Cienie Dziejów - projekt poświęcony promocji Wczesnego Średniowiecza
Cienie Dziejów - projekt poświęcony promocji Wczesnego Średniowiecza
Our users created 1 232 273 fundraisers and raised 1 366 624 450 zł
What will you fundraise for today?
Updates1
-
Zaczynamy! Pomóżcie mi stworzyć największy w Polsce projekt skupiony na przedstawieniu Wczesnego Średniowiecza, a szczególnie Epoki Wikingów!
No comments yet, be first to comment!
Add updates and keep supporters informed about the progress of the campaign.
This will increase the credibility of your fundraiser and donor engagement.
Description
Moi Drodzy!
Nazywam się Jeremi Kołecki. Niektórzy z Was mogą kojarzyć mnie jako publicystę związanego z czasopismem Archeologia Żywa. Jeszcze inni z Focus Historia. Kolejni będą wspominali współtworzony dawniej przeze mnie cykl “Kiedyś to było…” we współpracy z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Archeologią Żywą i Śladami Średniowiecza. Jeszcze inni znają mnie jako założyciela i głównego prowadzącego grupę na FaceBook “Jak Będzie w Valhalli?”.
Przychodzę do was z prośbą o pomoc.
Po wielu miesiącach przemyśleń, researchu, wahań, wątpliwości i pochłaniania literatury postanowiłem zacząć realizację projektu, dzięki któremu przybliżę Wam czasy zamierzchłe, których cień pada na nas każdego dnia. Jaka będzie jego nazwa?
“Cienie Dziejów”
Pod tą nazwą kryje się projekt obejmujący utworzenie kanału YouTube, konta Instagram, TikTok, skupionych na popularyzacji historii wczesnego średniowiecza, ze szczególnym podkreśleniem epoki wikingów - okresu, który w polskiej części internetu jest strasznie zaniedbany, a który stanowi jeden z najbardziej inspirujących, pasjonujących i porywających epizodów w historii.
Dla tych, którzy nie mieli wcześniej okazji obcować z moją dotychczasową działalnością na rzecz popularyzacji badań skupionych na wczesnym średniowieczu a epoki wikingów zwłaszcza, wypadałoby pokrótce ją przedstawić. Pozwolę sobie zatem zaprezentować swoje publikacje oraz pracę w formie bibliografia:
- Literatura przedmiotu:
- Kołecki J., Wyprawa Rusów na Konstantynopol w 866 roku, Toruń 2016 (praca licencjacka).
- Kołecki J. Normanowie a pierwsza dynastia piastowska. Oddziaływanie polityczne, kulturowe i militarne, Toruń 2018 (praca magisterska).
2. Artykuły:
- Kołecki J., Eryk Rudy - Wiking, wygnaniec, kolonizator, “Archeologia Żywa” 1 (79), 2021.
- Kołecki J., Leif Eriksson: ku brzegom Vinland, “Archeologia Żywa” 3 (81) 2021.
- Kołecki J., L’anse aux Meadow: Skandynawska osada w Ameryce Północnej, “Archeologia Żywa” 1 (83) 2022..
- Kołecki J., Siła i sprawność. Zabawy fizyczne Skandynawów w epoce wikingów, “Archeologia Żywa” 2 (84) 2022.
- Kołecki J., Młot na tęczowych wikingów, “Focus Historia” 2 (146), 2022.
3. Artykuły on-line:
- Kołecki J., Gruby Thor? Między współczesnymi wizjami a mitologią, [dostęp: 06.11.2023: Gruby Thor? Między współczesnymi wizjami a mitologią (archeologia.com.pl)
- Kołecki J., Kto odkrył Amerykę? Wikingowie czy Kolumb? [dostęp: 06.11.2023: Kto odkrył Amerykę - wikingowie czy Krzysztof Kolumb? (archeologia.com.pl)]
4. Linki do wybranych odcinków projektu “Kiedyś to było…” we współpracy z magazynem Archeologia Żywa, Portalem Śladami Średniowiecza oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie:
- Leszek Słupecki, Mitologia skandynawska w epoce wikingów [dostęp: 06.11.2023: (2) Kiedyś to było... Q&A mitologia skandynawska w epoce wikingów (22.01.2021) - Leszek P. Słupecki - YouTube]
- Łukasz Różycki, O wczesnośredniowiecznym Bizancjum [dostęp: 06.11.2023: (2) Kiedyś to było... Q&A o wczesnośredniowiecznym Bizancjum (19.11.2020) - Łukasz Różycki - YouTube]
- Jakub Morawiec, O wikingach w Polsce [dostęp: 06.11.2023: (2) Kiedyś to było... Q&A o wikingach w Polsce (03.04.2020) - Jakub Morawiec - YouTube]
- Przemysław Urbańczyk, O początkach Polski [dostęp 06.11.2023: (2) Kiedyś to było... Q&A o początkach Polski (24.04.2020) - Przemysław Urbańczyk - YouTube]
Realizacja projektu zostanie podzielona na etapy, które pokrótce pozwolę sobie Wam przedstawić:
Etap 1: Rozwinięcie kanału YouTube Cienie dziejów - docelowo raz w tygodniu pojawiać się na nim będzie film skupiony na historii wczesnego średniowiecza z szczególną uwagą skupioną na epoce wikingów. Równocześnie publikowane będą Shortsy, by wiedza o wczesnym średniowieczu mogła iść jak najszybciej. Gdy tylko będzie to możliwe a społeczność subskrybentów będzie rosła, dodatkowo organizowane będą live’y z udziałem widzów.
