, zrzutka ma na celu choć odrobinę odciążyć nasze portfele.

Docelowa kwota nie jest dokładnie sumą jakiej potrzebujemy, gdyż każda wpłacona złotówka zostanie przeznaczona na budowę oraz montaż budek i pomoc jerzykom.

5 pilotażowych budek na ul. Łokietka zawisło wiosną 2021 roku, idąc za ciosem przyjaciele z grupy FB Jerzykowy Bytom (Stroszek) postanowili powiesić budki na całej ulicy Łokietka, na której Jerzyki utraciły swoje siedliska po termoizolacji budynków kilka lat temu, w roku 2022 na całej ulicy Łokietka zostało zawieszonych 69, które już zostały częściowo zasiedlone.

W ciągu roku naszej "działalności" udało się zawiesić ponad 100 budek, i uratować kilkanaście jerzykowych istnień z Bytomia i okolic.ze2e37b5e0475500.jpegnf7d3c047936ba64.jpegu095df0e11773950.jpegl24633594b77a799.jpeg

Kilka słów o Jerzyku:-)Jerzyk (Apus apus)

jest niewielkim ptakiem z gatunku jerzykowatych, najbliżej spokrewniony z kolibrem. Rozpiętość skrzydeł ok. 40 cm, długość ok. 18 cm, masa 32 do 50 g, ciemnobrązowy, prawie czarny. Lata bardzo szybko: od 40 do 100 km/h, na dłuższych przelotach nawet 160 km/h. Całe życie (oprócz wysiadywania jaj i karmienia młodych) spędza w powietrzu – żywi się owadami, w powietrzu zbiera materiał do wyścielenia „gniazda”, kopuluje i nawet śpi. Gniazd nie buduje, lecz wykorzystuje znalezione szczeliny i otwory, do których zawsze wraca. Ze względu na specyficzny układ palców (wszystkie cztery „do przodu”) jerzyk nie może chodzić, natomiast doskonale przyczepia się do pionowych powierzchni.

Przylatuje do nas w pierwszych dniach maja; kiedyś przylatywał wcześniej – w kwietniu „na świętego Jerzego”, stąd jego nazwa. Odlatuje już w pierwszych dniach sierpnia, najpóźniej w połowie miesiąca. Każdego dnia przelatuje co najmniej 1000 kilometrów i zjada przy tym ogromne ilości komarów, much i meszek.

Jerzyk jest ptakiem, który nie buduje gniazd, lecz osiedla się w każdej, wystarczająco dużej, bezpiecznej szczelinie. Jego siedlisko musi znajdować się dostatecznie wysoko, mieć niewielki otwór wlotowy, dużo miejsca na gniazdo z młodymi i odpowiednią orientację –od strony wschodniej lub północnej, dogodne warunki do dolotu oraz wielu sąsiadów – jerzyków. To są podstawowe i dobrze rozpoznane warunki, jakie muszą spełniać potencjalne siedliska jerzyków. Wymagania te nie są wygórowane i w naszych miastach nie powinno zabraknąć jerzyków. Tak było jeszcze kilkanaście lat temu.

Z początkiem XXI wieku rozpoczęło się ocieplanie budynków –przede wszystkim tych z wielkiej płyty –i nastąpiło systematyczne niszczenie siedlisk jerzyków. Niszczenie to trwa nadal i od wielu lat, w ten sposób w Polsce zniszczono co najmniej 80 procent populacji jerzyka... - opis pochodzi ze strony Jerzykiwpolsce.pl

Mamy nadzieję, że wspólnymi siłami Jerzykowy Bytom (Stroszek) nie będzie jedynie wspomnieniem dla nielicznych, a przykładem dla innych dzielnic i miast, że warto i TRZEBA dbać o naszych skrzydlatych sąsiadów JERZYKI

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
The world's first Payment Card. Your mini-terminal.
Find out more

Donations 55

 
600 zł
 
Joanna Katarzyna Ambler
500 zł
 
Wojciech Małota
300 zł
 
Michał Trzeja- Roszyk
120 zł
 
DWR-TECHNIK Robert
100 zł
 
Marta Czerwińska
100 zł
 
Waldemar Gawron
100 zł
 
Marta
100 zł
 
Willy ;)
100 zł
 
Marta Gębicz-Bieda
70 zł
See more

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!