id: hbkxxp

CZUWAJĄC - na pomnik ŚP hm. Marii Furmanek

CZUWAJĄC - na pomnik ŚP hm. Marii Furmanek

Our users created 1 226 050 fundraisers and raised 1 347 785 645 zł

What will you fundraise for today?

Description

Zbieramy jako wychowankowie Niezwykłej Druhny Marysi.


Druhna Marysia była jedną z najwybitniejszych postaci powojennego harcerstwa na Opolszczyźnie, filarem środowiska IV Szczepu, a później ZHR w Opolu. Zmarła w rocznicę aresztowania Rudego, którego postać przybliżała wielu pokoleniom harcerek i harcerzy a która była dla niej, obok Kamyka, Orszy, Zośki i Alka rzeczywistym drogowskazem życiowym. Poświęciła życie harcerstwu i wychowywaniu kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. Założycielka KIHAM w Opolu, aktywny członek Rady Porozumienia KIHAM, aktywnie włączyła się w działalność ruchu żeńskiego po powstaniu ZHR. Odznaczona w 2009 r. przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego orderem Polonia Restituta za swoją pracę instruktorską. W 2018 r. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odznaczył druhnę Marię Medalem Stulecia Odzyskania Niepodległości.

Urodziła się 4 października 1932 roku w Trzcinicy w powiecie jasielskim. Jako dziecko przeżyła grozę II wojny światowej. Niewiele wiadomo o jej domu rodzinnym i rodzicach. Po wojnie ochotniczo zgłosiła się do służby junackiej. W okresie PRL pracowała fizycznie w opolskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego.

Od chwili, kiedy w wieku lat 13 włożyła harcerski mundur, nie rozstawała się z nim do końca życia. Pełniła wiele funkcji wychowawczych. Była szczepową, wielokrotnie drużynową opolskich drużyn harcerskich i gromad zuchowych, oboźną, komendantką obozów, organizatorką prac komisji historycznej hufca, członkinią wielu kapituł na stopnie harcerskie i instruktorskie, opiekunką wielu prób.

Historia harcerstwa, a zwłaszcza Szarych Szeregów była jej pasją. Wielu ze swych żyjących szaroszeregowych bohaterów, jak Kamyka, Orszę, Śwista, Józefa Piątkowskiego, Zdzisławę Bytnar i wielu innych znała osobiście. Wciągnęła do pracy IV Szczepu w Opolu byłego Zośkowca - hm. Stefana Gorgonia, ps. „Kurp”. Razem z hm. Anną i Jerzym Bogaczami doprowadziła do uroczystości wręczenia sztandaru dla IV Szczepu przez Naczelnika Szarych Szeregów – hm. Stanisława Broniewskiego „Orszy w 1980 roku. Była pomysłodawczynią sprawności „Bohater” dla IV Szczepu, a potem Opolskiego Hufca Harcerzy ZHR noszących imię Szarych Szeregów. Przez wiele lat przygotowywała reprezentacje opolskego środowiska do udziału w Rajdach Arsenał, dzięki czemu kilka razy Opolanie byli nagradzani czołowymi miejscami w klasyfikacjach rajdu.

W ramach harcerskiej służby niepokornej działała w Radzie Porozumienia Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego. Stała się wtedy postacią znaną w całej harcerskiej Polsce.

Stała na straży przedwojennych wartości harcerskich często realizując je w formie szarej służby w swoim środowisku harcerskim. Sama wyznaczała sobie zadania tam, gdzie bywała potrzebna, zdarzało jej się pełnić funkcje magazyniera szczepu, kwatermistrza i inne – kiedy tylko było to potrzebne.

Wychowała wielu instruktorów byłych i czynnych ZHR, w tym nadal kilku pełniących funkcje we Władzach Naczelnych.

There is no description yet.

There is no description yet.

The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
The world's first Payment Card. Accept payments wherever you are.
Find out more

Donations 37

 
Hidden data
10 zł
 
Hidden data
200 zł
 
Hidden data
250 zł
 
Stanisław Czopowicz
200 zł
 
Jacek Chodorski
1000 zł
 
Piotr Bąk
200 zł
 
Bogusia i Michał
300 zł
 
Hidden data
hidden
 
Piotr Grądziel
100 zł
 
Hidden data
50 zł
See more

Comments

 
2500 characters
Zrzutka - Brak zdjęć

No comments yet, be first to comment!