Etap 2: Rozwinięcie TikToka - żyjąc w XXI wieku musimy zdać sobie sprawę, że coraz większym zainteresowaniem cieszą się krótkie formy przekazywania informacja. TikTok jest absolutnym liderem w ich rozpowszechnianiu. Założone na TikTiku konto Cienie Dziejów skupione będzie na przekazywaniu najciekawszych informacji skupionych na wczesnym średniowieczu w formie 30s-1min filmików. Gdy tylko konto zacznie się dobrze rozwijać, podobnie jak na YouTube organizowane będą live’y z udziałem gości.
Etap 3: Rozwinięcie konta Instagram - konto instagram będzie miało szczególną rolę do odegrania w projekcie Cienie Dziejów. To właśnie tu będą publikowane prace nad projektem, to tutaj będzie można znaleźć przykłady literatury naukowej oraz instytucji skupionych na badaniu oraz promowaniu wczesnego średniowiecza, to tutaj będzie można znaleźć relacje z prac, fotografie z podróży do miejsc związanych z tematyką projektu. Instagram stanie się miejscem, gdzie każdy będzie mógł szybko odnaleźć dzieła kultury przybliżające nam historię wczesnego średniowiecza.
Ogromna część pieniędzy zebranych w czasie zrzutki pójdzie na zakup sprzętu, zaaranżowanie pomieszczenia pod nagrania oraz w razie potrzeby na wykupienie potrzebnych licencji do programów edytorskich. Jeśli całość dobrze oszacowałem 30 000 zł powinno w pełni starczyć. Obiecuję wam materiały najwyższej jakości. Wiem jednak ile potrafi kosztować sprzęt potrzebny do ich realizacji. Warto wspomnieć, że pozostaję w stałym kontakcie z osobami zajmującymi się obróbką obrazu, dźwięku oraz montażem, nie chcę bowiem ryzykować wypuszczeniem chociaż jednego wątpliwej jakości materiału. Nie to wam obiecałem.
W razie potrzeby, lub dla zwykłego uwierzytelnienia celów zbiórki, co jakiś czas będę publikował wyniki prac oraz zakupów potrzebnych do pełnego rozwinięcia projektu. Jesteście częścią tego projektu. Dzięki wam ma on szansę powstać. Więc jestem wam winny pełną uczciwość i jawność. Jeśli wydatki uda mi się jakkolwiek przyciąć, to pozostałe pieniądze zostaną przeznaczone na promocję projektu. A nie ukrywam, że mam tu trochę do zrobienia!
Czujne oko dostrzeże, że nie wspomniałem o koncie FaceBook projektu. Jego założenie uważam bowiem za oczywiste i mam szczerą nadzieję, że razem z wymienionymi wyżej kanałami komunikacyjnymi, da ono szansę na stały kontakt z wami - widzami Cieniów Dziejów!
Liczę na Waszą pomoc. Mamy niepowtarzalną szansę stworzyć dzieło, dzięki któremu przemierzymy Norwegię z Haraldem Pięknowłosym, zjedziemy Wielkopolskę z Mieszkiem I, udamy się do Bułgarii z cesarzem Bazylim II czy razem z Leifem Erikssonem zacumujemy u brzegów Vinland.
Damy radę! Liczę nas Was! A wy liczcie na mnie i mi zaufajcie :D
There is no description yet.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Create a tracking link to see what impact your share has on this fundraiser.
Ku chałwie ojczyzny
Powodzenia w projekcie! Aby urósł duży i silny!
Zrobię co tylko się da, by tak się stało!
Powodzenia. Skål!
Dziękuję! Razem damy radę!
Łapaj na dobry początek, po wypłacie znowu chętnie coś wrzucę bo cieszę się że coraz więcej twórców porusza temat wczesnego średniowiecza 💖 i nie mogę się doczekać pierwszych publikacji na yt
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsze publikacje pojawią się już po nowym roku. Póki trwa zbiórka, skupiłem się na przygotowaniu merytorycznym i spisaniem tekstów pod pierwsze odcinki. Nie zawiodę Was, tylko mi zaufajcie! :)
Hej, za kawał dobrej roboty i za podratowanie literaturą do mojej pracy magisterskiej, chociaż tak skromną kwotą Cię wesprę. Normalnie wydałbym bym to na piwo, ale tym razem wypije jedno mniej a przysłużę się budowie czegoś co będzie miało wartość dodatnią poza moim bebzonem xD. Pozdrawiam B
Dziękuję i doceniam najbardziej jak mogę! <3